Windows 10 Creators Güncelleme Değişikliği

Bu konuyu okuyanlar

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Windows 10 Creators Güncelleme Değişiklik Günlüğü - Yenilikler?
Windows 10 Creators Güncellemesi 11 Nisan'dan itibaren sunulmaya başlanacak. Windows 10 Creators Update v 1703'te görüleceği tüm değişiklikleri bilmek isteyen kullanıcılar için bu yazı anlam ifade eder. Şimdi bir göz atalım:

Başlıca yeni özellikler;

Gece ışığı veya Mavi ışık azaltma

• Yeni OOBE veya Out Of Box Deneyimi
    • Yerli USB Ses 2.0 desteği
    • Yeni klavye kısayolu: Win + ÜstKrktr + S. Ekranınızda bir alan seçmenizi sağlar ve bunun bir resmi panonuza kopyalanır.
    • Artık Başlat Menüsü döşeme alanında klasörler oluşturabilirsiniz.
    • Yeni Boya 3D Gelen Kutusu uygulaması
    • Artık Windows Mağazası'ndan kitap satın alabilir ve bunları Edge'de okuyabilirsiniz.
    • Win32 Windows Defender kaldırıldı ve Windows Defender bildirim alanı simgesi Windows Defender Güvenlik Merkezi simgesi ile değiştirildi
    • Cortana'yı etkinleştirdiyseniz "bıraktığınız yerden kaldırın" özelliği
    • Ekran üstü dokunmatik yüzey
    • GATT Sunucusu, Bluetooth LE Çevresel rolü ve eşleştirilmemiş Bluetooth LE cihaz bağlantı desteği ile güncellenmiş Bluetooth API'sı
    • Oyun modu
    • Game Bar artık tam 88 ekranda tam ekran desteği sunuyor.
Kabuklar - Yenilikler;

Görev Çubuğu-Takvim arşivinde ay takvimi desteği

• Şimdi, bir VPN'yi, seçtikten sonra Ağ çıkışı içinden bağlayabilirsiniz.
    • Kayıt defteri düzenleyicisinde bir adres çubuğu var (ve Ctrl + L gibi yeni klavye kısayolları var)
    • Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ve Disk Yönetimi'nde geliştirilmiş yüksek DPI ölçekleme
    • "Bir ağ sürücüsü eşleştir" ve "Posta kutusundan ayıkla" gibi masaüstü sihirbazları artık bir monitörden diğerine geçerken düzgün şekilde ölçeklenir
    • Uygulama başına yeni ölçekleme modu
    • Temiz yüklemeler için yeni varsayılan döşeme düzeni
    • Yeni Paylaş deneyimi, kullanıcı arabirimi ve simge
    • Sistem Tepsisi mantığı, kötü veriler sunulduğunda daha sağlam olacak şekilde geliştirildi
    • İşlem Merkezi'ndeki bildirimler, satır içi ilerleme çubuklarını destekliyor
    • Creator Update SDK'sını kullanan uygulamalar için kaydırma çubuğunun davranışı geliştirildi.
    • Görev çubuğu bağlam menüsündeki "Ayarlar" girişi "Görev çubuğu ayarları" olarak yeniden adlandırıldı.
    • Başlat menüsündeki "Tüm uygulamalar" düğmesi artık yeni uygulama sayısıyla bir rozet gösterecektir.
Windows 10 Creators Güncelleme Ayarları app changelog:

Yeni "Uygulamalar" ayarlar sayfası daha önce dağınık birçok ayar birleştirir

• Yeni "Oyun" ayarları kategorisi
    • "Wi-Fi" sayfasındaki "Wi-Fi Hizmetleri" ne "Wi-Fi Sense" ve "Ücretli Wi-Fi Hizmetleri" birleştirildi
    • "Depolama" altındaki yeni seçenek, Windows 10'un 30 günlük süre boyunca geri dönüşüm kutusunda bulunan kullanılmayan geçici dosyaları ve dosyaları kaldırmasına izin vermenizi sağlar
    • Dinamik kilit tanıttı
    • Geliştirici Modunu açtıktan sonra PC'ler artık yeniden başlatılacak değil
    • Windows'u kurma Merhaba, yüzünüzü gerçek zamanlı olarak izleyen görsel yol gösterici sağlar
    • Yazıcılar ve Tarayıcılarda geliştirilmiş tasarımın yanı sıra Depolama Kullanımı ayarları sayfası
    • Artık, Başlat Menüsü'ndeki uygulama listesini gizleyebilirsiniz
    • Özel vurgu ve arka plan renk seçici
    • Artık, web sitesi izin veriyorsa, web sitelerini uygulamalarda açacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
    • Özel ölçeklendirme faktörleri artık mümkün
    • Ayarlardaki "Tema" bölümü
    • "Geliştirilmiş" Telemetri seçimi kaldırıldı
    • Özel anahtar makroları da dahil olmak üzere hassas dokunmatik yüzeyler için daha fazla özel jestler
    • Artık Windows'un çoğu Mağaza dışı uygulamayı engellemesine veya yüklemeden önce onay istemesine izin verebilirsiniz
    • "Ayarları yeniden başlat" altında artık, Windows Update'in yeniden başlatmadan önce daha fazla bildirim yayınlamasını isteyebilirsiniz.
Windows Update deneyim değişiklikleri;

