Xiaomi Mi5 Deneyimlerim ( Güncel Kalacak )

Bu konuyu okuyanlar

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Mi 32 Gb Gold Cihazı Hepsburada.com'dan aldım ve global beta sürüm yüklü , Evo garantili geldi. Telefonu 12 gündür kullanıyorum ve deneyimlerimi yazmak istiyorum almayı düşünenlere bir fikir sunabilsin.

İphone 5s'den Mi5'e geçtim bir fark hissettim mi ? Cevap evet performans , pil ve kamerada çok fazla fark var.

Tasarım'dan başlayacak olursam cihaz ele oturan ve rahatsız etmeyen bir tasarıma sahip ekran ve arka kapak gorilla glass 4 ile korunuyor ama sağlam bir cihaz değil ki youtube'dan dayanıklılık testlerini izleyebilirsiniz..

Ekran'dan bahsedecek olursak çok kaliteli ve canlı renklere sahip ayrıca çok parlak güneşin altında sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Dışardan bakınca çerçevesiz hissi veriyor ancak içinde siyah çizgiler mevcut ancak rahatsız etmiyor.

Kamera ise bu fiyat aralığında hatta diğer firmaların üst düzey cihazlarına ve detaylar güzel gözüküyor. Ön kamerada gayet tatminkar bir görüntü sunuyor. Ancak kamera arayüzü o kadar iyi değil ama iş görür gibi.

Yazılım konusunda ise benim cihazım global beta ile geldi ve her hafta güncelleme alıyor ancak güncellemelerde bazen performans düzelirken pil sıkıntı oluyor ancak cihazda herhangi kasma donma olmuyor. Global sürüm ise aylık güncelleme alıyor yani sıkıntı olmaz o konuda ayrıca cihazın Android 7 sürümü testleride başladı.

Pil'e gelecek olursak tamamen size bağlı pil olayı ben sosyal medyayı çok kullanan biriyim bu yüzden ilk günler 6-7 saat ekran süresi alıyordum yani günü çıkarıyordu ancak güncellemeden sonra 4-5 saat'e kadar indi bu süre ama çok dert etmiyorum çünkü 1 saat gibi sürede neredeyse pil tamamen doluyor.

Şimdilik yazacaklarım bunlar sorusu olanlar başlık altında iletebilirler..

Örnek fotolar :

IMG_20161116_182546.jpg

IMG_20161117_085436.jpg

IMG_20161117_085449.jpg

Şimdilik atacağım fotoğraf örneklerim bunlar ileride çeşitlenecektir.

f.ergezer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba

Öncelikle bilgiler için teşekkürler.

Siteleri biraz gezdiğimde telefonun ilgili 4.5g bağlantı sıkıntısı yaşadıklarını iddia edenler var.

800 band olmadığından falan 4.5g baya sorunlu diyenler var. Var mıdır öyle bir sorununuz farklı noktalarda denediniz mi?

Son düzenleyen moderatör:

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Merhaba

Öncelikle bilgiler için teşekkürler.

Siteleri biraz gezdiğimde telefonun ilgili 4.5g bağlantı sıkıntısı yaşadıklarını iddia edenler var.

800 band olmadığından falan 4.5g baya sorunlu diyenler var. Var mıdır öyle bir sorununuz farklı noktalarda denediniz mi?
4g sorunu sadece Vodafone Hat kullananlar için var.

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Beta sürüm kullandığımı belirttim güncellm geldi ancak sorunlar nedeni ile geri çekildi hoşuma gitti firmanın ilgilenmesi

