Windows 10 - Disk kullanımı %100 Çözüm + Performans arttırma + İnternet Hızlandırma

Bu konuyu okuyanlar

HP Kullanıcısı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,272
Windows 10 disk kullanımı azaltalım:
  • Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye services.msc yazıp enterleyelim.
Buradan :
  1. Windows Update
  2. Windows hata raporlama
  3. Windows Search
  4. hızlı Getirme/Superfetch
  5. arka plan akıllı kaldırma ilkesi
hizmetlerine sağ tık yapıp durduralım ve seçeneceklerden devre dışını seçip uygulayalım.

Nihai güç performansını ekleyelim:

• Windows PowerShell'i yönetici olarak çalıştırın.
  • powercfg -duplicatescheme E9A42B02-D5DF-448D-AA00-03F14749EB61 komutunu kopyalıp PowerShell'e yapıştırın.
  • denetim Masası\Tüm denetim masası Öğeleri\Güç seçenekleri kısmına gelip nihai Performans'ı seçin.
Regedit ile disk kullanımını düşürelim ve internet hızlandıralım:
  • Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye regedit yazıp enterleyelim.
  • karşımızdaki sekmede HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Current version kısmına gelip sağ tık yapıp yeni dword 32 Bit'e tıklayalım maxconnectionsperserver ismini verip çift tıklayalım değeri 16 yapalım ve yeniden dword oluşturup MAXCONNECTIONSPER1_0SERVER ismini verip değeri 16 yapalım.
  • tekrar regedit HKEY_LOCAL_MACHINE\System\currentcontrolset\control\Session Manager\memory management\prefetch parameters kısmına gelip enableprefetcher ve enablesuperfetch değerlerini 3 yerine 1 ile değiştirelim.

QoS bant genişliğini kaldıralım:

• Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye gpedit.msc yazıp enterleyelim.
  • bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >QoS paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla kısmına gelip etkin hale getirelim ve değeri 0 yapıp kaydedelim.
Arka plan uygulamalarını durdurularım :
  • başlat'tan ayarlar uygulamasını açın (start + ı kısayolunu kullanabilirsiniz)
  • gizilik seçeneğine tıklayın, sonra soldaki menüden arka plan uygulamaları'na tıklayın
  • burada yüklü olan tüm modern uygulamaların listesini göreceksiniz, dilediğiniz uygulamaların arka planda çalışmasını buradan engelleyebilirsiniz.
  • dilerseniz tüm modern uygulamaların arka planda çalışmasını en üstte bulunan "uygulamalar arka planda çalıştırılsın" seçeneğini kapatarak engelleyebilirsiniz.

DNS ekleyelim:
  • Denetim masasını açın. Ağ durumunu ve görevleri görüntüle simgesine tıklayın.
  • Mevcut internet bağlantınızın üzerine tıklayın.
  • Özellikler butonuna tıklayın.
  • Internet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü seçin. Özellikler butonuna tıklayın.
  • Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan butonuna basarak.

• Kod:

8.8.8.8.
    8.8.4.4

Kodunu yazalım ve Tamam'a tıklayarak işlemimizi tamamlayalım.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Peki, mesela bazı sistemlerde disk kullanımı yüksek oluyor, bazılarında olmuyor. Bu fark neye göre oluyor?
İhtimaller arasında zararlı yazılım veya virüs nedeniyle yüksek disk kullanımı olamaz mı?
Neden Google DNS servisini kullanmamız gerekiyor? İnternet servis sağlayıcınızın sunduğu DNS hizmetinin kalitesi her zaman Google DNS servisinden düşük mü oluyor?

Selamlar.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Windows 10 disk kullanımı azaltalım:
  • Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye services.msc yazıp enterleyelim.
Buradan :
  1. Windows Update
  2. Windows hata raporlama
  3. Windows Search
  4. hızlı Getirme/Superfetch
  5. arka plan akıllı kaldırma ilkesi
Yazılar sanki topluluk formunda takılan birisi olduğunuzu veya birisinden alıntıladığınızı gösterir gibi.

Yanlış olduğunu düşünüyorum. Update kapatmak elzem sonuçlara sebebiyet verebilir. Hata raporlama ? Windows Search kapatınca ne bulacak insanlar ? Outlook olsun normal arama olsun dizin gidince yandın yani. Bilemedim bana ters geldi.

HP Kullanıcısı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,272
Yazılar sanki topluluk formunda takılan birisi olduğunuzu veya birisinden alıntıladığınızı gösterir gibi.
Alıntı değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

En kolayı bu kadar uğraşmaktansa güzel bir SSD alıp güncel güncel takılmak.
Haklısın.Yazdıklarım olmazsa SSD
Mesaj otomatik birleştirildi:

En kolayı bu kadar uğraşmaktansa güzel bir SSD alıp güncel güncel takılmak.
SSD Alacak bütçe olmayanlara yazdım zaten.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,061
Güzel rehber.
WİN7 versiyonu gelirse tam olur.

HP Kullanıcısı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,272
Bu rehber Windows 7-8-8.1-10 içindir. Uzun zamandır foruma gelmiyordum ama tam gaz devam :)