Windows 10 Ana Konu

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
2009 diye bir sürüm yok. H2 vs gibi isimlerle çıkacak artık. Bende ilk başta 2009 sürümü çıktı sandım ama öyle bir şey yokmuş. Ayrıca 20H2'yi geçen gün kurdum ben cab uzantılı güncelleme ile cmd üzerinden kurulum sağlıyorsunuz 2004 olan sürüm 20H2 oluyor bir çok özelliği de denedim fena değil özellikle başlat menüsü güzel olmuş ama performans sorunları var.
Microsoft bile kendi içinde çelişiyor: .NET Framework Güncellemeleri "Windows 10 Sürüm 2009" adını kullanıyor, ancak Toplu Güncellemeler "Windows 10 Sürüm 20H2"yi kullanıyor.

Bu açıdan Windows 10 Ekim 2020 Güncelleştirmesi'ni biz kullanıcıların farklı adlandırması normal bence. Ancak son Windows 10 sürümü şu an 20H2 olarak geçiyor. :)

win10_updates.JPG

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Microsoft bile kendi içinde çelişiyor: .NET Framework Güncellemeleri "Windows 10 Sürüm 2009" adını kullanıyor, ancak Toplu Güncellemeler "Windows 10 Sürüm 20H2"yi kullanıyor.

Bu açıdan Windows 10 Ekim 2020 Güncelleştirmesi'ni biz kullanıcıların farklı adlandırması normal bence. Ancak son Windows 10 sürümü şu an 20H2 olarak geçiyor. :)

Ekli dosyayı görüntüle 120512
1603296266662.png

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Yükseltme yaparak mı yüklediniz?
Nasıl, şimdiye kadar olumsuz herhangi bir durum gözlemlediniz mi? :)
Manuel kontrol ettim güncelleme bulmadı, Windows 10 Güncelleme Yardımcısını çalıştırdım. 2009 sürümü olduğunu söyledi ve yükledim. Bir iki saattir bir olumsuzluk yaşamadım sanki hızlanmış gibi biraz bana.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Aynı IS derlemesini bende kullanıyorum bir kaç gündür ama benim sistemde felaket bir yavaşlama var keşke 20H2 yapmasaydım orada 2004 yazarken daha iyiydi benim sistem.
Bende şu ana kadar bir olumsuzluk olmadı, hatta her güncellemeden sonra Wi-Fi bağlanma sorunu olurdu artık oda yok.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Bende şu ana kadar bir olumsuzluk olmadı, hatta her güncellemeden sonra Wi-Fi bağlanma sorunu olurdu artık oda yok.

Yok hocam bende ciddi sorun var. Masaüstü ikonları kasmaya başladı bir de mesela masaüstünde bir şey sildim diyelim ikonu gitmiyor öyle duruyor sanki ben silmemişim gibi çok saçma bir şey. Çözemedim hala kasma ne ararsan var.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Yok hocam bende ciddi sorun var. Masaüstü ikonları kasmaya başladı bir de mesela masaüstünde bir şey sildim diyelim ikonu gitmiyor öyle duruyor sanki ben silmemişim gibi çok saçma bir şey. Çözemedim hala kasma ne ararsan var.
Sanki sıfırlanmaya ihtiyacı var PC' nin gibi geldi bana.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Sanki sıfırlanmaya ihtiyacı var PC' nin gibi geldi bana.

Daha yeni format attım sisteme zaten daha sonra 20H2 yapmak içinde güncelleme dosyasını kullandım o kadar. 2004 sürümünü aylar önce kurmadım yani. Sıfırlama saçma bence. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra böyle oldu zaten.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Daha yeni format attım sisteme zaten daha sonra 20H2 yapmak içinde güncelleme dosyasını kullandım o kadar. 2004 sürümünü aylar önce kurmadım yani. Sıfırlama saçma bence. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra böyle oldu zaten.
Nasıl düzelecek o zaman.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Nasıl düzelecek o zaman.

Saçma gelecek belki ama şuan düzelmiş sanki masaüstünde ki o anlamsız takılmalar yok. Acaba bir kaç gündür arka planda bir işlem mi çalışıyordu yada telemetri mi gönderiyordu microsoft'a? Şuan sistem fena değil hızlandı biraz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
@BJKolik Merhaba, nasılsınız? Windows 10 20H2 güncellemesinden sonra CPU kullanımında herhangi bir anormallik gözlemlediniz mi? :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Adsız.png

Anında toplantı Skype destekli tabiki @kilicbaligi bazı oyunlarda tavan yapıyor felaket şekilde normalde eski sürümde oynadıklarım wot blitz mesela işlemci kullanımı 90 ları vuruyor

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
nasıl kullanıyorsunuz? brnim elim gitmiyor 10'a 20h2'yi yükledim bir daha 10'u açmadım. The Blacklist 8.sezon için Linux Mint...

