Web Tasarım Hakkında Sorular

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Evet herkese merhaba arkadaşlar. Ben bu işe atılmak istiyorum. Photoshop hakkında yeterince bilgim var tasarım yapabilirim yani, fakat kodlama kısmı bunları siteye aktarma vs. vs.. Evet sorularımı tek tek soruyorum şimdi..

1- Tasarıma,kodlamaya başlamadan host ve domain alınmalımı ? Eğer hayır ise ne zaman alınmalı ?
2- Photoshop'da tasarım vs. bitti internetten bakarak Dreamweaver ile hazırladım siteyi diyelim.
3- Böyle birşey yapıcam aynı şekil olacak. Buradaki menülere link vs. vermeyi nasıl yapacağız ?
xJaz4Y.png

4- Çalışmalarım kısmına daha sonradan yeni yaptığım photoshop çalışmalarımı eklemek istedim diyelim, buranın göründüğü gibi admin paneli bulunmamakta,
eklemek istediğim yeni çalışmaları daha sonra nasıl ekleyeceğim ?
5- Tasarımımın ortalama boyutu ne olmalı ?

dipnot: İlerleyişe göre yeni sorularım gelecektir, şimdiden teşekkürler.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Host ve domain. Domain adı eğer kaybedilme riski olan bir adres ise hemen alınmalı. Host ise siteyi yayınlamadan önce alınabilir. Zaten bunlardan pahalı olan host.

Şimdi sen bana HTML öğret diyorsun. HTML öğreneceksin. HTML'de imajlara link vereceksin. Aynı zamanda Javascript öğrenmen de faydalı olacaktır. Sonrasında CSS ile devam edersin de sorulardan anladığım daha alınacak çok yolun var. Basitçe HTML ile başla derim. Bakalım sonrasında nasıl gidecek...

Kolay gelsin,

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sorularıma teker teker cevap verme imkanınız varmı acaba ? 1. soru dışında bir cevap görmedim kusura bakmayın lütfen.

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
1- Alan adnını, sizden önce birinin almasından endişe ediyorsanız, alın.
2- Yarım bir soru mu bu?
3- Menülere linkleri:
Kod:
<a href="site">yazı ya da resim</a>
şeklinde verebilirsiniz.
4- Elle eklemeniz gerekiyor. Aynı görünümde yeni bir sayfa yapıp menüye eklemeniz gerekiyor. Admin panelini yapmak için yazmanız lazım. Admin paneli denen şeyin admin paneli olabilmesi için programlanmış olması gerekiyor. Tasarımını yaptım demekle olmaz. Her defasında her şeyi elle yapmak istemiyorum diyorsanız Wordpress, Joomla gibi sistemler kurarak hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
5- Bilgisayarların büyük kısmının çözünürlüğü 1366x768'miş. Netbook, akıllı telefon gibi şeyleri de işin içine katıp daha rahat bir gezinti deneyimi sunmak isterseniz, sitenin genişliği en fazla 1000bilemedin 1020 px olsun.

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
2. soru 3. sorunun devamı gibi birşey işte kusura bakmayın.
Menülere yazı eklemek daha iyi herhalde araştırmalarıma göre resim yüklenmesi sorun vs. imiş. Birde menülere linki nasıl vereceğim domain,host almadan ve adreslerim belli olmadan ?
Şuan ben bir tasarım yapıyorum tasarım bitince resim halinde atacağım o zaman nasıl koyacağım hakkında sizlerden fikir almak isterim.
Ben site genişliğini dediğiniz gibi düşündüm genelde herheks 1366x768 kullanıyor, bu nedenle 1280x720 yaptım.
Ben bu tasarımı şuan photoshop ile yapıyorum, sonrasında ise Dreamweaver ile kodlayıp düzenleyeceğim. Dreamweaver ile yaparsam Wordpress kurabiliyorum değil mi?
Daha çok sorum var fakat hepsini bir anda sorarsam hem siz yardımcı olamazsınız hemde benim kafa iyice karışır sıra sıra gidiyorum o yüzden.

