Windows 9'dan beklentileriniz neler?

Bu konuyu okuyanlar

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
699
8.1'den sonra zaten Microsoft'a güvenim kalmadı düzgün bir şey olsun Mac almak zorunda kalmayalım

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Metro ve başlat menüsü gibi dayatmalar olmasın. Tercih kullanıcıya bırakılsın. Aero görünümü tekrar gelsin.

Microsoft' un Win 8' de aero' yu kaldırarak eski PC kullanıcılarına hitap ediyor belli ki ama benim gibi görünüme önem verenler için çok önemli bir eksik.

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Ona yapacak birşey yok :D
microsoft.jpg

Bela okumazdı bu, demekki fetodan öğrenmiş :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Daha yeni win7 lisansı aldım, 8.1 maalesef... Win 9da sosyal ağlar yerine işletim sistemi detayları ile uğraşsınlar... Tablet ve telefon için ayrı bilgisayar için ayrı (başlat menüsü olan) olan işletim sistemi yapsınlar.

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Windows 7 ve Gerideki sürümlerin hepsi geç açılıyor. Sistem on numara dahi olsa.

Yani Windows 8 ve 8.1 sırf hızlı açıldığı için bile tercih edilir. Başlat zıkkımını ben başından beri istemiyordum ama 8.1'de şık duruyor. :)

aylinseher

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Fonksiyonel olarak bazı şeyleri aşmayı başarmış, kendi çizgisini koruyarak görselliğe daha önem vermiş bir windows bekliyorum.

Emre Başkale

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Başlat menüsü Windows 7 deki gibi olsun
Açılış müziği eklensin

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
bunu yapan zeki insana sormazlarmı arada windows millenium vardı onu nereye soktu diye ?
Windows ME (Çokları sevmez ama, ben kullandım, severim ama o ayrı hikaye) ana Windows akışı içinde olan bir Windows değil. Windows 98'den sonra Microsoft Windows NT 4.0 Workstation ve Windows 98 sürümlerini Windows 2000 ve Windows ME olarak sürdürme kararı alırken, ayrıca yol haritasını Windows 2000 ile sürdürmeyi de kararlaştırdı. Windows ME temelinde DOS olan son işletim sürümüdür ve hem 98 hem 2000 driverlarını çalıştıran kafası karışık ama ara çözüm olarak başarılı bir denemedir. (Ben epeyce kullandım, çokları sevmez bu arada ama 2000 ile de devam etme şansım yoktu, çoğu oyunu çalıştırmakta güçlük çektirdiği ve driver problemleri nedeni ile) 2000 ile ME hemen hemen aynı dönemde çıkartılan iki farklı sürüm olduğu için resimde ME'nin olmaması doğrudur.

Aslında Windows'un 3 büyük atılımı oldu:
1. Windows 3.1: Gerçekten kullanılabilen ilk Windows
2. Windows 95 DOS'a girip çalıştırılmayan ilk Windows
3. Windows NT 4.0 Workstation: DOS'suz ilk Windows. XP'nin temeli burada atılıyor zaten.

Microsoft 4. atılımı yapacak işletim sistemini hala arıyor ve bulamadı.

Bu arada Vista dışında burada nefret ettiğim bir işletim sistemi olmadı... Vista insanın sinirlerini gerçekten bozuyordu.

yerdavader

Asistan
Reaksiyon puanı
2
aslında iphonedeki gibi siri samsungdaki s-voice gibi yardımcı yazılımlar gelse güzel olur

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Windows ME (Çokları sevmez ama, ben kullandım, severim ama o ayrı hikaye) ana Windows akışı içinde olan bir Windows değil. Windows 98'den sonra Microsoft Windows NT 4.0 Workstation ve Windows 98 sürümlerini Windows 2000 ve Windows ME olarak sürdürme kararı alırken, ayrıca yol haritasını Windows 2000 ile sürdürmeyi de kararlaştırdı. Windows ME temelinde DOS olan son işletim sürümüdür ve hem 98 hem 2000 driverlarını çalıştıran kafası karışık ama ara çözüm olarak başarılı bir denemedir. (Ben epeyce kullandım, çokları sevmez bu arada ama 2000 ile de devam etme şansım yoktu, çoğu oyunu çalıştırmakta güçlük çektirdiği ve driver problemleri nedeni ile) 2000 ile ME hemen hemen aynı dönemde çıkartılan iki farklı sürüm olduğu için resimde ME'nin olmaması doğrudur.

