Rehber Windows 10'u En Etkili Şekilde Kullanmak (HDD ve Düşük Boyutlu RAM optimizasyonu)

Bu konuyu okuyanlar

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Uzun süredir Linux kullanıcısı olarak C# için Windows'a ihtiyacım oluyordu ve elimden gelen en hafif Windows'u yapmaya çalışıyordum. Windows 8.1 ilk seçenek gibi gözükebilir ama sistemimde düzgün çalışmadığı için mecbur Windows 10 kullanacaktım ve Windows 10 LTSC 1809'da karar kıldım. Windows 10 LTSC 1809'un kendisi zaten yeterince hafif ama daha da hafifletmek hak tabii. İşte kullandığım birkaç program ve ayar:
HDD ve RAM Optimizasyonu:
Öncelikle HDD optimizasyonu için services.msc içine girip SysMain ve Windows Search hizmetlerini disable ediyoruz.

1643206714249.png
1643206722615.png

Bundan sonrasında ise Defender Control adlı programı indirip açıyoruz ve Defender'i devre dışı bırakıyoruz.

1643206782472.png

Bu ikisini yapmak bile yeterince sistemi hızlandıracaktır fakat özellikle yapmanızı önerdiğim iki şey var.

Öncelikle Wu10Man adlı programdan başlayalım.
Kendisi Windows'un Update belasını başımızdan kaldıran açık kaynaklı bir program.

1643206803312.png

1643206810657.png

Kırmızı kutu içerisine aldığım yere girdiğimiz tarihe kadar Windows Update çalışmayacak :). Benim Update'i özellikle sonlandırma sebebim Intel UHD 620 sürücümün yeni sürümünü zorla yüklemesi ve eski sürümünün daha iyi çalışması. Ayrıca Windows'u sadece oyun ve C# için kullanacağım için çok da önemli olduğunu düşünmüyorum.

Sıra geldi Telemetri hizmetine. Bu yaptığımı Windows 10 kullanan herkes yapmalı bence çünkü kendisi dünyanın en gereksiz servisi.
Görev zamanlayıcısını açıp sarı rengi ile işaretlediğim yola gidip siyah rengi ile işaretlediğim rengi kapatmanız gerekmekte.

1643206837452.png

Bu yol bende işe yarasa da her zaman işe yaramayabiliyor eğer Telemetri hizmeti açık kalmaya devam ederse bu programı kullanmanızı tavsiye ederim.

Son olarak Mem Reduct: Bu program Forumlar tarafından fazla önerilmese de oyunlara girmeden önce kullandığım bir program. Örneğin Rocket League oynuyorum ve
Dahili bir ekran kartına sahip olduğum için elimdeki 8 GB RAM yetersiz gelebiliyor. Bu program arkadaki tüm hizmetleri ve önbelleğe alınmış RAM'i önceden düşürerek
Ek bir yük yapmadan oyunun drop yemeden ve sorunsuz açılmasını sağlıyor. Boşta kullanırsanız ise RAM kullanımı 800 MB'a kadar düşüyor.

1643206874639.png

Ek olarak Normal Windows 10 kullananlar için şunu da ekleyeyim:
Windows 10 debloater:
Kendisi gereksiz Windows uygulamalarını silen ve telemetri hizmetini kapatabilen güzel bir yazılım. Ben LTSC kullandığım için kullanma gereği duymuyorum ama kullanımı şu şekilde:

1- PowerShell'i yönetici olarak açıyoruz.
2-
Kod:
Set-ExecutionPolicy Unrestricted -Force
komutunu giriyoruz.
3- İndirdiğimiz zip dosyasının içinden çıkan dosyaları direkt olarak C: diskinin içine yolluyoruz.
4- cd.. komutu ile C: diskine kadar geliyoruz.
1643303871007.png

5- cd .\Windows10Debloater-master\ diyerek dizinin içine giriyoruz
6- .\Windows10DebloaterGUI.ps1 komutu ile programımızı başlatıyoruz

program başladığı zaman öncelikle bir geri dönüşüm noktası alacak en sonunda bu noktayı sileceğiz.

Programın işimize yarayacak kısımları:

1643304085249.png

Kırmızı ile işaretlediğim bölgeye tıklayarak direkt olarak tüm bloat uygulamaları temizlemeniz mümkün (Bu tüm microsoft uygulamalarını silecektir ve sorunlar çıkarabilir. Sorumluluk size ait ben daha önce 4-5 kere kullandım ve bana bir sorun çıkarmadı.)
Sarı ile işaretlediğim buton ise telemetri hizmetlerini tamamen silmekte.

Normal Windows kurulumlarımda bu programı kullanıyorum ve LTSC kurulumlarında Disable Telemetry özelliğini kullanıyorum.

Bunlar dışında kullandığım ekstra bir program veya yaptığım ek bir işlem yok. Eğer sizin öneriniz varsa alabilirim.

Son düzenleyen moderatör:

Furkann7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
8.1 Kullanıyorum lakin faydalı başlık up.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,117
Uzun süredir Linux kullanıcısı olarak C# için Windows'a ihtiyacım oluyordu ve elimden gelen en hafif Windows'u yapmaya çalışıyordum. Windows 8.1 ilk seçenek gibi gözükebilir ama sistemimde düzgün çalışmadığı için mecbur Windows 10 kullanacaktım ve Windows 10 LTSC 1809'da karar kıldım. Windows 10 LTSC 1809'un kendisi zaten yeterince hafif ama daha da hafifletmek hak tabii. İşte kullandığım birkaç program ve ayar:
HDD ve RAM Optimizasyonu:
Öncelikle HDD optimizasyonu için services.msc içine girip SysMain ve Windows Search hizmetlerini disable ediyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 167423Ekli dosyayı görüntüle 167424

Bundan sonrasında ise Defender Control adlı programı indirip açıyoruz ve Defender'i devre dışı bırakıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 167425

Bu ikisini yapmak bile yeterince sistemi hızlandıracaktır fakat özellikle yapmanızı önerdiğim iki şey var.