Yaşar Sirkeci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ben cihaz çıktıktan 2 hafta sonra Çin'den getirtmiştim. İçinde haliyle Çin romu vardı. Çin romu, global roma göre hızlı güncelleme alsa da , google playın(Başka yollarla yüklenebiliyor) olmaması ve içinde çinde bir çok uygulama olmasından dolayı ayrıca tarayıcısının Çince içerikli olmasından dolayıda ben pek benimseyemedin ve global rom çıkar çıkmaz geçiş yaptım. Global romun dezavantajı/dezavantajları (dezavantaj denilebilirse tabi) hızlı ve her hafta güncelleme almaması (ara güncellemeleri global rom'a vermiyorlar) ve ekran koruyucu resimlerinin belli aralıkta İnternet üzerinden değişmemesi ben başka bir sıkıntı göremedim.
Ülkemizde satılan amiral gemileri ile kıyaslamaya gelirsek , malzeme kalitesi ve kamera kalitesi olarak bir çok amiral gemisinin gerisinde. Arka ve ön taraf GG4 korunsa da çok çabuk çiziliyor ve ayrıca alüminyum kalitesi de iyi değil yani genel olarak S7, xz, g5 ve aklıma gelmeyen bir çok amiral gemisinden düşük bir performansı var. Kamera konusunda gündüz çekimleri iyi ama ışıksız ortamda ve gece çekimleri orta segment bir kamera gibi davranıyor.Yazılımsal olarak kamera kısmı geliştiriliyor ilerleyen zamanlarda ne kadar düzeltirler orasını bilemem.İşlemci kısmında ise 32 gb versiyonu sd820 lite versiyonu kullanmaktadır ve öteki versiyonlara göre ramin veri hızı daha düşüktür.-Burada bana soracak olursanız kesinlikle 64gb ve üzeri bir kapasitede bir mi5 almaya çalışın derim-. Ekran ve çerçeveye gelecek olursak, telefon çerçevesizmiş gibi bir his oluşsa da gayet kalın bir iç/ekran çerçevesi var telefonun, gözüne batanlar olursa siyah renkli telefon durumu biraz olsun kurtarıyor(Türkiye de satılan mi5 lerde siyah ile beyaz arasında ciddi fiyat farkı var, sizin içi bir sıkıntı olmaz ise beyaz almak daha mantıklı- aynı kalitede gg4 e fazladan fiyat vermek bana pek mantıklı gelmiyor).Çerçeve sorunsalı dışında ekrana söyleyecek tek sözüm yok, gayet canlı ve diğer amiral gemilerini aratmıyor.
Batarya konusunda gerçekten muazzam 1 saat 10 dk ve 1 saat 20 dk arasında full şarj oluyor ve özellikle son güncellemeyle günü çok çok rahat çıkarıyor(Belki de işlemcinin lite sürümü olduğundan dolayı olabilir.), ayrıca miui arayüzü sade olduğunda telefonu hiç yormuyor.
Yukarıdaki yorumlarda Vodafone 4g de sorun oluşuyor dediler ben aldığım günden beri Vodafone ile kullanıyorum 4g de herhangi bir sıkıntı yaşamadım yalnız Wi-fi pek güçlü değil, iphone 4s te iki çubuk çeken yerde mi5 çok zor çekiyor.
Güncellemeler kısmına tekrar dönecek olursak global sürümünde iki çeşit güncelleme var gecelik(Deneme Sürümü) ve kararlı sürüm, kararlı sürüm güncellemenin büyüklüğüne göre 1-2 hafta daha geç geliyor. Gecelik sürümü ise geliştiricilere veriliyor, geliştirici olmak ise çok kolay ayarlar-> telefon hakkında-> MIUI Sürümüne 5 kere tıkladığınızda geliştirici olabiliyorsunuz.Ayrıca 4g de çekim sıkıntısı yaşayan arkadaşlar yine aynı yerden Dahili hafızaya 5 kere tıkladığınızda orada band ayarlamaları yapabiliyorsunuz.
Alınır mı sorusunu soracak olursanız, "ithalat garantisi" takıntınız yoksa bu fiyata alacak başka telefon yok. F/P oranı belkide en yüksek telefondur.
Yazı baya uzadı.Kusura bakmayın.Umarım yardımcı olumuşumdur.

