Windows XP SP3'ü Vista'da Entegre Etmeyin

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Windows Vista'daki bir hata sebebiyle, Service Pack 3'ü entegre ettiğini Windows XP CD görüntünüz, kurulum sırasında hata verebilir. Peki bu hata ne ola?

Windows Vista altındaki bir hatanın, Windows Vista altında yapılan Service Pack gömme işleminde sorun çıkarması fikri ilk başta fantezi gibi geliyor. Fakat bir şekilde karışan sistem, işlem kimlikleri (process ID, PID) tarafında bir hataya sebep oluyor ve sonuçta yaptığınız kurulum CD'niz girdiğiniz ürün anahtarını kabul etmiyor. Bu sorunun önüne geçmek için yapılması gereken tek şey, işletim sistemi diskine Service Pack gömme işlemini Windows XP veya Windows Server 2003 altında yapmak.

Uzun Süredir Biliniyor

Bu Windows Vista hatasının uzunca bir süredir bilindiği ama her nedense bu vakte kadar düzeltilmediği bilgisi de etrafta gezinen bir başka haber. Bu hatanın neden es geçildiği konusunda ise bir fikri olan varsa, duymak isteriz.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ehehe, pek şaşırmadım, vista'nın zaten kendisi fantezi :p

Ama kısmen de mantıklı, adam Vista SP1 kullanırken neden XP SP3'e ihtiyaç duysun diye düşünülmüş olabilir. Ha o kadar ince düşüneceklerse bir sürü şey var onları neden düşünmüyorlar o ayrı tabi ;D

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Vista kullanırken niye xp sp3 entegresi yapsınlar ki? :^)
Berkin ben anlamadım gerekçeyi... :S

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
yaw adamlar kasıtlı yapmıştır... Service Pack üç geldikten sonra xp ye geçmek isteyen olursa bir tökezletelim mantığıyla...

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Elbruz46 dedi ki:
yaw adamlar kasıtlı yapmıştır... Service Pack üç geldikten sonra xp ye geçmek isteyen olursa bir tökezletelim mantığıyla...

ahaahhha, tam Microsoft'a yakışan bir mantık :p

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Dün akşam ki sorunun cevabı burda ortaya çıkıyor.Aynısını bendede oldu.Dedim galiba seriali yanlış hatırlıyorum ama değilmiş demek ki :)

yuureii

Profesör
Reaksiyon puanı
3
nLite programı zaten hata verip kapanıyordu.

yuureii

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Ben vista kullanıyorum fakat kurmam gereken bilgisayarlar var. Entegre işlemi başarılı olsaydı çok iyi olacaktı.

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
SP3'ü Vista'da Entegre Etmeyin İlk başta ne demek istiyor anlamadım. Sonra foruma baktım Windows XP SP3'ü Vista'da Entegre Etmeyin jeton düştü. Berkin hoca anlam eksikliği var gibi..

nyoo

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Bi desktop, birde notebookum var, desktopta XP, notebook ta vista kullanıyorum. Vista da işletim sistemi kernelini çalıştırmak başlı başına bir eziyet :mad:, sistem bekmeme konmumundayken yaklaşık 500 mb (antivirus programı hariç) bellek kullanıyo Zzz, CPU nun bu belliği kontrol etmesi bile başlı başına bir eziyet, arayüzü belki çok estetik ama, kişisel fikrim çok iyi bir sistem konfigürasyonuna sahip olmayan kişilerin Vista'ya terfi edeceğini hiç sanmıyorum |), Bakalım Vista'ya nazaran daha az sistem gereksinimi sunan Windows SEVEN (7) yi insanlar sevecek mi ? ;)

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Oldukça garipmiş cidden. Daha garip hata pek görmedim diyebilirim :)

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Blackout dedi ki:
erol_1982 dedi ki:
Reallist dedi ki:
SP3'ü Vista'da Entegre Etmeyin İlk başta ne demek istiyor anlamadım. Sonra foruma baktım Windows XP SP3'ü Vista'da Entegre Etmeyin jeton düştü. Berkin hoca anlam eksikliği var gibi..

+1
''SP3'ü Vista'da Entegre Etmeyin'' ibaresi gayet net aslında. Cümleye farklı anlamlar yükleyen arkadaşların daha evvel hiçbir entegrasyon işine bulaşmamış olduğu da anlaşılabilir burada.

yuureii dedi ki:
Ben vista kullanıyorum fakat kurmam gereken bilgisayarlar var. Entegre işlemi başarılı olsaydı çok iyi olacaktı.

Ben de vista kullanıyorum, bu size bir engel değil.
Vista'da VMware, VirtualBox, Virtual PC vb. gibi sanal makine yazılımları aracılığı ile herhangi bir Xp kurarak sanal makine üzerinde Sp3'ü sorunsuzca entegre edebilirsiniz. Bu şekilde vistada hasıl olan cd-key sorunu yada WMP11, IE7 yada ekleyeceğiniz herhangi bir sürücü, eklenti ile ilgili bir entegre sorunu yaşanmıyor. Bizzat sabah denedim.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
eozulu dedi ki:
erol_1982 dedi ki:
kullanıcı dedi ki:

Bende!
Bende!!

Şaka yapıyorsunuz herhalde :)
''Vista'ya entegre etmeyin'' değil ''Vista'da Entegre Etmeyin'' diyor.
Anlamamanız ilginç gerçekten. Berkin hoca'ya haksızlık yapıyorsunuz.

eozulu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Blackout dedi ki:
eozulu dedi ki:
erol_1982 dedi ki:
kullanıcı dedi ki:

Bende!
Bende!!

