Windows üzerinden oluşturulmuş diske nasıl Linux üzerinden tam erişim sağlayabilirim?

Bu konuyu okuyanlar

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Amacım linux'um için bir yedekleme diski yapmaktı bazı ufak tefek oyunlar, ödevler, fotoğraflar falan o diskte duracaktı. Diski oluşturdum ntfs, 75gb boyutunda bir disk. Ama linux üzerinden bu diske bir şey taşımak istediğimde olmuyor. Salt okunur olduğunu söylüyor. Windows'tan diskin güvenlik ayarlarından tüm kullanıcılara diske tam erişim yetkisi verdim fakat hala aynı. Root kullanıcıya geçerek bir dosya yazmayı denediğimde tekrar aynı sonucu aldım. Linux olarak Deepin OS 20.1 kullanıyorum Windows olarak ise Windows 10 home 20h2 kullanıyorum.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Amacım linux'um için bir yedekleme diski yapmaktı bazı ufak tefek oyunlar, ödevler, fotoğraflar falan o diskte duracaktı. Diski oluşturdum ntfs, 75gb boyutunda bir disk. Ama linux üzerinden bu diske bir şey taşımak istediğimde olmuyor. Salt okunur olduğunu söylüyor. Windows'tan diskin güvenlik ayarlarından tüm kullanıcılara diske tam erişim yetkisi verdim fakat hala aynı. Root kullanıcıya geçerek bir dosya yazmayı denediğimde tekrar aynı sonucu aldım. Linux olarak Deepin OS 20.1 kullanıyorum Windows olarak ise Windows 10 home 20h2 kullanıyorum.
@Ram_kafasi

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Öncelikle şu ekrana gelip özellikler diyoruz.
Daha sonra izinlere gelip oradan istediğin yetkiyi kendine verebilirsin diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü - 2021-01-22 12-46-36.png
    Ekran Görüntüsü - 2021-01-22 12-46-36.png
    68.3 KB · Görüntüleme: 90

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Yanda izinler diye bir kısım olmalı,oraya gel.
Yanda yok altta bir tane var ama oda diskteki iznimi gösteriyor yalnızca okuma yazıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve değiştirilemiyor

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Yanda yok altta bir tane var ama oda diskteki iznimi gösteriyor yalnızca okuma yazıyor.

Ve değiştirilemiyor
O zaman süper kullanıcı olup o izinleri değiştirmeyi deneyin bakalım,belki o zaman olur.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
O zaman süper kullanıcı olup o izinleri değiştirmeyi deneyin bakalım,belki o zaman olur.
Tamam deneyeyim.

Olmadı :( bence erişim ayarı windowstan yapılması gereken bir ayar olabilir.

Sorunu çözdüm :) ilk olarak Windows üzerinden C diskini küçülterek ayrılmamış bir alan oluşturdum. Sonra Linux'a geçtim ve GParted disk bölümü düzenleyicisinden (başka bir disk bölümü düzenleyicisinden de yapılabilir) ayrılmamış alanı ntfs olarak biçimlendirdim.

Son düzenleme: