Wireless internet paylaşırken sınır koyma

fedorac0re

Asistan
Reaksiyon puanı
3
arkadaşlar forumlarda baya gezindim ama doğru düzgün bir bilgi edinemedim. 16mbps interneti 2 kişi paylaşmak istiyoruz yani 8 bana 8 diğer arkadaşa..

bunu nasıl halledebiliriz modem den yapılabilir falan demişler ama...

herhangi bir program mevcut mudur bilen varsa paylaşırsa sevinirim. :thumbup1:

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
modemin arayüzünde QoS (Quality of Service) Ayarları varsa buradan ayarlayabilirsin . yoksa zaten yapacak bir şeyin yok :D

black-hawk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben buna benzer bi konu açtım ama en sonunda kendim buldum "Bandwidth Controller" diye bir program var.Bu programı denemedim ama sen deneyipte burdan paylaşırsan bende öğrenmiş olurum...

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
modemden iki tane ağ kurup hız ayarları 8mbit yapılabilir mi? :)

Reaksiyon puanı
188
QoS hız limiti ayarlamak için değildir. QoS uygulamalardaki ağ kullanım önceliğini ayarlamak içindir...

Reaksiyon puanı
2,146
QoS hız limiti ayarlamak için değildir. QoS uygulamalardaki ağ kullanım önceliğini ayarlamak içindir...

Hocam bu iş programla oluyorsa bana bi söyle yolunu be he :D

Komşu şifreyi istedi ayıp olmasın diye verdik de ne indiriyor napıyor bilemiyoruz, 25kb/s'ye sınırlandırmak istiyorum :D

Reaksiyon puanı
188
Hocam bu iş programla oluyorsa bana bi söyle yolunu be he :D

Komşu şifreyi istedi ayıp olmasın diye verdik de ne indiriyor napıyor bilemiyoruz, 25kb/s'ye sınırlandırmak istiyorum :D

Bunu yazılımdan bağımsız çözmek en iyisidir. Çünkü yazılımı kaldırırlarsa limitin dışına çıkarlar. Bu yüzden 2 seçenek var. Ya manageable switch ile ağ portunun hızı düşürülür ya da hardware firewall ile bandwidth limiti koyulur. İkisi de enterprise çözüm olduğu için ev için fazladır ve maliyetlidir. Ama evde fazladan bir bilgisayarım var dersen üzerine 2 ethernet takıp, firewall dağıtımlarından birini kurup cihazı gateway yapabilirsin...

Reaksiyon puanı
2,146
Bunu yazılımdan bağımsız çözmek en iyisidir. Çünkü yazılımı kaldırırlarsa limitin dışına çıkarlar. Bu yüzden 2 seçenek var. Ya manageable switch ile ağ portunun hızı düşürülür ya da hardware firewall ile bandwidth limiti koyulur. İkisi de enterprise çözüm olduğu için ev için fazladır ve maliyetlidir. Ama evde fazladan bir bilgisayarım var dersen üzerine 2 ethernet takıp, firewall dağıtımlarından birini kurup cihazı gateway yapabilirsin...

Yazılımı kaldıramazlar ya anlamazlar. Yazılımla yapalım bu işi, bağlanan bilgisayara mı kurulması gerek yazılımın?

Reaksiyon puanı
188
Yazılımı kaldıramazlar ya anlamazlar. Yazılımla yapalım bu işi, bağlanan bilgisayara mı kurulması gerek yazılımın?

Valla bu iş için çeşitli yazılımlar var ama hangisi iyidir bir fikrim yok. Ben hep donanımsal çözdüm bu tip şeyleri. Yazılım bu gibi konularda yetersiz olabiliyor çünkü. Araştır, elbet vardır işe yarayan server-client bazlı çalışan bir yazılım...

