XP için güvenlik sorunu...

Bu konuyu okuyanlar

mihrak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle hepinize iyi günler. Benim bir sorunum varda, dünden beri kendi kendime çözüm yolu aradım fakat bulamadım. Yardımınıza ihtiyacım var.
Anlatmaya şurdan başlayayım;

Bilgisayarımda iki adet işletim sistemi mevcut. "C:"de XP, ve "D:"de Windows 7. Genelde Windows 7'yi kullanıyorum. Geçen gün güvenlik amacıyla Windows 7'de iken, C: ye sağ tıklayıp "security" sekmesindeki kullanıcı yetkilerinden birkaçını kaldırdım ki, Evde olmayacağım iki günlük sürede kimse erişemesin C:'ye. İşlem sonrası C:'ye tıkladığımda erişimin engelli olduğunu gördüm. Ancak şimdi kaldırmak istediğimde kaldıramıyorum. İşin garip yani XPdeyken bile, C:yi yönetemiyorum. Dosyalar kopyalanmıyor vs.. Yetkim sınırlı veya hiç yok. Bunu nasıl düzeltebilirim? C:'ye format atmam gerek ama belgelerimi D:'ye yedekleyemiyorum bu yüzden. Yardımcı olursanız çok sevinirim...

(Not: İnşallah yeterince açık anlatabilmişimdir sorunumu. Bu arada ek bilgi olarak, iki işletim sistemimde parola korumalı ve şifreleri farklı.)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
C:\Vista nın yanına E:\Windows 7 kuruyorum.
Windows 7 kurulunca bakalım.

j.cruijff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar; C üzerinde kullanıcıları eklemek yerine, "take ownership"lik özelliği vardır gelişmiş sekmesinde, ya da diğer bir deyişle sahibi özelliğidir bu. Bu sekme üzerinden o anki oturumun kullanıcıları ve administrator kullanıcısı vardır. İstediğin kullanıcıyı seçip uygula butonuna basarsan sorun düzelmiş olacaktır. Kolay gelsin...

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Windows 7 kuruldu ve soruna bakıyorum
Edit:
Aşağıdaki ekrandan bahsediyorsun değil mi?

24v34nc.jpg

mihrak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar; C üzerinde kullanıcıları eklemek yerine, "take ownership"lik özelliği vardır gelişmiş sekmesinde, ya da diğer bir deyişle sahibi özelliğidir bu. Bu sekme üzerinden o anki oturumun kullanıcıları ve administrator kullanıcısı vardır. İstediğin kullanıcıyı seçip uygula butonuna basarsan sorun düzelmiş olacaktır. Kolay gelsin...

yjnhgf.jpg

Şuradan bahsediyorsun sanırım. Burayıda denemiştim, şimdi de denedim ama hiç bir değişiklik yok. Kafayı yicem...

mihrak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 7 kuruldu ve soruna bakıyorum
Edit:
Aşağıdaki ekrandan bahsediyorsun değil mi?

24v34nc.jpg

Evet oradan bahsediyorum. D'nin içindeyken (Windows 7deyken) C'nin güvenliğini değiştirdim (XPnin).

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Aynı güvenlik ekranından kendi kullanıcı adını tıklayıp>Edit diyerek alttaki yetkilerin hepsini ver. Apply yap.

mihrak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorunda o zaten. apply yapsam bile, tekrar girdiğimde yine yetkilerin kalktığını görüyorum.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
XP yi açınca verilen hata ekranını alabilir misin buraya?

mihrak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
jmgn.jpg

Arkadaşlar problemi hallettim sanırım. Resimdeki seçeneği işaretledim, uzun bir süre resimde gördüğünüz gibi tüm dosyaların sahipliği değiştirildi. Klasörlere girebiliyorum, fakat hala bazı ufak dosyalarda uyarı veriyo. O kadar da olsun yani artık :) Ben nasıl denemedim o seçeği ya. Çok teşekkür ederim sizede ilginiz için... Eğer yine problem artarsa burada paylaşırım.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Kendi kendimize öğrendiğimiz daha kalıcı ;)
Dikkat et iki sisteminden biri çökmesin

mihrak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya zaten tek işletim sistemine dönmek istiyorum. Ama ne kullansam diye kararsızım. Windows 7 iyi güzel ama, hem uyum sorunları var, hem de alışık olduğumuz görünümden biraz farklı. XP'den nefret ediyorum ama herşeyi çalıştırıyo. Orta yolu, en iyisi vista gibi :)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bende Vista ve Windows 7 beraber çalışıyor.
Tabi fiziksel olarak ayrı harddisklerde
Birinde çökme olursa diğeri zarar görecek mi onu da tecrübe ediyorum.