Windows Update, Windows logosunun taslağını içine alan iki dönen okla andıran yeni bir simge içeriyor

• Kümülatif Güvenlik Güncelleştirmelerini 7 gün ertelemek veya duraklatmak
    • Windows Update'in sürücüleri yüklemesini önleme seçeneği kaldırıldı
    • Numlock ayarı, UAC ayarları, başlangıç kısayolları, özel (kayıt defteri) tarama kodu eşleştirmeleri, isteğe bağlı bileşenleri, özel yazıcı adları ve Başlat Menüsüne sabitlenen klasörler artık güncellemelerle korunmaktadır
    • OS görüntüsünden provizyon kaldırılmış uygulamalar, kendiniz yeniden yüklemediğiniz sürece otomatik olarak tekrar yüklenmez
    • Daha önce kaldırdığınız uygulamaların her yeni güncellemeyle birlikte yüklenmeyecek
    • Windows Update, artık otomatik olarak güncelleştirilecek herhangi bir zaman dilimi bulunmaması halinde, bekleyen bir güncelleme zamanlamanızı isteyecektir
    • Unified Update Platform gelecekteki güncellemeleri daha küçük yapacaktır.
Microsoft Edge Değişiklikler:

Kenar, artık "Bağlantıyı medyaya aktar" seçeneğini tıklattığınızda Bağlantı bölmesini açacak.

• Bulunan sonucun sayfada daha merkezi olduğunu göstermek için "Sayfada bul" özelliğinin davranışını iyileştirir.
    • EBook Reader - kitapları yüksek sesle okuma dahil
    • Otomatik olarak flaş bloke eder
    • Tam renkli emojis
    • WebRTC 1.0 şimdi varsayılan olarak açık
    • H.264 / AVC artık RTC için varsayılan olarak etkinleştirilmiştir
    • Yeniden erteleme desteği
    • Chakra JIT varsayılan olarak işlem dışı değil
    • Deneysel JavaScript Özellikleri işaretinin arkasındaki SharedArrayBuffer ve WebAssembly desteği
    • Web Notes'un yeni bir simgesi var ve şimdi Mürekkep Çalışma Alanı gibi çalışıyor
    • Sekmeleri bir kenara koyun (ve paylaşın!)
    • .exe dosyasını kaydetmeden çalıştırın.
    • Yeni PDF araç çubuğu + arama
    • Günümüzün ve yarının web standartları ve yeni teknolojileri için geliştirilmiş performans, güvenilirlik ve destek
    • Artık dosyaları bir dosyadan içe aktarabilir ve dışa aktarabilirsiniz
    • "Alt + D" ve "F6" ye ek olarak, odağı adres çubuğuna taşımak için artık "Ctrl + O" kullanabilirsiniz
    • "UBlock Origin" uzantısını kullanırken, Edge bazen onları açmak yerine web sitelerini indirmek isterdi - artık düzeltildi!
    • Regresyonlar veya tarafsız / öznel değişiklikler?
    • Artık kilit ekranında bir alarmı devre dışı bırakmak mümkün değildir
    • Çekirdek hata ayıklama işlemi 1394 üzerinden kaldırıldı.
Cortana değişiklik günlüğü;

Cortana şimdi cihazınızı kapatabilir, yeniden başlatabilir ve kilitleyebilir

• Cortana'yı Win + C kullanıldığında dinlememeye ayarlayabilirsiniz
    • Cortana'da bir uygulama ararken, size o uygulamada çalışan komutları gösterecektir
    • Cortana Zamana dayalı hatırlatıcılar artık her ay veya yılda tekrarlanabilir
    • Cortana artık cihazınızın ses düzeyini değiştirebilir
    • Cihaz boştaysa, "Hey Cortana" diyerek uzun mesafe okuması için optimize edilmiş bir tam ekranUI gösterecektir.
UWP ve Apps dikkate değer değişiklikler;

