Windows 10 Pro %70'den Fazla Ram Kullanımı, Normal Mi?

Bu konuyu okuyanlar

TYDEUS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Arkadaşlar merhaba, geçen bilgisayarıma W10 yükledim fakat pcde aşırı kasmalar ve yavaşlamalar meydana geliyordu. PC boştayken bile çok fazla RAM kullanılıyor. Windows 10 sürümümü değiştirmeyi planlıyorum. Sizce hangi Windows 10 sürümü en az RAM ve CPU tüketir? Kullandığım programlar sebebiyle Windows 10 kullanmam gerekiyor, 8.1 ya da 7'ye düşürmeyi önermeyiniz.
1598996583611.png
1598996599624.png

Gördüğünüz gibi hiçbir şey açık bile değil, Google ve Discord.

Reaksiyon puanı
6,424
Arkadaşlar merhaba, geçen bilgisayarıma W10 yükledim fakat pcde aşırı kasmalar ve yavaşlamalar meydana geliyordu. PC boştayken bile çok fazla RAM kullanılıyor. Windows 10 sürümümü değiştirmeyi planlıyorum. Sizce hangi Windows 10 sürümü en az RAM ve CPU tüketir? Kullandığım programlar sebebiyle Windows 10 kullanmam gerekiyor, 8.1 ya da 7'ye düşürmeyi önermeyiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 114556Ekli dosyayı görüntüle 114557

Normal 4gb Ram 2020 de yetmez gibi görünüyor.

gamercat

Finest Сasual Dating - Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
282
win 8 e düşür win 10 için 4 gb yetmiyor win 7 desteği sona erdiği için önermem desteği sona ermese ben zaten şu an win 7 kullaniyor olurdum

Deli_yazilimci

Asistan
Reaksiyon puanı
107
İmkanın varsa ram al tak çözülür yoksa senin işin zor. ?

Utku0102

Asistan
Reaksiyon puanı
29
4 ram yeterli gelmiyor google chrome da özellikle çok aşırı yiyor heleki windows 10 pro ile birleşince ram diye bişey kalmıyor tek çare ya windows 7 yada öyle kullacaksın

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Normal 8GB ram bile belli bir yerden sonra yetmiyor.

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487

4 GB RAM Windows 10 için fazla. Windows 8'e düşürmeni öneririm.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
8 kuramaz yeni pcleri 10 uyumlu garanti dışı sayabilir servisi saydığı olmuş.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
PC boştayken bile çok fazla RAM kullanılıyor.
Ayarlar
Gizlilik
Arka Plan Uygulamaları'na gel
Oradan bilgisayarı her başlattığında, kullanmadılarını "kapalı" konuma getir.

Görev Yöneticisi'nde de "Başlangıç" sekmesindeki programları kontrol et. Gerek duyulmayan varsa, devre dışı bırak.

Bilgisayarı baştan başlat.
(Zamanlanmış görevler varsa, görmek açısından) 8-10 dk hiçbir şey yapma, sonra bellek kullanım bilgisini bizimle paylaş.

Çünkü şu an Chrome, Discord çalışıyor, arka planda belki daha başka uygulamalar da vardır. Ancak ilk olarak boştaki sistem performansın normal mi, onu kontrol edelim.

TYDEUS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Herkesin görüşlerini okudum, teşekkür ederim. Windows 10 Home'a düşürmeyi deneyeceğim.

Heilung

Asistan
Reaksiyon puanı
148
windows 10 Home edition'a düşürerek fazla bir kazanım elde edemezsin, yanlış yere bakıyorsun, göev yöneticisini açıp başlangıç sekmesine gelip onun fotoğrafını gönderirsen neden o kadar ram harcadığı konusuna daha net fikir sahibi olup ona göre öneride bulunabilirim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Muhtemelen gereksiz ve çok ram harcayan uygulamalar windowsla birlikte başlıyor, bence bunlardan biri discord, dikkat edersen sadece discord 250 mb'ye yakın ram harcıyor, pc başlarken başlamasına gerek yok, kullanacağın zaman sen masaüstünden çalıştırırsın, zaten öyle yapmadıysan tabi

eskieksi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
ben win 10 home kullanıyom boştayken 2 gb ram kullanıyor. Cpu yüzde 5 falan ama chrome ve başka birşey açıkken çok yavaşlıyor ve kasıyor. Görev yöneticisinden hizmetlere gir Windows search hizmetini kapat çok hızlanır. Windows güvenliğinden exploit protectionu dilersen kapat . Disk temizleme şeysiyle gereksiz şeyleri sil.

