Windows 7 kurulumdan sonra açılmadı baslangıçta donuyor

Bu konuyu okuyanlar

Kali Linuxcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Herkese merhaba benim bilgisayrda windows 10 var ve Ben onun yanına dual olarak windows 7 yüklemek istedim ve internetten Iso dosyasini indirdim gpt şeklinde flash belleğe yazdım ve kurulumu yaptım herşey istediğim gibi gidiyordu taki seçim ekranında windows 7 yi seçene kadar cünkü ekran donuyor ve ekranın üst kisminda karıncalanma oluyor. Yani windows 7 açılışta kalıyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Herkese merhaba benim bilgisayrda windows 10 var ve Ben onun yanına dual olarak windows 7 yüklemek istedim ve internetten Iso dosyasini indirdim gpt şeklinde flash belleğe yazdım ve kurulumu yaptım herşey istediğim gibi gidiyordu taki seçim ekranında windows 7 yi seçene kadar cünkü ekran donuyor ve ekranın üst kisminda karıncalanma oluyor. Yani windows 7 açılışta kalıyor.
UEFI mi Legacy mi?

Kali Linuxcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ama rufus ile sistemi kurarken UEFI (CSM yok) yazıyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Bunun MBR ile ilgisi yok. Bak Windows Vista/7 BIOS ta eski bir bileşen olan INTH10 arar. Bunun için CSM i açman lazım UEFI de açık olmalı. UEFI Class 3 ise çalışmaz ancak 1 ve 2 ise çalışır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca Rufus tan boot etmen gereksiz zaman kaybıydı. Setup u açman yeterliydi ISO yu bağlayıp.

Kali Linuxcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bunun MBR ile ilgisi yok. Bak Windows Vista/7 BIOS ta eski bir bileşen olan INTH10 arar. Bunun için CSM i açman lazım UEFI de açık olmalı. UEFI Class 3 ise çalışmaz ancak 1 ve 2 ise çalışır.

Ayrıca Rufus tan boot etmen gereksiz zaman kaybıydı. Setup u açman yeterliydi ISO yu bağlayıp.
O zamda dual yapabilirmiyim

Kali Linuxcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Aslında ilk Olarak win 10 kullanıyordum. Sonra pcnin legacy kısmınada kali kurdum sonra sildim ve aynı sekilde yine legacy kısmına win 7 yuklemek istedim ama disk gpt biciminde oldugu icin kurulamaz hatası aldım internetten biraz arastirdim diskparttan yapilmali falan dediler sonra bende o işlemi yaparsam disk bicimlendirilmiş olur ve win 10 silinir diye bunu yapmadım

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Aslında ilk Olarak win 10 kullanıyordum. Sonra pcnin legacy kısmınada kali kurdum sonra sildim ve aynı sekilde yine legacy kısmına win 7 yuklemek istedim ama disk gpt biciminde oldugu icin kurulamaz hatası aldım internetten biraz arastirdim diskparttan yapilmali falan dediler sonra bende o işlemi yaparsam disk bicimlendirilmiş olur ve win 10 silinir diye bunu yapmadım
UEFI olarak Windows 7 kurun, Legacy değil.

Kali Linuxcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bende öyle yaptım zaten ama bu seferde konunun başında bahsettiğim şey oldu

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bende öyle yaptım zaten ama bu seferde konunun başında bahsettiğim şey oldu
Format atma şansınız varsa atın ve o şekilde DualBoot yapın, alakasız gibi gelebilir fakat bende Mint'ten Windows Server 2016'ya geçerken buna benzer bir olayla karşılaşmıştım ve disk izlencesin'den (OS X, Windows'taki Diskpart) diski biçimlendirerek çözdüm.

Kali Linuxcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ama diski biçimlendirince windows 10da gitmezmi

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Format atma şansınız varsa atın ve o şekilde DualBoot yapın, alakasız gibi gelebilir fakat bende Mint'ten Windows Server 2016'ya geçerken buna benzer bir olayla karşılaşmıştım ve disk izlencesin'den (OS X, Windows'taki Diskpart) diski biçimlendirerek çözdüm.
Bu sorun benim dediğim şeyden kaynaklıyor. Microsoft ta da diyor bakabilirsin.

Ama diski biçimlendirince windows 10da gitmezmi
Senin işlemcin ne?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu sorun benim dediğim şeyden kaynaklıyor. Microsoft ta da diyor bakabilirsin.

Senin işlemcin ne?
CSM'i açması gerekli onu biliyorum fakat açıkken de bu şekilde bir hata alabilir ve teorik olarak çözüm
bana o şekilde geldi, kendi yaşadığım soruna benziyor onun yaşadığı sorun (benimki de dosya yazmama izin vermiyor olması idi).

Kali Linuxcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
CSM'i açması gerekli onu biliyorum fakat açıkken de bu şekilde bir hata alabilir ve teorik olarak çözüm
bana o şekilde geldi, kendi yaşadığım soruna benziyor onun yaşadığı sorun (benimki de dosya yazmama izin vermiyor olması idi).
Onu nasil acicam

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Launch CSM olması lazım orada.
1586178489004.png

Kali Linuxcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bu Alan mı

Ekli dosyalar

• 20200406_163658.jpg
    20200406_163658.jpg
    50 KB · Görüntüleme: 52

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Kanka Uefi kurulumda onu yapamazsın diye biliyorum.