Yardım Windows 10 üzerinde 16 gb ram / 8 gb kullanılabilir olarak gözükmesi

Bu konuyu okuyanlar

melih6nova

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba sistem bilgilerimi ekte iletiyorum, sistemimi ilk kurduğum zaman 16gb kullanabiliyordum fakat bir süre önce attırdığım formattan sonra sistemim 8gb kullanabilir olarak gözükmeye başladı bunu ilk olarak kullandığım programların kasmasıyla fark ettim ve sistem bilgisinden baktım görev yöneticisinden de baktım kullanılabilir 8gb gözüküyor ve sistem için ayrılan bellek te 8gb gözüküyor. Normalde formatı abime attırırdım fakat kendisi o dönemde askerdeydi ve ben de nasıl format atıldığını bilmiyordum bu bahsettiğim konu 5-6 yıl önce evet ben donanımımı 5-6 yıldır bu şekilde kullanıyorum ve artık bu sorunu düzeltmek istiyorum. Çeşitli görselleri ekte iletiyorum.

Önerilerinizi ve çözümlerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Görev Yöneticisi.png
    Görev Yöneticisi.png
    79.3 KB · Görüntüleme: 53
  • Sistem Bilgisi.png
    Sistem Bilgisi.png
    124.5 KB · Görüntüleme: 52

《AKİF》??

DM'den bilgi verilmiştir
Reaksiyon puanı
469
Merhaba sistem bilgilerimi ekte iletiyorum, sistemimi ilk kurduğum zaman 16gb kullanabiliyordum fakat bir süre önce attırdığım formattan sonra sistemim 8gb kullanabilir olarak gözükmeye başladı bunu ilk olarak kullandığım programların kasmasıyla fark ettim ve sistem bilgisinden baktım görev yöneticisinden de baktım kullanılabilir 8gb gözüküyor ve sistem için ayrılan bellek te 8gb gözüküyor. Normalde formatı abime attırırdım fakat kendisi o dönemde askerdeydi ve ben de nasıl format atıldığını bilmiyordum bu bahsettiğim konu 5-6 yıl önce evet ben donanımımı 5-6 yıldır bu şekilde kullanıyorum ve artık bu sorunu düzeltmek istiyorum. Çeşitli görselleri ekte iletiyorum.

Önerilerinizi ve çözümlerinizi bekliyorum.
RAM'leri söküp tekrar takın.

Olmadk AMD sistemlerde fanı gevşetip deneyince çözülebiliyordu.

melih6nova

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba RAM sökmek yerini değiştirmek vs hepsini denedim anladığım kadarıyla RAM lerde bir problem yok ikisi de çalışıyor, bu ana sorunu çözmedi.
Fan olması gerektiği gevşeklikte takılı elimde macun yok tekrar çıkarıp takmak istemiyorum. Sorun bundan kaynaklı değil gibi geliyor. BIOS sistemini güncelledim sürücüleri güncelledim fakat sorunu yine de çözmüş değil. Bellek kullanımı hala aynı. Hatta güncellemelerden sonra donanım için ayrılan bellek 8,1 oldu.

《AKİF》??

DM'den bilgi verilmiştir
Reaksiyon puanı
469
Merhaba RAM sökmek yerini değiştirmek vs hepsini denedim anladığım kadarıyla RAM lerde bir problem yok ikisi de çalışıyor, bu ana sorunu çözmedi.
Problem onlarda değil zaten anakartla bağlantılarında.
Fan olması gerektiği gevşeklikte takılı elimde macun yok tekrar çıkarıp takmak istemiyorum. Sorun bundan kaynaklı değil gibi geliyor.
Sökmeyeceksiniz, gevşeteceksiniz. Macuna bir şey olmaz tekrar sıkınca yerinde kalacak zaten.
Hatta güncellemelerden sonra donanım için ayrılan bellek 8,1 oldu.
Mesele aynı gösterim farklı.
BIOS sistemini güncelledim
Sıfırladınız mı hiç?

melih6nova

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Problem onlarda değil zaten anakartla bağlantılarında.

Sökmeyeceksiniz, gevşeteceksiniz. Macuna bir şey olmaz tekrar sıkınca yerinde kalacak zaten.

Mesele aynı gösterim farklı.
Sıfırladınız mı hiç?
Sisteme dün format attım, BIOS u da yeni güncelledim.

melih6nova

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BIOS sıfırlama nasıl oluyor bilmiyorum fakat, bios u güncelledim. sıfırlamam mı gerekiyor?

Son mesajlar