Windows'u bırak, Nova'ya bak...

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Windows'u güvenlik tehdidi olarak gördüler, kendi ulusal işletim sistemleri için kolları sıvadılar.
20080329102723.jpg

Küba, ABD'li ajanların Microsoft'un yazılımlarına erişebildiğini düşünerek kendi işletim sistemini hazırlıyor..

Uzun yıllardır her açıdan ABD'ye kafa tutan Küba, bu kez de kendi işletim sistemini geliştirerek kendini güven altına almaya çalışıyor.

Küba yönetimi, geçtiğimiz günlerde Nova ismini verdiği yeni Linux varyantını Havana bilgisayar konferansında kamuoyuna duyurdu. Nova'nın geliştirilmesinin bir numaralı sebebi ise herkesin tahmin edeceği üzere Amerikan yazılım şirketi Microsoft'un Windows yazılımlarının Küba yönetimince bir tehdit unsuru olarak görülmesi. Amerikan ajanlarının Microsoft'un bir takım kodlarına erişim hakkına sahip olduğunu düşünen Küba yönetimi, Nova ile bu problemi ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Aslında Küba'nın Nova'da karar kılmasının tek nedeni Amerikan ajanları değil. Uzun bir süredir bu küçük ada ülkesine ambargo uygulayan ABD'den gelecek yasal Microsoft yazılımlarının önü de bu ambargo nedeniyle tıkalı durumda ve bugüne kadar Microsoft yazılımlarının ülkeye girmesi çok zor şartlarda sağlanabiliyordu.

Küba Üniversitesi'nde görevini sürdüren Hector Rodriguez, bu konuda yaptığı açıklamasında Küba'da bulunan bilgisayarların yaklaşık %20'sinin Linux işletim sistemini kullandığını belirterek Linux kullanımının günden güne hızla arttığını ifade etti. Nova ile birlikte 5 sene içerisinde Linux kullanımının ülke çapında %50'yi aşacağını da belirten Rodriguez, Nova'nın tamamen Küba yapımı bir işletim sistemi olduğuna vurgu yaptı.

http://www.chip.com.tr/konu/Windows-u-birak-Nova-ya-bak_10926.html

steinmetz

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Pardus'u kamu kurumlarında ve üniversitelerdede kullanabildiğimiz zaman bu iş tamamdır.

hnl

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Her Ülke kendi işletim sistemini üretsin Microsoft'da batsın tekelden kurtulalım.:excl:

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
küba da kaç bilgisayar var ?
bir kübalı bilgisayar satın alabiliyor mu?
bir kübalı internet bağlatma hakkına sahip mi?

PRaNGA

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Her Ülke kendi işletim sistemini üretsin Microsoft'da batsın tekelden kurtulalım.:excl:
Microsoftun sitesi 10 dk kapansa çırpınıyosunuz battıktan sonra ne yapacaksınız merak ediyorum.

hnl

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Microsoftun sitesi 10 dk kapansa çırpınıyosunuz battıktan sonra ne yapacaksınız merak ediyorum.

1-Microsoft Windowsu asla güncellemem
2-Microsoft Wİndowsu Lisanslı kullanmam
3-Eğer sen bu duruma düşüyorsan vaylar sana vay sana.:wheelchair:

ErmanMutlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ama Microsoft Windows kullanıyorsun sonuçta hnl.Lisanssız kullanmak övünelecek birşey mi?

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Windows'u güvenlik tehdidi olarak gördüler, kendi ulusal işletim sistemleri için kolları sıvadılar.
20080329102723.jpg

Küba, ABD'li ajanların Microsoft'un yazılımlarına erişebildiğini düşünerek kendi işletim sistemini hazırlıyor..

Uzun yıllardır her açıdan ABD'ye kafa tutan Küba, bu kez de kendi işletim sistemini geliştirerek kendini güven altına almaya çalışıyor.

