Windows 10 Kullanılabilir RAM 3.5 GB Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Nejjr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kullanılabilir bellek 4.4 GB, Donanıma ayrılmış bellek 3 GB gösteriyor. Dünden beri forumları araştırıyorum elimden geleni yaptım fakat düzelmedi.

Yeni bir SSD aldım. Masaüstümün HDD'sinin yerine taktım hiç bir şeyi değiştirmedim, diğer HDD boşta duruyor. Sadece HDD Söküp yerine SSD taktım. Media Creation Tool Aracı ile Windows 10 ISO dosyasını indirdim. Rufus programı ile USB belleğe yazdırdım ve Windows'u kurdum. otomatik sürücülerin yüklemesinin ardından anakartın ve işlemcinin sürücülerini elle tekrar sitesinden indirip kurdum.

AMD A10-7870k Radeon R7
MSI A68HM-E33 v2
Kingston Hyperx Fury Black 4x2 GB 1600 MHz DDR3
500W PSU
Sandisk 240 GB SSD

BIOS pilini çıkartıp yarım saat beklediken sonra tekrar taktım ve:

Bu işlemleri yapıp ekran kartına 2 GB RAM belleği verdim.

+ BIOS'ta RAM 8 GB görünüyor. Sistem özelliklerinde 8 GB Görünüyor.

+ Msconfig'den tıkı İşaretleyip 8192 yaptıktan sonra uygula kısmına tıklayıp yeniden başlatıyorum, tekrar girip baktığımda işlem yapmamış gibi gözüküyor eski haline dönüyor.
Aynısı

+ Forumlarda BIOS'da memory hole remapping kısmını enable yapın diyorlar BIOS da öyle bir bölüm göremedim.

+ RAM'lerin Yerlerini değiştirdim. 2 slot var zaten.

+ Ram'leri tek tek 2 slotta da denedim. Ramler ve slotlar çalışıyor. ramleri tek tek taktığımda donanıma ayrılmış ram yarıya düşüyor. 4 GB ram takınca 1.5 donanıma ayrılmış gösteriyor. 4x2 Ram Takınca 3 GB donanıma ayrılmış bellek Gözüküyor.

Resimleri mi Atayım.

Başka önerileri olan bilgili arkadaşlarım varsa yardım edebilirler mi?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biposunuz güncel değilse ,
güncelleyin.

seftali2780

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Ramlerin slotlarini temizlemeyi denedin mi?
Bide ramlerin giriş kısmını silgi ile silmeyi dene uzun süre çıkmayan ramin giriş kısmı kirlendiyse aynı sorunu çıkarabilir

Nejjr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bir onu yapmamıştım bugun güncelleyip yazıcam

Bios Güncelledim 3 Gb Olan donanıma ayrılmış bölüm 1 GB Oldu. Kullanılabilir Ram 5.5 Oldu gelişme gösterdik çok şükür fakat 5.5 normal mi

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Normal, kaynak izleyicide toplam ve yüklü bellek miktarları ile ,kullanılan ve kullanılabilir bellek miktar toplamı, bende de aynısı.Donanıma ayrılmış bölümde aynı,1 gb küsur.

Nejjr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Normal, kaynak izleyicide toplam ve yüklü bellek miktarları ile ,kullanılan ve kullanılabilir bellek miktar toplamı, bende de aynısı.Donanıma ayrılmış bölümde aynı,1 gb küsur.
bence normal değil gibi