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Ben cihaz çıktıktan 2 hafta sonra Çin'den getirtmiştim. İçinde haliyle Çin romu vardı. Çin romu, global roma göre hızlı güncelleme alsa da , google playın(Başka yollarla yüklenebiliyor) olmaması ve içinde çinde bir çok uygulama olmasından dolayı ayrıca tarayıcısının Çince içerikli olmasından dolayıda ben pek benimseyemedin ve global rom çıkar çıkmaz geçiş yaptım. Global romun dezavantajı/dezavantajları (dezavantaj denilebilirse tabi) hızlı ve her hafta güncelleme almaması (ara güncellemeleri global rom'a vermiyorlar) ve ekran koruyucu resimlerinin belli aralıkta İnternet üzerinden değişmemesi ben başka bir sıkıntı göremedim.
Ülkemizde satılan amiral gemileri ile kıyaslamaya gelirsek , malzeme kalitesi ve kamera kalitesi olarak bir çok amiral gemisinin gerisinde. Arka ve ön taraf GG4 korunsa da çok çabuk çiziliyor ve ayrıca alüminyum kalitesi de iyi değil yani genel olarak S7, xz, g5 ve aklıma gelmeyen bir çok amiral gemisinden düşük bir performansı var. Kamera konusunda gündüz çekimleri iyi ama ışıksız ortamda ve gece çekimleri orta segment bir kamera gibi davranıyor.Yazılımsal olarak kamera kısmı geliştiriliyor ilerleyen zamanlarda ne kadar düzeltirler orasını bilemem.İşlemci kısmında ise 32 gb versiyonu sd820 lite versiyonu kullanmaktadır ve öteki versiyonlara göre ramin veri hızı daha düşüktür.-Burada bana soracak olursanız kesinlikle 64gb ve üzeri bir kapasitede bir mi5 almaya çalışın derim-. Ekran ve çerçeveye gelecek olursak, telefon çerçevesizmiş gibi bir his oluşsa da gayet kalın bir iç/ekran çerçevesi var telefonun, gözüne batanlar olursa siyah renkli telefon durumu biraz olsun kurtarıyor(Türkiye de satılan mi5 lerde siyah ile beyaz arasında ciddi fiyat farkı var, sizin içi bir sıkıntı olmaz ise beyaz almak daha mantıklı- aynı kalitede gg4 e fazladan fiyat vermek bana pek mantıklı gelmiyor).Çerçeve sorunsalı dışında ekrana söyleyecek tek sözüm yok, gayet canlı ve diğer amiral gemilerini aratmıyor.
Batarya konusunda gerçekten muazzam 1 saat 10 dk ve 1 saat 20 dk arasında full şarj oluyor ve özellikle son güncellemeyle günü çok çok rahat çıkarıyor(Belki de işlemcinin lite sürümü olduğundan dolayı olabilir.), ayrıca miui arayüzü sade olduğunda telefonu hiç yormuyor.
Yukarıdaki yorumlarda Vodafone 4g de sorun oluşuyor dediler ben aldığım günden beri Vodafone ile kullanıyorum 4g de herhangi bir sıkıntı yaşamadım yalnız Wi-fi pek güçlü değil, iphone 4s te iki çubuk çeken yerde mi5 çok zor çekiyor.
Güncellemeler kısmına tekrar dönecek olursak global sürümünde iki çeşit güncelleme var gecelik(Deneme Sürümü) ve kararlı sürüm, kararlı sürüm güncellemenin büyüklüğüne göre 1-2 hafta daha geç geliyor. Gecelik sürümü ise geliştiricilere veriliyor, geliştirici olmak ise çok kolay ayarlar-> telefon hakkında-> MIUI Sürümüne 5 kere tıkladığınızda geliştirici olabiliyorsunuz.Ayrıca 4g de çekim sıkıntısı yaşayan arkadaşlar yine aynı yerden Dahili hafızaya 5 kere tıkladığınızda orada band ayarlamaları yapabiliyorsunuz.
Alınır mı sorusunu soracak olursanız, "ithalat garantisi" takıntınız yoksa bu fiyata alacak başka telefon yok. F/P oranı belkide en yüksek telefondur.
Yazı baya uzadı.Kusura bakmayın.Umarım yardımcı olumuşumdur.
Gayet faydalı yazı olmuş...

