Windows'umuzu USB (flash) Bellekten Kuralım :)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Öhö öhö :) Bu SDN'de ilk resimli anlatımım klavyemiz sürtçüyse affola :D
windows'umuzu kurmak için gerekli malzemeler :)
1-Direct Download - U-XP-SET
2-7-zip; programı sıkıştırılmış dosyadan çıkarmak için
Download
3-windows kurulum boyutu kadar usb bellek :)

***Fazla labuküdü etmeden resimli anlatıma başlayalım
13218338.png

38283132.png

32210353.png

abcd.png

abcyvy.png

işlemimiz bitti şimdi bios ayarlarına geçelim

02082009009.jpg

bazı bioslar usb'i otomatik görmeyebilir onuda flash belleğinizi resimdeki gibi ayarlamanız lazım

02082009010.jpg

bios ayarladıktan sonra ekran görüntülerine geçelim

02082009011.jpg

02082009013.jpg

02082009012.jpg

winxp göstermek isterdim ama o klasik mavi ekran hatasını verdi :lol:​

iersin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Xp dede bu yöntem işe yarıyo fakat bazı ek ayarlar yapmak gerekiyo mavi ekran hatasını gidermek için.Nette araştırırsanız bulabilirsiniz.Vistadada işe yarıyo bu yöntem.. ;)

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar XP,Vista ve Win 7 usb den kurulum anltımları forumda var
bu da 2. bi yöntem

doncaster

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşım bu ekran çıkıyor ama ana pencere yani disk görme gelmiyor

çağlar522

Doçent
Reaksiyon puanı
5
programsız da yapılabilir önce 4 gb lık flas bellegi ntfs olarak biçimlendirdim(sağ tıklayıp biçimlendir diyoruz üstten ntfs iseçiyoruz ve biçimlendir diyoruz.sonra iso dosyasını açıyoruz ve tüm dosyaları bellege atıyoruz .bu şekilde de yapılabilir.

Reaksiyon puanı
2,146
bende cd den çalışan bi xp vardı, onu usb den çalışan xp haline getirebilirmiyim ? yani bu işlemler sadece windows kurulumları için mi geçerli?

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
başlat/çalıştır:cmd :
Diskpart
List disk
select disk [! burda usb'nizin olduğu rakamı yazın, listdisk bölünümde görülüyor]
Clean
Create Partition Primary
Select Partition 1
active
Format fs=fat32
assign
exit
Xcopy (DVD Sürücü harfi):\*.* /s/e/f (USB sürücü harf):\

misal:
Xcopy e:\*.* /s/e/f f:\

<-->

tarafımdan defalarda denenmiş olup bu yolla netbookuma çeşitli linux türevleri(başta ubuntu olmak üzere) + vista + win7 + winxp kurmuşluğum var. aynı şekilde iso dosyasından da kopyalama ve boot yapılabiliyor. dvd olmak zorunda deyil :) ama bi türlü kuramadım şu netbooka pardusu :mad:

Reaksiyon puanı
2,146
Maviş ekraan :D
stttntnznnin yönteme bakalım birde :)

List disk bölümünde flash bellek gözükmüyor sadece harddisk gözüküyor stttntnzn

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
sanırım diskpart programının versiyonuyla alakalı bişey. bn tüm işlemleri vistada yapmıştım. şuanda xp altında bnm usbyi de görmüyor. vistadaki sürüm diskpart 6, xpdeki diskpart5.1 vistada herhangi bi sıkıntı yaşamadım görmemezlik gibi. tabi tam olarak emin deilim ama bnce nedeni bu olsa gerek...