Blackout dedi ki:
eozulu dedi ki:
erol_1982 dedi ki:
kullanıcı dedi ki:

Bende!
Bende!!

Onu anladıkda eğer bende zaten vista varsa neden xp yi sp3 yapma gereği duyıyım demek istedik :) korsanmıyz? :D

erol_1982

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Windows Vista'daki bir hata sebebiyle, Service Pack 3'ü entegre ettiğini Windows XP CD görüntünüz, kurulum sırasında hata verebilir.

Burada cümle düşüklüğü yok mu?Yoksada xp ile vista arasında ne bağlantısı var ben onu anlamadım.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
eozulu dedi ki:
Blackout dedi ki:
eozulu dedi ki:
erol_1982 dedi ki:
kullanıcı dedi ki:

Bende!
Bende!!

Blackout dedi ki:
eozulu dedi ki:
erol_1982 dedi ki:
kullanıcı dedi ki:

Bende!
Bende!!

Onu anladıkda eğer bende zaten vista varsa neden xp yi sp3 yapma gereği duyıyım demek istedik :) korsanmıyz? :D

Korsan'la ne alakası var hocam?
Vista'yı kişisel bilgisayarımda, Xp'yi vista'da sp3 entegre ederek işyerimde kullanamaz mıyım? Elbette kullanırım.(ki zaten kullanıyorum) Onu da geçelim sanal makinede 2'sini birden herhangi bir yerde kullanamaz mıyım? Gayet tabii kullanabilirim. Bunların üzerine bir de cila mahiyetine ubuntu kurar dual boot ile onun da tadına bakamaz mıyım? Pek tabii bakarım falan feşmekan. Sorun ne anlamadım.

muratyesiloz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar Bu sorun sizde de vvarmı bilmiyorum ama şöyle bir sorunla karşılaştım. İlk önce Xp Cd'me SP3 ü entekre ettim ve sonra pc ye formatt attım ( zaten atacaktım Bu yamayı bekliyodum ) Ve sonra Herşey normal olarak yüklendi ama İnternet Explorer 6 yı İnternet Explorer 7'ye yükseltmek istediğimde bir türlü olmadı bana sürekli hata verdi şimdi mozilla yı kullanıyorum eğer sorunu çözümünü bilen arkadaşlarımdan rica ediyorum yazarlarsa sevinirim. (A)

233tada.JPG

AC/DC

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Internet Explorer 7 sürümünüde entegre et, ben ettim ve hiç bir sorun ile karşılaşmadım.
Ayrıca konu ile ilgili hatayı yarın bi denemem lazım, nasıl birşey merak ettim.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
muratyesiloz dedi ki:
arkadaşlar Bu sorun sizde de vvarmı bilmiyorum ama şöyle bir sorunla karşılaştım. İlk önce Xp Cd'me SP3 ü entekre ettim ve sonra pc ye formatt attım ( zaten atacaktım Bu yamayı bekliyodum ) Ve sonra Herşey normal olarak yüklendi ama İnternet Explorer 6 yı İnternet Explorer 7'ye yükseltmek istediğimde bir türlü olmadı bana sürekli hata verdi şimdi mozilla yı kullanıyorum eğer sorunu çözümünü bilen arkadaşlarımdan rica ediyorum yazarlarsa sevinirim. (A)

233tada.JPG

IE7'yi de yaptığınız iso dosyasına entegre etmelisiniz.
IE7 ve Media Player 11 bilindiği üzere sp3 ile güncelleştirilmeyen bileşenler.
Yani sp3 yüklediğinizde bu bileşenler güncelleşmiyor, ayrıca yüklemelisiniz.
Bunları addon halinde RVMI(RyanVM Integrator) yada nLite ile kurulumunuza entegre edebilirsiniz. Ayrıca ekstra olarak birçok program yada sürücü entegre edebilirsiniz. Burada daha fazla bilgi veremem malesef. Kısa bir aramayla entegrasyonu nasıl yapacağınıza dair size gerekli tüm bilgileri kolaylıkla edinebilirsiniz.

snoop_dogy16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Xp kullaniyorsaniz xp sp3 daha indirmeyin bekleyin cünkü daha tam hazir degil. Vista sp1 birsey demiyorum, tabi adamlar Vistayi cikardi xp yi unutu

snoop_dogy16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim anlamadim nokta su sp3 yüklemeden önce sp2 yi siliyormuyuz? Ben silmeden yaptim sorun cikardi

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
snoop_dogy16 dedi ki:
Benim anlamadim nokta su sp3 yüklemeden önce sp2 yi siliyormuyuz? Ben silmeden yaptim sorun cikardi

elinde 64 bit olmayan XP varsa direk üzerine yükle, farketmez SP1-2 yada yok

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
snoop_dogy16 dedi ki:
ben zaten direk üstüne yüklemistim sorun cikardi

İşletim sistemi 64 ise zaten çıkarır da, işin ilginç yanı garip hatalar varmış. Ben hata almadım.
Şöyle bir şey olabilir, Orjinal (veya Orjinalden kopya) olmayan, üzerinde onaynımış XP'lerde sorun çıkarıyor olabilir. Ya da dile seçeneği sorunlu olabilir. Ben HP kullanıyorum ve HP'nin XP Media Center'ını kullanırken, işletim sistemi Türkçe olmasına rağmen Türkçe IE7 kuramadım, gittim İngilizcesini kurdum.

Artık sorunu bilemiyorum; ama sorun çıkarabilme ihtimali var.

snoop_dogy16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim xp cdsi yaninda gelmisti. Ama ben Giris ekranini degistrimistim ondan ola bilirmi? baska birseylile oynamadim