Yabancı Ülkede Üniversite Eğitimi Hakkında Bilgisi Olan?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Arkadaşlar ben bir şeyi merak ediyorum. Avrupa ülkelerinde (veya Amerika'da) üniversite eğitimi (Türkiye'den gidecek bir Türk vatandaşı için) nasıl oluyor? Neler gerekiyor? İstenilen şartlar neler?

Özellikle Norveç için merak ediyorum bunu.

Ben biraz araştırdım. Klasik şeyler: Türkiye'de 4 yıllık bir lisans programına yerleştirilmiş olmak, TOEFL'dan yeterli düzeyde puan almak vb. Ancak pek fazla bilgi bulamadım, en azından Norveç'le ilgili olanları.

Kendim için soruyorum. Akşam babam sağ olsun, Norveç'te okuma fikrine sahip oldum. :) Normalde ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olacağım seneye ancak babam oraya gitmeyeyim diye elinden geleni yapıyor gibi. :) Durduk yerde bana "Norveç'teki üniversiteler, Orta Doğu'dan daha iyiymiş; bugün okudum." gibi saçma bir şey söyledi. (Sanki ben dünyadaki en iyi üniversite ODTÜ demişim gibi. :)) Ondan sonra düşünmeye başladım. Geleceğim için daha iyi olur diyorum. Ama inanın hiçbir fikrim yok nasıl olacağına dair. Ben hiç bu konularda araştırma yapmadım şimdiye kadar. Biraz kaygısız biriyim de. :) O sebeple bilgisi olanlar varsa görüşlerini dinlemeye hazırım.

İngilizce bilgim yaşıma göre üst düzey. Yani o konuda sıkıntım olmayacak, o sebeple bu olayı düşünmeye başladım zaten. Az biraz da Fransızcam var ama dersleri anlayacak kadar iyi değil.

ODTÜ'ye ihanet etmek istemiyorum ama yabancı ülkede okumak geleceğim için daha iyiyse neden olmasın? :rolleyes:

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
üniversiteyle bağlantı kurman lazım..
norveçte tanıdığın filan varsa halledilir

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Yaşına göre ingilizce bilginin üst düzey olması nasıl oluyor ben onu anlayamadım :) komik geldi :)

soruna gelince direk olarak yurt dışında okumak istiyorsan okulla temasa geçmen lazım onun içinde çok fazla prosedür var, sağlam avrupa okullarında.
Onun dışında gidersin ODTÜ ye atlarsın hazırlığı, okursun 1 yıl sonra atlarsın erasmusla gidersin çift diploma miss gibi :)

Babanız beyfendinin ODTÜ den kaygılanma nedeni Siyasi olaylar sanırım, eğer böyleyse büyüğüm olarak kendisine saygı duyuyorum sonuçta kız babası olmak kolay değil :) lakin endişesi yersiz nice liberal yada sağcı arkadaşımda ODTÜ de ferah içinde okuyorlar sonuçta özgürlükler ülkesi ODTÜ.

Ben kaçırma derim ODTÜ yü, zaten güzel bi ortalamayla bitirirsen dünyanın her yerinde yüksek yapma fırsatın olur :)

Tabiki ipin ucunu kaçırıp her gece arkadaşlarla devrimde içmeye gidersen ozaman o okul bitmez :) ama olsun en azından beraber içme fırsatımız olur fındıkfaresinide alır gelirim beraber içeriz :)

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
benım en buyuk ıstegım londrada okumaktı yurt dısı konferansına katılmıstım manchester unıverstesı standına gıttım konusmak ıcın kadın ingiliz konsoloslugu baskanıymıs olan oldu tabıkı yurt dısında okumak ıcın en az 1 yıllık ıcın 25bın tl gereklı ben de senın gıbı kuzey ulkelerını dusunuyom ısvecte okumak ısıtıyom ben avrupya cıft vatandasım vıze ıcın sorunum yok pek unuversıte ıcın vıze almak kolay,sana en iyi bilgiyi rehberler verir öff bu sene oss var napcaz bılmıyom su sıteye goz at
http://www.mciturkiye.com/-MCI.Akademi-Isvicre'de.Egitim.phpx
bire bir eğitim rehberi için
http://www.edcon.com.tr/iletisim.htm

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Cemaate gir, götürüyorlar direkt.

eF.E

Profesör
Reaksiyon puanı
31
ODTÜ kesin yani :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Cevaplar için teşekkürler. Uyku sersemi anlayabildiğim kadarıyla cevap vereyim.