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
bende cd den çalışan bi xp vardı, onu usb den çalışan xp haline getirebilirmiyim ? yani bu işlemler sadece windows kurulumları için mi geçerli?

linux sürümlerinde de yapılabilir :) ama linux sürümlerinin de "unebootin" diye özel programı var onun için olmayabilir :) slax linuxda bu programı denedim boot oldu ama en sonunda slax açılmadı :) diğer linux sürümlerinde olur mu ?? bilemiycem denemek lazım :)

web-uye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

öcelikle kusura bakma 1 ay sonra cevap yazıyorum ama yeni gördüm konuyu
bu ekrana nasıl geldin ben bir türlü beceremedim ben 2 gb bellek kullanmak istedim ve içine 693mb lik iso dosyasını atamadım en fazla boyut 500mb olacak diye iso dosyasını kullanmıyor fakat sen burda 4gb disk içine 2386mb'lik bir a.iso yazdırabilmişsin.

birde bu iso dosyası hakkında bir sorum olacak. kullandığın iso dosyası özel bir dosya değil dimi yani bildiğimiz windows kurulumunda kullanılan cd içeriğinin sıradan bir kalıbı mı ? ? ?

birde sağ tarfta 1gb usb formatlamışsın fakat programda 4 gb disk kullanılmış. bu performans artışının sırrını da bizimle paylaşırsan çok güzel olur 512mb - 1gb - 2gb diskerlimi 2gb-4gb-8gb yapsam pek fena olmaz =)

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Başlık win7 olarak düzenlenirse daha faydalı olacaktır, Ayrıca çalışma için teşekkürler.

web-uye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Başlık win7 olarak düzenlenirse daha faydalı olacaktır, Ayrıca çalışma için teşekkürler.

valla başlığı ne olarak değiştirirler bilmem fakat program 500mb üstü *.iso dosyasını kulanmaya izin vermiyor.win7 de programı denememiş olmakla beraber bunun WinXP kaynaklı bir kısıtlama olduğunu sanmıyorum. arkadaş olayı açıklarsa çok müteşekkir olacağım.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
öcelikle kusura bakma 1 ay sonra cevap yazıyorum ama yeni gördüm konuyu
bu ekrana nasıl geldin ben bir türlü beceremedim ben 2 gb bellek kullanmak istedim ve içine 693mb lik iso dosyasını atamadım en fazla boyut 500mb olacak diye iso dosyasını kullanmıyor fakat sen burda 4gb disk içine 2386mb'lik bir a.iso yazdırabilmişsin.

birde bu iso dosyası hakkında bir sorum olacak. kullandığın iso dosyası özel bir dosya değil dimi yani bildiğimiz windows kurulumunda kullanılan cd içeriğinin sıradan bir kalıbı mı ? ? ?

birde sağ tarfta 1gb usb formatlamışsın fakat programda 4 gb disk kullanılmış. bu performans artışının sırrını da bizimle paylaşırsan çok güzel olur 512mb - 1gb - 2gb diskerlimi 2gb-4gb-8gb yapsam pek fena olmaz =)

hocam 1gb-2gb olayına takılma :) iki ayrı flash bellekte deneme yaptımda :) işlem yaparkende işim fazla uzun olmasın diye bir öncesinde çekmeyi unuttuğum resmi en son deneme yaptığım flash bellekte çektim ondan :) zaten farketmişseniz sürücü harfini üstünü sansürledim karışıklık olmasın diye :) ama sizden kaçmamış :D iso dosyası bildiğimiz windows kalıp dosyası :) a ismini vermemin sebebi uzun ismi programın kabul etmemesindendir :)

KAZIMUGUR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
başlat/çalıştır:cmd :
.
.

misal:
Xcopy e:\*.* /s/e/f f:\

<-->

tarafımdan defalarda denenmiş olup bu yolla netbookuma çeşitli linux türevleri(başta ubuntu olmak üzere) + vista + win7 + winxp kurmuşluğum var. aynı şekilde iso dosyasından da kopyalama ve boot yapılabiliyor. dvd olmak zorunda deyil :) ama bi türlü kuramadım şu netbooka pardusu :mad:

Teşekkür ederim.
Denedim , başarılı bir şekilde Win 7 kurdum , oldu.Teşekkür etmek için üye oldum.
Başlığı açıp emek ve zaman harcayan arkadaşlara da çözüm sunan arkadaşlarada teşekkür ederim.