Webmasteryolcu İle Wordpress Kurulum Ders 2

Bu konuyu okuyanlar

webmasteryolcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
  • Merhaba değerli arkadaşlar wordpress derslerimizin 2. dersinde adım adım kuruluma varmaktayız bu dersimizde wordpress dosyalarımızı ftp proğramı kullanarak sunucuya yükleme ve panelimizden sitemiz için veritabanı eklemeyi anlatacağım Allah izin verirse!

Bir önceki dersimizi hatırlayalım ne yaptık ftp proğramı ve wordpress dosylarımızı indirdik inceleme imkanı olmayanlar linkten bakabilirler.
    Bir Önceki Dersimiz: WordPress Kurulum Dosyalar Yükleme İşlemi Ders1

WordPress Dosyaları Hostinge Yükleme

Evet değerli arkadaşlar wordpress dosyalarını ik dersimizde bilgisayarımıza indirdik ve ilk dersimizde birde ftp proğramı verdim indirin bilgisayarınıza kurmanız için çünkü indirdiğimiz dosyaları ftp ile hostingimize bağlanacağız ve yükleyeceğiz.

Ftp İle Hosting’e Bağlantı kurmak

Evet değerli arkadaşlar webmasterliğin altın kurallarından biriside ftp (file transfer protocol) proğramına hakim olmaktır hiç zor değil ilk başta kafanız karışsada hemen alışırsınız ftp bu işin olmazsa olmazlarından arkadaşlar. dosyalarımızı resimlerimizi kısaca site materyallarini yayına bu proğramla göndereceğiz.

Ben ayrı bir konuda kurulum ayar ve siteye bağlanmasını anlattım onu link olarak vereceğim mutlaka ve mutlaka bakın inceleyin arkadaşlar ftp öğrenmeden wordpress kuramazsınız çünkü aşağıdaki linkten ftp anlatımına ulaşabilirisniz:

Ftp İle İlgili Anlatım: Ftp Kurulum Ftp Kullanım

Yukardaki linkten ftp kurulum kullanımı gördüğünüzü var sayarak artık sitemize wordpress dosyalarını yüklemeye geçeceğim arkadaşlar sizlere anlatım ve uygulama sırasında bende http://www.istanbulavcilar.com sitemde uygulama yapacağım oradan takip edebilirsiniz.

Ftp İle WordPress Dosyaları Yükleme

Evet arkadaşlar açıyoruz ftp proğramımızı ve sitemizle bağlantı kuruyoruz çünkü wordpress dosyalarımızı yükleyecez inşeAllah

Wordpress Yükleme Hazırlık

Sponsorumuz: Hemoroid

Evet arkadaşlar görüntüde görüldüğü gibi sitema bağlandım ve bilgisayarıma indirdiğim wordpress dosyamı klasöre çıkarttım ve klasörün içine girdim hosting bölümünde ise cpanel yönetimli sitelerde public_html klasörü içine girip yükleyecez plesk panelli sitelerde ise htdocs klasörü içine yükleyecez arkadaşlar.

Wordpress Dosyaları Hosting'e Yükleme

Evet arkadaşlar üst satırdada belirttiğim gibi cpanelde site dosyaları public_html klasörü içine yüklenir dedik ve public_html klasörü içine girdim sol kısımda (Bilgisayar kısmında) ise yüklenmeye hazır wordpress dosyaalrım var hepsini seçerek Ctrl + A tuşu ile orta ksıımda yer alan ok işaretleri yada sürükleyip bırakarak yüklemeyi başlatıyorum.

Evet dosyalarımız yüklenmeye başladı yaklaşık 10 ile 20 dakika sürebilir bitmesi yükleme devam ederken bizde kurcağımız site için veritabanımızı hazırlayalım arkadaşlar

WordPress İçin Veritabanı

Veritabanı nedir kısaca onu özetliyim arkadaşlar html derslerimizde tüm içerik bilgi hep kodlar içine yazıyorduk wordpress ise php sayfalama ile yapılmakta ve bilgiler veritabanı denen tablolarda tutulmakta php için mysql veritabanı kullanılmaktadır.

