Yalan Üzerine...

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Mutlaka her yalan iz bırakır. Özellikle, ikili ilişkilerdeki yalanlarda dönüşü olmayan olaylarla bile sonuçlanabilir. Yalan hakkındaki düşünceleriniz nedir? Kimi zaman başkasına karşı çok rahat söylenen yalanları, insan kendine söyleyebilir mi ???

too_late

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Hiç yalan söylemedim diyen insan bile hayatında küçük te olsa o kaçamağı yapmıştır :)

Karşındaki insana birşeyleri inandırabilmek ikna kabiliyetine ve yeteneğine bağlı; ha dersen ki kendini inandırmak işte o tamamen vicdanının gücüne bağlı

Kişisel düşüncelerim sadece ;) Hiç mi yalan söylemedim hayır söyledim :( ama kendimi inandıramadım...

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ben asla yalan söylemeyi sevmedim .. Sevmicem de ... Ama maalesef yalan söyledim .. O an kendimi kurtalabilmek için .. Çok istediğim birşeyi yapmak için.. Ama ister inanın ister inanmayın aileme sevgilime çok yalan söylemedim 1 yada 2 kez söylediysem eğer arkasından en geç 1 gün sonra gidip doğruyu söylemişimdir .. Çünkü yalan söyleyince asla içim rahat etmez... :]

eozulu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
5 dk önce bi müşteriye söyledim.

red-bird

Profesör
Reaksiyon puanı
8
yalan acıdır bence... söyleyenede, söylediğinede acı verir (beyaz yalankar hariç) benimde yalan söylediğim olmuştur özellikle anneme çünkü hiç izin vermiyo napim :( gencim ben azıcık gezmem görmem lazım dimi ama... ^^

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Hepimizi pek bir pinokyo gördüm. :)

İnsanoğluyuz hepimiz yalan söylüyoruz. En basit örneği, ilkokuldayken öğretmenimize ödev yapmadığımız günlerdeki yalanlarımız. Yalanın beyazı, pembesi, siyahı olur mu bilmiyorum ama en kötüsü gözlerin içine baka baka yalan işitmek sanırım.

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
eozulu dedi ki:

:D :D süper yaaa

bazen söyelek zorunda kalabiliyoruz eozulu arkadaşımızın örneğinde olduğu gibi....

ayrıca 3 durumda yalan söylemekte günah değil bildiğim kadarıylaa ve hatırladığımmm ;D

savaşta, karı-kocanın arasını düzeltmek için ve yine kişiler arasındaki tatsızlığı önlemek için diye hatırlıyommm

Ama malesef günümüzde yalan öyle bir hal aldı ki insanlar yalanı yalan olarak görmemeye başladı nolacak küçük masum yalanlar deyip geçebiliyorlar hatta bunu ben bile bazen farkında olmadan yapabiliyorum....veya gerçeği saklayabiliyorum.
Halbuki bazen bize masum ve küçük gelen o yalanlar bazılarının hayatını tahmin edemeyeceğimiz ölçüde iyi veya kötü etkileyebilmekte...!

Ama bide söyle bir gerçek var bazıları da korkudan yalan söyleyebiliyor saklama ihtiyacı hissettiriyor bunuda mümkün olduğunca karşı tarafa hissettirmemek gerekir.... Aksi takdirde yalanlarla muhattap olmamız da kaçınılmaz.
Ama ne olursa olsun hoş değil...!

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
eozulu dedi ki:

Bu yoruma bende. :D Süper. :D

Şirinecim, işin günah kısmını çok bilmiyorum açıkcası yani hangi durumlarda günah olmaz...

Yoksa Candan Erçetin'in seslendirdiği şarkı gibi mi herşey?

''Dünyada Ölümden Başkası Yalan''

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Valla ben aklımda kalanları paylaşmak istedim.

eozulu meslek ne...!

eozulu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sirine ye söyledim ama merak edenler içinde söyliyeyim satış müh. bundan dolayı bazı durumlarda söylemek zorunda kalıyorum. vebali benim boynuma artık napalım.

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Yalan söylemenin kötü birşey olduğunu hepimiz biliriz. Çünkü, vicdan denilen olgu en başta içimizi huzursuzluğa götüren etkendir. Ancak işin bir başka boyutu da eksik söylenen bir doğrudur. Eksik söylenmiş bir doğru bazen bir yalandan daha kötü sonuçlara sebebiyet verebiliyor. Masum yalanlarımız olabilir ama asla eksik bir doğru söylemeyelim derim.

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Üniversite de bu bizim iktisat dersinde final konumuz du, herkes vizede çok düşük almıştı bende dahil, acı kahvenin sayesinde sabahlara kadar ezber yaptık ki yaz bütlerine kalmayalım diye.

Soru kağıdı geldi ve herkez çok şaşırdı, 100 puanlık tek soru aynen şöyleydi :

" Hayatında hiç yalan söyledin mi" ?

Profesör hocam hayatımda tanıdığım en zeki insanlardan bir tanesi, düşünüyorum şimdi bu adam bu soruda mutlaka bir şey yakalamak istiyor.

Benim cevabım bir tek cümle oldu :

" Yalan, mut ve acı denge noktasında kurulu olan ve de etkisini sonra gösteren bir zehirli kıskaçtır, bunun panzehiri bulunmuştur ve ona beyaz yalan derler, ama şu an bu cümle hakkında doğru yazdığımı nereden biliyorsun ?, işte şimdi bu yazıda yalan söyledim ”.

dedim ve kağıdı 1 dk içinde verdim, sonuçlar açıklandığında bana AA vermiş, ne sevinmiştim.

red-bird

Profesör
Reaksiyon puanı
8
ee online destek süper cevap vermişsin sende :)

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
red-bird dedi ki:
ee online destek süper cevap vermişsin sende :)

Öyle hocaya böyle cevap :) ama inanın halen hayatta karar veremediğim konularda onu arar danışırım,sen çok yaşa canım hocam benim.

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
online destek, eğer yalan değilse. :p

Zekice bir cevap vermişsin, kutlarım. :)

webdelisi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
online destek dedi ki:
Üniversite de bu bizim iktisat dersinde final konumuz du, herkes vizede çok düşük almıştı bende dahil, acı kahvenin sayesinde sabahlara kadar ezber yaptık ki yaz bütlerine kalmayalım diye.

Profesör hocam hayatımda tanıdığım en zeki insanlardan bir tanesi, düşünüyorum şimdi bu adam bu soruda mutlaka bir şey yakalamak istiyor.

" Yalan, mut ve acı denge noktasında kurulu olan ve de etkisini sonra gösteren bir zehirli kıskaçtır, bunun panzehiri bulunmuştur ve ona beyaz yalan derler, ama şu an bu cümle hakkında doğru yazdığımı nereden biliyorsun ?, işte şimdi bu yazıda yalan söyledim ”.

dedim ve kağıdı 1 dk içinde verdim, sonuçlar açıklandığında bana AA vermiş, ne sevinmiştim.

Şimdi bu yazıda da yalan söylemediğini nerden bilelim.Belki şimdi uydurdun.

(Ben inandım doğrudur ama ya yalansa!)

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bizi aldatan(yalan söyleyen)bizden değildir.

Hadis-i Şerif

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
webdelisi dedi ki:
online destek dedi ki:

Sendemi AA almak istiyorsun :p

Bu durumda siz olsanız ne cevap verirdiniz,merak ettim? :*
Çünkü "defalarca yalan söyledim yazanlar" DD almıştı. B)

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
online destek, bize öyle bir cevap ver ki bunun doğru olduğuna inanalım. :D

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
emelden dedi ki:
Hepimizi pek bir pinokyo gördüm. :)

İnsanoğluyuz hepimiz yalan söylüyoruz. En basit örneği, ilkokuldayken öğretmenimize ödev yapmadığımız günlerdeki yalanlarımız. Yalanın beyazı, pembesi, siyahı olur mu bilmiyorum ama en kötüsü gözlerin içine baka baka yalan işitmek sanırım.

yalan yalan dır beyazı grisi mavisi olmaz |) >X<

dead_ghost

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ben söyleyemiyorum söylerken saçmalıyorum :( karşı tarafın olayı çaktığını anlıyorum ve sonra.ya öyle değil işte gel anlatayım diyorum :) yani hakkaten söyleyemiyorum yalan söyleme özürlüsüyüm arkadaşlar :D

Tabu1907

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yalan söylemeyi hiç beceremem o yüzden çok sık kullanmam ama kullanırsamda yakalanırım ;D

kırıkkalp

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bende yalan söylemeyi hiç beceremeyenlerdenim söylediğim zaman yüzüm kızarır hemencik,saçmalarım,söyledigim şeyi hemen unuturum :), zaten karşımdaki anlar öylemiydi der yok öyle değildi deyip doğrusunu hemen söylerim yani 2sn bile sürmez yalanımın geçerliliği...
Ne hikmetse başkası da bana söylediğinde hemen anlarım hiç bir şekilde renk vermesede ama beklerim doğruyu söylemesini yüzüne vurmam hemen...

En yakın örnek bir arkadaşım vardı yüzyüze görüşemediğim biriydi nette konuşuyorduk daha çok şimdi küstük nedenini ben bilmiyorum ama o çok iyi biliyor. Tahmin ediyorum aslında nedeni bir sürü yalan söylemesi...
Şimdi vicdan azabı çekiyor gibi her gördügünde ''özür dilerim herşey için '' demekten başka birşey bilmiyor...

Evet... artık özür dileme ve benden uzak dur...

webdelisi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
online destek dedi ki:
webdelisi dedi ki:
online destek dedi ki:

Sendemi AA almak istiyorsun :p

Bu durumda siz olsanız ne cevap verirdiniz,merak ettim? :*
Çünkü "defalarca yalan söyledim yazanlar" DD almıştı. B)

Ben senin kadar güzel cevap veremezdim.Sadece "söyledim" yazar çıkardım herhalde.Eğer hocaya bir yalan söylediysem onu da itiraf edebilirdim :D

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
yalancısın sen yalancı...usta yalancıların asla eli titremez..bkz: Köstebek