Windows 10 Ana Konu

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Birçok kişi ekran kartı ile ilgili problem yaşıyor. Windows 10 ile gelen sürücüler eksik veya kısmen problemli olabiliyor. Örneğin; nVidia sürücüsü Windows 10 ile otomatik yüklendi ancak daha önce kullandığım nVidia uygulamalar yüklenmedi. nVidia Kontrol Panel'i yüklenmedi. Nvidia'nın websitesinden en güncel sürücüyü indirip, temiz bir yükleme yaparak tekrar yüklendiğinde problemler düzeldi.

gurmer21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ilk sayfadaki yönergeye göre win 10 proyu indirmeye başladım ama çok yavaş iniyor.1 saatte % 5 indirdi ancak.

mmrtylmz

Doçent
Reaksiyon puanı
45
Merhaba arkadaşlar. Bende Win 8.1 Single Language var. Windows 10 güncellemesi için rezervasyon yaptırdım sonra windows update'den indirdi. Kurulum aşamasına geçerken Hafızanın yetersiz olduğu ile alakalı hata verdi ve yükseltme işlemini gerçekleştirmedi. Bilgisayarımda 32 GB hafıza var fakat disk üzerinde 28GB gözüküyor. Bu 28 GB 'ın 10 GB'ı disk yönetiminden baktığımda kurtarma bölümü olarak gözüküyor.Geriye 18GB alan kalıyor. Bunun üzerine 9-10 GB kadar windows 8.1 var olan işletim sistemi kurulu ve bana geriye MAX 9 Gb boş alan kalıyor. Bu 9GB alana 2.6 GB Windows 10 Home Single Language iniyor geriye 6.4 GB alan kalıyor. Kurulumda da 7.9 GB alan gerekli olduğundan kurulum yapılamadı diyor. Windows 10'u direk temiz kurulum şeklinde usb den attığımda lisans sorunu yaşayacağım. Bu yükseltme işlemini nasıl gerçekleştirebilirim bana yardımcı olabilir misiniz ?

cypber

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
temiz kurulum yapıp,eğer lisans anahtarınız gömülü ise,lisans anahtarınızı girdiğinizde windows 10 aktif oluyor.Bende 8.1 single language'de aynı sorunu yaşadığımdan bu şekilde yaptım.

Aden

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Merhaba arkadaşlar. Bende Win 8.1 Single Language var. Windows 10 güncellemesi için rezervasyon yaptırdım sonra windows update'den indirdi. Kurulum aşamasına geçerken Hafızanın yetersiz olduğu ile alakalı hata verdi ve yükseltme işlemini gerçekleştirmedi. Bilgisayarımda 32 GB hafıza var fakat disk üzerinde 28GB gözüküyor. Bu 28 GB 'ın 10 GB'ı disk yönetiminden baktığımda kurtarma bölümü olarak gözüküyor.Geriye 18GB alan kalıyor. Bunun üzerine 9-10 GB kadar windows 8.1 var olan işletim sistemi kurulu ve bana geriye MAX 9 Gb boş alan kalıyor. Bu 9GB alana 2.6 GB Windows 10 Home Single Language iniyor geriye 6.4 GB alan kalıyor. Kurulumda da 7.9 GB alan gerekli olduğundan kurulum yapılamadı diyor. Windows 10'u direk temiz kurulum şeklinde usb den attığımda lisans sorunu yaşayacağım. Bu yükseltme işlemini nasıl gerçekleştirebilirim bana yardımcı olabilir misiniz ?
bende yer sıkıntısı yoktu, media aracından 10 sl 64 bit indirdim denedim, takılı kaldı kurmadı. aç kapa yaptım, 8.1 deyim hala. deneyince bana da haber verir misiniz?

mmrtylmz

Doçent
Reaksiyon puanı
45
bende yer sıkıntısı yoktu, media aracından 10 sl 64 bit indirdim denedim, takılı kaldı kurmadı. aç kapa yaptım, 8.1 deyim hala. deneyince bana da haber verir misiniz?

Tahminimce yer sıkıntısı olmasa kurar diye düşünüyorum. Bana şu an için gerekli olan şey tekrardan 8.1 Kurtma ihtiyacı duymadan 10GB'lık kurtarma alanını C'ye eklemek. Bunu nasıl yapabilirim bilen var mı ?

conquistador

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tahminimce yer sıkıntısı olmasa kurar diye düşünüyorum. Bana şu an için gerekli olan şey tekrardan 8.1 Kurtma ihtiyacı duymadan 10GB'lık kurtarma alanını C'ye eklemek. Bunu nasıl yapabilirim bilen var mı ?

Windows'un kendi disk yöneticisi veya EaseUS Partition Master gibi 3. parti araçlar o disk bölümünü yönetebilir ancak Windows açıkken o bölümü varolan sistem bölümüne ekleyemezler. Bunun için PartedMagic veya benzeri bir araçla sistemi açıp o bölümü silerek sistem bölümünüze ekleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparsanız Windows 10 etkinleşmeyecektir çünkü gerekli UEFI key yine o sileceğiniz bölümde depolanıyor. O yüzden ilk yükseltme için sistem diskinizde yer açıp o şekilde ilerlemeniz gerekli. Bir kere bunu yapıp windows 10'a geçtikten sonra ise kurtarma bölümünü silebilirsiniz, lisans problemi olmaz. Programlarınızı ve verilerinizi başka bir diske yedekleyip sistem diskinden silmeyi deneyebilirsiniz.

the duke

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Arkadaşlar şuan görev çubuğundaki hiçbirşey açılmıyor başlat menüsü, bildirim merkezi vs. üstelik temiz kurulum da yaptım ve güncellemeler yüklü.

