Rehber Windows 10 Vs Windows 11 Oyun Performans Farkı

Bu konuyu okuyanlar

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Evet benim üzerime çekilen bir kaç soru sonrasında bu konuyu açmaya karar verdim.

Her oyunda gözle görülür bir performans farkı hissedeceğim söylendi. Bunun üzerine ilk olarak windows 10 daki test sonuçlarımı atacağım. Daha sonra ise Windows 11 format atıp tüm driverlarımı kurduktan sonra aynı testi yapıp burada paylaşacağım.

Not : Birde grafik ayarlarını alıp zaman kaybetmek istemedim. Oyunlar çekilebilecek maximum grafiklerde, çözünürlük ise 1080p de denenmiştir. Oyunlar en güncel oyunlardır. Başka oyun tavsiyesi olan varsa yazabilir.

WİNDOWS 10

Sniper Ghost Warrior Contracts 2

Assasin Creed Valhalla

Control

Death Stranding

Dayz Gone

Far Cry New Dawn

Forza Horizon 4

Hitman 3

Windows 11'e bu gece geçeceğim ve tüm ayarlarımdan sonra aynı oyunlarda aynı sahne ekranlarını paylaşacağım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet benim üzerime çekilen bir kaç soru sonrasında bu konuyu açmaya karar verdim.

Her oyunda gözle görülür bir performans farkı hissedeceğim söylendi. Bunun üzerine ilk olarak windows 10 daki test sonuçlarımı atacağım. Daha sonra ise Windows 11 format atıp tüm driverlarımı kurduktan sonra aynı testi yapıp burada paylaşacağım.

Not : Birde grafik ayarlarını alıp zaman kaybetmek istemedim. Oyunlar çekilebilecek maximum grafiklerde, çözünürlük ise 1080p de denenmiştir.

WİNDOWS 10

Assasin Creed Valhalla

Control

Death Stranding

Dayz Gone

Far Cry New Dawn

Forza Horizon 4

Hitman 3

Windows 11'e bu gece geçeceğim ve tüm ayarlarımdan sonra aynı oyunlarda aynı sahne ekranlarını paylaşacağım.

@Jarvisit
@ThorJ
@Görkem Say

Son düzenleme:

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
Heyecanla bekliyoruz. Donanım arşivi video çekerken (w11 oyun performansı için) 2 kere mavi ekran verdiğini paylaşmıştı umarım aynısı olmaz.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Dün kurdum ben ve çok ağır çalıştığını hissettim Windows 11'in. Bayağı hizmet açık Windows 10'a göre.
Ve boşta bellek kullanımı yüzde 20'lere vuruyor.
Sistemim 16 GB Ram'lidir.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Evet windows 11'e geçtim ve testleri yapmaya çalışıyordum.

Bazı oyunlar uyumsuzluk sorunu çıkarttı ve açılmadı dahi. Açılan oyunlarda fps farkını buraya yansıtacağım. Mavi ekran almadım fakat oyunların çoğundan tepki alamadım. (tüm driverlar ve win10 da ne yüklüyse hepsi kurulu vaziyette)

Reaksiyon puanı
8,008
Donanım arşivi video çekerken (w11 oyun performansı için) 2 kere mavi ekran verdiğini paylaşmıştı umarım aynısı olmaz.
Videoda sadece VPN sekmesinde mavi ekran yemişti yanlışınız olmasın? Oyun performansı da Win10 ile neredeyse aynı.

Bu arada sizin de test sonuçlarınızı bekliyoruz kolay gelsin şimdiden.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
WİNDOWS 11

Control

Death Stranding

Dayz Gone

Far Cry New Dawn

Hitman 3

Not: Farkları yukardaki resimlere kayadırıp bakabilirsiniz.

Maalesef Valhalla ve forza horizon tepki vermedi. Oyunu açamadım dahi. Kaç kere oyun dosyalarını doğrulasamda maalesef ki oyuna erişim sağlayamadım. Sağladıklarım bunlar.

Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Evet FPS artışı olmuş. Windows 11'in tam sürümü çıkarsa bende geçerim. Bu FPS artışı nasıl olduysa merak ettim. Neyse. İyi bir şey bu. Umarım ilerleyen güncellemeler ile bozmazlar bunu.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Açılmayan resimlerin üstüne tıklayarak değerleri görebilirsiniz.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Bundan sonra bir delikanlı Windows 11.
Gerçekten şaşırttı beni. Artmasından çok düşmesini bekliyordum. Daha beta bile değil sürümü çünkü.

Değerlere baktığımda işlemci daha fazla watt çekmeye başlamış. Sıcaklıklar aynı. Fakat FPS gördüğünüz gibi.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Gerçekten şaşırttı beni. Artmasından çok düşmesini bekliyordum. Daha beta bile değil sürümü çünkü.

