Rehber Windows 11'de RAM kullanımı ve CPU kullanımı azaltma Rehberi

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
220
Merhaba SDN Forum okurları.
İlk rehberimde size yeni çıkan Windows 11 işletim sisteminde fazla RAM ve CPU kullanımını azaltmayı göstereceğim.
Bu sayede "custom iso" ihtiyacı duymayacaksınız.
Keyifli okumalar...

*1-* İlk aşamamız hizmetler uygulaması üzerinden olacak, hizmetler uygulamasını başlatmak için klavyenizdeki
windows+r tuşlarına basıp çalıştır yazılımını açın, ardından "aç" kısmına "services.msc" yazıp enterleyin.
Gereksiz hizmetleri devre dışı bırakacağız.
*Sysmain*
*Windows Search*
*Bağlı kullanıcı deneyimleri ve telemetrisi*
*İkincil oturum açma*
*Tanı ilkesi hizmeti*
*TCP/IP NetBIOS Yardımcısı*
*Uzak Kayıt Defteri*
*Windows Hata Raporlama Hizmeti*
*Xbox Live Oyun Kaydetme*
*Yazdırma Biriktiricisi*
Bu hizmetlere sağ tıklayıp özelliklere girin durdur deyin ve başlangıç türünü devre dışı yapın.
(Kullandığınız hizmetleri devre dışı bırakmayabilirsiniz)

*2-*
Bu işlemimiz "RegEdit" yani kayıt defteri düzenleyicisi üzerinden olacak, çalıştıra "RegEdit" yazıp enterleyin.
"Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\Ndu" Konumuna gelin. Klasörün içindeki "Start" değerine çift
tıklayın ve "2" olan değeri "4" yapıp kaydedip çıkın.

*3-*

Bu işlemimimiz "Wise Care 365" yazılımı ile olacak. Wise Care 365 yazılımını indirip kurun, sistem temizleyicisi sekmesine gelin,
"Tara" deyin, ardından sonuçların çıkmasını bekleyin sonuçlar çıktıktan sonra "temizle" deyin.
"Sistem İyileştirici" bölümüne gelin, "iyileştir" deyin.
ve uygulamayı silebilirsiniz veya ayarlardan başlangıçta çalış özelliğini kapatabilirsiniz.

*4-*

Bu seferki işlemimimiz "MEM Reduct" yazılımı ile olacak. Aynı şekilde yazılımı indirip kurun, ardından açın.
Belleği temizle dediğinizde otomatik olarak RAM kullanımının düştüğünü göreceksiniz. Şimdi gelin bunu otomatikleştirelim.
Öncelikle dosya sekmesi altından ayarlara gelin, ardından "Genel bölümündeki "Windows açıldığında Başlat",
"Küçültülmüş olarak başlat" ve "Bellek temizliği uyarısı" seçeneklerini aktifleştirin. "Bellek temizleme" bölümüne
gelin ardından "Dolduğunda otomatik olarak temizle" seçeneğini aktifleştirin ve değer kutucuğuna "20" rakamını girin.
Bu sayede her saniye bellek temizleme işlemi yapılacaktır.

Özet: Birinci aşamada CPU kullanımı temizliği ağırlıklı olmak üzere, RAM ve CPU kullanımı düşürme işlemleri yaptık.
İkinci, Üçüncü ve dördüncü aşamada RAM kullanımı düşürme üzerine işlemler yaptık.
(Rehberde hatalı bulduğunuz bir yer olursa bildirmeyi ihmal etmeyin lütfen.)

Umarım rehberimi beğenmişsinizdir, ilk rehberimdi. İyi okumalar...

Son düzenleme:

AsusKullaniyorum ?

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
İlk rehberimde size yeni çıkan Windows 11 işletim sisteminde fazla RAM ve CPU kullanımını azaltmayı göstereceğim.
Keyifli okumalar...

*1-* İlk aşamamız hizmetler uygulaması üzerinden olacak, hizmetler uygulamasını başlatmak için klavyenizdeki
windows+r tuşlarına basıp çalıştır yazılımını açın, ardından "aç" kısmına "services.msc" yazıp enterleyin.
*Sysmain*
*Windows Search*
*İkincil oturum açma*
*Tanı ilkesi hizmeti*
*Uzak Kayıt Defteri*
*Yazdırma Biriktiricisi*
Bu hizmetlere sağ tıklayıp özelliklere girin durdur deyin ve başlangıç türünü devre dışı yapın.

