Windows7 Sorunlarına Çözüm Arayalım...

Bu konuyu okuyanlar

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar konumuz başlıktan da anlaşılacağı üzere, henüz çiçeği burnunda yeni işletim sistemi windows7'de karşılaştığımız problemler.

Seagate 250Gb 16MB önbellekli SATA2 NCQ harddiskime vista ultimate tam puan (5.9) verirken, Windows7 (3) Puan veriyor doğal olarak (6) olması gereken sistem puanı (3)'e düşüyor.
Farklı sitelerde aynı sorunu yaşayanlar olmuş, ama çözüm bulan olmamış şuana kadar.
Sizce neden olabilir.

Not: Hdd henüz sıfırdır, 1 hafta bile kullanılmamıştır, hızı bence gayet iyi, vista da bunu doğruluyor zaten.

Sistem Özellikleri: Core2Quad Q6600 Cpu, Gigabye EP45-DS3L Anakart, Kingston HyperX 2x2 Gb 1066 Ram, Asus EAH 3870 VGA, Seagate 250 Gb Sata2 16 Mb NCQ HDD, Samsung SH223 22X DL DVD-RW, Gigabyte GZ-X2 kasa, Glacial Power 650W PSU, Samsung T190 19" 2ms Dvi Monitör

Reaksiyon puanı
0
aslında sorunun cevabı şöyle,
windows 7' nin rating sistemi vistanınkinden tümüyle farklı.
senin de söylediğin gibi vistanınkinde 5,9 (6diyelim) max puanken windows 7' de max puan 7,9 dur.

ayrıca şunu sa söylemek gayet basit, senin şuan kullandığın piyasada avaraj fiyatlara satılan normal bir harddisk değil mi ?
yani bu ürün pazarında çok daha üst seviye cihazlar var.işte bu yüzden windows 7' de puanlar genel olarak aşağı çekilmiş bazı ürünler için.
bahsettiğin problem bazı ekran kartı modelleri için de geçerli.
örneğin ekran kartım 8500gt (256 mb ram). vistada 3,9 alırken şuan 3 almış durumda.

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
aslında sorunun cevabı şöyle,
windows 7' nin rating sistemi vistanınkinden tümüyle farklı.
senin de söylediğin gibi vistanınkinde 5,9 (6diyelim) max puanken windows 7' de max puan 7,9 dur.

ayrıca şunu sa söylemek gayet basit, senin şuan kullandığın piyasada avaraj fiyatlara satılan normal bir harddisk değil mi ?
yani bu ürün pazarında çok daha üst seviye cihazlar var.işte bu yüzden windows 7' de puanlar genel olarak aşağı çekilmiş bazı ürünler için.
bahsettiğin problem bazı ekran kartı modelleri için de geçerli.
örneğin ekran kartım 8500gt (256 mb ram). vistada 3,9 alırken şuan 3 almış durumda.

Puanlama sisteminin farklı olduğunu biliyorum, fakat sistemimdeki donanımların tümü, vistada da, win7 de de tam puana yakın puanlar alıyorlar, en azından harddiskin de 5 üzeri alması gerekirdi diye düşünüyorum. Ayrıca şunu da belirtmeliyim, bu harddiskte 7200 devirli standart harddisklerden farklı olarak 16 MB önbellek ve NCQ özelliği var, Seagate bu hdd için 10.000 devirli sata harddiskten daha hızlı olduğunu iddia ediyor, bilemiyorum ben onların yalancısıyım.
Ama bence çok yüksek ihtimalle, bu kadar düşük rating bu diskin yavaş kalmasından değil, win7 ile alakalı.
Yanlışsam düzeltin ama, ev kullanımı için 10-15 bin devirli hddlerin yaygın olarak kullanılmayacağını tahmin edebilir microsoft geliştiricileri diye düşünüyorum.
E bu Hdd de 7200 rpmler arasında en hızlılardansa, ortada yazılımsal bir sorun var bence..

Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekürler..

ddogukan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence windows 7 Vistanın ve Xp nin papucunu dama atıcak.Daha beta sürümünü kullanmama rahmen tam sürümü çıktıgı zaman orjinal almayı düşünüyorum.Yanlız tek sorun Sxe yani Counter-Strike online olarak oynayanlar için anti-cheat yazılımının çalışmaması bunun için bişey yapabilirmiyiz?Hata şu:Not operating system supported.desteklenmedigini söylüyor.

Reaksiyon puanı
0
Puanlama sisteminin farklı olduğunu biliyorum, fakat sistemimdeki donanımların tümü, vistada da, win7 de de tam puana yakın puanlar alıyorlar, en azından harddiskin de 5 üzeri alması gerekirdi diye düşünüyorum. Ayrıca şunu da belirtmeliyim, bu harddiskte 7200 devirli standart harddisklerden farklı olarak 16 MB önbellek ve NCQ özelliği var, Seagate bu hdd için 10.000 devirli sata harddiskten daha hızlı olduğunu iddia ediyor, bilemiyorum ben onların yalancısıyım.
Ama bence çok yüksek ihtimalle, bu kadar düşük rating bu diskin yavaş kalmasından değil, win7 ile alakalı.
Yanlışsam düzeltin ama, ev kullanımı için 10-15 bin devirli hddlerin yaygın olarak kullanılmayacağını tahmin edebilir microsoft geliştiricileri diye düşünüyorum.
E bu Hdd de 7200 rpmler arasında en hızlılardansa, ortada yazılımsal bir sorun var bence..

Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekürler..

16mb tampon bellek uzun süredir raflarda, yani çok özel bir özellik değil. ayrıca NCQnun da bir getirisi olmadığı bir çok yerde tartışıldı. zaten bu özelliklerin getiris olsaydı 8mb tamponlu yada NCQ sus hard disklerle aralarında 1 $ gibi komik farklar olmazdı.
çok araştırmadım ama ben de şimdi merak ettim en uç harddisk ne olabilir.
bu konuda meraklıysak kanımca sisoft sandra nın yeni sürümlerinden birinde hard disk testine bakıp en üst sıralarda neler var inceleyebilriz. yani en azından ben şimdi bunu yapıcam :)

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım ben uç sistemden filan bahsetmiyorum, amacım aynı anda binlerce online ziyaretçiyi kaldırabilecek kapasitede sunucu kurmak filan da değil. Benim sorunum ev kullanıcılarına yönelik bir işletim sistemi olan windows7'nin yine ev kullanımına yönelik bir harddiske aşırı insafsız rating vermesi.
Ev kullanımına yönelik işletim sistemi yazan microsoft, sunucularda kullanılan 10-15k devirli hddleri evde kullananların oranını da standart kullananların oranının da hesaba katmıştır rating sistemini düzenlerken bence, 7200 devirli diskler arasında (Ev ve ofis segmenti dediğimiz) sizin de dediğiniz gibi 3-5 dolar var en fazla, bahsettiğim diskten iki üç kat performanslısı varsa söyleyin de bizde bilelim.
Bahsettiğim disk 3 rating alıyor. Bence disk hızından kaynaklanmayan anormal bir durum var ama çözemedim şuana kadar, ki ben IDE disk taksam 3ten fazla alacağını düşünüyorum. Bunu da zaten en kısa zamanda deneyeceğim.
Saygılar.

peace_346

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benimde windows7 de yaklasık 1 aydır gozume carpan degil artık giren bir sorun var mkv dosyalarını desktopa cıkarttıktan sonra acın izleyin veya izlemeyin kapatın daha sonra farklı bir icona tıklayın refresh yapmadıgınız surece tekrar tekrar son actıgınız mkv videosu acılıyor

Reaksiyon puanı
0
benimde windows7 de yaklasık 1 aydır gozume carpan degil artık giren bir sorun var mkv dosyalarını desktopa cıkarttıktan sonra acın izleyin veya izlemeyin kapatın daha sonra farklı bir icona tıklayın refresh yapmadıgınız surece tekrar tekrar son actıgınız mkv videosu acılıyor

demin söylediğini denedim ama bir şey göremedim :s

ben klite codec kullanıyorum, mediaplayer classic le açıo malkovichleri

peace_346

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende mediaplayerclassic kullanyıorum mkv formatları icin mkv filmi ve mpc si olan denesin bu arada bu sorunlar 6801 ve 6956 surumunde goruldu

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evet arkadaşlar, araştırmalarım sonucunda, windows7'de harddiskin performansının abartılı şekilde düşük puanlanmasının, microsoftun uç sistemleri teşvik etmeye çalışmasından yada hdd performansının gerçekten çok düşük olduğundan değil, bir bug olduğu sonucuna ulaştım.
Bu problemi yaşayan birçok kişi var ve neredeyse herkes bunun bir bug olduğunu düşünüyor...

