Windows 7 Ultimate 64bit, sistem en boşta 1gb üstü ram tüketiyor! Normal mi?

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler. Windows 7 Ultimate 64bit sp1 kurdum ve gerekli tüm uyumlu driverlarınıda bulup güzel bir şekilde kurdum, sistemde gayet stabil çalışıyor. Ve bir nokta dikkatimi çekti;

oda herkesin windows 7 64 bitte ortak sorunu haline gelen 'ram tüketim olayı'.

şöyle ki: daha yeni format atılmış bir sistem bomboşken nasıl olurda 1gb ram tüketir? Kullandığı birşeyde yok ki?

8yz38.jpg

ara sıra svchost.exe biraz artıyor ama sonradan düşmesine rağmen ram tüketimi 1gb'nin altına inmiyor.

8yz49.jpg

CPU ile ilgili fazla bi şikayetim yok. Ara sıra servisler nedeniyle artıyor ama gene düşüyor. Ama ram, güvenli modda bile 900mb civarında çalışıyor. Windows 7 ultimate 32 bit kullanan arkadaşımın sistemi çoğu kaale değer uygulama açık olmasına rağmen 400mb ü neredeyse geçmiyor bile. 64 bit kurulu olan arkadaşım da mevcut ve onun sistemide boşta en fazla 400,500mb arasında çalışıyor. Yani 64 bitlere has bir durum olamaz bu. Sorun nedir arkadaşlar? Tamam 32 bit ile 64 bit arasında ram tüketim farkı olur ee hadi 2 katı olsa bile benim sistemin en fazla 600mb ile çalışması gerekiyor. %200 fazlalık fazla! Başka bir windows 7 ultimate 64 bit dvd si indirip tekrar mı format atayım? Halbuki elimdeki DVD'de baya sağlamdı [sm=icon_smile_screwy.gif]

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Benimkide 1.69 GB kullanıyor. Bence anormal bir durum yok.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
normal görünüyor.kullanmadığın servisleri devre dışı bırak.çok güzel bir program türk yapımı.Tweaks & Right Click Extensions v5 adı bu indir.kullanmadığın servisleri devre dışı bırak.bazı performans reg ayarlarıda var.

37947469.png

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Ram miktarın ne kadar çoksa ona bağlı olarak kullanılan miktar artabiliyor.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
64 bitin amacı o deyilmi? buldukça yer ,yedikçe semirir buda performansa yansır...

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Windows 7 32 bit ile 64 bit arasında neredeyse 1gb yi geçik RAM farkı mı var yani? Arkadaşım windows 7 ultimate 32 bit kullanıyor ve çoğu uygulama, hizmet açıkken bile RAM kullanımının 300-400MB arası olduğunu belirtiyor? "DVD'den DVD'ye fark var, en iyisi başka bir 7 ultimate 64 bit DVD si çekip formatla belki düzelir" demişti ama şimdi anlıyorum ultimate 64 bitte ki bu RAM tüketimi bir sorun değil, gayet normal bir durum. Sonuçta herkesin sisteminde sorun olamaz dimi :)

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
normal çalşıyor bende arkadaşlara katılıyor.öneri olarak advantage system care var onda ram ile ilgili program var kullan faydası olur işi biten programları boşa ekler bi nebze fazda olur ben clean mem kullanıyorum bi nebze fayda sağlıyor denemeni öneririm.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Yardımcı olduğunuz için teşekkürler arkadaşlar.

Şunu anladım ki;

Windows 7 64Bit Ultimate işletim sisteminde RAM tüketimi, donanımın ile doğru orantılı. Donanım ne kadar yüksek olursa, uygulamalara daha hızlı ulaşıp, daha seri veri işlemesi açısından o kadar çok bilgi RAM'e yazılıyormuş ee haliyle RAM'de o kadar fazla tüketiliyormuş.

64 bitte Adamın i7 işlemcisi ve 8gb RAM'i var ve en az 3,5GB RAM tüketiyor. Ben burdan bu kanıya vardım yani :)

Ama sistemi en kötü olan birinde bile bu 64 bit işletim sistemi en aşşağı 1gb ile çalışıyor orası bi gerçek
s1.gif
Sistemin yükseldikçe RAM tüketimide artıyor o zaman.

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Win7 ultimate 64bit kurulu boşta harcadığı ram 769mb :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Al işte bütün teoriyi çökertti herif. Katil olucam :)

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
win7 zaten sistem gereksinimi olarak 1gb ram istiyor.boşta 1gb ve üstü ram kullanmasının nedeni arkadaşın da dediği gibi uygulamarı hafızasında tutarak istenildiğinde daha hızlı erişilmesini sağlamak

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
win7 zaten sistem gereksinimi olarak 1gb ram istiyor.boşta 1gb ve üstü ram kullanmasının nedeni arkadaşın da dediği gibi uygulamarı hafızasında tutarak istenildiğinde daha hızlı erişilmesini sağlamak

bence berbat bir şey.sürekli ram &100 kapasiteyle çalışıyor.özellikle benim gibi 1 gb ram kullananlarda.Ram'de çok ısınıyor.Buda sistem performansını düşürüyor.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
bence berbat bir şey.sürekli ram &100 kapasiteyle çalışıyor.özellikle benim gibi 1 gb ram kullananlarda.Ram'de çok ısınıyor.Buda sistem performansını düşürüyor.
1GB ram zaten windows 7 için yetersiz bence. Bir de 64bit kurmak baştan yanlış olur.

TayfunYilmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
2
win7 home basic 1.2 gb ram kullaniyor boştayken

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
benimkinde 8 gb ram var ve normal bi durumda 1.45 gb ram kullanıyor benim için anormal bi durum yok ama rami düşük olan 2b olan arkadaşlar için sorun çok büyük raminiz büyükse en az 6-8gb sA 64 bit kurun.