Aslında Windows'un 3 büyük atılımı oldu:
1. Windows 3.1: Gerçekten kullanılabilen ilk Windows
2. Windows 95 DOS'a girip çalıştırılmayan ilk Windows
3. Windows NT 4.0 Workstation: DOS'suz ilk Windows. XP'nin temeli burada atılıyor zaten.

Microsoft 4. atılımı yapacak işletim sistemini hala arıyor ve bulamadı.

Bu arada Vista dışında burada nefret ettiğim bir işletim sistemi olmadı... Vista insanın sinirlerini gerçekten bozuyordu.

Benimde gözlerim WinNT 4.0 aradı. Listede bir problem var. Sanırsam yapan herif hipotezine tutturmak için böyle bir şey yapmış. Bu arada Win8 kötü değil. Sadece insanları ikiye böldü (Başlatcılar (Sevmeyenler) ve metrocular (Sevenler) diye).

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Benimde gözlerim WinNT 4.0 aradı. Listede bir problem var. Sanırsam yapan herif hipotezine tutturmak için böyle bir şey yapmış. Bu arada Win8 kötü değil. Sadece insanları ikiye böldü (Başlatcılar (Sevmeyenler) ve metrocular (Sevenler) diye).
1. Aslında Windows 98'i koymuşken aynı nedenle aynı zamanda -ama yüksek sistem istekleri nedeni ile fazla yaygınlaşamayan - Win NT 4.0'ı koayamazlardı. Bu nedenle liste doğru.
2. Ama ne Windows 98 kötü bir işletim sistemi ne de Windows 8 kötü. Windows 8 ilk çıktığında başlat butonu olacaktı, ama o Windows 7 start'ı yerine Metro arayüzü açılacaktı, ve de bir ayar koyacakları Windows 7 gibi menünün de gelmesini sağlayacaklardı. İnsanların bakışı Windows 8'e çok farklı olurdu. Yoksa gerçekten güzel bir işletim sistemi Windows 8...

G0LGE

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Windows artık ağzıyla kuş tutsa gözümde değeri sıfır. Mac bir alternatif.

221BSHERLOCK

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Her şey optimizasyonda biter. Modern arayüz olmasın da ne olursa olsun.

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
1-Düşük ram kullanimi
2-Hızlı açılış (ssd olmadan)
3- win9'un fiyati 50 tl yi gecmemeli(ki) alalim.
4- Üç çocuk+ olan evlere ücretsiz w9 dağıtımı.

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Mac Windows'un alternatifi değil her bilgisayarda kullanılmıyor. Linux Steamle beraber nihayet şaha kalkacak

fuzuli24

Asistan
Reaksiyon puanı
2
artık neredeyse 20. yılına girecek olan ve iyice şişmiş olan ntfs dosya sistemi yerine farklı daha yenilikçi ve daha hızlı bir dosya sistemine de geçmeli

tabiihab

Asistan
Reaksiyon puanı
1
win8'in hatalarının düzeltilmiş hali olacaktır kanımca

conquistador

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tek beklentim Windows 8'le beraber gelen platform'dan bağımsız tek işletim sistemi anlayışının ileriye gitmesi. Bazı üyelerce dile getirilen MacOS'un donanımı daha verimli kullandığı tezini ise pek mantıklı bulmuyorum açıkçası. Çünkü iki sistemi eşit şartlarda karşılaştırabileceğiniz bir donanım mevcut değil. Testi bootcamp yüklü bir Mac'de yaparsanız Windows'un mac donanımıyla haberleşmesini yine bootcamp'in sağladığı sürücülerle (nitekim bunların verimsiz çalıştığı defalarca ifade edildi) yapması nedeniyle adil bir test yaptığınızı iddia edemezsiniz. Nitekim normal bir pc'ye de iATKOS ve Hackintosh gibi 3. parti sürümler dışında MacOS yükleme şansınız olmayacağı ve bu sürümlerde donanımları verimli kullanamayacağı için bu yönde de adil karşılaştırma şansı yok.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Aslında bakarsanız adamların tahmini kalan süreyi tutturmak gibi bir zorunlulukları yok. Ne de olsa tahmini değil mi ? Tutar tutmaz adamların suçu yok :p

WhiteHawk

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Windows 8.1 bence yeterli bir işletim sistemi.10 yıldan fazla kullandığım laptopuma kurdum müthiş hızlı.Bir de hiçbir program yüklemedim.Hızlandırıcı ve temizleyici programların hepsi palavra,bir tarafı yaparken diğer tarafı bozuyor.TABİİ BANA GÖRE...