@calvaria, İngilizce bilgimin yaşıma göre üst düzey olmasını söylemekteki amacım; yabancı bir ülkeye gittiğimde İngilizce ve hazırlık sınıfı konusunda sıkıntı çekmeyeceğimi baştan belirtmekti. Çünkü bazı üniversitelerin hazırlık desteği yokmuş, direk TOEFL'a bakıyor zaten hepsi ve öneri yapacak arkadaşların da öneri yapabilmesi için nelere sahip olduğumu bilmelerini istedim.

Babam ODTÜ konusuna siyasi olarak bakmıyor. Sağcı-solcu değilim çünkü. Babamlar İTÜ'de okumamı istiyor, ODTÜ diye ısrar etmemden dolayı artık "ODTÜ olmasın da, neresi olursa olsun" mantığıyla bakıyorlar. Gıcık olma durumu var yani. :)

İçme konusuna gelince, kullanmıyorum. :)

@LWMP, verdiğin bilgiler için teşekkürler. Yarın ilk işim incelemek olacak. Ama para konusunda yanılıyorsun. Fransa'da ve Norveç'te eğitim ücretsiz. Sadece Türkiye'deki okullardaki gibi harç parası veriyorsun. Aynısı Bulgaristan, Almanya, Azerbeycan gibi ülkelerde de geçerli. Aylık masrafın ise 650 euro'dan fazla olmuyormuş. Yurtlar çoğu kez ya ücretsiz ya da düşük ücretli oluyormuş.

@BaRY, inan düşünmedim değil. :)

@eray045, maalesef tanıdığım yok ama anlaşılan bir aracı şirket bulmam gerekecek.

---------- saat 00:10 eklendi ---------- önceki mesaj saat 00:09 eklenmişti ----------

Evet. :)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Norveç gibi Avrupanın en pahalı ülkesini seçme becerisini nasıl gösterdin :) Hele bir de öğrenciysen...

En basitinden şöyle söyleyeyim fiyatlar Almanya'nın 2 katı gibi bir durum varmış :)

Haa baban zengin ise o ayrı :D

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Norveç'in oslo universitesinde okuyan arkadaşım var ara ara görüşüyoruz gayet güzel olduğunu fakat çok soğuk olduğundan dert yanıyor.

başta zaten iyi bir ingilizce şart ve yanlış bilmiyorsam tıp öğrencilerinden tek bir masraf dahi almıyorlarmış (kampüs,yemek vb özel giderler hariç) diye biliyorum...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Norveç gibi Avrupanın en pahalı ülkesini seçme becerisini nasıl gösterdin :) Hele bir de öğrenciysen...

En basitinden şöyle söyleyeyim fiyatlar Almanya'nın 2 katı gibi bir durum varmış :)

Haa baban zengin ise o ayrı :D

Para sorun değil ya. Buluruz bir iş, zaten boş boş oturacak halim yok. :D Hem daha seçmedim, önerilerinizi bekliyorum. Bak mesela, şimdi sen pahalı dedin, listenin sonlarına indi bile. :D

Norveç'in oslo universitesinde okuyan arkadaşım var ara ara görüşüyoruz gayet güzel olduğunu fakat çok soğuk olduğundan dert yanıyor.

başta zaten iyi bir ingilizce şart ve yanlış bilmiyorsam tıp öğrencilerinden tek bir masraf dahi almıyorlarmış (kampüs,yemek vb özel giderler hariç) diye biliyorum...

Oslo Üniversitesi Avrupa'nın en iyi 5. üniversitesiymiş, zaten orayı düşünmüştüm. :) İyi İngilizce'yi ve soğuğu geç de, tıp işi bozar beni ya. :D Bana mühendislik alanı lazım.