Yeni gelen kutusu "Hızlı Yardım" Uygulaması. Arkadaşlarınızdan uzaktan yardım isteyin veya Home Edition'da dahi arkadaşlarınıza uzaktan yardım edin

• Yeni gelen kutusu "Karışık Gerçeklik" Uygulaması
    • Uygulamalar artık bildirimler için özel gruplar oluşturabilir ve bildirimlerinde zaman damgasının üzerine yazabilir.
    • Tüm UWP uygulamaları için yeni oluşturma teknolojisi
    • UWP uygulamalarında güvenilirlik geliştirmeleri
    • Uygulamalar şimdi bir uygulamanın, ekranda Resim Olarak Resimdeki gibi odağın üzerinde bulunan pencerenin üst kısmındaki küçük bir pencerede gösterilmesini sağlayan kompakt modu uygulayabilir.
    • Artık 3. parti alarm uygulamalarından gelen alarmlar Sessiz Saat'ten geçebilir.
Hyper-V değişiklik günlüğü;

Hyper-V Sanal Makinelerinde ölçeklendirmeyi geçersiz kılabilirsiniz

• Gelişmiş oturum modunda Hyper-V pencerelerini yeniden boyutlandırabilirsiniz
    • Hyper-V örnekleri artık bir sonraki oturum için yakınlaştırma seviyenizi hatırlayacak.
Windows 10 Creators Güncelleştirmesinde yapılan diğer değişiklikler:

"Buradaki komut penceresini aç" içerik menüsü yerini "Open PowerShell window here" ile değiştirdi.

• Komut İstemi varsayılan olarak Win + X menüsünde PowerShell ile değiştirildi - Dosya Kaşifler genişletilmiş bağlam menüsünde de aynı
    • Windows Merhaba tanıma geliştirildi
    • Yüksek DPI'li bir PC ile başka bir yüksek DPI cihaz arasında bağlantı kurmak için Miracast'ı kullanırken hedef cihazda geliştirilmiş video oynatma kalitesi
    • Anlatıcı klavye kısayol değişiklikleri tanıtıldı. Şimdi, okunan içeriği açıklayabilir
    • OAuth şimdi Yahoo Mail hesapları için destekleniyor
    • Gökkuşağı bayrağı emoji eklendi
    • Uzaysal ses desteği - örneğin Dolby Atmos
    • Beam.pro canlı olarak GameBar'a dahili akışı sağlıyor
    • Windows, tam ekran oyun oynarken Win + L basıldığında daha iyi yanıt verecektir
    • Alt + F4 Kapatma iletişim kutusu, dış monitörlerle DPI değişikliklerini daha iyi giderecek şekilde geliştirildi.
    • Sesler kontrol panelinde, 176400Hz'de 24 ve 32 bit'i ve onu destekleyen cihazlar için varsayılan format olan 35, 2800 Hz'de 16, 24 ve 32 bit seçmenize izin vermek için gelişmiş özellikler güncellendi
    • Güvenilir Platform Modülü Yönetimi kontrol paneli, TPM "Hazır değil" veya "Kullanıma hazır, daha az işlevsellik" olduğunda daha fazla bilgi sağlamak üzere güncellendi.
    • Kesme aracı artık tamamen fare olmadan kullanılabilir
    • Bash'in Windows Ubuntu'ya kurulması şimdi 14.04 yerine 16.04 sürümünü yükleyecek
    • Birçok WSL geliştirmenin daha iyi uyumluluk sağladığı - örneğin ifconfig şimdi işe yarıyor!
    • Artık Windows ikili dosyalarını bir WSL komut isteminden ve Linux ikili dosyalarını Windows'dan " bash.exe -c <komut> " olarak adlandırarak başlatabilirsiniz .
    • Wi-Fi'yi kapattığınızda, artık bir zamanlayıcıda otomatik olarak tekrar açılmasını sağlayabilirsiniz
    • Artık tüm sesi mono olarak ayarlayabilir
    • Özelleştirilmiş bir deneyim sağlamak için şimdi Microsoft'u tanı verileri kullanarak devre dışı bırakabilirsiniz
    • 3,5 GB'den fazla belleğe sahip aygıtlarda, servis barındırıcıları ayrı işlemlere ayrılır
      - Bir işlem başarısız olduğunda artık tüm servis sağlayıcısını devralmayacak
      - Görev Yöneticisi, Windows'un bu arka plan süreçlerinde ne yaptığına dair daha iyi bir genel bilgi verecektir
      - Hangi süreçte hem BT uzmanları hem de Microsoft için sorunlara neden olan sorunları gidermek daha kolay olacak
      - İşlemin artık her biri kendi kişisel izinlerine sahip olacak, böylece güvenlik de artacaktır.
    • Sol ve sağ tıklamalar, iki parmaklı dokunuşlar için geliştirilmiş hassas dokunmatik yüzey tanıma, zum ve iki parmakla dokunma algılama iyileştirilmesi
    • Hassas dokunmatik yüzeyler için 3 parmak jesti için geliştirilmiş tanıma
    • Oyun çubuğu tam ekran oyunlarda gösterildiğinde geliştirilmiş kare hızları
    • Wi-Fi Arama eklendi
    • Yerel ekran çözünürlüğünden farklı bir en boy oranına sahip oyunlar için geliştirilmiş ölçeklendirme
    • Braille desteği
    • Mürekkep Çalışma Alanı geliştirilmiş performans ve güvenilirlik ile kullanılabilirlik için küçük geliştirmeler içerir.

