Windows 10 İnternet Hızım Çok Yavaş

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Arkadaşlar en güncelidir dedik iyi olur dedik Windows 10 Home x64 sürümünü kurdum bütün sürücülerimi güncelledim Mağaza uygulamalarını bile güncelledim ama şu sorunu halen çözemedim. İnternet çok yavaş. Youtube'ye giriyorum video açıcam biraz bekliyor SDN foruma giricem yavaş bağlanıyor daha bir kaç saat evvel Windows 8.1 Pro kullanıyordum internetim çok hızlıydı şuan aşırı derece de ağırlaştı kanser oldum resmen. Ne yapabilirim acaba ? Teslim iyileştirmeyi servislerden kapattım ama her sistemi yeniden başlatmam da yeniden açılıyor. Regedit'ten 1-2 ayar çektim yine olmadı. Mağaza uygulamasını açtım otomatik güncellemeyi kapattım düzelmedi Windows Update kısmında teslim iyileştirmeyi de kapalı konuma aldım yine düzelmedi. Olmuyor bir türlü ne yapmam gerekiyor. İnternetim çok yavaş şuan da. Google'a bile yavaş giriyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Arkadaşlar en güncelidir dedik iyi olur dedik Windows 10 Home x64 sürümünü kurdum bütün sürücülerimi güncelledim Mağaza uygulamalarını bile güncelledim ama şu sorunu halen çözemedim. İnternet çok yavaş. Youtube'ye giriyorum video açıcam biraz bekliyor SDN foruma giricem yavaş bağlanıyor daha bir kaç saat evvel Windows 8.1 Pro kullanıyordum internetim çok hızlıydı şuan aşırı derece de ağırlaştı kanser oldum resmen. Ne yapabilirim acaba ? Teslim iyileştirmeyi servislerden kapattım ama her sistemi yeniden başlatmam da yeniden açılıyor. Regedit'ten 1-2 ayar çektim yine olmadı. Mağaza uygulamasını açtım otomatik güncellemeyi kapattım düzelmedi Windows Update kısmında teslim iyileştirmeyi de kapalı konuma aldım yine düzelmedi. Olmuyor bir türlü ne yapmam gerekiyor. İnternetim çok yavaş şuan da. Google'a bile yavaş giriyor.
Belki yanlış sürücü kurmuş olabilir. Aygıt yöneticisinden kontrol edin.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
yanlış sürücü, ucuz internet veya dandik internet kartı olabilir sorun, internet kartı driver'i var mı bak bi

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Merhaba;

Yüklediğin sürüm 1903 di mi?

Herhangi bir üçüncü parti yazılım yükledin mi ya da kullandın mı? (Optimizasyon programı olur, güvenlik yazılımı olur veya herhangi bir şey)

Tarayıcı değiştirdiğinde durum nasıl peki: IE'de, Edge'de? Değişen bir şey oluyor mu, yoksa hep aynı mı?

Wi-Fi mi kullanıyorsun yoksa Ethernet mi? Ağ sinyal kalitesi nasıl? Modeme bağlı ve interneti kullanan başka bir cihaz var mı? (Çünkü anlık bir durum da olabilir bu ya da bağlantıda anlık bir sorun da olabilir.)

Teslim iyileştirmeyi servislerden kapattım ama her sistemi yeniden başlatmam da yeniden açılıyor.
Ayarlar
Güncelleştirme ve Güvenlik
Gelişmiş seçenekler
Telim İyileştirme
Diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver
Kapalı
konuma getirmek yetiyor;
Windows kayıt defteri üzerinden ekstra işlem yapmaya gerek yok.
Eğer bilgisayar her yeni başlatıldığında Telim İyileştirme seçeneği Açık konuma geliyorsa, özelleştirilen Ayarların kaydedilmesinde bir sorun var demektir. Bu şekilde yapmayı dene bir de.

Bağlantısı sorunlarını giderme sayfasını Edge'de açıp dene sonra.

Bilgisayarı yeniden başlat, hiçbir uygulama açma ve 8-10 dk bekle (Önemli)

Görev yöneticisi
Performans
Kaynak İzleyicisini Aç
(Açılan pencerede) Ağ
Ağ Etinliği olan İşlemler'e bak, bir süre gözlemle.
Yoğun ve sürekli olarak interneti kullananan hizmet veya uygulama var mı? Varsa .exe'nin adını not al, Google'dan arat.

(Ayrıca; ben yeni bir sistem yüklediğimde tanılama ve geri besleme/Telemetri ayarlarını sistem üzerinden her daim kapatıyorum; Başlangıç ögelerini düzenliyorum, Arka plan uygulamalarının çoğunu kapalı konuma getiriyorum.)