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
@Jeaquares Sakın yanlış anlama yaş ile ingilizce bilgini kıyaslayınca komik bi durum oldu hatta ironik(5 yaşındaki bi ingilizin senden daha iyi ingilizce konuşması gibi :) ) neyse önemi yok zaten.

Diğer yandan İTÜ lü ODTÜ yü sevmez bu konuda haklısın hatta ODTÜ de okumayanar gennellikle bi kin duyarlar :)

içmiyorsan zaten ODTÜ ye gitmenin bi anlamı yok :) ( tabiki şaka :4: )

inş senin için en iyisi olur ne diyim :)

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
tanıdığın yoksa aracı şirket bulman gerekki
bu konuda dikkatli ol ,ticari yönde bakarak seni başka ülkelere yönlendirebilirler.
gittiğin yerde tanıdık olması daha net bilgi almanı sağlardı.
bende öss tercih döneminde ukrayna'ya gitmeyi düşünüyordum , bir tanıdığımız vardı . herşeyi ayarlayacaktı ama babama "senin oğlan burda okumaz" dediğinde o iş yattı :D (annemde hiç istemiyordu zaten)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@Jeaquares Sakın yanlış anlama yaş ile ingilizce bilgini kıyaslayınca komik bi durum oldu hatta ironik(5 yaşındaki bi ingilizin senden daha iyi ingilizce konuşması gibi :) ) neyse önemi yok zaten.

Diğer yandan İTÜ lü ODTÜ yü sevmez bu konuda haklısın hatta ODTÜ de okumayanar gennellikle bi kin duyarlar :)

içmiyorsan zaten ODTÜ ye gitmenin bi anlamı yok :) ( tabiki şaka :4: )

inş senin için en iyisi olur ne diyim :)

5 yaşındaki bir İngiliz benden senden daha iyi İngilizce bilemez, 5 yaşındaki bir Türk'ün benden senden daha iyi Türkçe bilmemesi gibi. :)

O dediğinde haklısın. Herkes ODTÜ'ye gıcık, İTÜ'ye gitmemi istiyorlar. Neymiş efendim, İTÜ'nün bilmem kaç yüzyıllık geçmişi varmış... Çok da tın. :)

İçmiyorum, ben gidince tüm ODTÜ Yeşilaycı olacak. :)

Teşekkürler iyi dileklerin için.

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
eğer para sorun olmayacaksa ki aslında büyük bir mebla değildir aylık en fazla 700-800 euro gider diye tahmin ediyorum kişisel harcamaların tabiki bunlar universite hiç bir bölümden para almıyormuş :) belki Türkiye için büyük para ama orda bir işçinin günlüğünün 80-90 euro olduğunu hatırlatayım

velhasıl iş sadece senin vereceğin karara kalmış ve toelf sınavını geçmene :)

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Cevaplar için teşekkürler. Uyku sersemi anlayabildiğim kadarıyla cevap vereyim.

@calvaria, İngilizce bilgimin yaşıma göre üst düzey olmasını söylemekteki amacım; yabancı bir ülkeye gittiğimde İngilizce ve hazırlık sınıfı konusunda sıkıntı çekmeyeceğimi baştan belirtmekti. Çünkü bazı üniversitelerin hazırlık desteği yokmuş, direk TOEFL'a bakıyor zaten hepsi ve öneri yapacak arkadaşların da öneri yapabilmesi için nelere sahip olduğumu bilmelerini istedim.

Babam ODTÜ konusuna siyasi olarak bakmıyor. Sağcı-solcu değilim çünkü. Babamlar İTÜ'de okumamı istiyor, ODTÜ diye ısrar etmemden dolayı artık "ODTÜ olmasın da, neresi olursa olsun" mantığıyla bakıyorlar. Gıcık olma durumu var yani. :)

İçme konusuna gelince, kullanmıyorum. :)

@LWMP, verdiğin bilgiler için teşekkürler. Yarın ilk işim incelemek olacak. Ama para konusunda yanılıyorsun. Fransa'da ve Norveç'te eğitim ücretsiz. Sadece Türkiye'deki okullardaki gibi harç parası veriyorsun. Aynısı Bulgaristan, Almanya, Azerbeycan gibi ülkelerde de geçerli. Aylık masrafın ise 650 euro'dan fazla olmuyormuş. Yurtlar çoğu kez ya ücretsiz ya da düşük ücretli oluyormuş.