Cpanel Veritabanı Oluşturma

Cpanel Hakkında Sitemizde bir çok döküman var arkadaşlar şimdi ona girmiyecem sadece giriş ile ilgili linki ekliyorum cpanel nasıl giriş yapılır hakkında

Cpanel Giriş Yapma

Cpanel Girişi gördükten sonra bende uygulamada kullanacağım sitenin cpaneline giriyorum arkadaşlar cpanel girince sayfanın en alt kısımlarına doğru iniyorum ve aşağıda resimde yer alan Database kısmını buluyorum

Cpanel Veritabanı Bölümü

Resimde yer alan MySQL Databases tıklıyorum arkadaşlar açılan sayfada kullanıcı ve veritabanı oluşturacağım.
    NOT: ilk defa açılan bir hostingde veritabanı kullanıcısı bulunmamaktadır o nedenle veritabanından önce veritabanı kullanıcı ve şifre oluşturmak gerekir kullanıcı oluşturduktan sonra diğer sitelerimiz için kullanıcı gerekmez ilk açtığımızı kullanabiliriz sadece veritabanı kurarak.

Veritabanı Kullanıcı Şifre Oluşturmak

Değerli arkadaşlar veritabanı insanları korkutur bir gerçek ama içine girince bir kaç uygulama yapınca dersinizki bune ya çocuk oyuncağı gibi her zaman zor olasada pes etmeyin yorulmayın dönelim kulanıcı oluşturmaya
    Sistem bizden usarname kısmında veritabanı kullanıcı adı istiyor karakter sayısını aşmadan istediğinizi yazabilirsiniz.

Ben mesela site yazacağım hemen altında yer alan Password ve Password again kısmında ise bu kullanıcı için şifre seçmemi istiyor zor şifreler oluşturun her zaman
    Kullanıcı adım ve şifremi yazdıktan sonra Create user butonuna tıklayarak kullanıcımı oluşturmuş olurum ve oluşturulan kullanıcı bilgilerini gösteyen sayfa açılır altında Go Back (Geri dön) yazan butona tıklayıp geri dönüyoruz çünkü veritabanımızı oluşturacağız.

Şimdide evet arkadaşlar aynı sayfaya geri döncük oluşturduğumuz kullanıcı sayfanın altında yer alıyor solunda delete sil butonu dilersek silebiliriz
    Şimdi New Database (Yeni Veritabanı) kısmına veritabanı için isim belirliyoruz.

Ben site1 diyeceğim siz istediğini yazın ve Create Database butonuna tıklayın arkadaşlar yine biraz önceki gibi oluşturulan bilgiyi gösterdi ve altında geri dön butonu yer alan bir sayfa geri döndük son adım için şimdi kullanıcı ve kurduğumuz veritabanını yetkilendireceğiz veritabanı kurma işlemi bitecek arkadaşlar.

Veritabanı Kullanıcı Yetkilendirme

Yine aynı veritabanı sayfamızdayz arkadaşlar ve sayfanın en altına iniyoruz Add User To Database Kısmında yer alan kullanıcı ve veritabanı alanlarından oluşturduklarımızı seçiyoruz

Veritabanı Kullanıcı Yetkilendirme

Resimde görüldüğü giib kulalnıcı ve veritabanı seçip Add butonuna tıklıyorum arkadaşlar ve açılan sayfada

Veritabanı Kullanıcı İzinleri

bu sayfada izin veriyoruz arkadaşlar tüm izinleri yetkileir vermek için en üstte yer alan ALL PRIVILEGES kısmına tıklamak yeterli olacaktır ona tıklayınca tüm izinler işaretlenecektir ve son olarak Make Changes butonuna tıklayıp veritabanı işlemini bitirmiş oluyoruz.

