Windows 7 yanına Linux kuruyorum yardıma ihtiyacım var

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar merhaba windows 7 kullanıcısıyım ve windows 7 yanına ubuntu kurmak istiyorum nasıl yapacağım sonuçta internet tarayıcı kurmuyoruz koskoca işletim sistemi kuruyoruz

ubuntu`yu usb belleğe kuracağım (16 gb)

intel ekran kartı kullanıyorum bir sorun olur mu? ( onboard ekran kartı)

kucağım versiyonlar xubuntu lubuntu linux mint (hepsini deneyeceğim hangisi en iyisi ise)

ekstra soru: windows 7 32 bit kullanıyorum ama 64 bit işlemcim var, 32 bit windows 7 yanına 64 bit ubuntu kurabilirmiyim?

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Ubuntu'nun Türkçe wikisinde nasıl yükleneceği anlatılıyor oraya bakabilirsin.
Intel ekran kartlarının linux ile arası iyidir sorun çıkmaz
İşlemci 64 bitse 64 bit Ubuntu yükleyebilirsin sorun olmaz

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
wubi ile normal program yükler gibi linux kurulumu yapabilirsin. Bu işlerde yeniysen wubiyi kullanmanı tavsiye ederim

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
cevaplar için teşekkürler arkadaşlar evet bu işlerde çok yeniyim wubi ile wikiyi araştırıyorum

intel pentium d 820 kullanıyorum 64 bit diye biliyorum

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar ubuntu foruma üye olunamıyor (onay e-mail göndermiyorlar) bu yüzden sorumu buradan soruyorum

1. ubuntu`yu kurmak için biostan bir kaç değişiklik yapılmasını istiyorlar, ama aklımda; bilgisayar ustaları tarafından tavsiye edilen; biosa hiçbir şekilde bulaşmayın diye tavsiyeleri var, bunun bir tehlikesi var mı?

gerçi anakartta çift bios var ancak sistem çok ağır mavi ekran gördü (sistem açılışında gösterecek kadar ağır bir mavi ekrandı) öyleki ram çıkışlarından sadece biri çalışabiliyor kısaca anakartın çift bios özelliği çalışmama riski var

zaten nedense bios ekranı açılmıyor f5 f8 tuşlarını denedim nafile hatta diğer bütün f tuşlarını denedim birtek f12 ile boot menü açılıyor

2. asıl sorumu gelecek olursak ubuntu kurmadan önce hardiskizin yedeğini alın diyor öncelikle benim böyle bir imkanım yok çünkü önemli verilerim en az 500 gb yer kaplıyor, ama ben zaten ubuntuyu usb belekten kuracağım böyle önleme gerek olmaması gerekir acaba doğru bir düşüncemidir?

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
arkadaşlar ubuntu foruma üye olunamıyor (onay e-mail göndermiyorlar) bu yüzden sorumu buradan soruyorum

1. ubuntu`yu kurmak için biostan bir kaç değişiklik yapılmasını istiyorlar, ama aklımda; bilgisayar ustaları tarafından tavsiye edilen; biosa hiçbir şekilde bulaşmayın diye tavsiyeleri var, bunun bir tehlikesi var mı?

gerçi anakartta çift bios var ancak sistem çok ağır mavi ekran gördü (sistem açılışında gösterecek kadar ağır bir mavi ekrandı) öyleki ram çıkışlarından sadece biri çalışabiliyor kısaca anakartın çift bios özelliği çalışmama riski var

zaten nedense bios ekranı açılmıyor f5 f8 tuşlarını denedim nafile hatta diğer bütün f tuşlarını denedim birtek f12 ile boot menü açılıyor

2. asıl sorumu gelecek olursak ubuntu kurmadan önce hardiskizin yedeğini alın diyor öncelikle benim böyle bir imkanım yok çünkü önemli verilerim en az 500 gb yer kaplıyor, ama ben zaten ubuntuyu usb belekten kuracağım böyle önleme gerek olmaması gerekir acaba doğru bir düşüncemidir?
Bios'tan bir şey değiştirmene gerek yok.
Memtest ile ramleri kontrol edebilirsin.
Eğer yedek yoksa önce diski ikiye böl boş yere yükle yoksa herşeyin gider!