Mackle LLC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben W8 i seviyorum fakat orijinal alamadığım için kullanmıyorum. Yılın sonuna doğru bir iMac alacağım ama W9 uda merak ediyorum. Biraz Windowsdan sıkıldım değişiklik olması için OSX mavericks i kullanayım. Gerçekten hoş tanıtım yapıyorlar ve insanı çekiyor apple.

Birde W9 un W8den farkı küçük değişiklikler olabilir mesela açılış hızlarının değişmesi veya özelleştirme daha fazla olabilir. Bir fikrim yok benim. ve bence W9 çıkaracağına WP8.1 falan yapsında biz rahatlayalım. 2 senede bir sistemmi değişitirilir yahu
:D

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
windows gezgini ikide bir grev yapıp çalışmayı durdurmasın

grcngnc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Windows 8.1 bence yeterli bir işletim sistemi.10 yıldan fazla kullandığım laptopuma kurdum müthiş hızlı.Bir de hiçbir program yüklemedim.Hızlandırıcı ve temizleyici programların hepsi palavra,bir tarafı yaparken diğer tarafı bozuyor.TABİİ BANA GÖRE...

10 senedir kullandığın laptop'un donanımı nasıl kaldırdı windows 8'i hayret.

Reaksiyon puanı
16,118
microsoft şu windowslarına sayılardan isim vermese gerçek isim verse daha iyi olur windows31 ile çok dalga geçilirdi.

xanovera

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Acer Aspire 5100.Ekran kartı Ati radeon xpress 1100.Çift çekirdekli ve 4 GB ram var.:yes::wink:

10 yıl öncesi 2004ün başına denk gelir ki çift çekirdek işlemciler 2005 mayıs ayında satışa sunulmuş, bu da masa üstü bilgisayarlarda.
Laptoplarda daha sonra satışa sunulmuş olmalı ve aşırı da pahalıdır yanılmıyorsam :)

Konuya dönmek gerekirse win 9 bence de win 8 e çok benzer olacaktır.
Win 8 i kullanamaya başlayalı da bir hayli süre oldu ve henüz ciddi bir problemle karşılaşmadım.
Sanırım benim için win9 hiç olmasa da olur :)

Windowsu da Mac le karşılaştırma geyiği bu gidişle 1 asırı falan dolduracak.
Ben daha mac os'un o ilginç font rendering sistemini içime sindirememişken;

ya ben donanımımı kendim seçmek istersem ?
(dua edeyim de mac os la kararlı çalışan 3-5 donanım içerisinden bir kombinasyon yapayım,
yada ittirip kaktırayım konsolda, ses kartım çalışsın, kablosuz internetim çalışsın diye)

Ya ben biraz detaylı bir denetim masası istiyorsam ?
(aksi halde istediğim işi gören, işe yarar bir yazılım arayayım)

piyasaya sürülen oyunları oynamak istiyorsam ?
(dua edeyim de mac versiyonu olsun)

bi dünya para vereyim de neden HD 4000 ekran kartım olsun ?
neden ekranım dokunmatik olmasın ?
neden nfc özelliğim olmasın ?
thunderbolt nedir ya ? artis amerikalı :D
bütün dünya dsub, dvi, HDMI ve display port kullanırken sen neden işi yokuşa sürüyorsun ?
Herkes firewire 6 pin kullanırken sen 4 pin kullanırdın. Cins misin?
neden senin 1300 dpi destekleyen 100 dolarlık mouse larını alayım ki ?
(A4 tech bile 50 liraya 3200 dpi olanını satıyorken)

bu ve bunun gibi nedenlerle bıraksınlar bu işleri.

mac osun da kendine göre bir kulvarı var tabiki, saygı duyarım.
fakat elmayla armut karşılaştırmayalım.

ssd ile desteklenmiş bir cihaz üzerine kurulacak win 8, yazılım seçeneklerinin genişliği ve milyonlarca donanıma verdiği sürücü desteğiyle insanların büyük çoğunluğunun işini görecektir.

bir sonraki windowsta konuşmaya değer atılımlar belki;

-128 bit işlemcilere destek
-daha stabil ve güvenli bir dosya sistemi (ntfs nin yerine gelebilecek) olabilir.