Yardım Windows 10 Bilgisayarın Kafayı Yemesi

Bu konuyu okuyanlar

İsmail 15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Windows 10 bilgisayarımda dün gece youtube üzerinden video izlerken bir işle ilgilenmek için bilgisayarı bıraktım. Altta da güncelleştirme uyarısı vardı ve gerçekleştirmek için yeniden başlatmayı bekliyordu. (Neredeyse 4-5 gündür orada duruyordu. Ben de bilerek güncelleştirmiyordum. Çünkü bahsi geçen güncellemenin sistemde arama çubuğu, takvim ve gelen kutusu gibi işlemleri işlevsiz hale getirdiğiyle ilgili bir sürü şikayet okumuştum) 10 dakika sonra bilgisayara geri döndüğümde yarı uyku modundaydı. (yalnızca monitörün girdiği uyku modu) Fareyi oynatarak bilgisayarı uyandırdığımda alttaki güncelleştirme uyarısı gitmişti ve üstüne bir de arka planda origin uygulaması açılmıştı. Güncelleştirme ayarlarından kontrol ettiğimde güncelleştirme işleminin tamamlandığını gördüm. Benim bildiğim zorunlu olmayan güncelleştirmeler yalnızca bilgisayarı yeniden başlatınca veya "güncelleştir ve kapat" seçeneğine tıklayınca gerçekleşir. Ben işimi hallederken kendi kendini yeniden başlatmış desem açtığımda son izlediğim youtube sekmesi de açıktı. Yeniden başlatınca kapanmış olması gerekir. Üstelik pc her ilk açıldığında yaptığı gibi steam, spotify gibi uygulamaların arkaplanda açık olması gerekirdi. Açıkçası biraz (hatta biraz değil bayağı) takıntılı, telaşlı ve pimpirikli biri olduğum için bu durum beni epey korkuttu. Pc kendi kendine benden habersiz işlem mi yapıyor? Yapıyorsa buna ne sebep oluyor? Hadi güncelleme olayını geçtik desem origin nasıl kendi kendine açıldı? Acaba virüs falan mı bulaştı? Yoksa pc kafayı mı yedi? Gerçekten sebebini bulmak istiyorum. Kafama çok takıldı çünkü. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Yanlış anlamadım ise kendi kendine program açılması yeniden başlattıktan sonra aynı programların kaldığı yerden devam etmesi nomral değil. Steam ve spotify eğer bilgisayar başladığında otomatik olarak başlat seçeneği açık ise ondan açılmış olabilirler. Ginede her ihtimale karşı eset veya kaspersky indirip tam tarama ile tarama yapmanı öneririm.

İsmail 15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Yanlış anlamadım ise kendi kendine program açılması yeniden başlattıktan sonra aynı programların kaldığı yerden devam etmesi nomral değil. Steam ve spotify eğer bilgisayar başladığında otomatik olarak başlat seçeneği açık ise ondan açılmış olabilirler. Ginede her ihtimale karşı eset veya kaspersky indirip tam tarama ile tarama yapmanı öneririm.

Yeniden başladığını sanmıyorum. Eğer öyle olsaydı en son izlediğim youtube sekmesi açık olmazdı. Steam ve spotify da açık değildi zaten. Eğer yeniden başlamış olsaydı onlar da açılırdı demek istemiştim. Gerçekten çok ilginç ve endişe verici bir durum. Güncelleme zorunlu güncelleme değildi. 8 Haziran 2021 tarihli KB5003637 güncellemesiymiş. İsteğe bağlıydı. Neredeyse 1 haftadır bekliyordu. Benim onayım olmadan yapmaması gereken güncellemeyi yaptı. Antivirüs taraması demişsiniz. Mcafee orijinal antivirüs var 1 yıllık abonelik. Ondan tam tarama yapsam olur mu?

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Yeniden başladığını sanmıyorum. Eğer öyle olsaydı en son izlediğim youtube sekmesi açık olmazdı. Steam ve spotify da açık değildi zaten. Eğer yeniden başlamış olsaydı onlar da açılırdı demek istemiştim. Gerçekten çok ilginç ve endişe verici bir durum. Güncelleme zorunlu güncelleme değildi. 8 Haziran 2021 tarihli KB5003637 güncellemesiymiş. İsteğe bağlıydı. Neredeyse 1 haftadır bekliyordu. Benim onayım olmadan yapmaması gereken güncellemeyi yaptı. Antivirüs taraması demişsiniz. Mcafee orijinal antivirüs var 1 yıllık abonelik. Ondan tam tarama yapsam olur mu?

Mcafee önermem, yani kötü değil ama eset ve kaspersky varken önermem. 2sinden birini indirip deneme sürümününde tam tarama yapın daha iyiler.