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
@BJKolik Merhaba, nasılsınız? Windows 10 20H2 güncellemesinden sonra CPU kullanımında herhangi bir anormallik gözlemlediniz mi? :)
Teşekkür ederim iyiyim, siz nasılsınız? W10 20H2 güncellemesini kurdum PC' ye ama CPU kullanımı ile ilgili bir gözlemim veya izlenimim olmadı. Lakin güncelleme PC' yi kararlı bir hale getirdi. Ben şahsen beğendim.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Evet genel olarak oyunlarda anormal derecede işlemci kullanımı söz konusu, bazen tarayıcıda da (Edge) oluyor.
Teşekkür ederim iyiyim, siz nasılsınız? W10 20H2 güncellemesini kurdum PC' ye ama CPU kullanımı ile ilgili bir gözlemim veya izlenimim olmadı. Lakin güncelleme PC' yi kararlı bir hale getirdi. Ben şahsen beğendim.
Teşekkürler, iyi olmaya gayret ediyoruz, sağ olun.
Windows 10'nun son sürümleri gittikçe evet biraz daha kararlı oluyor sanki; öyle mavi ekran, siyah ekran falan da pek verdirtmiyor ama Windows çalıştıkça sistem kaynaklarını *sağlam kullanıyor. :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
winver.JPG

Hoş geldin LTSC :)

Bellek kullanımı olarak tüketici sürümü (20H2) ile arasında çok önemli bir fark yok (≈10%) ancak işlemci kullanımı kesinlikle çok daha kararlı.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Ekli dosyayı görüntüle 128321

Hoş geldin LTSC :)

Bellek kullanımı olarak tüketici sürümü (20H2) ile arasında çok önemli bir fark yok (≈10%) ancak işlemci kullanımı kesinlikle çok daha kararlı.

LTSC'de oyunlarda kasma ve takılma sorunu var. Bunu kullanan çoğu arkadaşımdan ve Windows odaklı forumlardan öğrendim. Bence LTSB kullanın yada 1607 sürümünü kurun Windows update falan yapmayın. En kararlı sürümü bu şuan da. LTSC'de aşırı derecede stutter sorunu var.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
LTSC'de oyunlarda kasma ve takılma sorunu var. Bunu kullanan çoğu arkadaşımdan ve Windows odaklı forumlardan öğrendim. Bence LTSB kullanın yada 1607 sürümünü kurun Windows update falan yapmayın. En kararlı sürümü bu şuan da. LTSC'de aşırı derecede stutter sorunu var.
Prolarda aynı vaziyette bir kaç üst mesajımda var görüntüsü resmen tavan yapıyor oyunlarda

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Prolarda aynı vaziyette bir kaç üst mesajımda var görüntüsü resmen tavan yapıyor oyunlarda

Hocam bu LTSC sistemlerde aşırı derecede var. Pro falan denemedim ama elimde Pro key olmasına rağmen artık Home yada Home Single Language kuruyorum. Bir de 1607 sürümünde çok düşük çıkıyor değerler tam oyun oynamalık sistem. Mesela 1607 ile 1809 test ettim 1607'de akıcı oynadığım kasmadan takılmadan oynadığım oyunu 1809'da anlık droplar ile oynuyorum.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Yaklaşık 3 gündür kullanıyorum bu sistemi, şu an Windows ve tüm sürücüler, her şey güncel. Oyun oynama durumum pek yok ancak 20H2'de birkaç oyun yüklüydü mesela. Yükseltme ile 20H2'ye geçmiştim. Evet, oyunlarda birtakım gecikmeler, oyunda iken fare ile yapılan işlemlerde çok nadir de olsa anlık gecikmeler, takılmalar falan gözlemlemiştim.

LTSC 2019'da ise Firefox kullanırken birtakım takılmalar bazen oluyor ama sanırım bu tarayıcı ile alakalı bir durum. Yüklü Edge de var, onda böyle olumsuz bir şey gözlemlemedim. Oyun yükler miyim bilmiyiroum da kullandığım ofis ve birkaç paket program var. Bunun dışında LTSC 2019'da şimdiye kadar yaşadığım herhangi bir sorun olmadı. :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Yaklaşık 3 gündür kullanıyorum bu sistemi. Oyun oynama durumum pek yok ancak 20H2'de birkaç oyun yüklüydü mesela. Yükseltme ile 20H2'ye geçmiştim. Evet, oyunlarda birtakım gecikmeler, oyunda iken fare ile yapılan işlemlerde çok nadir de olsa anlık gecikmeler, takılmalar falan gözlemlemiştim.

LTSC 2019'da ise Firefox kullanırken bir takım takılmalar bazen oluyor ama sanırım bu tarayıcı ile alakalı bir durum. Yüklü Edge de var, onda böyle olumsuz bir şey gözlemlemedim. Oyun yükler miyim bilmiyiroum da kullandığım ofis ve birkaç paket program var. Bunun dışında LTSC 2019'da şimdiye kadar yaşadığım herhangi bir sorun olmadı. :)
Sen yazınca aklıma geldi firefox anlık donmalar takılmalar mevcut şu anki haliyle