mmrtylmz

Doçent
Reaksiyon puanı
45
Windows'un kendi disk yöneticisi veya EaseUS Partition Master gibi 3. parti araçlar o disk bölümünü yönetebilir ancak Windows açıkken o bölümü varolan sistem bölümüne ekleyemezler. Bunun için PartedMagic veya benzeri bir araçla sistemi açıp o bölümü silerek sistem bölümünüze ekleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparsanız Windows 10 etkinleşmeyecektir çünkü gerekli UEFI key yine o sileceğiniz bölümde depolanıyor. O yüzden ilk yükseltme için sistem diskinizde yer açıp o şekilde ilerlemeniz gerekli. Bir kere bunu yapıp windows 10'a geçtikten sonra ise kurtarma bölümünü silebilirsiniz, lisans problemi olmaz. Programlarınızı ve verilerinizi başka bir diske yedekleyip sistem diskinden silmeyi deneyebilirsiniz.

Diskte yer açamıyorum ki. Wifi Driver'ı hariç herşeyi kaldırdım. Geriye sadece Windows dosyaları kaldı. 18GB alanın yarısı windows'a ait diğer yarısı da boş fakat yeterli olmuyor. Ne yapacağımı bilemedim. Silebileceğim windows dosyaları varsa ancak onları silerek yer açabilirim.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Arkadaşlar şuan görev çubuğundaki hiçbirşey açılmıyor başlat menüsü, bildirim merkezi vs. üstelik temiz kurulum da yaptım ve güncellemeler yüklü.

Kayıt defteri ayarlarıyla oynayan programları falan kullandınız mı? (IObit, Winoptimizer, Tuneup vs.) Soruna bunlar yol açmış olabilir.

the duke

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Kayıt defteri ayarlarıyla oynayan programları falan kullandınız mı? (IObit, Winoptimizer, Tuneup vs.) Soruna bunlar yol açmış olabilir.

Format attıktan 1 saat sonra böyle oldu ve hiçbir program yüklemedim driverlar dışında.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Yerel hesap.

Ayarlar--->Hesaplar--->Aile ve diğer kullanıcılar--->Bu bilgisayara başka birini ekle

gurmer21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1 sayfadaki yöntemle ilgili 64 bit olan yükleme aracını indirdim ve yönergeleri izledim.Windows indirilmeye başladı.1 saat geçtikten sonra bir şekilde indirme sürerken pc kendine reset attı.Ben de kurulum aracını yeniden çalıştırdım ama düzgün yüklenmedi yeniden başlatıp tekrar deneyin mesajı aldım.Bir kaç kez yeniden başlatıp tekrar denedim hep aynı mesajı veriyor.Ne yapmam gerekir?

the duke

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Yerel hesap.

Ayarlar--->Hesaplar--->Aile ve diğer kullanıcılar--->Bu bilgisayara başka birini ekle

Yerel hesaba geçtim, küçük bir sayfa ekrana geliyor ama açılmadan kapanıyor. Tekrar microsoft hesabıma geçmek istediğimde ise yine aynı sorun sayfanın açıldığıyla kapandığı bir oluyor.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117

the duke

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Gözünüz aydın. :) O konuya şu şu sorunu da çözüyor diye yazarsanız diğer üyelerin de işine yarar. :)

Başta edge ve başlat menüsü olmak üzere görev çubuğundaki öğeler ve mağazadan indirdiğiniz uygulamalar düzgün bir şekilde çalışıyor. Kodların kaynağı da sağlam güvenle deneyebilirsiniz.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
[MENTION=130683]Mehmet.Yildiz[/MENTION] w10 lisansları ulaşmadı mı daha sana?

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Şuan görev çubuğunda edge ve başlat menüsü başta olmak üzere herşey çalışıyor eskisi gibi yalnız çalışmayan tek şey başlat tuşuna sağ tıkladığınızda açılan küçük pencere.

Bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar kontrol edin; sorun aynıysa

CMD'yi (komut istemi) yönetici olarak açıp (arama yerine cmd yazın; komut istemi-cmd- gelecek; sağ tıklayıp yönetici olarak...)

sfc /scannow komutunu yapıştırın. Sistem dosyalarını kontrol eder bu komut.

FileDownloadHandler.ashx

the duke

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar kontrol edin; sorun aynıysa

CMD'yi (komut istemi) yönetici olarak açıp (arama yerine cmd yazın; komut istemi-cmd- gelecek; sağ tıklayıp yönetici olarak...)

sfc /scannow komutunu yapıştırın. Sistem dosyalarını kontrol eder bu komut.

FileDownloadHandler.ashx

Windows Gezgini'ni yeniden başlattım o sorun da ortadan kalktı şuan herşey çok iyi durumda. Teşekkürler.

tolgaertekin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kurulumdan sonra Windows. Old diye büyük bir dosya oluŞtu. Veya boyutu Büyüdü. C de yer kalmadı. Windows 8.1 dosyalarından kurtuLmak mümkün mü? Zarar-ı olur mu?

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Arkadaslar su büyük güncelleme gelmişti windowsa onu kontrol edeyim dedim güncel diyor sürümü nereden kontrol edebilirim

gurmer21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kurulum sırasında ürün anahtarı istiyor.8.1 pro kullanıyordum ama etkinleştirmemiştim.Şimdi windows 10 nasıl yüklenecek?

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
kurulum sırasında ürün anahtarı istiyor.8.1 pro kullanıyordum ama etkinleştirmemiştim.Şimdi windows 10 nasıl yüklenecek?
Direk temiz kurulum yaparsanız etkinleşmez. Etkinleşmesi için önce yükseltme şart ardından temiz yükleme yapabilirsin. İlk mesajda yazıyor.