@BaRY, inan düşünmedim değil. :)

@eray045, maalesef tanıdığım yok ama anlaşılan bir aracı şirket bulmam gerekecek.

---------- saat 00:10 eklendi ---------- önceki mesaj saat 00:09 eklenmişti ----------

Evet. :)
eger dedıklerın dogruysa okulum bıter bıtmez gıderım.Bekle beni avrupa ben geliyorum:w00t:

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
@Jeaquares Neyse ingilizce konususnu tartışmak için en azından bi üniversite okuman gerekecek anlaşılan :) Bu konuyu daha fazla uzatmayalım :)

Yeşil ayla ne alaka alkolün :)

neyse güzel insan sen bi git gel ozaman konuşuruz bu konuları :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
MiddleEastTechnicalUniversityTreeOfScience800x512.jpg

8_3_4_3_Odtu_KKM_Genel.sized.jpg

Hergün otübüsle burdan geçiyorum bıktım artık görmekten en iyisi Gazi üni..:D

Hem gazide okumak ayrıcalıktır..:D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ah be spy, içim gitti. :(

Zaten aklım yerinde değil. Koymayın şöyle resimler yaa. :)

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
1ABAC5A21AA3816A.jpg

ODTÜ nün en güzel yeridir belkide devrim yanlış anlaşılmasın isminden değil bu güzellik, gece 12 den sonra asıl güzel olur birbirinden farklı öğrenci grupları içmeye muhabbet etmeye musiki için gider devrime, hele bide saat 2 yi geçtimi asıl ozaman tadı çıkar devrimin bir bakmışın bi çemberin oluşturulmuş sende ordasın ortada bir kaç entrüman hep bir ağızdan şarkılar türküler, ben paylaşmayı devrimde öğrendim hiç tanımadığım insanlarla bi anda nasıl 40 yıllık dost olunduğunu. Orada ayrım yoktur kız erkek öyle kırolukda yoktur ben hiç karı kız kavgası da görmedim devrimde.

Neyse bahar gelsin bi SDN buluşması yaparız devrimde :) Gece online listesi alırız hatta :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
2 baz istasyonunu dikmişler devrime orda oturulmaz oturan adam 20 yıl sonra kanserden ölür calvaria.:D

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
kapitalist sisteme insanlar pervasızca koşuyor...

aykut5855

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Kuzey ülkelerinden uzak durmanı tavsiye ederim... :D Türkiyede yaşayan birine pahalı gelir.bir saç tıraşı 80 euro olur mu arkadaş ? :D

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
@calvaria Ben Jea'yi birde üniversitede 1 yıl geçirdikten sonra dinleyelim derim. Şimdi ne desek boş. :wink:

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Niye üniversitede 1 yıl geçirmem bu kadar önemli?

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Niye üniversitede 1 yıl geçirmem bu kadar önemli?

O da başka bir hikaye yiğen, erken anlatılırsa tadı kaçar. :4: Diye iğrenç espiriler yapmadan şöyle diyeyim, bu konuyu zaten bi 1 yıl geçir sonra konuşalım dedim, şimdi nasıl cevap vermemi bekliyorsun. :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
O da başka bir hikaye yiğen, erken anlatılırsa tadı kaçar. :4: Diye iğrenç espiriler yapmadan şöyle diyeyim, bu konuyu zaten bi 1 yıl geçir sonra konuşalım dedim, şimdi nasıl cevap vermemi bekliyorsun. :D

Neye cevap veriyorsunuz? Soruyu unuttum hocam. :D

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Devlet üniversitelerinden Odtü, itü , hacettepe ve boğaziçi'ne gittiğinde paçayı yırtarsın. bu okullarda okuduktan sonra yurt dışındada yurt içindede iş bulmak kolay o yüzden ben dışarı gitme derim :D
Beyin göçüne hayır :p