Yargı Baykalın oyuncağı mı?

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Karşımızda bir mahkeme var. Bu mahkemenin ismi ‘Anayasa Mahkemesi...’

Görevi, anayasayı korumak ve yasaların anayasaya uygunluğunu denetlemek olan bu mahkeme, ne yazık ki, geçmişte hiç iyi sınav vermedi ve hep ‘hukuk’la ilişkisi tartışmalı kararlara imza attı.

Hayır, ‘parti kapatma davaları’ndan söz etmiyorum.

Bu mahkemede başkanlık yapan ve sonradan Cumhurbaşkanı seçilen bir saygıdeğer üyenin de itiraf etmek zorunda kaldığı gibi, ‘yerleşik kuralları’ olan bir mahkeme bu.

Hani, Yüksek Mahkeme, yükseköğretim kurumlarında başörtüsünü serbest bırakan yasal düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı bularak iptal etmişti de, bu saygıdeğer üye ‘Anayasa Mahkemesi’nin yerleşik kararlarına göre, artık, Anayasa’yla bağdaşmayacağı için, kamusal alanda başörtüsünü serbest bırakacak bir yasal düzenleme yapılamayacağını’ beyan etmişti ya...

Mahkemenin ‘kamusal alan’ tarifi, hep bu beyanla sınırlı kaldı.

Kamusal alanı düzenleyen hukuk kuralları nelerdir?

Devletlu örneğin, üniversiteleri, neye göre ‘kamusal alan’ ilan etmektedir?

Üniversiteleri ‘kamusal alan’ sayacaksak, ‘öğrenim hakkı’na ilişkin anayasa maddesiyle, kamusal alanı düzenleyen (muhayyel) hukuk kuralları arasındaki çelişkiyi nasıl izah edeceğiz?

Hem, ne demek ‘Anayasa Mahkemesi’nin yerleşik kuralları’?

Başörtüsünün Anayasa’yla bağdaşmayacağını belirleyecek olan Anayasa Mahkemesi’nin değişmez, değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez ‘yerleşik kuralları’ mıdır?

Bir mahkeme, kendisini ‘yasama organı’ yerine koyup ‘kural’ ihdas edebilir mi? İhdas ettiği kuralları ‘nass’laştırabilir mi? Hangi demokraside nass’lar vardır?

Bunlar, takdir edersiniz ki, hep havada kalmış, havada kalacak sorular...

Karşımızda, bir de, bu mahkemeye etki eden/etki etmesi muhtemel bir lider var.

Bu liderin ismi, Deniz Baykal...

Sosyal demokrat olduğu söyleniyor ama, ‘demokratik’ olarak rüştünü ispat edebilmiş değil henüz.

Bu lider, hatırlarsanız, ‘e-muhtıra’yı müteakip ortaya çıkmış ve ‘Anayasa Mahkemesi 367 kararını onamazsa, ülkede çatışma çıkar’ diyerek, yüksek mahkemeyi baskı altına almaya çalışmıştı.

Her fırsatta, yüksek volümlü beyanlarla ‘yargının bağımsız olduğunu/olması gerektiğini’ söyleyen yüksek yargı mensupları da, bu apaçık tehdit karşısında susmayı tercih etmişti

Baykal, bu defa, ‘kapatma davası’na etki etmeye çalışıyor.

Mesela diyor ki, ‘Sayısal çoğunluğum var, ben istediğimi yaparım, kime ne diyen bir iktidara karşı fren lazım değil mi? Anayasa Mahkemesi bu yanlışı düzeltirse bu memlekette Anayasa Mahkemesi yararlı mıdır değil midir?’

Kolayca fark edilebileceği gibi, bir ‘sosyal demokrat’ olan Deniz Baykal, ‘bağımsız ve tarafsız’ olması gereken Anayasa Mahkemesi’ne yol gösteriyor ve açıkça ‘Bu partiyi kapatın’ diyor.

Mahkemenin ve Baykal’ın durumlarını ayrı ayrı gördük.

Bakalım Yüce Mahkeme’den nasıl bir karar çıkacak?

Karar, ‘kapatılması’ yönünde çıkarsa, Yüce Mahkeme ve Baykal bu durumu nasıl izah edecek?

Hem merakla, hem hasretle bekliyoruz.

Ahmet Kekeç

Corbett

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Baykal kendi oyuncak zaten AKP'nin çayına şeker atmadan söylüyorum.

tütüncü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Vay be dünün muhalif star gazetesi ve ekibi bugünün AKP'cisi olmuş.
Hükümet medyası çalışıyr, AB destekliyor AKP ise gülüyor. :)

Baykal ne gibi sözlerle etki eetti merak ediyorum.
RTE efendi hergün bu dava için kapanmayacaz, ihtimal yok diyor.
Halka karşı suç diyor; aleni şekilde yönlendiryor ve üstüne mahkeme üyelerini zan altında bırakıyor.