Gelelim çözümüne, eğer harddiskiniz sata ise ve 5.0 altında bir puan alıyorsa, şu yöntemi deneyin.
Benim seagate 250gb sata2 16mb ncq hdd (dolayısıyla sistemim) 3.0 puan alırken, şuanda 6.0 puan alıyor.

İzlenilecek Yol:
Computer>Properties>Device Manager (Yani aygıt yöneticisine giriyoruz)
Disk drives seçeneğini çift tıklayıp düşük puan alan harddiskimizi sağ tıklayıp, Properties (Özellikler) seçeneğine giriyoruz.
Policies sekmesine geçiyor, Enable write catching on the device seçeneğinin işaretini kaldırıyoruz.
OK deyip çıkıyoruz ve yeniden puanlama yaptırıyoruz...

Not: Bu özellik ile diske yazma önbelleği aktif/deaktif ediliyor, microsoft bu özelliği aktif edince disk performansı artar demiş ama vista ultimate üzerinde yaptığım denemede, bu seçeneğin aktif yada pasif olması puanlamaya etki etmedi, her iki seçimde de 5.9 tam puan verdi harddiske, windows7de ise özellik aktif edildiğinde performans artması yada değişmemesi gerekirken yarı yarıya düşüyor.
Final sürümde muhtemelen bu bug düzeltilecektir.

VisuaL.NET

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 7 kullanan arkadaş veya bilen arkadaşlar En Düşük Sistem gereksinimi nedir?
teşekkürler....

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Windows 7 kullanan arkadaş veya bilen arkadaşlar En Düşük Sistem gereksinimi nedir?
teşekkürler....

Minimum recommended specs call for:

• 1 GHz 32-bit or 64-bit processor
  • 1 GB of system memory
  • 16 GB of available disk space
  • Support for DirectX 9 graphics with 128 MB memory (to enable the Aero theme)
  • DVD-R/W Drive
  • Internet access (to download the Beta and get updates)

mustapha_84

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ben şahsen vistanın bu puanlama meselesine pek itibar etmiyorum.Bir keresinde ramlerimi hem kapasite hem hız olarak upgrade etmiştim öncekinden daha az puan verdi.Birkaç gün sonra tekrar denediğimde eskisinden daha yüksek verdi.

VisuaL.NET

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Minimum recommended specs call for:

• 1 GHz 32-bit or 64-bit processor
  • 1 GB of system memory
  • 16 GB of available disk space
  • Support for DirectX 9 graphics with 128 MB memory (to enable the Aero theme)
  • DVD-R/W Drive
  • Internet access (to download the Beta and get updates)

K46 verdiğin bilgiler için teşekkür.

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Sizi bilmem ama Windows 7 ekran kartım dışımda tüm donanımıma Windows Vista'dan daha yüksek puan verdi :D

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yüksek puan vermesi normal, çünkü vistada üst sınır 5.9 windows7'de 7.9

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Önemli olan puan değil icraat demek ki.:D
Dün açılışta hata verdi, DVD yi takar mısın abi diye rica etti;)
Sonra beni yönlendirip gerekenleri yaptı ve açtı.
Bu hürmeti hoşuma gitti. Kendi yarasını kendi sarıyor win 7:icon_:

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Ben şahsen vistanın bu puanlama meselesine pek itibar etmiyorum.Bir keresinde ramlerimi hem kapasite hem hız olarak upgrade etmiştim öncekinden daha az puan verdi.Birkaç gün sonra tekrar denediğimde eskisinden daha yüksek verdi.

aynı marka aynı model ikiz iki bilgisayardan birine düşük diğerine yüksek verdi vista :D

m3hm3t76

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim sorunum, arkadaşlar ben Win 7 sorunsuz kurdum. Çok da güzel çalışıyor. Ancak msn de bir başkası ile görüşme yaparken sesli olarak görüşemiyorum. Sorun nedir .