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bios'tan bir şey değiştirmene gerek yok.
Memtest ile ramleri kontrol edebilirsin.
Eğer yedek yoksa önce diski ikiye böl boş yere yükle yoksa herşeyin gider!
cevabınız için çok teşekkür ederim ancak hardiske değil usb bellekten kurulum yapacağım

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
cevabınız için çok teşekkür ederim ancak hardiske değil usb bellekten kurulum yapacağım
E tamam flashtan hard diske yüklemeyecek misin? Live kullanmaktan bahsediyorsan sorun olmaz ama yüklenmez o zaman linux sadece flash'ı takıp kullanabilirsin persistence ayarlamazsan her açtığında ilk kullanımdaki gibi olur hiç bir şeyi kaydetmez.

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
E tamam flashtan hard diske yüklemeyecek misin? Live kullanmaktan bahsediyorsan sorun olmaz ama yüklenmez o zaman linux sadece flash'ı takıp kullanabilirsin persistence ayarlamazsan her açtığında ilk kullanımdaki gibi olur hiç bir şeyi kaydetmez.
hayır %100 usb bellekte kurulum yapacağım yani usb belleği harddisk gibi kullanacağım

şu anda kullandığım western digital harddiskte sadece windows çalışacak linux ile hiç ilgisi olmayacak.....

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
hayır %100 usb bellekte kurulum yapacağım yani usb belleği harddisk gibi kullanacağım

şu anda kullandığım western digital harddiskte sadece windows çalışacak linux ile hiç ilgisi olmayacak.....
Tamam işte onun adı Live kullanmak oluyor yüklemeden kullanmak işte

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Burada anlatılıyor nasıl kurulacağı http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_kurulum_rehberi bakarak kurarsın artık
usb belleğe kurulum yapacağımdan harddiskin yedeğini almama gerek yok yani değil mi?

birde orjinal wubi linki ile nasıl download yapabilirim? google aramasında cnet gibi siteler çıkıyor, böyle sitelerde de; "indirmeden sonra antivirüs ile taratın" diye uyarı verdiklerinden böyle sitelere hiç güvenim yok.

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
usb belleğe kurulum yapacağımdan harddiskin yedeğini almama gerek yok yani değil mi?

birde orjinal wubi linki ile nasıl download yapabilirim? google aramasında cnet gibi siteler çıkıyor, böyle sitelerde de; "indirmeden sonra antivirüs ile taratın" diye uyarı verdiklerinden böyle sitelere hiç güvenim yok.
Sen anlamıyorsun galiba 2 yol var ya flashı takıp kullanacaksın yada hard diske yükleyeceksin eğer hard diske yükleyeceksen diski ikiye bölmen lazım yoksa Windows'un olduğu yere yükler anlamıyor musun?

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
67

Mesajın tamamını okumadım sadece 1 dikkatimi çekti bunu diyen sözde bilgisayar ustaları eğer gerçekten sıfatlarını taşıyorlarsa biosu kurcalamadan nasıl bilgisayar ustası olursun bunu diyen büyük ihtimal ile bilgisayar tamircileridir en küçük sorunda sen biosu kurcalamaya korktuğun için hasar tespit ücreti talep eder seni kendilerine bağımlı kılarlar ha biosu belki bozarsın ama kurcalamadan bir şeyi öğrenemezsin pratik şart.

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Sen anlamıyorsun galiba 2 yol var ya flashı takıp kullanacaksın yada hard diske yükleyeceksin eğer hard diske yükleyeceksen diski ikiye bölmen lazım yoksa Windows'un olduğu yere yükler anlamıyor musun?
bir iletişim kopukluğu var ama :) usb belleğe yüklenemiyor mu? sadece live olarak mı kullanmak zorundayım?

