Windows 10 %100 disk kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

adem atakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Windows her yeniden başlattığımda %100 disk kullanmaya başlıyor 7 8 dk sürüyor sonra düzeliyor aradan 30 dk geçiyor gene aynı şey oluyor.
Hdd yi kullanan hiç bir şey yok system falan 0.1 kullanıyor yazıyor.
İnternetteki bütün çözüm yollarını denedim işe yaramadı :/
(hızlı getirme akıllı arka plan windows search bunları kapattım-sanal bellek yaptım arka planda çalışan şeyleri kapattm ya internetteki bütün çözüm yollarını denedim bi yardım edin)

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Aynı sorun benimde başımda vardı. İnternette yazan çoğu çözümü denedim ancak başarılı olamadım. Daha sonrasında Yeni windows kurulumunu "Windows Media Creation Tool" İle indirdiğim iso dosyasından yaptım.Yaklaşık bir 4 ay oldu şu an sorunsuz kullanıyorum. Denemeni tavsiye ederim.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Arkadaşın dediği denemeye değer hatta ben yapıcam aklımda vardı zaten ama şimdi değil şuan aynı sıkıntı bendede var Hdd'ni Hdtune ile tarat ve sonuçları buraya yaz ve ya fotoğraf at belki de Hdd bozulmuştur ben sırf bu yüzden SSD almayı düşünüyorum birde Cmd'yi yönetici olarak aç şunları yaz "net stop spooler" bu sürekli çalışan ve Hdd'yi sürekli kullanan bir hizmet yazıcı ile alakalı faydası oluyor hatta bazen sıkıntıyı çözüyor dene bence kolay gelsin :)

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Disk birleştirme yapmayıda unutma önemli o :)

adem atakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
bilgisayar çıldırdı 2 saatir %100 etkinlik süresiyle disk kulalnıyor ve şuan o bilgisayardan yazıyoorum simdi gidicem usb alıp gelicem usb ile format atıcam senin dediklerinide yapıcam inş düzelir

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@f.krtl1 Bana Windows 10 temiz kurulum İSO dosyası linki verir misiniz?Yani içinde Windows'un bazı uygulamalarının yüklü olmadığı iso dosyası.
--- Gönderi Güncellendi ---
Disk birleştirme yapmayıda unutma önemli o :)
Ama SSD kullanıyorsa yapmasın.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Yardımınız için teşekkürler.Normal iso dosyasını istemiyorum.Temiz kurulum derken Windows 10'u yüklediğimde Microsoft'un uygulamalarının yüklü olmadığı işletim sistemi iso dosyası arıyorum.Böyle bir şey var mı?
Ben böyle bir şey var mı bilmiyorum ama yoktur herhalde kendiniz temizleyeceksiniz malesef bende öyle yapıyorum benim tek bildiğim Windows 10 Lite o da eski pclerde stabil çalışsın diye bu arada haklısınız SSD'lerde disk birleştirmeyi önermiyoruz gerek yok arkadaşın verdiği sitede gayet güvenilir Windows İSO dosyasını oradan temin edebilirsiniz.

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Yükselterek geçtiyseniz format atın. Denemek isterseniz.
burdaki dosyayı yönetici olarak çalıştırın. Komut istemini y ile onaylayın tekrar başlatın.
Son olarak ta sata arabiriminizi güncelleyin. Standart SATA AHCI denetleyici olarak gözüüyorsa eskidir bu da sorun yaratır.

adem atakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
1.jpg
2.jpg

anlayan bakabilirmi resimlere sorun neymiş

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Bozuk sektörlerin olması ihtimaline karşı alınan yedek. Kırmızı çizgi yok yerine sarı işaretli taşıma sarsayıları çok değil hdd yeniyse garantiye göndermek lazım diğilse daha idare eder.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Hdd'nizde 16 tane kesin bad sector var Maxblast programı ile low level format denilen olayı yaparsanız en azından bu sayı 1'e falan düşer sonra o sektörlü yeri ayırırsınız belkide hepsini temizler belli olmaz siz bunu bi araştırıp deneyin yalnız diskinizin boyutuna göre uzun sürebilir 1.5-2 gün gibi geçmiş olsun kolay gelsin :)

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Bozuksektörleri nerden çıkardın çözemedim. Doğal çalışma şeklini gösteren kısım sarı çizikler. Maxblast yapmasını gerektiren bir durum yok şuan.
Çok şüphe varsa CrystalDiskInfo 6.3.2 bir sağlık testi yapılabilir.

adem atakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
beni mahsur görün ama cahil dilinde banada birşeyler anlatsanız :(

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
beni mahsur görün ama cahil dilinde banada birşeyler anlatsanız :(
Yükselterek geçtiyseniz format atın. Denemek isterseniz.
burdaki dosyayı yönetici olarak çalıştırın. Komut istemini y ile onaylayın tekrar başlatın.
Son olarak ta sata arabiriminizi güncelleyin. Standart SATA AHCI denetleyici olarak gözüüyorsa eskidir bu da sorun yaratır.
Bu ısmı denedin mi

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Bozuksektörleri nerden çıkardın çözemedim. Doğal çalışma şeklini gösteren kısım sarı çizikler. Maxblast yapmasını gerektiren bir durum yok şuan.
Çok şüphe varsa CrystalDiskInfo 6.3.2 bir sağlık testi yapılabilir.
16 tane kesin bad sector görüyorum ben sağlık testide yapsa o kırmızı noktalar gözükecek her türlü bence low level formatta fayda var.