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Belki yanlış sürücü kurmuş olabilir. Aygıt yöneticisinden kontrol edin.

Hayır doğru sürücüyü kurdum.

yanlış sürücü, ucuz internet veya dandik internet kartı olabilir sorun, internet kartı driver'i var mı bak bi

Ucuz internetle alakası yok Windows 10'kurmadan 1 saat önce Windows 8.1 kullanıyordum internet çok hızlıydı.

Merhaba;

Yüklediğin sürüm 1903 di mi?

Herhangi bir üçüncü parti yazılım yükledin mi ya da kullandın mı? (Optimizasyon programı olur, güvenlik yazılımı olur veya herhangi bir şey)

Tarayıcı değiştirdiğinde durum nasıl peki: IE'de, Edge'de? Değişen bir şey oluyor mu, yoksa hep aynı mı?

Wi-Fi mi kullanıyorsun yoksa Ethernet mi? Ağ sinyal kalitesi nasıl? Modeme bağlı ve interneti kullanan başka bir cihaz var mı? (Çünkü anlık bir durum da olabilir bu ya da bağlantıda anlık bir sorun da olabilir.)

Ayarlar
Güncelleştirme ve Güvenlik
Gelişmiş seçenekler
Telim İyileştirme
Diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver
Kapalı
konuma getirmek yetiyor;
Windows kayıt defteri üzerinden ekstra işlem yapmaya gerek yok.
Eğer bilgisayar her yeni başlatıldığında Telim İyileştirme seçeneği Açık konuma geliyorsa, özelleştirilen Ayarların kaydedilmesinde bir sorun var demektir. Bu şekilde yapmayı dene bir de.

Bağlantısı sorunlarını giderme sayfasını Edge'de açıp dene sonra.

Bilgisayarı yeniden başlat, hiçbir uygulama açma ve 8-10 dk bekle (Önemli)

Görev yöneticisi
Performans
Kaynak İzleyicisini Aç
(Açılan pencerede) Ağ
Ağ Etinliği olan İşlemler'e bak, bir süre gözlemle.
Yoğun ve sürekli olarak interneti kullananan hizmet veya uygulama var mı? Varsa .exe'nin adını not al, Google'dan arat.

(Ayrıca; ben yeni bir sistem yüklediğimde tanılama ve geri besleme/Telemetri ayarlarını sistem üzerinden her daim kapatıyorum; Başlangıç ögelerini düzenliyorum, Arka plan uygulamalarının çoğunu kapalı konuma getiriyorum.)

Evet 1903 sürümü hocam bütün Update'ler kurulu sürücülerin güncel sürümleri kurulu kesinlikle optimizasyon programı kurmadım sadece windows disk temizleyici kullandım 1-2 sefer o kadar. IE kullanmadım ama Edge'de acayip yavaş ve kasıyor youtube'de video açıyorum video oynatma çubuğu var ya hani orda imleci oynatınca mesela video'yu ileri sarıyorum orda kasıyor video açıyorum böyle kasa kasa oynatıyor. Chrome kurdum onda da internet yavaş. Dedim belki tarayıcılarda sorun vardır Buradan Edge'nin Chromium tabanlı tarayıcısı varmış ikisini de indirip denedim yine aynı. İnternete LAN ile giriyorum kablolu yani kesinlikle Windows 8.1 kullanırken böyle değildi ne olduysa Windows 10 Home kurdum ondan sonra başladı bu sorunlar. Valla hocam telemetri nerden kapanıyorsa her şekilde denedim kapattım ama yine olmuyor.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Ağ sinyal kalitesi iyi ve arka planda interneti kullananan hizmet veya uygulama yok? diyorsun?

Peki; Edge ya da IE'yi açtığında Görev Yöneticisinde (uzun süreli) aşırı Ram, CPU, Disk kullanımı söz konusu oluyor mu?

Windows Ara
Hizmetler
Şu hizmetler "çalışır" durumda mı, başlangıç türleri aşağıdaki gibi mi kontrol edelim, değilse aşağıdaki gibi yapılandırılalım.

Ağ Bağlantıları: Elle
Ağ Konumu Tanıma: Otomatik
COM+ Olay Sistemi: Otomatik
DHCP İstemcisi: Otomatik
DNS İstemcisi: Otomatik (Tetikleyici Başlatma)
İş İstasyonu: Otomatik
Sunucu: Otomatik (Tetikleyici Başlatma)
Tanı İlkesi Hizmeti: Otomatik
TCP/IP NetBIOS Yardımcısı: Manuel (Tetikleyici Başlatma)
Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC): Otomatik

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Ağ sinyal kalitesi iyi ve arka planda interneti kullananan hizmet veya uygulama yok? diyorsun?