Son düzenleme:

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Güncelleme boyutu ne kadar olacak acaba.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Önemli değişiklikleri kısaca yazar mısınız? Sizce creators update yapmaya gerek var mı?

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
W10' lu masa üstü PC' mi şimdi kontrol ettim böyle bir güncelleme yok.

vova

Asistan
Reaksiyon puanı
1
msdn den yayınlanmış
güncellemelerde şimdilik yok bende kontrol ettim

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Ben güncelledim gayet başarılı güzel olmuş düzenlemelerde iyi istediğimiz gibi açıp kapatabiliyoruz.

yunus64

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Selamlar;İnsider'den iki defa yükledim ve sildim.Biraz ağır.Oyunları çok çok kötü gösteriyor.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Güncelleme olarak değil Yükseltme veya temiz kurulum şeklinde olacak.

Klasik ISO boyutları şeklinde olur, 3-4 GB
O zaman indirip temiz kurulum yapmak daha mantıklı. Bende iki bilgisayar var, kotanın canını okurlar.

OsmanAyd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
yeni güncellemeyi yaparken burada donup kalıyor. nedeni ne olabilir ??

Ekli dosyalar

• IMG_20170413_200830.jpg
    IMG_20170413_200830.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 740

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Merhaba,

Bu güncelleme Windows Update ile gelmeyecek mi?

wolkhy1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
79
Windows update ile guncellemeyi sorunsuz yaptım bugünde toplu güncelleştirme geldi 130 mb felan iyi olmuş ya ben beğendim efferin microsoft

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Yeni güncelledim, boyut yaklaşık 3.5 GB (Pro x64). İndirip tekrar kurmak zor geldi.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Temiz kurulum yaparak Windows 10 sürüm 1703'ü yükledim.
Adsız.png

Paint 3D diye bir program yüklü gelmiş.
Oyun modu gelmiş. Oyun moduna ayarlardan ulaşılıyor.
Adsız.jpg

@7.43 @f.krtl1

Son düzenleme:

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Neden updateden degilde temiz kurulum yaparak guncellediniz?
Temiz kurulum yaparak güncelledim. Aslında ilk önce amacım bu güncellemeyi yapmak değildi. VirtualBox'ta yani sanal makinede çalıştırabilmek için Windows 10 iso dosyası indirmeyi düşündüm. Baktım ki final sürümü olarak çıkmış. Ben de iso dosyasını indirdim ve bu sabah temiz kurulum yaptım.
Güncelleştirmelerden de yapılıyordur ama ben temiz kurulum yapmayı tercih ettim.

OsmanAyd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
update ten yapinca bende donup kaliyor ilerlemiyor. nedeni ne bilmiyorum. iso dosyasini indirip mi yuklesem ? oyle dahami iyi olur?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
update ten yapinca bende donup kaliyor ilerlemiyor. nedeni ne bilmiyorum. iso dosyasini indirip mi yuklesem ? oyle dahami iyi olur?
Temiz kurulum yapmak her zaman daha iyidir.Ama sıkıntı çıkarmaz ise güncelleme yolu ile de yapılabilir.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada Posta uygulamasının senkronizasyon performansı ve bildirim performansı çok kötüydü (macOS Sierra'ya göre) birazcık olsun düzelmiş.İnşallah en yakın zamanda sıkıntısız hale gelir.