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
CrystalDiskInfo 6.3.2 ile hdd tara o sana net bir fikir söylettircektir. . HDD yeni mi eski mi birde
16 tane kesin bad sector görüyorum ben sağlık testide yapsa o kırmızı noktalar gözükecek her türlü bence low level formatta fayda var.
O senin gördüklerin bad sektör değil bad sektöre karşı yaptığı işlem sayısı. Low level format kurtaracakdiye bir kaide yok ayrıca komple raw formatına da çevirebilirsin ki 16 için hdd fabrika dozunda sıfırlanmaz ağır işin altına sokuyorsun.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Mantıklı sen bi Crystal ile tarat kesin bişey çıksın ortaya.
Biliyorum low level'da işler daha kötüyede gidebilir ama şimdi Current pending Sector 16 bunda sıkıntı yok Reallocated Sector Count'da 16 yani 16/16 kesin bozulmuş anlamına gelmez mi bu ben mi yanlış biliyorum?

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Format atılırsa bu şekilde çıkmayada bilir sistem açılışında test yapmak lazım windows her zaman doğru bilgi vermeyebiliyor. En bilinen dosya atma hızı veya dosya atamamsı sorunu olduğunda büyük dosyaları yüklerken kitleniyorsa yapılcak bir şey yok. Yukardakiler çok bir şey söylemiyor şuan için.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
16 sektörde bu kadar yavaşlaması normal değil çünkü sıkıntı başka yerde olabilir haklısınız mutlaka bilgilerin yemeklerinin alınması gerek yeni bir disk yolu gözüküyor gibi garantiye gitmeden bi low level denenebilir yinede başka çare bırakmıyor böyle diskler.

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Format atılırsa bu şekilde çıkmayada bilir sistem açılışında test yapmak lazım windows her zaman doğru bilgi vermeyebiliyor.
16 sektörde bu kadar yavaşlaması normal değil çünkü sıkıntı başka yerde olabilir haklısınız mutlaka bilgilerin yemeklerinin alınması gerek yeni bir disk yolu gözüküyor gibi garantiye gitmeden bi low level denenebilir yinede başka çare bırakmıyor böyle diskler.
Aynen en kritik parça oluyor en ummadık anda yarı yolda bırakıyor. Low format veya normal format denenebilir. Windows kaynaklıda olabilir ama yeni hdd lazım. Hitachi marka tavsiye ederim çok uzun dayanır. Seageate Samsung en çabuk bozulanlar. Toshiba sağlam fakat biraz yavaş. Ben senelerdir Hitachi kullanıyorum yeni neslinide aldım sessiz hızlı arızasız sorunsuz memnunum.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Hitachi güzel ben 7 yıl kullandım memnundum WD diye markalar falan var ucuz diskler yanına bile yaklaşma derim Toshiba'da uzun ömürlüdür SSD alacaksan Samsung'un Evo serisi güzel seçim senin :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Toshiba'da uzun ömürlüdür
Size katılıyorum. Laptobumda 500 GB Toshiba HDD vardı. Yaklaşık 5 yıl kullandım ama birkaç gün önce hasar aldı ve arızalandı. Şimdi ise WD'nin 250 GB HDD'sii kullanıyorum. Aslında ben de SSD almayı düşünüyorum. :)

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Size katılıyorum. Laptobumda 500 GB Toshiba HDD vardı. Yaklaşık 5 yıl kullandım ama birkaç gün önce hasar aldı ve arızalandı. Şimdi ise WD'nin 250 GB HDD'sii kullanıyorum. Aslında ben de SSD almayı düşünüyorum. :)
Benim eski Laptop'ta da WD'nin diski var. Hiç beğenmiyorum okuma -yazma ayrı bir rezalet kasa kalitesi ayrı bir rezalet.Ona verilen paraya 50-60 Lira daha koyarak Seagate,Toshiba gibi birşey alabilirdim. Sağlık olsun zaten ben o Laptop'u kullanmıyorum :) Bende Laptop'umda ki DVD sürücüsünü iptal edip SSD eklemeyi düşünüyorum.Ya da direkt olarak HDD'yi söküp SSD'yi takacağım. Hayırlısı artık :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hiç beğenmiyorum okuma -yazma ayrı bir rezalet kasa kalitesi ayrı bir rezalet.
Size katılıyorum. Windows 10 Pro kurdum. Windows 10'un açılışında süre tuttum. Bir buçuk dakikada açıyor Windows'u. İnşaAllah SSD alırız. :)
Bende Laptop'umda ki DVD sürücüsünü iptal edip SSD eklemeyi düşünüyorum.Ya da direkt olarak HDD'yi söküp SSD'yi takacağım.
Aslında ben de sizin gibi düşünüyorum. DVD sürücüsü yerine şu an kullandığım HDD'yi takıp Sata portuna da SSD'yi eklemek bana mantıklı geliyor.
Ama önce SSD almam gerek. :)

muratbora

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Windows her yeniden başlattığımda %100 disk kullanmaya başlıyor 7 8 dk sürüyor sonra düzeliyor aradan 30 dk geçiyor gene aynı şey oluyor.
Hdd yi kullanan hiç bir şey yok system falan 0.1 kullanıyor yazıyor.
İnternetteki bütün çözüm yollarını denedim işe yaramadı :/
(hızlı getirme akıllı arka plan windows search bunları kapattım-sanal bellek yaptım arka planda çalışan şeyleri kapattm ya internetteki bütün çözüm yollarını denedim bi yardım edin)

Sorunun devam ediyor mu hala çözebildiniz mi ? Nasıl ?