*2-*
Bu işlemimiz "RegEdit" yani kayıt defteri düzenleyicisi üzerinden olacak, çalıştıra "RegEdit" yazıp enterleyin.
"Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\Ndu" Konumuna gelin. Klasörün içindeki "Start" değerine çift

*3-*

Bu işlemimimiz "Wise Care 365" yazılımı ile olacak. Wise Care 365 yazılımını indirip kurun, sistem temizleyicisi sekmesine gelin,
"Tara" deyin, ardından sonuçların çıkmasını bekleyin sonuçlar çıktıktan sonra "temizle" deyin.
ve uygulamayı silebilirsiniz veya ayarlardan başlangıçta çalış özelliğini kapatabilirsiniz.

*4-*

Bu seferki işlemimimiz "MEM Reduct" yazılımı ile olacak. Aynı şekilde yazılımı indirip kurun, ardından açın.
Belleği temizle dediğinizde otomatik olarak RAM kullanımının düştüğünü göreceksiniz. Şimdi gelin bunu otomatikleştirelim.
Öncelikle dosya sekmesi altından ayarlara gelin, ardından "Genel bölümündeki "Windows açıldığında Başlat",
"Küçültülmüş olarak başlat" ve "Bellek temizliği uyarısı" seçeneklerini aktifleştirin. "Bellek temizleme" bölümüne
gelin ardından "Dolduğunda otomatik olarak temizle" seçeneğini aktifleştirin ve değer kutucuğuna "20" rakamını girin.

Özet: Birinci aşamada CPU kullanımı temizliği ağırlıklı olmak üzere, RAM ve CPU kullanımı düşürme işlemleri yaptık.
İkinci, Üçüncü ve dördüncü aşamada RAM kullanımı düşürme üzerine işlemler yaptık.

Eline Sağlık. ?

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,596
Bence bunları yapma ihtiyacı duyan biri ya bilgisayarı yenilemeli yada windows 10 da kalmalı. Eğer kaldırmıyorsa bence zorlamaya gerek yok.

ilkaybaki

Asistan
Reaksiyon puanı
86
SysMain hizmetini neden durdurcaz? Açıklama kısmında "Zaman içinde sistem performansını korur ve geliştirir" diyor, bu durumda ellememek doğru olmaz mı?

1635613845288.png

Reaksiyon puanı
220
Bence bunları yapma ihtiyacı duyan biri ya bilgisayarı yenilemeli yada windows 10 da kalmalı. Eğer kaldırmıyorsa bence zorlamaya gerek yok.
Şöyle söyleyeyim, Orijinal Windows ile "Custom İso" kullanan bir bilgisayarın oyun performansını kıyaslarsanız azda olsa bir performans artışı göreceksinizdir. Ek olarak bunların hepsi Windows 10 üzerindede çalışan ayarlar, programlar. Sadece en günceli Windows 11 olduğu için Windows 11 başlığı altında konuyu açtım. Bunların hepsini tek tek denedim, 4 GB RAM li bir bilgisayar boşta ortalama 2.5GB RAM belleği tüketiyor. Bu ayarları yaptıktan sonra 700MB gibi bir değeree düşüyor aradaki farka değer bence. Özellikle sisteminizde 16GB gibi bir RAM belleği varsa yüksek farklar doğurabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

SysMain hizmetini neden durdurcaz? Açıklama kısmında "Zaman içinde sistem performansını korur ve geliştirir" diyor, bu durumda ellememek doğru olmaz mı?

Ekli dosyayı görüntüle 164605
Bu rehberi hazırlamadan önce araştırmalar ve testler yaptım açıkcası çoğu kaynakta ve benim düşüncemde açıklamanın aksi bir tutum sergiliyor.

ilkaybaki

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Keyifli okumalar...

*Sysmain*
*Windows Search*
*İkincil oturum açma*
*Tanı ilkesi hizmeti*
*Uzak Kayıt Defteri*
*Yazdırma Biriktiricisi*

*2-*

*3-*

*4-*

Eline Sağlık.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,596
Şöyle söyleyeyim, Orijinal Windows ile "Custom İso" kullanan bir bilgisayarın oyun performansını kıyaslarsanız azda olsa bir performans artışı göreceksinizdir. Ek olarak bunların hepsi Windows 10 üzerindede çalışan ayarlar, programlar. Sadece en günceli Windows 11 olduğu için Windows 11 başlığı altında konuyu açtım. Bunların hepsini tek tek denedim, 4 GB RAM li bir bilgisayar boşta ortalama 2.5GB RAM belleği tüketiyor. Bu ayarları yaptıktan sonra 700MB gibi bir değeree düşüyor aradaki farka değer bence. Özellikle sisteminizde 16GB gibi bir RAM belleği varsa yüksek farklar doğurabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu rehberi hazırlamadan önce araştırmalar ve testler yaptım açıkcası çoğu kaynakta ve benim düşüncemde açıklamanın aksi bir tutum sergiliyor.
Yine de fikrimin arkasındayım. Windows bu 2.5 gb belleği boşuna tüketmiyor. Windows 10 gibi hala güncel bir seçenek var iken bunlarla uğraşmak saçma bence.

