"Windows almak zorunda değilsiniz" davasının gerekçeli kararı çıktı.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Pardus Kullanıcıları Derneği başkanı ve Linux Kullanıcıları Derneği üyesi Av. Nihad Karslı tarafından Kasım 2008′de açılan davanın, 14 Aralık 2009 tarihinde lehine sonuçlanarak, tüketicileri bilgisayar alırken istedikleri işletim sistemini seçmekte özgür olduğunu açıklayan mahkeme kararını duyurmuştuk.
İlgili haberi Pardus-Linux.Org anasayfasından, Pardus-Linux.Org eDergi’nin 15. sayısındaki yazıdan ve HaberTux.com’un Av. Nihad Karslı ile yaptığı röportajdan ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kararın çıkmasına rağmen gerekçeli karar hazır değildi ve tüketicilerin mağduriyeti devam ediyor gibi görünüyordu. Güzel haber geldi ve gerekçeli kararın hazırlandığı bildirildi.
Gerekçeli kararı aşağıdaki adresden edinebilirsiniz.

Gerekçeli kararı indirin

Kaynak : Pardus-linux.org

SERKANCANDAN

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bilgisayar alırken işletim sistemi almak zorunda bırakılmamalı kullaınıcı. Free dos alıp, işletim sistemini daha sonra kendisi seçmeli...

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Çok çok doğru bir karar olmuştu zaten.

byndr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Gerekli Kararları okumadım ama neden bilgisayarla işletim sistemi mecburiymiş gibi hareket ediliyor anlamıyorum.
Toshiba,Sony,Hp,Asus, ve dahası bunlar bilgisayar üretiyor, İşletim sistemi değil. Bilgisayar üretmek ayrı bişey İşletim sistemi ayrı.

Microsoft Bilgisayar üretmiyor sanırım.
Sanırım bu kullanıcılara Microsof'un kazığı gibi geliyor.
Adam kaçak kullanımdan korktuğu için bilgisayar satarken işletim sistemini kakalıyor.

Mahkeme çok doğru karar vermiş.
Tüketiciye düşünse bir bilgisayar alırken yüklü işletim sistemini istemediğini belirmek ve fiyatı düşürmek olmalıdır.

Tüketicinin bunu yapması içinde İşletim sistemlerinin reklamını yapması ve bütün işletim sistem özelliklerinin tüketici tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir.

Şayet ben 3 yıl önce linux hakkında yeterli bilgi sahibi olsaydım bilgisayarı alırken araştırır boş yere Microsofta para kaptırmazdım.

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Gerekçeli kararı baştan sona okudum. Eğer yargıtaya kadar giderlerde ve yargıtayda tüketici lehine karar veririse çok çok güzel olur bence.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
oldu işletim sistemsiz alın korsan windows kullanın basacan parayı alacan bilgisayarı alırken okkadar :D siz bu kafayla macosx yüklü olmayan apple da almak istersiniz :D

mbrain

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gerekli Kararları okumadım ama neden bilgisayarla işletim sistemi mecburiymiş gibi hareket ediliyor anlamıyorum.
Toshiba,Sony,Hp,Asus, ve dahası bunlar bilgisayar üretiyor, İşletim sistemi değil. Bilgisayar üretmek ayrı bişey İşletim sistemi ayrı.

Microsoft Bilgisayar üretmiyor sanırım.
Sanırım bu kullanıcılara Microsof'un kazığı gibi geliyor.
Adam kaçak kullanımdan korktuğu için bilgisayar satarken işletim sistemini kakalıyor.

Mahkeme çok doğru karar vermiş.
Tüketiciye düşünse bir bilgisayar alırken yüklü işletim sistemini istemediğini belirmek ve fiyatı düşürmek olmalıdır.

Tüketicinin bunu yapması içinde İşletim sistemlerinin reklamını yapması ve bütün işletim sistem özelliklerinin tüketici tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir.

Şayet ben 3 yıl önce linux hakkında yeterli bilgi sahibi olsaydım bilgisayarı alırken araştırır boş yere Microsofta para kaptırmazdım.

Bu şekilde kakalamazsa başka türlü bu kadar çok kazanamaz... :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Haps insan bu kadar Microsoft çalışanı olduğunu belli eder mi yaw :D

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
oldu işletim sistemsiz alın korsan windows kullanın basacan parayı alacan bilgisayarı alırken okkadar :D siz bu kafayla macosx yüklü olmayan apple da almak istersiniz :D
HapS söylediği gibi.Bu karar Apple MAC lerde Macintosh işletim sisteminin gelmesini yasaklayabilir.Ve bu mahkeme kararı hiçbir şeyi etkileyemeyecek.

Şirketler Windows'u satmaz ise batar.Sebebi ise MS nin anlaşmalarıdır.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
HapS söylediği gibi.Bu karar Apple MAC lerde Macintosh işletim sisteminin gelmesini yasaklayabilir.Ve bu mahkeme kararı hiçbir şeyi etkileyemeyecek.

Şirketler Windows'u satmaz ise batar.Sebebi ise MS nin anlaşmalarıdır.

Apple yasak gelmez çünkü herifler kendileri üretiyor işletim sistemini :D
MS batarsa batsın çokta tınnnnnn
pis.png

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Apple yasak gelmez çünkü herifler kendileri üretiyor işletim sistemini :D
MS batarsa batsın çokta tınnnnnn
pis.png
Öyle düşünme MS batarsa sıra Apple'a gelicek ve yine bir sebep uydurulucak.

MS batar ise de teknoloji dünyası uzun süre kendini toparlayamaz.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
apple in pad reklamında helly berry oynayacakmış

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Almıyorum zaten yeni bilgisayar aldığımda yanında veriyorlar windows'u...