Windows 10 Ana Konu

Aden

Asistan
Reaksiyon puanı
6
[MENTION=130683]Mehmet.Yildiz[/MENTION] hocam sağolsun. :)

alemko06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
6k5DJk.png
[/URL][/IMG]

Ekli dosyayı görüntüle 12425Ekli dosyayı görüntüle 12425Ekli dosyayı görüntüle 12425arkadaşlar bu hatayı alıyorum deli etti yok mu bir çözüm *

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
otomatik güncelleştirmeler kapatılmıyor mu 10'da?

toutcpad in son sürümü leptopumda hata veriyor. silip bir önceki sürümü kuruyorum ama ısrarla güncelleyip yenisini kuruyor.

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
masaüstü pc lerde sorun cıkabiliyor ama laptoplarda olacagını sanmıyorum ben lptoba yukledım mesela bı sıkıntı yok şimdilik..

anladıgım kadarıyla masa ustlerınde w10 dırek makıne de kı butun parcaları tanımaya calısıyor kaydedıyor mesela ıntel bilmem kac ekran kartın vardı w10 yuklerken ama zaman sonra yukselteceksın makıneyı işte o zman sıkıntı cıkabılıyor ....

ByCenkay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
masaüstü pc lerde sorun cıkabiliyor ama laptoplarda olacagını sanmıyorum ben lptoba yukledım mesela bı sıkıntı yok şimdilik..

anladıgım kadarıyla masa ustlerınde w10 dırek makıne de kı butun parcaları tanımaya calısıyor kaydedıyor mesela ıntel bilmem kac ekran kartın vardı w10 yuklerken ama zaman sonra yukselteceksın makıneyı işte o zman sıkıntı cıkabılıyor ....
Bütün parçaları tanıma durumu yok, lisanslama işlemi anakartın seri numarasına göre yapılıyor. Dolayısı ile anakart değişmesi durumunda lisans yanıyor.

bayadres

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Lisans pc ile birlikte geldiyse(oem) anakart yanarsa lisans gider.
peki kutulu lisans(8.1) tan windows 10 a yükselttik anakart yandı pc bozuldu,başka pcye kutulu lisansla tekrar yükseltme yapabilirmiyiz? [MENTION=364769]ByCenkay[/MENTION]

ByCenkay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki kutulu lisans(8.1) tan windows 10 a yükselttik anakart yandı pc bozuldu,başka pcye kutulu lisansla tekrar yükseltme yapabilirmiyiz? @ByCenkay
Yüksek ihtimalle o durumda Windows 8.1 yükselyip tekrardan yükseltmeniz gerekecek. Zira Windows 10'a önceki sürümlerden geçiş yaptığınız lisans sürümü farketmeksiniz işletim sistemi donanım üstüne zimmetleniyor.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
peki kutulu lisans(8.1) tan windows 10 a yükselttik anakart yandı pc bozuldu,başka pcye kutulu lisansla tekrar yükseltme yapabilirmiyiz? @ByCenkay
Yapabilirsin. Bu yasal hakkın. Telefonla Microsoft'la görüşmen filan gerekebilir ama bu hakkın.

Lisans PC ile geldi ise ve anakartın yandıysa yani değiştirdiysen de Microsoft ile görüşerek ya da laptopu aldığın firma ile görüşerek, yükseltmeyi yapabilirsin. Orada da bir sıkıntı yok.

the duke

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Windows 10'un yavaş açılmasından yakınanlar -temiz kurulum yaptığınızı varsayarak söylüyorum- disk temizleme ve disk birleştirme işlemlerinden sonra bilgisayarın performasında gözle görülür bir artış göreceksiniz. Deneyin.

Burk.Clik

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Başlat menüsünde ki metro arayüzlü bölümü kaldırmak mümkün mü ? Birde nvidia sorunu için çözüm var mı ? Oyunlarda ki performansı etkilemiyor ama açılmaması rahatsız ediyor insanı.

Reaksiyon puanı
2,146
Başlat menüsünde ki metro arayüzlü bölümü kaldırmak mümkün mü ? Birde nvidia sorunu için çözüm var mı ? Oyunlarda ki performansı etkilemiyor ama açılmaması rahatsız ediyor insanı.

tüm kutucukları sağ tıkla kaldır, sonra kenarından tutup küçültebilirsin

nvidia sorununu ise bölge ayarlarından biçimlendir: türkiye olan kısmı ingilizce(amerikan) yapabilirsin

Reaksiyon puanı
16,118
sony vaio için 10'a hazır değiliz ne haliniz varsa görün diyor...

