Windows 10 KB4532693 Güncellemesi İle Dosyalarınızın Tamamını Silebilir.

11 Şubat 2020 toplu güncelleştirmesinde (KB4532693) herhangi bir sorun yaşadınız mı?

• Evet (Şöyle ki...yaşadığınız sorunu yorum kısmında lütfen belirtin.)

Kullanılan: 1 4.0%
  • Hayır.

Kullanılan: 14 56.0%
  • Bu güncelleştirmeyi henüz yüklemedim.

Kullanılan: 3 12.0%
  • Windows 10 sürüm 1903 veya sürüm 1909 kullanmıyorum.

Kullanılan: 4 16.0%
  • Fikrim yok/Bilmiyorum.

Kullanılan: 3 12.0%

• Kullanılan toplam oy
    25

Bu konuyu okuyanlar

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
1582143357003.png

Microsoft'un kısa bir süre önce Windows 10 kullanıcılarına sunduğu "KB4532693" ciddi bir sorunu da beraberinde getirdi.

Microsoft, Windows için yayınladığı güncellemelerin bir kısmında ciddi sorunları da beraberinde getirdi. Fakat bu seferki oldukça can sıkacak cinsten.
Günümüzde çalışan bilgisayar sistemlerinin büyük bir çoğunluğunda bulunan Windows 10, son güncellemesi ile tüm dosyalarınızı silebilir.

Güncellemenin kullanıcılara ait profilleri yeniden adlandırıp taşıdığı ve bununda bir çok verinin silinmesine neden olduğu belirlendi.
Bu sorunu yaşayan kullanıcılar silinen dosyalarını hiç bir şekilde geri getiremediğini de belirtmekte.

Microsoft'un resmi forumunda bir çok kullanıcı tarafından dile getirilen bu sorun, Microsoft'un da merceği altında.

Windows 10'un KB4532693 güncellemesini cihazınıza yüklemediyseniz biraz daha beklemenizde fayda var.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
En son Windows'un ağ erişimi yokmuş gibi davranması beni endişelendirmişti. Oysaki 3. parti uygulamalar kolayca internete bağlanabiliyordu. Çareyi bilgisayarı formatlayarak buldum. Manuel olarak güncelleme yapmadığımdan herhangi bir veri kaybı yaşamam umarım.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Maalesef otomatik yüklendi. Kayıt defteri girdileri silindi veya bozuldu. Bazı dosyaları tanımıyor, açmıyor. Adi Microsoft.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
11/02/2020 tarihinde yüklemişim bu güncellemeyi ama herhangi bir olumsuzluk yok gibi gözüküyor yine de dikkatli olmakta fayda var. MS umarım bu sorunu çözen bir güncellemeyi gönderir hemen.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Maalesef otomatik yüklendi. Kayıt defteri girdileri silindi veya bozuldu. Bazı dosyaları tanımıyor, açmıyor. Adi Microsoft.
Tam olarak nasıl anladınız bu sorunu?

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Dosyalar duruyor. Sade kayıtdefterinde uzantılar kayıtlı olmadıkları için normal açılmıyor.

profes56

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar ssd'imde bir arıza oluştu ve garantiden yenisini yolladılar şuan windows 10 u indirdim heryerde bu konu konuşuluyor sizce 0 dan indirilen windows 10'da bir problem yaşar mıyım ?

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Microsoftun hatasız yayınladığı tek bir güncelleme var mı acaba.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Merhabalar ssd'imde bir arıza oluştu ve garantiden yenisini yolladılar şuan windows 10 u indirdim heryerde bu konu konuşuluyor sizce 0 dan indirilen windows 10'da bir problem yaşar mıyım ?
Herhangi bir sorun oluşacağını zannetmiyorum ama bir süreliğine güncellemeleri duraklatmanız faydalı olabilir.

profes56

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herhangi bir sorun oluşacağını zannetmiyorum ama bir süreliğine güncellemeleri duraklatmanız faydalı olabilir.
Güncellemeleri asla açmıcagıma emin olabilirsiniz 100 mbit/s stabil internetim var yinede sürekli sorunlu olan güncellemeleri indirmenin zarardan baska bir getirisi yok tesekkürler cevap icin

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Benim sorun uygulamadaymış. Başka bir eşdeğer uygulama indirdim ve ondan görüntülüyorum görüntü dosyalarını. Önceki varsayılan uygulamayı artık kabul etmiyor.

Photos uygulamasını Windows kafasına göre benden kaldırmış. Tabii ki çalışmaz. Umarım başka kaldırılan bir şeyler çıkmaz.

Son düzenleme:

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
İnternetim bitmişti yüklemek için yenilenmesini bekliyordum ve bu gece yenilendi indirilmemiş neyse ki, uyarı için çok teşekkürler. :)

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
8.1 ve ayrıca otomatik yüklemiyor güncelleştirmeleri, sadece denetliyor.

10'un zararları :D

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Windows 10 çıkalı tam 5 sene oldu hala şu sistemi tam olarak rayına oturtamadı adamlar. Mutlaka bir güncelleme ile bir şeyi bozup bir şeyi düzeltiyorlar hiç stabil bir güncelleme veremediler. Mesela sistemi tam performansında kullanıyorsunuz sonra Windows Update'den bir güncelleme yayınlanıyor o tam performanslı sistem birden kağnı kadar yavaşlıyor ve adamı kanser ediyor. Ben bu yüzden hala Windows 7 kullanıyorum uzun bir süre daha Windows 10 kullanmıyacağım sanırım. Çok sorunlu bir işletim sistemi. Yeni nesil sistemler de bile ara ara sıkıntı çıkarttığı oluyor. Keşke microsoft'a ciddi bir rakip çıksa da kurtulsak. Anlamadığım Windows 10'u zaten telemetri ile doldurmuşsun bir dünya verilerimizi çalıyorsun biz de burdan kapatılmadığını bildiğimiz halde sözde telemetri ayarlarını yapıyoruz işte bizden veri almasınlar diye ama adamlar o kadar aç gözlü ki Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerine bile gizliden güncelleme vererek telemetri çalıştırıyor stabil olan Windows 7 ve 8.1'de yavaşlıyor.