Mesajın tamamını okumadım sadece 1 dikkatimi çekti bunu diyen sözde bilgisayar ustaları eğer gerçekten sıfatlarını taşıyorlarsa biosu kurcalamadan nasıl bilgisayar ustası olursun bunu diyen büyük ihtimal ile bilgisayar tamircileridir en küçük sorunda sen biosu kurcalamaya korktuğun için hasar tespit ücreti talep eder seni kendilerine bağımlı kılarlar ha biosu belki bozarsın ama kurcalamadan bir şeyi öğrenemezsin pratik şart.
bilgisayar tamircisi değil ama bilgisayarı bilen kişilerdi (ne derece bildiklerinden emin değilim)

bios`un bu kadar basit ayardan bozulacağını zannetmiyorum yoksa gigabyte`ın kurtarmasını umacağız

bios bozulursa ne olur onu bile bilmiyorum format atılmaya gerek kalmaz umarım.....

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
bir iletişim kopukluğu var ama :) usb belleğe yüklenemiyor mu? sadece live olarak mı kullanmak zorundayım?
Flasha yükledikten sonra ister live kullanırsın ister hard diske yüklersin orası sana kalmış. Zaten masaüstünde kurulum programı olacak yüklemek istersen programı açıp yüklersin.

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Flasha yükledikten sonra ister live kullanırsın ister hard diske yüklersin orası sana kalmış. Zaten masaüstünde kurulum programı olacak yüklemek istersen programı açıp yüklersin.
Ayyy bana bir daral geldi! :)

hocam harddiske taktınız boşverin harddiski, çünkü konumuzla bir alakası yok

şu örneği anlatınca anlayacaksınız: ekşi sözlükte xubuntu konusunda okudum; ALLAH kimsenin başına vermesin ama o arkadaşın harddiski arızlanıyor, oda yeni harddisk alacak parası yokmuş usb belleğe xubuntu kuruyor bilgisayarı öyle kullanıyor (hemde 4 gb usb bellek), beni iyi idare etti diyede belirtmiş.

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Ayyy bana bir daral geldi! :)

hocam harddiske taktınız boşverin harddiski, çünkü konumuzla bir alakası yok

şu örneği anlatınca anlayacaksınız: ekşi sözlükte xubuntu konusunda okudum; ALLAH kimsenin başına vermesin ama o arkadaşın harddiski arızlanıyor, oda yeni harddisk alacak parası yokmuş usb belleğe xubuntu kuruyor bilgisayarı öyle kullanıyor (hemde 4 gb usb bellek), beni iyi idare etti diyede belirtmiş.
Tamam live şekilde de kullanabilirsin diyorum anlamıyor musun? Hard disk olmasa da olur yani

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Tamam live şekilde de kullanabilirsin diyorum anlamıyor musun? Hard disk olmasa da olur yani
yani: linux`u usb bellekten kullanmanın tek yolu; live olarak kullanmak (kurulumsuz), yok eğer linux`u bilgisayara kurmak istiyorsam hardiske ihtiyacım var.

doğru mu anlamışım hocam?

Reaksiyon puanı
2,146
la adamı bi anlamamışsınız
usbye kurulum yapabilirsin, okuma yazma hızı biraz iyi bi usb olsun ama, başka bi usbye kurulumu at, kurarken harddisk yerine hangi belleğe kuracaksan onu seç, grub'u da flash belleğe yüklet, grub harddiske yüklenmesin

Reaksiyon puanı
16,118
la adamı bi anlamamışsınız
usbye kurulum yapabilirsin, okuma yazma hızı biraz iyi bi usb olsun ama, başka bi usbye kurulumu at, kurarken harddisk yerine hangi belleğe kuracaksan onu seç, grub'u da flash belleğe yüklet, grub harddiske yüklenmesin

ben denedim kötü oldu sandisk cruzer edge 8gb usb'ye teknosa'nın verdiği sinir bozucu oluyor grub2'yi usbye vermiştim.

Reaksiyon puanı
16,118
o yüzden biraz hızlı bi bellek kullanması lazım, o senin dediğin 4 tlye teknosanın kasa kasa dağıttığı değil mi :D

cruzer blade nasıl? teknosa 3.99liraya satmış salak kardeşim iki (2) tane almış sadece ve birini kutusundan çıkartmıyor diğerini de modeme dlna saçmalığ için kullanıyormuş salak...

mezmerdek

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım Ubuntu yu kurmanı tavsiye etmem ,, Çünkü bir süre sonra sileceğini düşünüyorum