Bu objektiF!!! yazarın RTE'nin bu sözlerinide görmesini isterdim ama nafiel bir isteyiş olur bu di mi ? :)

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Tütüncü,sana soruyorum.
DTP neden hala kapatılmadı ?
Madem bu kadar savunucusun,bunun cevabını belgeler ile istiyorum.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
RTE taraftır... taraf olan kişi tabiki kendini savunacak mahkeme kararlarını eleştirecektir... ama taraf olmyan biri olarak Baykal Çatışma çıkar... gibi tehditler ediyorsa bu mahkemeyi yönlendirmek üzere yapılmış bir açıklama olur... aradaki farkı anlayabilirsiniz umarım...
Anayasa mahkemesi yasa koyucu olamaz... bu meclisin yetkisine eline alma olur ki buna rejimin değişmesi denir... bu rejimede hakimler rejimi ya da juristokrasi denir... Türkiye de bu gün yapılmaya çalışılan budur... 11 tane atanmış hakimin yönettiği bir ülke olma yolunda ilerliyoruz... egemenlik nerde kayıtsız şartsız milletin oluyor bu durumda...
egemenlik milletindir kayıt ve şartı AYM koyar gerktiğinde milletin egemeliğine de el koyar şeklinde anayasaya bir madde koymak gerekli...

tütüncü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O dava hala devam ediyor. :)
Ki en son DTP 1 ay ek süre istemişti galba.
Merak etme bu ülkenin bütünlüğüne karşı olan her parti isttisnasız aynı mualemeyi görür. :)

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Biliyorum hala devam ettiğini,
Bunca şerefsizliğe rağmen neden hala gündemin arkasında olan DTP ? onu soruyorum ;)

SoundOfLife

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Eğer sudan bahanelerle kapatılmasını talep edilmise memleketimin en güçlü partisi, demek ki söyle böyle bi şekilde kapatacaklar. işte ozaman sayın baykal kıyamet kıyamet kıyamet ozaman kopar.

serhatoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bence kapanacak ama bizim anayasamızda çok açık var gene bi şekilde bunları görecez bi yerlerde şimdiden komplo teorileri üretmeye başladılar yok millet vekilleri istifa edecek orda secim olacak ordan gelecek.. bağımsız ile... filan diye... anlamadım şey partisi kapanan adam yeniden nasıl seçilir??

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Shadow1243 dedi ki:
Biliyorum hala devam ettiğini,
Bunca şerefsizliğe rağmen neden hala gündemin arkasında olan DTP ? onu soruyorum ;)
Şuan gündemi değiştirmeye çalışanların tekerlerklerine, DTP çomak sokmadı da ondan.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ne kadar gülüyorum bu çocuk oyunlarına. :) "Bana ne ya kapatın ya kapatın işte bana da top alın ben de çukulata istiyorum Tayyip'e vermeyin şekerleri bana verin".. :)

Ayrıca ısrarla görmezden gelen cahillere: "Kapanmayacağız" demek başkadır, "mahkeme böyle karar vermezse çatışma çıkar" demek başkadır. Daha ne kadar kötü niyetli olunur acaba. Demek ki egemenlik kayıtsız şartsız cıngar çıkaranların. :)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
serhatoz dedi ki:
bence kapanacak ama bizim anayasamızda çok açık var gene bi şekilde bunları görecez bi yerlerde şimdiden komplo teorileri üretmeye başladılar yok millet vekilleri istifa edecek orda secim olacak ordan gelecek.. bağımsız ile... filan diye... anlamadım şey partisi kapanan adam yeniden nasıl seçilir??

partisi kapanan adam bağımsız seçilir...
Erdoağn için de bu sroun olmaz Türkiye nin istediği ilinde çok rahat bağımsız meclise girer...
Başbakanlık ve hükümeti kurma görevi cumhurbaşkanı tarafından meclis içindeki bir milletvekiline verilir... bakın dikkat edin meclis içindeki bir parti başkanına değil...
gelenek üzere bu güne kadar ilk önce en çok oy alan partinin başknına verir... iki hafta iinde o hükümeti kuramazsa ikinci büyk partinin genel başkanına verilir tabiki bu gelenek olmuştur yani yasalarda böyle bir hüküm yok yasalarda meclis içinden bir millet vekiline verilir denir... Abdullah Gül'ün de görevi R. Tayyip Erdoğan'a vereceğine bir şüpheniz var mı? yani AKP kapatılsa dahi Erdoğan MEclise girer ve başbakanlık yapabilir... sadece partisi olmaz o kadar...