Windows 7 Gerçektende Windows'un 7. Versiyonu mu?

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
arkadaşlar bugün bişey dikkatimi çektide o kadar adından sözettiğimiz Windows 7 neden 6.1 olarak gözüküyor?

Afedersin dostum,sen kaç olarak gözükmesini istersin.Meraklanma sen ortada yanlış bir durum yok herşey normal rakamlarda...

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
windows 8 7. sürüm olacak

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
tamam ancak benim anlayamadığım şey daha önceden herhangi bir şekilde içinde 6 geçen bi windows sürümü yok. neden 6 değilde 7 koymuşlar adını???

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
1-Windows 1.0
2-ikinci ana sürümü Windows 2.0
3-üçüncü ana sürümü Windows 3.0 ve bunun alt sürümü Windows 3.1
4-dördüncü ana sürümü Windows 95 ve dördüncü ana sürümün alt sürümleri Windows 98, Windows 98 Second Edition Windows Millennium Edition ve Windows 2000
5- beşinci ana sürümü Windows XP ve bunun alt sürümleri Windows XP 64-Bit Edition e Windows XP Professional x64 Edition
6-altıncı sürümü Windows Vista; ve bunun alt sürümleri

Yani Windows 7'nin sistem çekirdeği NT 7.0 değil NT 6.1 olup Windows Vista teknolojilerini baz almaktadır.

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
1-Windows 1.0
4-dördüncü ana sürümü Windows 95 ve dördüncü ana sürümün alt sürümleri Windows 98, Windows 98 Second Edition Windows Millennium Edition ve Windows 2000
5- beşinci ana sürümü Windows XP ve bunun alt sürümleri Windows XP 64-Bit Edition e Windows XP Professional x64 Edition

Yani Windows 7'nin sistem çekirdeği NT 7.0 değil NT 6.1 olup Windows Vista teknolojilerini baz almaktadır.

2lo6wrs.png

Hayır,

Windows 2000 5.0 sürümüdür. Professional, Ultimate gibi versiyonlarda numara değişmez. x64 ve x86 içinde aynı şey geçerli diye biliyorum.

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
2lo6wrs.png

Hayır,

Windows 2000 5.0 sürümüdür. Professional, Ultimate gibi versiyonlarda numara değişmez. x64 ve x86 içinde aynı şey geçerli diye biliyorum.

Doğru windows 2000 5 dir. Problem yok.

Yani windows 7 , Yedinci sürümmüş bu konuda anlaştık :dirol:

Xp nin windows 2000 baz alınarak geliştirilmiş olduğu gibi

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
1-Windows 1.0

6.1 Alt sürüm numarası çok da önemli değil arabadaki şasi, motor no gibi

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama, microsoft yetkilisinin açıklamasıydı, bu 6.1 olayıyla alakalı. Normalde evet, windows 7, 7. sürüm; fakat uygulamalarla alakalı sıkıntı çıkmaması açısından böyle bir yol kullandıklarını söylemişti. mesela çok eski bir yazılımı yüklemek istediğinizde, atıyorum sisteminizde xp yüklü olmalı gibisinden bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz. işte yazılımlar bu kontrolü bu numaraya bakarak yaptıkları için böyle bir şey söylenmiş. yazının orjinalini bulabilirsem eklerim birazdan...

We learned a lot about using 5.1 for XP and how that helped developers with version checking for API compatibility. We also had the lesson reinforced when we applied the version number in the Windows Vista code as Windows 6.0-- that changing basic version numbers can cause application compatibility issues.

So we decided to ship the Windows 7 code as Windows 6.1 - which is what you will see in the actual version of the product in cmd.exe or computer properties.

Kaynak: http://windowsteamblog.com/blogs/windowsvista/archive/2008/10/14/why-7.aspx

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ben size anlatamadım galiba. diyorumki son windows versiyonu 6.1. tamam buraya kadar sorun yok. benim anlamadığım son windows sürümünün adı niye "Windows 6" değilde "Windows 7". Lütfen yanlış anlayıp ona göre cevaplar yazmayın.

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Windows XP Windows 2000 ile 9x serisi diye tabir edilen (98, 98se, me) sürümlerin aynı sistem üzerinde birleştirilmesinden ibarettir. Bilindiği gibi Windows 2000 (nt) oyunlar ve multimedia için tercih edilmeyen bir sistemdi. XP de bu iki sistem aynı anda işlemeye başladı. Vista 6. NT sürümü olaral lanse edildi çünkü artık 9x diye birşey kalmadı. Win 7 ismi ise tamamen bir pazar politikası. Vista SP2 üzerinden aşırı değişiklik yapılmış değil. İşletim sistemleri her Servis paketinde çağ atlar. Vista ile Vista SP2 arasında dağlar kadar fark var.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Gülüyorum şuan :D:D:D:D:D

Neden gülüyorsun soruyu mu anlamadın?

nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama, microsoft yetkilisinin açıklamasıydı, bu 6.1 olayıyla alakalı. Normalde evet, windows 7, 7. sürüm; fakat uygulamalarla alakalı sıkıntı çıkmaması açısından böyle bir yol kullandıklarını söylemişti. mesela çok eski bir yazılımı yüklemek istediğinizde, atıyorum sisteminizde xp yüklü olmalı gibisinden bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz. işte yazılımlar bu kontrolü bu numaraya bakarak yaptıkları için böyle bir şey söylenmiş. yazının orjinalini bulabilirsem eklerim birazdan...