M

Murat Burç

SDN Okuru
Mİ5 hakkında şüpheleri olan birinin artık bu konudan sonra şüphesi kalmaz sanırım artık bende habire Tys23ü etiketlemek yerine bu konunu linkini atarım :D

f.ergezer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
64 gblık versiyonunu yok ama sadece 32 var ithalatçı garantili

drmc48

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki Mi5 in SAR değerleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben almayı düşünüyorum ama tek takıldığım nokta bu

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Hocam gayet faydalı bir yazı olmuş aslında bende yazabilirdim ama aklıma gelmedi. :)

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Peki Mi5 in SAR değerleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben almayı düşünüyorum ama tek takıldığım nokta bu
Sar değeri düşük arkadaşlar bulup atacam inanın yüksek olsa benim başım ağrıdan çatlar 7/24 telefon ile birlikteyim çünkü :D

emre8503

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bir aya kadar bende almayı düşünüyorum Gm Discoveryden Sonra muazzam görüneceği kesin :)
Takıldığım konu 32 gb hafıza konusunda yeteceğini düşünmüyorum hd 4k videolar falan ?

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Arkadaşlar bir aya kadar bende almayı düşünüyorum Gm Discoveryden Sonra muazzam görüneceği kesin :)
Takıldığım konu 32 gb hafıza konusunda yeteceğini düşünmüyorum hd 4k videolar falan ?
64 Gb versiyonunu alın video çekecekseniz.

emre8503

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bi sorum daha :) siyah ve beyaz fiyat farkı nereden doğuyor anlamıyorum ve nerden almamı önerirsiniz

M

Murat Burç

SDN Okuru
Çekeceğin en yüksek boyutlu video formatı Full HD 60 FPS olur merak etme o da yer kaplasa bile 4K ya göre daha az kaplıyor zaten Android platformu olduğu için direk pcye takar yedeklersin

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
bi sorum daha :) siyah ve beyaz fiyat farkı nereden doğuyor anlamıyorum ve nerden almamı önerirsiniz
Delta garantili al araştırıp :D Siyah al çünkü içindeki kalın çerçeve yok oluyor.

Oguzsahin1616

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cihazın sar değeri hakkında internette olan verilerle kutudaki veriler neden farklı ?

incedere

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sar değeri 0,33 gayet düşük ABD için üretilen cihazlar 1,44 onlar bile kabul edilebilir orantürkiyeye gelen cihazlar 0,33

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Sar değeri İphone ve Huawei cihazlarından ve Snapdragonlu Samsunglardan düşük

SuddenRush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sar değeri İphone ve Huawei cihazlarından ve Snapdragonlu Samsunglardan düşük
Bana da cihaz evo garantili geldi bir de yanında çevirici vermişler şarj aletinin prizi çin girişi olduğu için, ayrıca orjinal şarj aletini çeviriciye taktığımda biraz yamuk oturuyor girişe sorun olur mu sen nasıl kullanıyorsun sarjı?

EmrullahBuluts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Cihazla 1.5 ay neredeyse oldu. Cihazı Global beta almıştı bootlader kilidini kaldırarak Global kararlı sürüme geçtim ve arada cidden fark var stabil ile. Kararlı roma hiç güncelleme gelmedi daha sebebi de belli Android N geliştiriliyormuş. Pil durumum tamamen bana bağlı ilerliyor yani parlaklık son , mobil veri , vpn ve oyun 5 saat ekran süresi alıyorum. Normal kullanımda 7-8 saat ekran süresi alabiliyorum ve cihaz çok çabuk şarj oluyor. Kameraya gelirsek ön kamera gerçekten harika ve arka kamera gece manuel ayar ile güzel çekimler yapıyor. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Cihaza Twrp yüklemeye çalıştım ancak yapamadım.

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Cihazla 1.5 ay neredeyse oldu. Cihazı Global beta almıştı bootlader kilidini kaldırarak Global kararlı sürüme geçtim ve arada cidden fark var stabil ile. Kararlı roma hiç güncelleme gelmedi daha sebebi de belli Android N geliştiriliyormuş. Pil durumum tamamen bana bağlı ilerliyor yani parlaklık son , mobil veri , vpn ve oyun 5 saat ekran süresi alıyorum. Normal kullanımda 7-8 saat ekran süresi alabiliyorum ve cihaz çok çabuk şarj oluyor. Kameraya gelirsek ön kamera gerçekten harika ve arka kamera gece manuel ayar ile güzel çekimler yapıyor. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Cihaza Twrp yüklemeye çalıştım ancak yapamadım.
aynen size katılıyorum hocam ben kamera da normal modda da fena kareler yakalamıyorum. :)