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ses karti driverini vista driveri ile güncellestir. birde msnde ses ve görüntü kurulumundan ayarlarini tekrar yap ben sıkıntı yaşamıyorum şahsen

dalgaland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
arkadaslar, win 7 isletim sistemini dizustu bilgisayarimin D surucusune denemek amaciyla kurdum. Hersey sorunsuz gelisti. Muhtelif guncellemeler yaptim. Codec'leri de guncelledim. Ama uzun zamandan beri cozemedigim iki sorun var. Birincisi MSN yukledigim anda sistem kitleniyor. Ikincisi avi ya da benzeri film dosyalari izlemek istendiginde sistem yine kitleniyor. Uc kez tekrar kurulum yapmama ragmen birsey degismedi. Yardimci olabilirsenizminnettar kalirim

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
driverleri güncellestir. vista driverlari ile.

BuzzKnight

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Gerçekten K46 Hos bilgi olmus Windows 7 tester i olupta HDD sinden dolayı düşük puan almıyan yok sanırım

NOT:Hdd 2.0 Puan alırken şimdi 5.4 süper bir bilgi oldu dostum emeğine sağlık

BuzzKnight

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar benimde bir sorum olcak normalde Media Playerden izlediğim videoların simdi sesleri var ama görüntüleri yok Medi player Classic de izleyebiliyorum filmleri codec ler güncel olmasına rağmen problem nerden kaynaklanıyor çözemedim

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
bugün masaüstüme win7'yi yüklemeye çalıştım (7000) fakat install now dan sonra

"Windows could not collect information for [OSImage] since the specified image file [install.wim] does not exist."

diye hata verdi. internetten araştırdım firefox yada safari ile indirenlerin image dosyalarında sorun çıktığını vs. yazıyodu zaten ben de flashget'le indirmiştim. bazıları ise aynı image dosyasının 4x hız ile yazılması ile düzeliceğini sölüyodu. diğer sorun yaşayanların da dvd sürücüsünün eski olmasından kaynaklandığını düşünüyolardı. dvd sürücümü geçen yaz almıştım bu yüzden eski değil fakat ben yine de firmware update yaptım yine düzelmedi aynı hatayı verdi. daha sonra aynı dvd yi HP laptobumda denedim ve hatayı vermedi.

fakat samsung dvdrom'da hala aynı okuma hatasını veriyo. bu konuda bi fikri olan var mı acaba?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
bugün masaüstüme win7'yi yüklemeye çalıştım (7000) fakat install now dan sonra

"Windows could not collect information for [OSImage] since the specified image file [install.wim] does not exist." diye hata verdi.

DVD okuyucu o dosyayı okuyamadığı için kurulum hata veriyor.
Okumuyor dediğin DVD sürücüyü test etmek istersen Nero ile .nrg image dosyası oluşturmayı dene. İşlem devam ederken bir süre sonra DVD den okuma hataları verirse;
DVD sürücün okumuyor diyebilirsin.

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
laptop ta okudu ki o hatayı vermeden devam etti ama??

crazyboys90001

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
windows7 mavi ekran hatası verdi.

kurulu programlar
kaspersky for windos7
k-lite
utorrent
windwos live
ares
babylon
firefox

bu programlardan kaynaklandığını sanmıyorum..bios update yapmam gerekiyormu??veya kaspersky bu soruna sebeb olabilirmi.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
2w66tjl.jpg

Kasperskyden olacağını tahmin etmiyorum.

brokenxxl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
benim hp compaq cq50-110tr laptobumun özellikleri (AMD Athlon X2 ql60 1.9 işlemci 2 gb ram nvidia 8200 m ve nforce chipset) windows 7 7048 kurdum gayet güzel çalıştı ama donanımlarımdan iki tanesini bir türlü bulamıyor
1. Coprocessor
2. SM Bus Controller
bunları neden yükleyemiyor hangi aletin driverları nasıl temin edebilirim?