Öncelikle Wu10Man adlı programdan başlayalım.
Kendisi Windows'un Update belasını başımızdan kaldıran açık kaynaklı bir program.

Ekli dosyayı görüntüle 167426
Ekli dosyayı görüntüle 167427

Kırmızı kutu içerisine aldığım yere girdiğimiz tarihe kadar Windows Update çalışmayacak :). Benim Update'i özellikle sonlandırma sebebim Intel UHD 620 sürücümün yeni sürümünü zorla yüklemesi ve eski sürümünün daha iyi çalışması. Ayrıca Windows'u sadece oyun ve C# için kullanacağım için çok da önemli olduğunu düşünmüyorum.

Sıra geldi Telemetri hizmetine. Bu yaptığımı Windows 10 kullanan herkes yapmalı bence çünkü kendisi dünyanın en gereksiz servisi.
Görev zamanlayıcısını açıp sarı rengi ile işaretlediğim yola gidip siyah rengi ile işaretlediğim rengi kapatmanız gerekmekte.

Ekli dosyayı görüntüle 167428

Bu yol bende işe yarasa da her zaman işe yaramayabiliyor eğer Telemetri hizmeti açık kalmaya devam ederse bu programı kullanmanızı tavsiye ederim.

Son olarak Mem Reduct: Bu program Forumlar tarafından fazla önerilmese de oyunlara girmeden önce kullandığım bir program. Örneğin Rocket League oynuyorum ve
Dahili bir ekran kartına sahip olduğum için elimdeki 8 GB RAM yetersiz gelebiliyor. Bu program arkadaki tüm hizmetleri ve önbelleğe alınmış RAM'i önceden düşürerek
Ek bir yük yapmadan oyunun drop yemeden ve sorunsuz açılmasını sağlıyor. Boşta kullanırsanız ise RAM kullanımı 800 MB'a kadar düşüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 167429

Bunlar dışında kullandığım ekstra bir program veya yaptığım ek bir işlem yok. Eğer sizin öneriniz varsa alabilirim.
Hocam bildiğim kadarıyla Windows updatei ve defenderi programsız kapatabiliyoruz yada yanlış mı biliyorum yani bazı programlar gereksiz gibi geldi bana
Elinize sağlık

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Hocam bildiğim kadarıyla Windows updatei ve defenderi programsız kapatabiliyoruz yada yanlış mı biliyorum yani bazı programlar gereksiz gibi geldi bana
Defenderi kapatamıyorsunuz hocam işlemler geçersiz kendisini yeniden açıyor. Update ise Regedit ile uğraşıp kapatabiliyorsunuz fakat bu hem uzun hem de zahmetli. Birisi bunu yaparken sistemi bozabileceği için Wu10Man programını gösterdim.

Walleyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
uygulayıp deneyimleri bildireceğim.

walledia

cybersec#
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,996
Elinize sağlık, güzel bir rehber olmuş. Konu öne çıkarıldı.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,117
Defenderi kapatamıyorsunuz hocam işlemler geçersiz kendisini yeniden açıyor. Update ise Regedit ile uğraşıp kapatabiliyorsunuz fakat bu hem uzun hem de zahmetli. Birisi bunu yaparken sistemi bozabileceği için Wu10Man programını gösterdim.
Haklısınız hocam bu yöntemler daha kolay olmuş tekrardan elinize sağlık

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Aslında defenderi kapatmayı pek mantıklı bulmuyorum. ayrıca windows update kapatmak için ek bir programa gerek yok regeditten kolayca kapatmak mümkün. Onun dışında mem reduct adlı programı da pek sağlıklı bulmuyorum. İyi forumlar.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Aslında defenderi kapatmayı pek mantıklı bulmuyorum. ayrıca windows update kapatmak için ek bir programa gerek yok regeditten kolayca kapatmak mümkün. Onun dışında mem reduct adlı programı da pek sağlıklı bulmuyorum. İyi forumlar.
Defenderi kapatmak mantıklı bana kalırsa çünkü Defender'in herhangi bir virüsü engellemediği bir gerçek. Ben bile defenderi geçen bir virüs yapabilirim ve en fazla 20-25 dakikamı alır. Onun dışında dediğim gibi insanlar regedit ile uğraşırken sistemi bozabilir diye Wu10Man kullandım. Mem Reduct konusuna gelirsek beni büyük bir dertten kurtardı bu program. Sağlıklı bulmuyorsanız nedenini belirtmenizi beklerim açıkçası. Valorant açıkken %90 RAM kullanımı olduğu an kullanıyorum RAM kullanımı %50'ye düşüyor ve rahatlıkla chrome gibi uygulamaları açabiliyorum. Basıldığı anda ufak bir disk kullanımı yaratması dışında bana en ufak sıkıntısı bile olmadı. Mem Reduct gibi programların sağlıklı görülmemesinin bir nedenini de bulamadım. Yazılımsal bir şeyin RAM'i bozma gibi bir ihtimalinin olduğunu da düşünmüyorum.

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
355
Ben Windows 8.1 yüklü minibook ta denedim ve makine nerdeyse iki kat hızlandı. Teşekkürler...