Xp yi Yanlışlıkla D ye kurdum

Bu konuyu okuyanlar

world-18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar yeni format attım. Ama sistemi nasıl oldu bilmiyorum ama D ye kurdum. Sistemi formatlamadan önce sistem C ye kuruluydu. Şimdi o sürücüde WINDOWS, Program Files, Documents and Settings klasörleri kaldı. Silmeye çaışıyorum silinmiyorda. =) Şu soruna bi çözüm getirebilirsek güzel olur. :]

penquen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence olayın en basındayken yeniden format at.. sistemini C ye kur.D de olmasında bir problem yok aslında ama sen bilirsin...

world-18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
penquen dedi ki:
bence olayın en basındayken yeniden format at.. sistemini C ye kur.D de olmasında bir problem yok aslında ama sen bilirsin...
Evet D de olmasına bir problem yok ama C de o bahsettiğim klasörler kaldı. Onları nasıl silebilirim? Olmazsa mecburen yeniden format...

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
C: de önemli bir belge yoksa biçimlendirerek dosyalardan kurtulabilirsin.
XP kullanıyorsan format atmak zaman kaybından başka birşey değil.
VİSTA da formattan sonra harddisc'imin boyutu her defasında aşırı şekilde azalıyor.
kararı sen ver :D

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
regedit dedi ki:
VİSTA da formattan sonra harddisc'imin boyutu her defasında aşırı şekilde azalıyor.
abi varmı böle bişey ilk burda duyuyorum hayır varsa vista kurmayım kullanmayı düşünüyom F ye bi yükledim derecelendirme 4.2 not veriyo hızlıda hdd kaybı yapıyosa yaklaşmayım

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
yaklaşık 1 sene önce vista 64bit beta yı windows un sitesinden indirdim.
yeni aldığım 120gb lık hardisc e kurmuştum, 1hafta içinde 4-5 kere format atıp tekrar vista kurdum >X< 120gb lık harddick 114'e düştü, vistayı 2hafta kullandım ve tek tecrübem o oldu :D

bu konu hakkında daimi vista kullanıcıları daha net-doğru bilgi verir.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
120 GB diskin formatlandığında 114 GB görünmesi gayet normaldir.
O Vista'nın suçu değil, formatlanmamış boyut bilgisi veren HDD üreticilerinin suçu.

Ayrıca Windows'u hangi HDD bölümüne kurmuş olursanız olun, C'ye format attığınızda diğer disklerdeki sisteminiz de açılmayacaktır. Çünkü Windows, eski alışkanlıklarından kurtulamadığı için, sistemi nereye kurarsanız kurun, mutlaka C'ye bir kaç dosya atma ihtiyacı hisseder. Bu dosyalar da sisteminizin açılışını etkileyen gerçek veya sanal dosyalardır.

C'deki eski sisteme ait dosyalardan kurtulmanın bir kaç yolu var. Ama şu anda en basitçe DOS'tan açarak silmeyi hatırlıyorum.

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Elmacik dedi ki:
120 GB diskin formatlandığında 114 GB görünmesi gayet normaldir.
O Vista'nın suçu değil, formatlanmamış boyut bilgisi veren HDD üreticilerinin suçu.

diske daha önceden bir kez xp kurmuştum ama neyse, beta olmasından kaynaklanıyor olabilir.

world-18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
Ayrıca Windows'u hangi HDD bölümüne kurmuş olursanız olun, C'ye format attığınızda diğer disklerdeki sisteminiz de açılmayacaktır. Çünkü Windows, eski alışkanlıklarından kurtulamadığı için, sistemi nereye kurarsanız kurun, mutlaka C'ye bir kaç dosya atma ihtiyacı hisseder. Bu dosyalar da sisteminizin açılışını etkileyen gerçek veya sanal dosyalardır.

C'deki eski sisteme ait dosyalardan kurtulmanın bir kaç yolu var. Ama şu anda en basitçe DOS'tan açarak silmeyi hatırlıyorum.

Dos ortamında nasıl olur ki?
Diski biçimlendirmeyi denedim. En sonunda hata veriyor.

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
regedit dedi ki:
yaklaşık 1 sene önce vista 64bit beta yı windows un sitesinden indirdim.
yeni aldığım 120gb lık hardisc e kurmuştum, 1hafta içinde 4-5 kere format atıp tekrar vista kurdum >X< 120gb lık harddick 114'e düştü, vistayı 2hafta kullandım ve tek tecrübem o oldu :D

bu konu hakkında daimi vista kullanıcıları daha net-doğru bilgi verir.

Fdisk yapıp öyle format atmayı dene bir dahakine: ) bedava değil bu bytelar kbler çöpe atma hakkını ara:)

Zibi$

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Arşivini C ye at D yi formatla sora arşiv ini gene D ye at ve c ye kur ;)

arifcetiner

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yedeklerin varsa DVD ye veya harici bir harddiske al. Silinmeyen bölümü Biçimlendir. YerelDisk lerin hangisi ise sağ tuş yapıp "biçimlendir" ile yapabilirsin. C:'ye kur Windows'u. Diğer YerelDisk de kalır ise aynen Biçimlendir DVD ye veya Harddiske attığın yedeklerinide C harici diğer yereldiske yolla. Umarım Yardımcı olabilmişimdir.

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
D'de xp oturumu actıktan sonra Cnin üstünde sağ click biçimlendir de sil dosyaları yada önce cnin içindeki dosyaları shift delete yöntemi ile sil silebildiklerini sonra biçimlendir de kardeşim

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Anlaşıldı, gerçekten kimse yazılan mesajları okmuyor.
Herkes top oynuyor ama maçı seyreden yok.

Filozofun dediği gibi, bir tek sen anladıni sen de yanlış anladın.

world-18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bugün ben okuldayken abim format atmış. O kadar söyledim abime bi çözümü vardır diye ama dinlemedi beni. =) Sorun çözüldü. İlgilenenlere teşekkürler.

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
world-18 dedi ki:
Bugün ben okuldayken abim format atmış. O kadar söyledim abime bi çözümü vardır diye ama dinlemedi beni. =) Sorun çözüldü. İlgilenenlere teşekkürler.

Konuyu gec okudum,maalesef.Elimizden gelen yardımı gösterirdik..
Neyse yeni işletim sistemini sorunsuz kullanman dileğiyle ..