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Nrmalde adres olarak şöyle bir şey yazılır: http://siteismi/klasör/dosya.jpg. Henüz elinizde site adresi yoksa ya da site adresiyle uğraşmak istemiyorsanız, adres yerine ./klasör/dosya.jpg gibi bir şey yapsanız da işinizi görür. Dreamweaver ile yaptığınız tasarımı kolay bir şekilde (bazen o kadar da kolay olmuyor) Wordpress'e uyumlu olarak düzenleyebilirsiniz. Hatta Dreamweaver için Wordpress eklentileri olması gerekiyor (uzun zamandır uğraşmıyorum bu işlerle).

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar ilk tasarımım olduğu için kötü oldu evet biliyorum fakat şuanlık kalitesi önemli değil.
Butonları resim halindemi koymalıyım yoksa Dreamweaverde kodlar ilemi yapmalıyım ? CCS5 vs.. gibi bir site vardı oradan renk, gölge kodlarını vs. alıyorduk. Bu dediğim siteden iç gölge vs. alabilirmiyim? Yani kodlar ile aynı bu şekilde buton yapabilir miyim ? Ona göre kod ile yapacağımda sitenin rahat yüklenmesi için..
Birde orada koyduğum slider geçiş noktalarına link mi vermem gerekiyor yoksa farklı bir yöntemi mi var onun ? Çalışmalarım arasından 6 tane koymak istiyorum mesela oraya nasıl yapmalıyım.
Arkadaşlar birde gerçekten çok yardımcı oluryorsunuz, çok çok teşekkür ederim sizlere..

wj8DMG.png

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
CSS3 ve HTML5 kullanarak düğme yapılabiliyordu ama resim kullansan da olur. Slider'da her resim için resme link eklenmesi gerekiyor. Mesela üstünde ÇOK YAKINDA yazan bir resim var. Onu istediğin bir resimle değiştirip yeni bir link ayarlayacaksın.

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tamam evet öyle ama mesela aşağıdaki düğmelerden tıkladığımda 2. resime geçmesini nasıl sağlayabilirim ? Bağlantı komutu nasıl olmalı yani, daha yeni olduğum için bu işte dün atıldım yani :D düzgün açıklayamayabilirim kusura bakmayın..

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Onun için kullandığınız slider'ın açıklamalarına göz atmanız lazım.

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
HTML5 ve HTML arasındaki fark ne ?
Dreamweaverde hangisi kullanılıyor ?

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar bu şekilde site yapmak istiyorum gayet güzel ve akıcı. ( http://www.mediaclick.com.tr/ )
Menüleri bu kişiler sabitlemiş bu sistem kolay bir sistemmi ? Yapabilir miyim şu durumda yani ben ? Tasarım hakkında sormuyorum kodlama hakkında, tasarım kolay iş. Bu şekilde site yapımlarını anlatan bir konu,site,video varmı bildiğiniz arkadaşlar ?

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar bu şekilde site yapmak istiyorum gayet güzel ve akıcı. ( http://www.mediaclick.com.tr/ )
Menüleri bu kişiler sabitlemiş bu sistem kolay bir sistemmi ? Yapabilir miyim şu durumda yani ben ? Tasarım hakkında sormuyorum kodlama hakkında, tasarım kolay iş. Bu şekilde site yapımlarını anlatan bir konu,site,video varmı bildiğiniz arkadaşlar ?

Bilene kolay,bilmeyene zor.
Şu durumda yapamazsın sen.
CSS bilmiyorsun(yorumlarına göre).Ayrıca site de JS'de var.
İngilizce biliyorsan nettuts'tan başla.
w3cschool,Türkçe olarak da SanalKurs.

