Xperia sp almadan önce okuyun lütfen !!!

Bu konuyu okuyanlar

sevket_19

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle hiçbir firma babamızın değil sonuçta belli bir özellikte cihaza belli bir para ödüyoruz bu yüzden eleştireceğim noktalar da olacak.
Gelelim konumuza ben 1 aydan fazla süredir xperia sp kullanıyorum.Almadan önce çok yararlı yorum okudum neredeyse negatif yorum yoktu diyebilirim.
Cihazı ilk aldığınızda led göstergesi çok ilginizi çekiyor ancak stamina modunda sms dışında ışığı yanıp sönmüyor örneğin cevapsız çağrıda bile ışık yanmıyor.Ancak illumunation bar pro proğramının apksını indirip yüklemek gerekiyor.Ben bu sorunu bu şekilde çözdüm ama bu proğramda hep arka planda çalışıyor dolayısıyla daha çabuk şarj bitiyor.
Bir diğer önemli sorun wifi algılayıcısı ben note 2 ile 3 kattaki modeme bağlanırken sp 2 katın merdivenlerine yakın taraftan ancak çekti xperia zde amcam kullanıyor o biraz daha iyi ancak samsunglar kdr iyi değil sony bu konuda.
Bazı yerlerde insan gözünün 300 küsür ppi değerinden sonra fark edemeceği yazmış tamamen fiyasko inanmayın derim.Xperia z ile spyi yan yana koyduk ciddi derecede fark var isteyen deneyebilir ben denedim.
Gelelim cihazın hoparlörüne cihazın hoparlörü vasat çok az ses çıktığını sölemek istiyorum benim için sorun değil ancak bazı kişiler dikkat ediyor bu yüzden değinmek istedim.
Kutuda çıkan kulaklığı da vasat kulak içi değil ve kulağı ağrıtıyor kalitesi iyi olmsına rağmen ben kullanamadım açıkçası ve bir tane kulaklık aldım.
Gelelim o meşhur 8 mp exmor rs kameraya şimdi sonynin kendi sitesine girip spnin kamera özelliklerine bakarsanız çok övmüşler ancak kamera vasat diyebilirim.Gündüz yani ikindi zamanı güzel bir açı ile güzel çekilebiliyor ancak onun dışında hiçbir şekilde başarılı fotoğraf yakalayamadım.Gece çekiminden bahsetmek bile istemiyorum 2mp kötü flaşlı bir kamera nasıl çekiyorsa oda öyle çekiyor.
Cihazın ahizesinden gelen seste ortlamada diyebilirim.
Bide bu tuşların sanal olması da güzel olmamış keşke bu anlayıştan vazgeçseler oyun oynarken eliniz ana ekran tuşuna geliyor buda moral bozuyor htc butterflydaki kapasitif tuşlar bence android için ideal.
1gb ram gayet yeterli kafanız karışmasın ram konusunda sıkıntısı yok.
İşlemcisi de iyi ancak incelemelerde de söylendiği gibi snapdragon s4 pro ısınan bir işlemci bunu da bilmek gerekir.
Walkman uygulaması gayet güzel ben beğendim arayüz olsun equlaizer stereo ayarları falan var ayrıca albüm bilgilerini de buluyor tabi çok başarılı değil ama sizde yazabilirsiniz.
Ayrıca radyosu da gayet başarılı ses konusunda.
Bence şarj konusunda da olmamış sp parlaklık biraz yarıda olsa bile hiçbişey yapmasanız dahi sadece ayarlarla falan uğraşınca bile hmn %1 yada %2 gidiyor.Ben telefonu hep stamina modunda bırakıyorum kullandığım zaman sadece wifi açık sekranizasyon veri zaten yok(3g kullanmıyorum) gps bluetooth hatta ekran döndürme bile kapalı kullnıyorum 1 günü zor çıkarıyor hatta biraz oyun oynarsanız günü çıkarmadığını söleyebilirim.Ancak arada bir kullanırsanız telefonu herşeyde kapalı olursa hep stamina modunda ve arkada çalışan fazla uygulama olmazsa 2 gün şarjı yetiyor onuda eklemek isterim.Mesela note 2 de kullandım ben daha doğrusu amcam yoğun kullanırdı 3g wifi bluetooth herşey açık kullanırdı ve ilk aldığı zamanlar ona 2gün rahat giderdi.Ancak satmadan önce yani 9.ayda 1 günü ancak çıkarıyordu sp yeni telefon 1 günü anca çıkarıyorsa şimdiden 9 ay sonra ne olur siz düşünün.
Bu yazdıklarım kesinlikle 1 aylık deneyimlerim harbi inceleme yapmak istedim çünkü marka başta dediğim gibi babamızın değil çoğumuz alırken büyük umutlar bağlıyoruz fakat görünce satıyoruz buda hep zarar oluyor ben bu akıllı telefonlardan 1 milyardan fazla zarar ettim.
Bu yüzden alırken her yoruma herkese inanmayalım ve şunu asla unutmayalım bir cihaz ucuz ama özellikleri fazla ise mutlaka ciddi sorunları vardır.Ben şimdi cihazımı kız kardeşime verdim onun için yeterli seviyede bende eğer verilen bilgiler doğru çıkarsa honami almayı düşünüyorum.Sorularınız varsa sp hakkında yanıtlarım elimden geldiği kadar.Sizden ricam gene biri çıkıpta samsung fanboy demesin alacağım model samsung dışında herşey olabilir çünkü.:confused1:

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Ben çıkıp aynı şeyi söylesem samsung fanı diyorlar. Anlatım için teşekkürler, Sp alacak arkadaslara iyi bir anlatım.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Bilgi icin Teşekkürler çok yararlı olmuş

sevket_19

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler arkadaşlar ama bu sorunların çoğu olmasına rağmen genede alınabilir bir cihaz olmuş sadece fiyatı biraz fazla 2-3 ay sonra 1000 lira olursa ideal olur.Mesela wifi sorunu demişim ama ben zaten wifiyi evde kullanıyorum bizim ev eski mardin evleri duvarları kalın bu yüzden diğer odadan hiçbir cihaz çekmiyor bu yüzden rahatım.Bu donanımın bu kadar ele oturan bir cihazda olması bile bence alınması için sebeptir.Zaten piyasaya baktığımız zaman her modelde bir şeyden mutlaka kısıldığını görüyoruz ve mutlaka bir süpriz de çıkıyor önemli olan o kısılan özelliğin sizin için ne kadar önemli olduğudur.Baktığımız zaman mesela zyi de gördüm ben telefon durduk yere ısınıyor onunda mesela wifi çekimi o kadar iyi değil sadece su geçirmiyor diyede kalkıp ona 1700 lira da vermem ben açıkçası.Nese bu konu uzar gider böyle saymaya kalkarsak.Dediğim gibi önemli olan kısılan özelliğin sizin için ne kadar önemli olduğudur ben uzak yerden wifiye bağlanıyorum diyen kişinin sonyden uzak durması gibi :rolleyes:

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Elbette haklı olduğun noktalar vardır ama sen de telefonu yerden yere vurmuşsun be hocam . :) Mesela led olayında bende hiç bir sıkıntı yok . her zaman yanıyor çağrılarda falan keza şarj 1 günü rahat çıkarıyor. kamera da gece harika çekiyor. iso yu ayarlayıp ışığı da ayarladığın zaman enfes fotoğraflar çıkıyor ortaya. yani sende olan şikayetlerin hiç biri bende olmadı ben de onu anlamadım :confused1:

sevket_19

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Doğrudur normalde ledte sorun yok ama stamina moduna alınca sıkıntı oluyor.Yalnız gece çekiminde bir türlü iyi fotoğraf yakalamadım ben.Bence led flaş fazla aydınlatamıyor o yüzden kötü çıkıyor çünkü aynı anda note II ile çekince daha güzel çıkıyor nedeni ise flaşı neredeyse 2 kat ışık yayıyor çekerken ben öyle düşündüm.Şarj konusunda iyi ama heralde note II den bu telefona geçtiğim için bana çabuk bitiyor gibi geliyor olabilir.İnşallah güncelleme alır da biraz iyileştirmeler olur.
Bakın bir gece çekimi resmi koyayım mesela ;

Uploaded with ImageShack.us
Resim linki : http://imageshack.us/photo/my-images/22/mmsv.jpg/

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende 1-1,5 aydır kullanıyorum. Aşağı yukarı beklentilerimi karşıladı ancak ahize sesinde ufak bir cızırtı söz konusu genel olarak öyle mi yoksa benim cihazım mı hatalı servise götürmeli miyim?

Son mesajlar