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2

nVidia'nın websitesinden ekran kartının güncel sürümü (aslında Windows 10 ile sistem tarafından yüklenen sürücü de güncel ama eksiklikler içeriyor) indirip, temiz bir yükleme yapılırsa ekran kartıyla ilgili birçok problem çözülebiliyor.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bilmem farkettiniz mi? Windows 10 ISO dosyalarını kullanarak sanal disk oluşturabiliyor. Farkettiğim anda Daemon Tools'u sistemden kaldırdım.

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ben bulamadım, kendi sanal sürücü oluşturabiliyor mu?

Windows 10 Pro (İngilizce) kullanıyorum. Daemon tools yüklü iken farkedememiştim ancak ISO dosyasını sanal disk oluşturarak açmak istediğimde 2 sanal disk oluştuğunu farkettim. Ardından, bunun sistemden kaynaklandığını anladım. Daemon Tools'u kaldırdım ve ISO dosyalarının ikonları değişti. ISO dosyalarına çift tıkladığımda içindekini sanal disk oluşturmadan gösterebiliyor. Veya sağ tıklayarak "Mount" a tıkladığımda sanal sürücü oluşturarak açıyor. "Mount" un altına "Burn this image" çıkıyor. ISO dosyaları gibi image dosyaları diske yazdırabiliyor. Sanal sürücü oluşturan başka bir yazılım yüklü değil.

Reaksiyon puanı
2,146
Windows 10 Pro (İngilizce) kullanıyorum. Daemon tools yüklü iken farkedememiştim ancak ISO dosyasını sanal disk oluşturarak açmak istediğimde 2 sanal disk oluştuğunu farkettim. Ardından, bunun sistemden kaynaklandığını anladım. Daemon Tools'u kaldırdım ve ISO dosyalarının ikonları değişti. ISO dosyalarına çift tıkladığımda içindekini sanal disk oluşturmadan gösterebiliyor. Veya sağ tıklayarak "Mount" a tıkladığımda sanal sürücü oluşturarak açıyor. "Mount" un altına "Burn this image" çıkıyor. ISO dosyaları gibi image dosyaları diske yazdırabiliyor. Sanal sürücü oluşturan başka bir yazılım yüklü değil.
hakkaten yahu windows gezginiyle aç dediğim gibi mount ediyor, ben de dvdfab virtual drive kullanıyordum kaldırdım

bilmeyenler için windows 10 ile gelen bi yeniliği de ben söyleyeyim ek yazılıma gerek kalmadan PDF olarak yazdırma seçeneği eklemiş microsoft

Yktrnslv

Doçent
Reaksiyon puanı
141
Beyler bu sistemin açılışı çok yavaş. Yani windows logosuna kadar normal hızda yükleniyor fakat ondan sonra siyah ekran çok uzun süre kalıyor ardından şifreyi girdikten sonra hoşgeldiniz ekranı da çok uzun süre kalıyor. 8.1'de çabucak oturum açma ekranı geliyordu ama bunda gelmesi çok uzun sürüyor artı hoşgeldiniz ekranı da uzun süre kalıyor. W8.1'de açılış da dahil 1 dakikadan kısa bir sürede pc hazır olurken w10'da açılışla birlikte 2-3 dakika sürüyor pcnin hazır hale gelmesi. Ondan sonra sorun yok gayet seri ama açılış acayip yavaş. Sebebi nedir? Açılışta program vs açılmıyor kapalı hepsi. Sizde durum nasıl?

Yükleyeli 2 gün oldu ve benim de farkettiğim bir durum yazdığınız. Fakat 2-3 dakika değil ben de: 8.1 yüklüyken güç tuşuna bastıktan sonra şifre girişi dahil masaüstüne ulaşmam 30-35 saniye sürüyordu maksimum, şimdi şifre girdikten sonra "hoşgeldiniz" seremonisi uzun sürüyor...

Onun dışında sistem hafif ve hoş olmuş sıkıntı yaşamadım henüz.