Peki; Edge ya da IE'yi açtığında Görev Yöneticisinde (uzun süreli) aşırı Ram, CPU, Disk kullanımı söz konusu oluyor mu?

Windows Ara
Hizmetler
Şu hizmetler "çalışır" durumda mı, başlangıç türleri aşağıdaki gibi mi kontrol edelim, değilse aşağıdaki gibi yapılandırılalım.

Ağ Bağlantıları: Elle
Ağ Konumu Tanıma: Otomatik
COM+ Olay Sistemi: Otomatik
DHCP İstemcisi: Otomatik
DNS İstemcisi: Otomatik (Tetikleyici Başlatma)
İş İstasyonu: Otomatik
Sunucu: Otomatik (Tetikleyici Başlatma)
Tanı İlkesi Hizmeti: Otomatik
TCP/IP NetBIOS Yardımcısı: Manuel (Tetikleyici Başlatma)
Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC): Otomatik

Arka planda interneti yoracak hiçbir şey yok şuan da. Edge'de bazen güç kullanımı aşırı yüksek olarak gözüküyor bazen de Orta yazıyor. Sadece bunlar kapalıydı dediğin şekilde başlattım. Tanı İlkesi Hizmeti ile Uzaktan yordam çağrısı.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hizmetlerin başlangıç türünü değiştirdikten sonra internet hızında herhangi bir iyileşme gözlemlenmedi yani?

Windows sürümü ile alakalı bir durum gibi duruyor.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın. Sırayla şu komutları girip ENTER'layın. İşlemlerin "%100 completed" olmasını bekleyin. Hata oluşmadıkça "successfully" (başarılı) yazacaktır.

Dism /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

sfc /scannow

Bilgisayarı baştan başlatalım.

Komutlar sırasıyla şu işlevler için;
Windows bileşen deposu (WinSxS) dizinini temizlemek için,
Windows sistem görüntüsünü ve bileşen deposu onarmak için,
İşletim sistemi dosyalarının doğruluğunu kontrol etmek içindir. Son işlem hepsinden uzun sürer.

IE'yi başlatıp bakalım. İnternet ile ilgili bir iyileşme olmadıysa, ayrıca, Windows ara > Olay Görüntüleyici'si üzerinden son bir saatteki olay özetlerini gözden geçirmek bir fikir verebilir.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Hizmetlerin başlangıç türünü değiştirdikten sonra internet hızında herhangi bir iyileşme gözlemlenmedi yani?

Windows sürümü ile alakalı bir durum gibi duruyor.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın. Sırayla şu komutları girip ENTER'layın. İşlemlerin "%100 completed" olmasını bekleyin. Hata oluşmadıkça "successfully" (başarılı) yazacaktır.

Dism /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

sfc /scannow

Bilgisayarı baştan başlatalım.

Komutlar sırasıyla şu işlevler için;
Windows bileşen deposu (WinSxS) dizinini temizlemek için,
Windows sistem görüntüsünü ve bileşen deposu onarmak için,
İşletim sistemi dosyalarının doğruluğunu kontrol etmek içindir. Son işlem hepsinden uzun sürer.

IE'yi başlatıp bakalım. İnternet ile ilgili bir iyileşme olmadıysa, ayrıca, Windows ara > Olay Görüntüleyici'si üzerinden son bir saatteki olay özetlerini gözden geçirmek bir fikir verebilir.

Hocam sende o kadar uğraştın hiç biri fayda etmedi 1903 sürümü çok sorunlu kurmak için erken sanki Beta bir windows sürümü gibi gece 1803 Home sürümünü kurdum sıfırdan hem internet hızım düzeldi hem de performans iki katı yükseldi. 1903 kurmaya daha çok erken. Sana da teşekkür ederim uğraştın bayağı.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hocam sende o kadar uğraştın hiç biri fayda etmedi 1903 sürümü çok sorunlu kurmak için erken sanki Beta bir windows sürümü gibi gece 1803 Home sürümünü kurdum sıfırdan hem internet hızım düzeldi hem de performans iki katı yükseldi. 1903 kurmaya daha çok erken. Sana da teşekkür ederim uğraştın bayağı.
Yok rica ederim, uzunca yazmak dışında bir uğraşısı yok. Çözmeye çalıştık ama olmadı, sistemsel bir durum demek ki.