Reaksiyon puanı
2,146
Valla hocam bu programı ben kendim kurup sınırlandıracaksam tamam araştırayım ama bağlanan bilgisayara kurmam gerekiyorsa hiç uğraşmayayım yapamam :)

Reaksiyon puanı
188
Valla hocam bu programı ben kendim kurup sınırlandıracaksam tamam araştırayım ama bağlanan bilgisayara kurmam gerekiyorsa hiç uğraşmayayım yapamam :)

Bir tane ana yönetici olur diğerlerine de bu yazılımın client'ını kurman gerekir. Yoksa başka türlü yönetemezsin. Sadece kendine kurarak kendi kendini sınırlarsın o kadar...

sercangüler

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bildiğim kadarıyla cisco modemlerde vardı o özellik kullanıcıya göre internet hızı sınırını belirleme gibi ama tam emin değilim bir araştırıp bakayım :)

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
[MENTION=16260]__kadıköyRAP__[/MENTION] Bi gün interneti kapat sonra git komşuya benim internet kapalı sizden çekiyor mu muhabbetine gir, ayar yapmam gerekiyor falan derken o arada kurarsın programı ;) :D

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Çift ethernetli linux PC ile tam kontrol sağlanabilir mi? Yada ne kadar?

Reaksiyon puanı
188
Çift ethernetli linux PC ile tam kontrol sağlanabilir mi? Yada ne kadar?

Standart linux dağıtımları olmaz firewall dağıtımları olmalı. Her türlü kontrolü sağlarsın. Hatta üzerine anti-virüs ekleyip ağ trafiğinin güvenliğini de sağlamış olursun. Hatta messenger'daki konuşmaları anlık olarak takip edebilecek kadar kontrol dahi sağlayabiliyorsun...

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
arkadaşlar forumlarda baya gezindim ama doğru düzgün bir bilgi edinemedim. 16mbps interneti 2 kişi paylaşmak istiyoruz yani 8 bana 8 diğer arkadaşa..

bunu nasıl halledebiliriz modem den yapılabilir falan demişler ama...

herhangi bir program mevcut mudur bilen varsa paylaşırsa sevinirim. :thumbup1:

Mikrotik Hotspot işinizi görür. İlk kurulumu biraz maliyetli gelebilir ancak, kablosuz ağınıza herkes kendi kullanıcı adı ve şifresi ile login olur, ve kullanıcı üzerinde bir çok ayarlar ve kısıtlamalar yapabilirsiniz. (band genişliği, kota, süreler vs.) Cihaz ayrıca firewall, web proxy gibi daha aklınıza gelen bir çok özelliği içinde barındırmakta. Hatta yanlış hatırlamıyorsam 4 internet bağlantısına kadar bağlantıları balans edebiliyor.

Bir araştırın derim. Öyle abartı fiyatlar değil.

fedorac0re

Asistan
Reaksiyon puanı
3
herhalde bunu tam olarak çözebilen kimse yok, gezmediğim forum kalmadı her kafadan ayrı ses çıkıyor :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Standart linux dağıtımları olmaz firewall dağıtımları olmalı. Her türlü kontrolü sağlarsın. Hatta üzerine anti-virüs ekleyip ağ trafiğinin güvenliğini de sağlamış olursun. Hatta messenger'daki konuşmaları anlık olarak takip edebilecek kadar kontrol dahi sağlayabiliyorsun...

Dediklerini yapabilecek ARM işlemci destekli linux dağıtımı var mı? Arch Linux nasıl?

Şu Raspberry Pi veya plug tarzı 1-2 watt enerji harcayan cihazlar ilgimi çekiyor. Hemde kendi Cloud dosya sistemini kurmuş oluyorsun.

rpi.jpg

tonidoplug.jpg

Reaksiyon puanı
188
Dediklerini yapabilecek ARM işlemci destekli linux dağıtımı var mı? Arch Linux nasıl?

Şu Raspberry Pi veya plug tarzı 1-2 watt enerji harcayan cihazlar ilgimi çekiyor. Hemde kendi Cloud dosya sistemini kurmuş oluyorsun.

rpi.jpg

tonidoplug.jpg

Belki vardır ama benim bilip kullandıklarım hep normal bilgisayarlar için.

yevans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Quality of Service yani cihaz üzerinden kullanılacak yazılımların önceliğini ayarlarsın. Mesela oyunlara daha fazla öncelik vererek network üzerinde o oyunun daha az latency (gecikme) yaşamasını sağlarsın...
bilgi için teşekkürler