Kaynak: http://windowsteamblog.com/blogs/windowsvista/archive/2008/10/14/why-7.aspx

Bu güzel cevap için teşekkürler, bende bu konuyu merak ediyordum, işin aslında bende insanları bu 7. sürüm diye kandırdıkları kanısındayım. :)

Madem sürüm numarasını 7 olarak güncelliyemiyorsun, o zaman neden bu 7. sürümüm diyorsun? :)

mned

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Daha önce bu konuda bir açıklama okumuştum.Tekrar baktım şu bilgiler karşıma çıktı;
"Microsoft, bu işletim sisteminin adını neden Windows 7 olarak belirlediğini Windows Vista Team Blog sitesinde açıklamıştır.
Windows'un ilk ana sürümü Windows 1.0 [1]; ikinci ana sürümü Windows 2.0 [2]; üçüncü ana sürümü Windows 3.0 ve bunun alt sürümü Windows 3.1 [3]; dördüncü ana sürümü Windows 95 ve dördüncü ana sürümün alt sürümleri Windows 98, Windows 98 Second Edition Windows Millennium Edition ve Windows 2000 [4]; beşinci ana sürümü Windows XP ve bunun alt sürümleri Windows XP 64-Bit Edition ile Windows XP Professional x64 Edition [5]; altıncı sürümü Windows Vista; ve bunun alt sürümü [6] ayrıca, sayı [] içindeki sayı bakımından yedinci sürüm olarak değerlendirilebilecek Windows 7. Yani Windows 7'nin sistem çekirdeği NT 7.0 değil NT 6.1 olup Windows Vista teknolojilerini baz almaktadır. Şu an en son sürümü RTM sürümü 22 Temmuz 2009 tarihinde bitirilmiş 22 Ekim 2009 tarihinde satışa sunulmuştur."

Wikipedi'de de buna benzer bilgiler mevcut : http://tr.wikipedia.org/wiki/Windows_7

Windows ürün yöneticisi başkan yardımcısı Mike Nash, Windows 7 için seçilen rakamın altında yatan nedenin gayet açık olduğunu ifade ederken sözlerini şöyle sürdürdü: "İlkyayınladığımız Windows'u Windows 1.0, ikincisini de Windows 2.0 olarakkabul ediyoruz; yani sıralamaya bakılarak da bu rakama ulaşılabilir." Demiş:D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bu ne türlü isimlendirme politikası Allah aşkına?

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
O zaman Win 8 tam bir soru işareti ( Ya da adı her ne olacaksa)

7.0 mı?

6.5 mi?

8.0 mı?

Bu mantıkla 6. sürüm dışına çıkamazlar. Ya da uyumluluk modunu bir hayli geliştirmek zorundalar.

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ben size anlatamadım galiba. diyorumki son windows versiyonu 6.1. tamam buraya kadar sorun yok. benim anlamadığım son windows sürümünün adı niye "Windows 6" değilde "Windows 7". Lütfen yanlış anlayıp ona göre cevaplar yazmayın.

Dikkat ettiysen windows 4 ve 5 de yok. Zaten Microsoft Win3 ten sonra çekirdek versiyonunu sürüm numarası olarak vermiyor.

Belki bunun ismini Windows 6 seçebilirlerdi ama Vista zaten 6 ncı versiyon olduğundan seçilmemiş. 7 hem söyleyişte hemde yazımda daha hoş duruyor kanımca :)

Örnek : Windows Se7en...

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Daha neyi anlamadın onu anlayamadım bende adamlar 6 ya 6 . 6.1 e 7 diyor. illaki sıra ile gitme zorunluluğu yok.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
dostum senin canın sağolsun

değiştiririz adını olur biter :thumbup1:

WİNDOWS 6.1

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Sadece sembolik bir ad ya takma :D

Hala gülüyorum ...

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
konu dışına çıkmayalım lütfen

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
bravooo :clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Yaw isimlere bu kadar takmayın.
Adam ben yazdım ben koyarım ismini diyor nedicen :)
Bill Gates amca böle istemiş :)

Sende böle istiyosan 6.1 olsun hadi senin için :) ne farkedecekki. Aynı tas aynı hamam :)

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Gülüyorum şuan :D:D:D:D:D

Farklı şeylere ilgi duyuyoruz ve ilgi duyduğumuz şeyi öğreniyoruz. Sen bilgisayara ilgi duyuyorsun ben ise müziğe. Sen bilgisayarı öğreniyorsun ben ise müziği.

Sen bana gülüyor olabilirsin. Yani benim teknoloji cahilliğime gülüyor olabilirsin. Ya sen... Sen müzikten ne anlarsın?

ctetik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Window 98 Windowsun 98 ci versiyonumuydu?
Windows 7, programın ismidir.
Versiyonu değildir.
Windows 7 versiyon 6 dır.

32 bit, 64 bit ise Windowsun uygulama şeklidir.
Her versiyonun farklı uygulama şekilleri vardır.