Reaksiyon puanı
220
Yine de fikrimin arkasındayım. Windows bu 2.5 gb belleği boşuna tüketmiyor. Windows 10 gibi hala güncel bir seçenek var iken bunlarla uğraşmak saçma bence.
Herkesin görüşü farklı tabi, Bu senin fikrin.
İnsanlar arasında tabikide düşünce farklılıkları olabilir.

Reaksiyon puanı
220
Sistem katı hâl sürücüsüne yüklü ise önerilebilir ama aksi durumda önermem, zaman içinde sistem performansında kayıp olacaktır.
Bu özelliği SSD ve HDD olan iki bilgisayarımdada denedim fakat bir performans kaybı göremedim, üstelik HDD olan biligsayarımda yaklaşık dört aydır devre dışı.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
(Çalıştırılan işletim sisteminin Windows 10 sürüm 1809 ve üzeri olduğunu; işletim sistemi ve cihazda herhangi bir problem yaşanmadığını varsayarak yazıyorum.) Donanım özellikleri, Windows sürümü ve çalıştırılan uygulama ve oyunlara göre değişmekle birlikte SysMain hizmetinin çok düşük bir bellek ve CPU kullanımı vardır (Duruma ilişkin anlık bir görsel aşağıdadır). Bu hizmet çalışır durumda olduğunda sürekli olarak RAM kullanımını analiz eder, en sık hangi uygulamaları çalıştırdığınızı bulur ve bu uygulamaları RAM'e önceden yükler, bunların hızlı başlatılmalarını sağlar. Bu bağlamda önceden yüklenmemiş bir uygulamanın yüklenmesiyle zaman zaman ve kısa süreli aşırı CPU ve disk kullanımları söz konusu olabilir. Bütün bunlar genel kullanıcı tarafından fark edilemez.

Sysmain anlık ekran görüntüsü  Windows 10 sürüm 1809.JPG

Varsayılan olarak SysMain, önceden yüklenmiş uygulamalarla tüm kullanılabilir RAM alanını işgal edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sadece kullanılmayan hafıza ile ilgili olduğundan endişe edilecek bir durum da yoktur. Sisteminiz daha fazla RAM'e ihtiyaç duyduğu anda (örneğin, önceden yüklenmemiş bir uygulamayı yüklemek için), gerekli belleği gerektiği gibi boşaltır. Ancak sistem, bilgisayarınızı yavaşlatabilecek sıkıştırılmış belleğe erişmek için her zaman işlemci döngüsünü kullanacağından, bu hatasız değildir. Özellikle Windows 10 sürüm 1809 aşağısı Windows 10 sürümleri ve diğer eski Windows sürümleri için Microsoft Topluluğu forumlarında Sysmain işleminin bazen gerçekten performans sorunlarına neden olduğuna dair bazı geri bildirimler ve Microsoft'un raporları bulunmaktadır. (Sabit %100 disk kullanımı, yüksek CPU kullanımı, aşırı ısınma ve buna bağlı olarak sistemin kapanması vb. gibi.)

Sysmain yalnızca bir sistem optimizasyon özelliği olduğundan, hizmeti durdurarak Windows'a zarar vermezsiniz. Ancak, favori uygulamalarınızı başlatmanın normalden biraz daha uzun sürebileceğini fark edebilirsiniz. Yukarıda "sistem performansında kayıp"dan kasıt sık çalıştırılan uygulamaların yüklenmesi ile ilgilidir.

*Sysmain*

Bunların hepsini tek tek denedim, 4 GB RAM li bir bilgisayar boşta ortalama 2.5GB RAM belleği tüketiyor.

Bu özelliği SSD ve HDD olan iki bilgisayarımdada denedim fakat bir performans kaybı göremedim, üstelik HDD olan biligsayarımda yaklaşık dört aydır devre dışı.
Genel olarak basit uygulamaların çalıştırılmasında Sysmain'in etkin olması sorun olmaz, bilakis yararınızadır ama bilhassa böyle zayıf donanımlarda Sysmain, 1 GB, 2 GB, 3 GB gibi yüksek bellek kullanılmasını gerektirecek uygulamalar için isteyebileceğinizden daha fazla CPU ve RAM kullanabilir. Bu, bence bununla alakalıdır.

Deneme & Yanılma ile CPU, HDD, bellek kullanımındaki yoğunluk Sysmain hizmetinin kapatılması ile test edilebilir, gerekiyorsa devre dışı bırakılabilir ancak Sysmain gereksiz bir hizmet olmamakla birlikte, özellikle az bellek ve HDD'ye kurulu sistemlerde bu hizmeti devre dışı bırakmak kullanıcının bilgisayarı kullanım alışkanlığına bağlı bir seçenek olarak önerilmelidir. Selamlar.