Microsoft'un sitesinde Windows 10, sürüm 1903 için bilinen sorunlar sayfasında:
"Bazı eski cihazlar, güncel olmayan bir Qualcomm sürücüsü nedeniyle Wi-Fi bağlantısı kaybı yaşayabilir." diye bildirimi yapılmış; kim bilir belki bildirimi yapılmayan nice sorunlar vardır daha.

Aslına bakarsan, farklı sürümlerin farklı cihazlar üzerinde türlü türlü sorunları var. Mesela ben şu an 1809 sürümündeyim Fotoğraflar uygulaması bende çalışmıyor, sistemi sıfırdan kurduğumda çalışıyordu, driver, Windows ve Store güncellemelerinden sonra çalışmamaya başladı, hangi güncellemenin sebep olduğunu bulabilmiş değilim. Bazı kullanıcılarda, güncelleme yükledikten sonra ilk oturum açılışında uzunca bir süre siyah ekranda donup kalıyormuş. Bazılarında ise Bluetooth aygıtları bulunamıyor veya bu aygıtlara bağlanmada sorun oluyormuş. Bazılarında ise EDGE de dahil tüm Store uygulamaları geç açılıp geç kapanıyormuş, Başlangıç ögelerinde sorunlar yaşayanlar da varmış, üstelik Windows 10 üzerine rehber ve makaleler sunan yabancı forum ve siteler bile bazı sorunlara çözüm olamıyor.

Bu arada Windows 10, sürüm 1803 için hizmet sonu: 12 Kasım 2019. Artık o zamana kadar mevcut sürümde kalırsın, ki zaten Ekim-Kasım gibi yeni bir sürüm de çıkartır Microsoft ve belki sürüm 1903 daha da geliştirilir, eksiklikleri giderilir.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Yok rica ederim, uzunca yazmak dışında bir uğraşısı yok. Çözmeye çalıştık ama olmadı, sistemsel bir durum demek ki.

Microsoft'un sitesinde Windows 10, sürüm 1903 için bilinen sorunlar sayfasında:
"Bazı eski cihazlar, güncel olmayan bir Qualcomm sürücüsü nedeniyle Wi-Fi bağlantısı kaybı yaşayabilir." diye bildirimi yapılmış; kim bilir belki bildirimi yapılmayan nice sorunlar vardır daha.

Aslına bakarsan, farklı sürümlerin farklı cihazlar üzerinde türlü türlü sorunları var. Mesela ben şu an 1809 sürümündeyim Fotoğraflar uygulaması bende çalışmıyor, sistemi sıfırdan kurduğumda çalışıyordu, driver, Windows ve Store güncellemelerinden sonra çalışmamaya başladı, hangi güncellemenin sebep olduğunu bulabilmiş değilim. Bazı kullanıcılarda, güncelleme yükledikten sonra ilk oturum açılışında uzunca bir süre siyah ekranda donup kalıyormuş. Bazılarında ise Bluetooth aygıtları bulunamıyor veya bu aygıtlara bağlanmada sorun oluyormuş. Bazılarında ise EDGE de dahil tüm Store uygulamaları geç açılıp geç kapanıyormuş, Başlangıç ögelerinde sorunlar yaşayanlar da varmış, üstelik Windows 10 üzerine rehber ve makaleler sunan yabancı forum ve siteler bile bazı sorunlara çözüm olamıyor.

Bu arada Windows 10, sürüm 1803 için hizmet sonu: 12 Kasım 2019. Artık o zamana kadar mevcut sürümde kalırsın, ki zaten Ekim-Kasım gibi yeni bir sürüm de çıkartır Microsoft ve belki sürüm 1903 daha da geliştirilir, eksiklikleri giderilir.

Dediğin tarihten sonra bile başka sürüme geçmesem hep bunu kullansam olmaz mı destek biten XP ve Windows 7'leri bile senelerce kullandık sonuçta.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Dediğin tarihten sonra bile başka sürüme geçmesem hep bunu kullansam olmaz mı destek biten XP ve Windows 7'leri bile senelerce kullandık sonuçta.
Tabii kullanabilirsin.
Hizmet süresi sonrasında sorun yaşar mısın yaşamaz mısın bilemem ama diğer kullandığın üçüncü parti (varsa) tarayıcı, ofis, güvenlik programı vesairede sorun yaşarsan, düzeltme eki gelmez. (Geniş çapta bir güvenlik sorunu olmadıkça) Güvenlik güncellemelerini de almayacaksın.
Evet, XP'yi hala kullanan bir kitle var ama onlar da mesela en büyük handikap olarak tarayıcıların eski sürümlerini kullanmak mecburiyetindeler.