Öneri Vergisiz Bilgisayar tavsiyeleri Ana konu

Bu konuyu okuyanlar

Emsal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
9500 TL nin altına alınabilecek vergisiz bilgisayarlar ile ilgili hem bilgi hem de önerilerin konuşulabileceği ana bir konu olması iyi olucak sanki . Birçok konu açılıyor bu mânada ve cevapsız kalıyor bir kısmı da. Ben de birkaç gündür 9500 TL altına alınabilecek en iyi bilgisayarlara kafa yorduğum ve de şartlarını araştırdığım için konuyu başlatıyorum ;

Satın alma tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olan açıköğretim öğrencileri hariç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yükseköğretim öğrencilerinin her birine bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği sağlanılan kampanyadır.

Satın alınan cihaza ait vergi iadesi için nereden ve nasıl başvuru yapılır?

1- https://gsbbiz.gsb.gov.tr/ web sitesine giriş yaparak, ilgili cihaza ait telefon için ayrı, bilgisayar/tablet için ayrı olarak fatura numarası, cep telefon no, MAC no ve IMEI numarası bilgilerini manuel olarak girerek başvuru yapması gerekmektedir.

2-Öğrenciler https://gsbbiz.gsb.gov.tr/web sitesi üzerinde başvurunuz alındı, onaylandı, reddedildi olarak vergi iadesi başvurularını takip edebilecektir.

3-Başvuruda iletilecek fatura öğrencilerin adına olmak zorundadır. E-Fatura ETTN numarası (fatura bilgisinde yer almaktadır) üzerinden teyit olacaktır ve TC no da olmalı fatura da.

4- İletilecek faturada sadece telefon veya tablet veya bilgisayar olmalı, kılıf, şarj aleti veya herhangi bir başka ürün bulunmamalıdır. Sadece satın alınan cihaza ait bir fatura olması gerekir.Örneğin, bir bilgisayar ve bir telefon alınıyorsa 2'si tek faturada olmamalıdır. Ayrı 2 fatura olmalıdır.Her cihaz için 1 fatura iletilebiliyor olunmalıdır.

5- Vergi iadesi için alınan cihaza ait fatura bilgisinde yer alan nihai tutar 9500 TL ve altında olmalıdır.

6-Satın alınan mobil telefon cihazı için kullanılacak telefon hattının başvuran kişiye ait olması gerekmektedir.

7- Satın alınan teknolojik cihazın vergi iadesi için bildirilen IBAN numarasının başvuran kişiye ait olması gerekmektedir.

8- Telefon, bilgisayar ve tablette bakanlık tarafından belirlenecek yüzdeler dahilinde vergi iadesi olacaktır. Bakanlık tarafından oluşturulacak kılavuza göre öğrenciler vergi iadelerini hesaplayabileceklerdir.

9- Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek vergi iadesi ödemeleri satın alınan cihazın yasal iade süresi bittikten sonra gerçekleştirilecek olup, başvurular cihaz alındıktan sonra hemen yapılabilinecektir. İade tarihi resmi kurumlar tarafından açılanacak olup, net olarak belirtilmiş bir tarih bulunmamaktadır. Toplam iade tutarı 5.500 TL'yi geçemez.

10-Örneğin; 9.499 TL değerinde bir telefon aldınız, vergi tutarı olan %44,4 üzerinden yaklaşık 4.218 TL vergi iadesi hakkı kazanırsınız. Aynı şekilde 9.499 TL değerinde bir tablet de alırsanız, vergi tutarı olan %16,7'si ile birlikte 1586 TL vergi iadesi hakkı kazanırsınız. Toplam vergi iade tutarı 5.804 olacağından toplam tutar 5.500 TL olacak şekilde vergi iadesi yapılacaktır.

Şimdi 14 kasım itibariyle 9500 in altında olup da işlemcisi en güçlü olan bilgisayarlardan benim bulduğum bazılarını paylaşıyorum , tavsiyeleri ve de yeni çıkan fırsatları da bekliyoruz…

1) LENOVO V14 82kc00hwtx R5-5500u 8g 256g Ssd 14 Fhd Windows 11 Home Taşınabilir Bilgisayar Fiyatı, Yorumları - Trendyol
5500u şu an için 6.nesil olmasına rağmen yani 7520u dan bir nesil alt olmasına rağmen performans olarak bu fiyata alınabilecek en güçlü işlemci diyebiliriz ve de bu laptop 14 inch olması hasebiyle tam öğrencilere uygun bir profil

2)https://www.amazon.com.tr/Acer-A315...80-NX-KDEEY-00A/dp/B0CF62ZWZ3?ref_=ast_sto_dp

Acer aspire 3 malzemesi bir tık daha kaliteli ve de 7.nesil 7520u işlemcisiyle hız olarak değil ancak 12 saate varan şarjıyla bence bugün itibariyle alınabilecek bir laptop 15.6 inch öğrenciler için benim gözümdeki tek eksi yönü

3)https://www.hepsiburada.com/lenovo-...0?magaza=Webdensin&url_src=ios-product-detail

İşlemcisi 5500u dan bir tık altta ancak çok da bir fark yok ekran boyutu 15.6 inch

4)HP 255 G8 7N4W6AA Ryzen 5 5500U 8 GB 256 GB SSD 15.6" Free Dos FHD Dizüstü Bilgisayar Fiyatları ve Özellikleri

Bu PC de yine 5500u ve de ıps panel olmasıyla aslında daha cazip ancak hem ekran boyutu hem de HP nin İsrail’e açıktan verdiği destek sebebiyle ben tavsiye etmiyorum ancak 4.sıraya koyuyorum

5)ASUS X1502ZA-EJ427 İ3 1215U 4GB 256GB SSD 15.6" FHD FREEDOS Fiyatı, Yorumları - Trendyol bu laptop da fiyatı geçen gün 9500 dü şimdi biraz artmış ancak tekrar düşebilir ya da kupon uygulanabilir bir notebook olup Asus un malzeme kalitesi ile ve de daha sonra dan RAM arttırabilme imkanı ile alınabilecek bir laptop ancak bu PC yi de tavsiye etmiyorum ben çünkü intel de İsrail’e destek veriyor ve çocukların vahşice ölmesine destek vermiş oluyor yine de 5.sıraya ekledim

Emsal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Son mesajlar