TYDEUS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
windows 10 Home edition'a düşürerek fazla bir kazanım elde edemezsin, yanlış yere bakıyorsun, göev yöneticisini açıp başlangıç sekmesine gelip onun fotoğrafını gönderirsen neden o kadar ram harcadığı konusuna daha net fikir sahibi olup ona göre öneride bulunabilirim

Muhtemelen gereksiz ve çok ram harcayan uygulamalar windowsla birlikte başlıyor, bence bunlardan biri discord, dikkat edersen sadece discord 250 mb'ye yakın ram harcıyor, pc başlarken başlamasına gerek yok, kullanacağın zaman sen masaüstünden çalıştırırsın, zaten öyle yapmadıysan tabi
Zaten o kısımda çoğu şey kapalı, sadece işime yarayan ufak 2 program açık.

ben win 10 home kullanıyom boştayken 2 gb ram kullanıyor. Cpu yüzde 5 falan ama chrome ve başka birşey açıkken çok yavaşlıyor ve kasıyor. Görev yöneticisinden hizmetlere gir Windows search hizmetini kapat çok hızlanır. Windows güvenliğinden exploit protectionu dilersen kapat . Disk temizleme şeysiyle gereksiz şeyleri sil.
Windows Search hizmetini kapattım, görünürde bir performans kazanımı gözüküyor fakat ne kadar sürer bilemiyorum.

Bir de şöyle bir problemim var: Bilgisayarı açtıktan sonra wifi'ye bağlanıyor fakat ara sıra kopmalar oluyor, ağımdan çıkıp tekrar tekrar girince bir süre sonra düzeliyor ama o ilk 5-10 dakika benim için eziyet oluyor. Bu wifi kopma problemini nasıl çözebilirim?

Bu işlemi de denedim, bakalım sonuçlar ne olacak.

Not: Bu işlemin ne işe yaradığını da biri yazabilir mi rica etsem. :)

Son düzenleme:

eskieksi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
hizmetlerden windows search hizmetine sağ tıkla özellikler de başlangıç türü devre dışı yap bir daha açılmaz.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
4 GB RAM ile Windows 10 kullanmak can sıkıcı bir durum. Modelinizi yazarsanız ona göre Windows 8.1'e downgrade yapabiliriz.

TYDEUS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
4 GB RAM ile Windows 10 kullanmak can sıkıcı bir durum. Modelinizi yazarsanız ona göre Windows 8.1'e downgrade yapabiliriz.
Ben de normalde Windows 7 kullanıyordum fakat kullandığım programlarda optimizasyondan dolayı problem yaşıyordum. O yüzden birazcık Windows 10'a bağımlıyım. Şu anda programlarda bir problem yok fakat bazen bilgisayar fazla yavaşlıyor. "explorer.exe"'yi duraklatıp tekrar açıyorum öyle düzeliyor falan. Mesela hiçbir şey yapmadan 2-3 saat film izlediğim zaman tam ekrandan bir çıkıyorum bilgisayar resmen kendinden geçmiş durumda oluyor. Hiçbir şey yapılmayacak hale geliyor. Bunun sebebini anlamış değilim, sanırsam RAM yükseltmesine gideceğim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Ekran Görüntüsü 2020-09-03 13-55-48.png

4gb ram var gpu alıyor 3,2gb onun da 2,2gb kullanılıyor kasmıyor 16gb 2666mhz ddr4 notebook rami hediye edin takayım.