Değerlere baktığımda işlemci daha fazla watt çekmeye başlamış. Sıcaklıklar aynı. Fakat FPS gördüğünüz gibi.
Herhalde Beta'dan yükseltme olur. Windows 10 Beta kullanırken, yükseltme olmuştu. Ben 11 kurayım devam edeyim.
Zaten otomatik etkinleşiyor.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Fakat şunu unutmayalım forza ve valhallayı oynayamıyorum.

Fark eden fps değerlerini yazıyorum

-----------------------------------------Windows 10------------------------Windows 11
Sniper Ghost Warrior Contracts 2--------88----------------------------------113
Assasin Creed Valhalla------------------- 70------------------------------------
Control-------------------------------------63------------------------------------72
Death Stranding---------------------------114--------------------------------130
Dayz Gone-----------------------------------78---------------------------------75
Far Cry New Dawn--------------------------79---------------------------------85

Forza Horizon 4-----------------------------84----------------------------------
Hitman 3------------------------------------123--------------------------------133

Son düzenleme:

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
Fakat şunu unutmayalım forza ve valhallayı oynayamıyorum.

Fark eden fps değerlerini yazıyorum

-----------------------------------------Windows 10------------------------Windows 11
Sniper Ghost Warrior Contracts 2--------88----------------------------------113
Assasin Creed Valhalla------------------- 70------------------------------------
Control-------------------------------------63------------------------------------72
Death Stranding---------------------------114--------------------------------130
Dayz Gone-----------------------------------78---------------------------------75
Far Cry New Dawn--------------------------79---------------------------------85

Forza Horizon 4-----------------------------84----------------------------------
Hitman 3------------------------------------123--------------------------------133
Değerler bence çok iyi. OS daha developer sürümü olduğu için bence açılmamaları normal. Eğer tam sürümü geldiğinde bozmazlarsa çoğu kişinin kullanacağını düşünüyorum.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Değerler bence çok iyi. OS daha developer sürümü olduğu için bence açılmamaları normal. Eğer tam sürümü geldiğinde bozmazlarsa çoğu kişinin kullanacağını düşünüyorum.
Bende aynı düşüncedeyim fakat valhallanın açılmaması beni oldukça üzdü. Sırf onun için bile win10 a dönebilirim. :(

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,205
Windows 10'da her ayar etkin halde aldığım fpsleri Windows 11'de alacağımı sanmıyorum.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Az FPS olsa da artsın. İleride tam sürüm çıkınca ve güncellemeler alınca belki az daha FPS artışı olabilir. Açılmayan oyunlarda açılır. Sabırlı olmak lazım. Bekleyip göreceğiz. ?

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,205
Kardeş yalan mı söylüyoruz? Gördüğün herşey ortada. Sistem özelliklerim profilde yazıyor. Kafana takılan yer varsa sor onuda göstereyim.
Ben sana birşey demedim sadece kendi bilgisayarım üzerinden bir yorum yazdım.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Diğer konuda bana ve @Görkem Say 'a karşı çıktın, yazılımın donanımdan üstün olmadığını, daha doğrusu yazılımın donanım gücünü artırabileceğini görmediğini söyledikten sonra umarım açtığın bu konudan sonra ne demeye çalıştığımızı anlamışsındır ki oyun değerleri sana göstermiş.

Senin bana yaptığın gibi "oyun ayarlarını göremedim" gibi saçma sapan bir çıkışma yapmayacağım. Zaten ikimiz farklı oyunları test etmişiz. Benim test ettiğim oyunlar daha çok işlemci gücüne dayalı oyunlar olduğundan farkları yüksek olması normal.

Umarım bu tartışma sana bir şeyler katmıştır. Windows 11'de daha çok güzel FPS değerleri bulman dileğiyle.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Diğer konuda bana ve @Görkem Say 'a karşı çıktın, yazılımın donanımdan üstün olmadığını, daha doğrusu yazılımın donanım gücünü artırabileceğini görmediğini söyledikten sonra umarım açtığın bu konudan sonra ne demeye çalıştığımızı anlamışsındır ki oyun değerleri sana göstermiş.

Senin bana yaptığın gibi "oyun ayarlarını göremedim" gibi saçma sapan bir çıkışma yapmayacağım. Zaten ikimiz farklı oyunları test etmişiz. Benim test ettiğim oyunlar daha çok işlemci gücüne dayalı oyunlar olduğundan farkları yüksek olması normal.

Umarım bu tartışma sana bir şeyler katmıştır. Windows 11'de daha çok güzel FPS değerleri bulman dileğiyle.
Yazılım hâlâ bana göre bir donanımdan üstün değil. Sadece windows 11'in bu değerleri beni şaşırttı. 50 fps bana biraz ağır gelmişti ve bu sebebten valorantta yaptığım testte de 12 değer fark etti diyebilirim. Eğer kanıt istersen şöyle ki win10 da 200 arası değişken bir değer alırken ( fazla hareketli değerler ) şuan 210-225 arası değerlerde geziyor.

Benim sana demek istediğim 50 fps yi win11'e hor görmemdi. Ve bir nevi sen haklı çıktın. Ve bunu kabullenip değerler ne olursa olsun paylaşmayı seçtim, gizlemeyi değil.