Tekrar geri dönüp veritabanımız için kullanıcı ve veritabanı adını görebiliriz şifreyi göstermez onuda unutmayın bu bilgileri nerede kullanacğız dersek wordpress yüklendi ve veritabanına bağlama yapacaz yani etkinleştirecez bize veritabanı adı, kullanıcısı, şifresini soracak yani bu hazırladıklarımızı bir harf hatası bile kabul etmez kurulum gerçekleşmez

Veritabanı Bilgileri

Evet arkadaşlar kuduğumuz veritabanı bilgileri ekranda
    veritabanı adı: wwwistan_site1
    veritabanı kulalnıcısı: wwwistan_site
    şifre: hafızamda unutmayın
    icon_smile.gif

Veritabanı hazır ftp dosyalarımızıda yükledik arkadaşlar geriye wordpresimizi kurmak kalıyor hadi kuralım Allahın izniyle

WordPress Kurulum

WordPress kurulum yapılacak siteye girerek başlayacağız arkadaşlar http://www.istanbulavcilar.com siteme giriyorum ve aşağıdaki görüntü çıkmalı sizdede

Wordpress Yapılandırma Dosyası

Yapılandırma Dosyası yarat yazan butona tıklıyoruz arkadaşlar

Yapılandırma Dosyası Tamam

Yapılandırma Dosyası tamamdır ve Devam Edebilirsiniz Butonuna Tıklıyoruz

Veritabanı Bilgileri Girme

Evet arkadaşlar en önemli noktalardan birisine geldik hazırladığımız veritabanı bilgilerini soruyor formda yer alan sadece ilk 3 alanı dolduracağızdiğer kalan alttan iki kızım aynen kalsın
    1. Veritabanı Adı
    2. Veritabanı Kullanıcı Adı
    3. Veritabanı Kullanıcı Şifresi
    Veritabanı Bilgileri Girilmesi

Evet arkadaşlar istediği bilgileri girdim ve gönder butonuna tıklıyorumbilgilerde hata yoksa aşağıdaki görüntüyü elde edersiniz yani başarılı olur hata varsa uyarır geri dönersiniz düzeltirsiniz.

Wordpress Kurulum Bitişi

Şimdi kuruluma başlayabilirsiniz butonuna tıklayarak wordpress yönetimi için kulalnıcı adı şifre belirleyeceğiz o kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapıp sitemizi yöneteceğiz.

Wordpress Yönetici Bilgileri

Son olarak bizden istediği site adı yönetim için kullanıcı adı ve şifre seçmemizi istedi email adresi istedi belirttik ve en altta yer alan Sitemin Google ve Technorati gibi arama motorlarında görünmesine izin ver. tıklanmış olarak kalsın arkadaşlar amacı sitenizin googlede yayınlanmasıdır buda ziyaretçi demektir ve WordPress!i kur tıklıyoruz

Wordpress kurulum Bitti

Giriş tıklayarak yönetim sayfamıza girebiliriz arkadaşlar

WordPress Yönetim Sayfası

WordPress kurulumu yapınca artık herşey yönetimden yapılacak arkadaşlar içerik ekleme eklenti ve temalar ekleme düzenleme gibi
    WordPress yönetim sayfası için site adresinizin sonuna /wp-admin ekleyin kulanıcı adı şifrenizle giriş yapın
    Örnek: http://www.istanbulavcilar.com/wp-admin

SON OLARAK İŞTE KURDUĞUMUZ WORDPRESS YÖNETİMİ

Wordpress Yönetim

bugünkü dersimiz Bu kadar arkadaşlar wordpress kurmayı öğrendik bir sonraki dersimiz ise içerik ekleme yönünde olacak kategori ekleme, yazı ekleme sayfa ekleme, bağlantı ekleme olarak devam edecektir Allaha emanet olun