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Ahhh windows ah . Bir güncellemede de sıkıntı çıkmasın . Sonra " profesyoneller neden mac kullanıyor , o paraya neden mac alınıyor ? "diyorsunuz .

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bu konuya bir anket eklemek güzel olurdu aslında, SDN forum kullanıcılarının ne kadarının bu güncellemeden etkilendiğini görmüş olurduk. ;)

Misal:

Anket sorusu:
11 Şubat 2020 toplu güncelleştirmesinde (KB4532693) herhangi bir sorun yaşadınız mı?

Seçenekler:
Evet (Şöyle ki...yaşadığınız sorunu yorum kısmında lütfen belirtin.)
Hayır.
Bu güncelleştirmeyi henüz yüklemedim.
Windows 10 sürüm 1903 veya sürüm 1909 kullanmıyorum.
Fikrim yok/Bilmiyorum.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
windows 10 ltsc versiyonunu (Microsoft tarafından geliştirilmiş resmi bir versiyondur) yüklerseniz böyle bir sorununuz olmaz.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
windows 10 ltsc versiyonunu (Microsoft tarafından geliştirilmiş resmi bir versiyondur) yüklerseniz böyle bir sorununuz olmaz.

LTSC sürümleri daha ağır emin olun. Ayrıca LTSC sürümlerinde Latency değerleri yüksek olduğu için performansı biraz daha düşük oluyor. Ben LTSB öneriyorum. LTSB sürümlerinde Latency değerleri çok daha düşük.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bu toplu güncelleştirmeyi ben 12 Şubat'ta yüklemişim ama şimdilik sorun yok, yaşamadım. Yalnız bu güncelleştirmeye dair bir fix çıkar mı bilmiyorum ama her ihtimale karşı (düzeltme eki sistemi bozabilir ihtimalini düşünerek) tüm güncelleştirmeleri bir hafta erteledim.
En son Windows'un ağ erişimi yokmuş gibi davranması beni endişelendirmişti. Oysaki 3. parti uygulamalar kolayca internete bağlanabiliyordu. Çareyi bilgisayarı formatlayarak buldum. Manuel olarak güncelleme yapmadığımdan herhangi bir veri kaybı yaşamam umarım.
Microsoft hesabı mı kullanıyordun yoksa yerel (admin) kullanıcı hesabı mı?

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Bu toplu güncelleştirmeyi ben 12 Şubat'ta yüklemişim ama şimdilik sorun yok, yaşamadım. Yalnız bu güncelleştirmeye dair bir fix çıkar mı bilmiyorum ama her ihtimale karşı (düzeltme eki sistemi bozabilir ihtimalini düşünerek) tüm güncelleştirmeleri bir hafta erteledim.
Microsoft hesabı mı kullanıyordun yoksa yerel (admin) kullanıcı hesabı mı?
Formatladıktan sonra Microsoft hesabımla oturum açmadım.
Şuan yerel hesapta.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
işlemci amd ondan mı bilmiyorum bende hiçbir sorun olmadı. sadece gameloop sapıttı. o mavi ekran çektirip duruyor ama o 1 haftadır vardı zaten :D
ayrıca bu güncellemede ne geldi onu bile anlamadım. sadece sorun olmak gibi bi fonksiyonu var sanırım :D

konafek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Güncellemeleri aksatmadan düzenli olarak yüklerim ve şu ana kadar da bir sıkıntı yaşamadım.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hatırladığım kadarıyla microsoft hesabı açıktı.
Şuan bekleyen güncelleştirmeler.
Ekli dosyayı görüntüle 88165
Bu yönde şimdilik bir tespit yok ama Microsoft hesabı kullanmak bana sorunlu gibi geliyor.
KB4532693'yi (bilmeden de olsa) ben sorunsuz yüklemiştim, sonrasında sistemin yeniden başlatılması isteniyor. Yine de risk etmeye değmez. :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Bizim ki sikayetci degil grundig' e sovmuyor onun sorunu yok ...

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Kaç sene oldu adamlar hala güncelleme konusunda bir ilerleme kaydedemediler. Bir tarafı bozup bir tarafını yapıyorlar.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Hiç bir sıkıntı yok, hatta daha kararlı çalışıyor en sonraki güncelleme sonrasında. ? ?

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Ayın 16'sın da yüklenmiş otomatik olarak fakat bir sıkıntı yaşamadım ben.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Bu güncellemeden hata çıkma olasılığı bence bilgisayardan bilgisayara değişkenlik gösteriyor. Yani kesin değil ama sorun yaşayanlar da olabilir:

Ekran Görüntüsü (178).png

Kaç sene oldu adamlar hala güncelleme konusunda bir ilerleme kaydedemediler. Bir tarafı bozup bir tarafını yapıyorlar.
Benim bir tane eski bilgisayarlarım vardı. O bilgisayarlarda Windows 10'da sapıtıyordu, nedense Windows 10 daha çok yeni bilgisayarlara göre tasarlandı gibime geliyor.