Winzip mi Winrar mı 7-Zip mi

Hangi Sıkıştırma Programını Kullanıyorsunuz

• Kullanılan toplam oy
    300

ismailhakki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Avi de jpg de zaten sıkıştırılmış dosya biçimleri, neden tekrar sıkıştırma ihtiyacı duymuşlar ki ?

Kullandığım Ark diye bi program galiba. Ne para verdim, ne kurdum, ne lisans için bişey yaptım. Diğer herşeyle beraber sistemin içinde geldi. Açık kaynak dünyası işte n'aparsın.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Avi de jpg de zaten sıkıştırılmış dosya biçimleri, neden tekrar sıkıştırma ihtiyacı duymuşlar ki ?

Kullandığım Ark diye bi program galiba. Ne para verdim, ne kurdum, ne lisans için bişey yaptım. Diğer herşeyle beraber sistemin içinde geldi. Açık kaynak dünyası işte n'aparsın.

avi diye bir video formatı yoktur.
avi ingilizce'de container diye ifade edilen ses ve video kodeğini bir araya getiren platformdur.
avi içerisine sıkıştırılmamış bir video formatı da yerleştirebilirsiniz, ya da düşük seviyede sıkıştırılmış.(kaliteli olması için)
ark sade bir program.
hatta o kadar sade ki sıkıştırma oranını bile sormuyor
mesela benim çok yüksek boyutta dosyam var, minimum oranda sıkıştırıp zamandan kazanmak istiyorum ya da tam tersi
bunları yapmak mümkün değil.
7-zip açık kaynak bir program linux versiyonu da var ama arayüzü yok sadece.
zaten Windows arayüzünün de yeterince güzel olduğu söylenemez :D
kimse de arayüz yazmak için yeltenmemiş.
distro yapmakla, aynı programı farklı formatlarda paketlemekle, programları yükleyip silerken parola yazmakla falan meşgul linuxçuler. :)

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Winrar'dan sonra 7zip orogramına geçmiştim zira 7zip formatını birtek o açıyordu. Şimdi Winrar da onu sorunsuz açıyor. Yine winrar'a döndüm.

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Winrar kullanış kolaylığı bakımından hepsinden daha üstün :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
7-zip bandizip peazip. winrarın sürekli satın al penceresi adamı hayattan soğutuyor. çokta iyi değil zaten

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Pcde winrar var.Sorsan hangisi daha iyi diye bilmem.Ne varsa onu kullanırım.

Reaksiyon puanı
2,146
7-zip in eksikliğini gördüm demin ace uzantılı bi dosyayı açamadı winrarlı bilgisayarımda açtım gittim.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Dün Windows 8 indirdim. Hash kontrolü yapıyorum. Her çıkarttığımda farklı farklı değerler veriyordu. Ücretsiz 7-Zip' i denedim. Tek seferde aynı değerde çıkarttı. WinRAR benim için bitmiştir. Zaten şu arşiv bozuk, CRC hatalarına da uyuz oluyorum.

Yalnız 7-Zip' in görselliğini pek beğenmedim. Aracı program kullanarak biraz daha güzel hale gelebiliyor. Temasını değiştirmek isteyenler olursa;

http://www.7ztm.de/download.php?cat=00_German&file=7zTM_2.1.7z

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
7- zip çoğu bilgisayar kullanıcısının işini görür diye düşünüyorum . Benim işimi görüyor.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
7zip yeni versiyonu üzerinde 1 yıldan fazla süredir uğraşılıyor.
Yeni versiyonda varsayılan algoritma lzma2 olacak.
Bu sayede eskisinden de iyi sıkıştırma oranına sahip ve multithreading bulunan işlemci çekirdeği sayısının iki katına kadar çıkabiliyor olacak.
Önceki sayfalarda 7z zip rar algoritmalarını karşılaştırmıştım, merak eden olursa bakabilir.

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
winzip yaşıyo mu hâlâ :D icq gibi kayboldu gitti sanıyodum.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
7-Zip simgelerini bir değiştirmedi arkadaş!

CMYK

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Şu süper compressed olayı için illede süper bilgisayar mı? gerekiyor yada gerekli ayarlarla normalinden daha uzun bir süre ile bu işlem yapılabiliyor mu?

Bir dosya MD5 ile doğrulanabiliyorsa dosya ne kadar küçültülebilir?

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Genel kullanımda WinRAR tercih ediyorum. Yetişmediği yerde 7zip devreye giriyor.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
@Ben Kenobi 7z ve diğer arşiv formatlarının karşılaştırmasında şöyle bir durum var. Şu mesajındaki AVI için bahsettiğin olay ZIP ve 7z gibi formatlar içinde geçerli. 7z gücünü LZMA kodlamasından alıyor. ZIP formatı LZMA biçimini kullanabiliyor. Yani sıkıştırma oranında şartları hemen hemen eşit diyebiliriz.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
@Ben Kenobi 7z ve diğer arşiv formatlarının karşılaştırmasında şöyle bir durum var. Şu mesajındaki AVI için bahsettiğin olay ZIP ve 7z gibi formatlar içinde geçerli. 7z gücünü LZMA kodlamasından alıyor. ZIP formatı LZMA biçimini kullanabiliyor. Yani sıkıştırma oranında şartları hemen hemen eşit diyebiliriz.

O mesaj çok gereksiz bir mesajmış.
Niye yazdıysam :D
Dediğin elbette doğru 7zip gücünü lzma algoritmasından alıyor.
Zip formatı lzma biçimini 7zip ile kullanabiliyor ama winzip veya winrar ile kullanamıyor.
Ya da öyle hatırlıyorum, son versiyonlarda değişmediyse.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
O mesaj çok gereksiz bir mesajmış.
Niye yazdıysam :D
Dediğin elbette doğru 7zip gücünü lzma algoritmasından alıyor.
Zip formatı lzma biçimini 7zip ile kullanabiliyor ama winzip veya winrar ile kullanamıyor.
Ya da öyle hatırlıyorum, son versiyonlarda değişmediyse.

ZIP formatına LZMA desteği 2006 yılında 6.3.0 sürümü ile geldi. WinZIP 12.1 ile bu desteğe kavuştu. Ancak bazı uygulamalarda ZIPX olarak karşılaşılıyor. Örneğin WinZIP ve PowerArchiver. Ben ilk PowerArchiver ile karşılaşmıştım. Ama LZMA olduğunun farkında değildim. :)

Şunu da ekleyeyim. 7zip'te LZMA2 destek farkı var. :)

RAR, 7z, xz, GIF ve benzeri bir çok format LZ77/LZ78 algoritmasını temel alıyor. Bu algoritmayı oluşturan iki İsraillinin soyadları Lempel ve Ziv (LZ).

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
hep WinRAR'cıydım ancak 7WİP'i de deniyeyim dedim ve çok memnun kaldım kesinlikte winrar'dan daha iyi bir program üstelik sürekli satın al gibi gereksiz reklamlarda çıkmıyor :)

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
ben bandizip kullanmaya başladım hiç aranızda onu kullanan yok mu?

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
Wiznzip Le winRar ' ı niye karşılaştırıyosun 2 sinin görewi farklı işlevi aynı olabilir . Rarlı Dosyaları her zamna zipe açamassın saçma bi anket olmuş

S

SDN Okuru

SDN Okuru
winzip mi :D hala varmı winzip ya 9 sene önce winrar ile tanışmamışken kullanıyordum :D

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
eskiden winrar kullanırdım (crackli) sonra dedimki alternatif ücretsizleri varken neden winrar kullanayım ki :)
7-Zip i bi kurdum bidaha da değiştirmedim :)