Küba yönetimi, geçtiğimiz günlerde Nova ismini verdiği yeni Linux varyantını Havana bilgisayar konferansında kamuoyuna duyurdu. Nova'nın geliştirilmesinin bir numaralı sebebi ise herkesin tahmin edeceği üzere Amerikan yazılım şirketi Microsoft'un Windows yazılımlarının Küba yönetimince bir tehdit unsuru olarak görülmesi. Amerikan ajanlarının Microsoft'un bir takım kodlarına erişim hakkına sahip olduğunu düşünen Küba yönetimi, Nova ile bu problemi ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Aslında Küba'nın Nova'da karar kılmasının tek nedeni Amerikan ajanları değil. Uzun bir süredir bu küçük ada ülkesine ambargo uygulayan ABD'den gelecek yasal Microsoft yazılımlarının önü de bu ambargo nedeniyle tıkalı durumda ve bugüne kadar Microsoft yazılımlarının ülkeye girmesi çok zor şartlarda sağlanabiliyordu.

Küba Üniversitesi'nde görevini sürdüren Hector Rodriguez, bu konuda yaptığı açıklamasında Küba'da bulunan bilgisayarların yaklaşık %20'sinin Linux işletim sistemini kullandığını belirterek Linux kullanımının günden güne hızla arttığını ifade etti. Nova ile birlikte 5 sene içerisinde Linux kullanımının ülke çapında %50'yi aşacağını da belirten Rodriguez, Nova'nın tamamen Küba yapımı bir işletim sistemi olduğuna vurgu yaptı.

http://www.chip.com.tr/konu/Windows-u-birak-Nova-ya-bak_10926.html

Her açıdan amerikaya kafamı tutuyorlarmış çok güldüm...... :D

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Küba mı Amerika ' ya kafa tutuyor geçenlerde okuduğum bi yazıda üst düzey bir yöneticinin -Küba da- aylık geliri 35 dolarmış.Şu ana Pardus indiriyorum Microsoft bıktırdı en iyisi ulusal işletim sistemi kullanmak diye düşünüyorum...

tuvana

Doçent
Reaksiyon puanı
1
:surprised:adamlar ambargo altında neler yapıyor yazıklar olsun bize daha doğru dürüst bir oyun bile yapamıyoruz.:angry::angry:

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
1-Microsoft Windowsu asla güncellemem
2-Microsoft Wİndowsu Lisanslı kullanmam
3-Eğer sen bu duruma düşüyorsan vaylar sana vay sana.:wheelchair:

Tipe bak buda fasulye gibi kendini nimetten sayiyor
*

erkek2

Asistan
Reaksiyon puanı
1
:surprised:adamlar ambargo altında neler yapıyor yazıklar olsun bize daha doğru dürüst bir oyun bile yapamıyoruz.:angry::angry:

bu sistemde birsey yapamazsin. yaparsin da yani türkiye adil düzene gecmeden rahat yok. oyunu saadet partisine ver adil düzene gecersin..

necmettin erbakan youtube yazip izleyebilirsin.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
bu sistemde birsey yapamazsin. yaparsin da yani türkiye adil düzene gecmeden rahat yok. oyunu saadet partisine ver adil düzene gecersin..

hiç güleceğim yoktu...
ulan kaddafinin çadırında azar yemek mi adil düzen... :D
türkiyenin şerefini beş paralık etmiş bir adam mı bzi kurtaracak... ha öldü ha ölecek bir adam mı bizi kurtaracak:D

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Pardus'u kamu kurumlarında ve üniversitelerdede kullanabildiğimiz zaman bu iş tamamdır.
Kesinlikle katılıyorum bunu yök ve devlet kurumları zorunlu kılmalı neden milyon dolarlarımız mikrosofa gitsin ücretiz ve yerlisi dururken

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2

Ya kardeşim sen şaşırdınmı bunun yeri burası mı sen neyin propagandasını yapıyorsun bu dünya döndükçe adil bir düzen olmaz uyuma tamam mı ?