İyi forumlar.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
demekki açılmayan uygulamalar oyunlar var deymez o zaman kurmaya zaten beta full haline bakmak lazım güvenlik açıklarıda vardır şimdi
Bir nevi öyle denebilir. Ama aradaki FPS değer farkına değeceğini düşünüyorum. Zaten 24 hazirana bir şey kalmadı. Beklemekte mantıklı olabilir. Ben Valhalla için şuanda windows 10 formatı atacağım :)

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
valorantta yaptığım testte de 12 değer fark etti diyebilirim. Eğer kanıt istersen şöyle ki win10 da 200 arası değişken bir değer alırken ( fazla hareketli değerler ) şuan 210-225 arası değerlerde geziyor.
Sistem konfigürasyonun nedir bilmiyorum ama benim APU sistemimde OC Engine açıkken, 4.10 GHz frekans ile birlikte ulaştığım değerler onlardı. Radeon ayarlarında hiçbir özelleştirme açmadım, MSI Center'daki yapay zeka temelli sistem önceliklendirme modu ve Windows'un grafik ayarlarından Valorant'ı ekleyip en yüksek performans seçtim o kadar.

Bu FPS faktöründe sistem özelliklerinin yanında diğer komponentlerin bile önemi var bildiğin üzere, ki en küçük ihtimalde bile stok fandan düzgün bir fana geçmek bile büyük FPS farkına sebep olabilir. Ben de test etmeye devam ediyorum, mesela Control'ü denememiştim sende gördüm.

İnşallah nihai sürümde de şimdiki performansları ve daha iyisini alabiliriz.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Sistem konfigürasyonun nedir bilmiyorum ama benim APU sistemimde OC Engine açıkken, 4.10 GHz frekans ile birlikte ulaştığım değerler onlardı. Radeon ayarlarında hiçbir özelleştirme açmadım, MSI Center'daki yapay zeka temelli sistem önceliklendirme modu ve Windows'un grafik ayarlarından Valorant'ı ekleyip en yüksek performans seçtim o kadar.

Bu FPS faktöründe sistem özelliklerinin yanında diğer komponentlerin bile önemi var bildiğin üzere, ki en küçük ihtimalde bile stok fandan düzgün bir fana geçmek bile büyük FPS farkına sebep olabilir. Ben de test etmeye devam ediyorum, mesela Control'ü denememiştim sende gördüm.

İnşallah nihai sürümde de şimdiki performansları ve daha iyisini alabiliriz.
Sistemim

10700
1660s
16gb 3600mhz
2+2tb hdd 7200rpm 256mb
250gb 970 evo

Umarım dediğiniz gibi daha iyi performanslar almak dileğiyle..

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yazılım hâlâ bana göre bir donanımdan üstün değil. Sadece windows 11'in bu değerleri beni şaşırttı. 50 fps bana biraz ağır gelmişti ve bu sebebten valorantta yaptığım testte de 12 değer fark etti diyebilirim. Eğer kanıt istersen şöyle ki win10 da 200 arası değişken bir değer alırken ( fazla hareketli değerler ) şuan 210-225 arası değerlerde geziyor.

Benim sana demek istediğim 50 fps yi win11'e hor görmemdi. Ve bir nevi sen haklı çıktın. Ve bunu kabullenip değerler ne olursa olsun paylaşmayı seçtim, gizlemeyi değil.

İyi forumlar.
Eğer iki farklı mimari arasındaki donanım farkından bahsedecek olursa, yazılımın aşırı bir önemi kalmayabilir. Çünkü işlemci ve ekran kartlarında performansa en fazla etki eden şey mimari. Ancak aynı mimariyi kullanan iki farklı karta bakacak olursa (3060 ve 3070 mesela), bu kartlarda performans farkının elde edilmesini sağlayan faktörler CUDA Core sayısı ve bellek tarafındaki farklılıklar. Hani sen diyorsun ya donanımsal bir farkta bile bu kadar olmuyor diye, evet aynı mimariyi kullanan iki yakın kart arasında devasa bir fark yakalayamazsın zaten. Ancak yazılımla bu kartlar arasındaki performans farkını çok daha rahat açabilirsin. Buraya işletim sistemi faktörünü de katarsak:
k.jpg

Kabaca bu grafikte anlatmaya çalıştım. Mesela W10 ile alabileceğin maksimum bir performans var. Daha fazlasına sistem izin vermiyor. Sen bu kartlara ne kadar yazılım güncellemesi versen de sistemin izin vereceği bir performans değeri var. Ancak sen bu bariyeri direkt farklı bir işletim sistemi ile kaldırabilirsin. Mesela M1 işlemcilerde olduğu gibi. Burada demek istediğim nokta bir işletim sisteminin ne kadar fark yaratabileceği. Yoksa tek başına sek bir yazılım bu farkı yapmayabilir ancak işletim sistemi çok komplike bir yazılım.