-
Ayrıca Dreamweaver editördür. HTML,PHP,ASP CSS,JS,XML yazmak için araçtır.
Hangisini biliyorsan o kodlamayı kullanırsın.
HTML5 en son HTML sürümüdür.

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben bu tasarım stilinde kolay birşey yapacağım en iyisi o şekilde. İlk sitem sonuçta illaki kötü olacak ve başarısız. Temel olarak photoshop çalışmalarımı paylaşmak için açacağım zaten sitemi. İlerki zamanlar da kendimi geliştirdiğimde bunu web tasarım sitesi olarak düzenlemek istiyorum. İnsanlara web tasarım yaparak para kazanmak istiyorum..

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar şimdi arka planı hani çizgi halinde kesince kişinin ekran genişliğine göre yayıyor ya arkaplanı. Ben böyle bir menü bölümü tasarladım fakat göründüğü gibi beyaz tarafı oval olarak geliyor menü bölümünün.. Onuda direkt koyunca halbuki site açıldığında ortalı olacak ve döşenmeyecek. Onu o şeklini bozmadan döşeme imkanım varmı ? Aynı arkaplanı kestiğim gibi kessem yani çizgi halinde olmaz çünkü ovallik oluşmaz. Nasıl yapabilirim ?
x9dEoZ.png

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Oval bölümü altındaki koyu alanı dahil ederek kullan.
Yada,
Oval bölümü arka planı olmadan PNG formatında kaydet.

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ya öyle yaptım ama şimdide tam yukarı bitişmiyor boşluk oluyor. Ya yapamayacağım herhalde ben bunu :( Menü bölümünün ortasına logomu vs. koyacaktım onu bile beceremiyorum resim üstüne resim koyamıyorum daha. Canımı sıktı ya soğudum :(

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Ya öyle yaptım ama şimdide tam yukarı bitişmiyor boşluk oluyor. Ya yapamayacağım herhalde ben bunu :( Menü bölümünün ortasına logomu vs. koyacaktım onu bile beceremiyorum resim üstüne resim koyamıyorum daha. Canımı sıktı ya soğudum :(

Baştan söyleyeyim; darılma, gücenme.

Öncelikle kötünün iyisi bir site bile yapabilmek için "CSS" şart.
CSS'i geçtim tam olarak HTML bildiğinden bile emin değilim.
Bu sebeplerle yapamaman gayet normal.

PS'ta arayüz tasarlamak site yapmak için yeterli değil.
(Arayüzü parçalayıp "Web ve Aygıtlar için Kaydet" demekle site yapmış olmazsın.)

Baştan başlayıp HTML ve CSS öğrenmelisin.
Ondan sonra site yapmaya çalış.
Böyle bir şey bilmeden olmaz.

Enes Yağmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Başka bir uğraş bulmalıyım kendime :/ çalıştığım için zor biraz öğrenmem, stresli bir yapım var zaten. Böyle şeyler öğrenmeye başlarsam çalışma performansım düşer kafam sürekli bu işlerde olur ve sıkıntıdan, stresten pff patlarım ben. Başka birşey bulmam lazım işte, öneriniz olabilir mi bu konuda ? sabah 8 akşam 7 çalışıyorum. Eve geldiğimde sizce neler yapmalıyım ?

krmzgn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım hemen bunları öğrenmen tabii ki zor. Bunlar zamanla ve sabırla olacak işler. Yazılım, algoritma geliştirme, kod yazmaya (html, css, javascript, php vs.) aşinalığın yoksa ilk başta illaki zorlanacaksın. Pes etme en azından bir dene. Sürekli döküman araştır, örnekler bul. Araştırmakla da kalma kod örneklerini kendin test et, kodları değiştir. Kodları test etmen için hosting almana da gerek yok. Xampp indirip kendi web sunucunu kur. Biraz bilgi birikim sahibi olduktan sonra kendi sayfanı tasarlayıp geliştirmeye çalış derim ben. Nacizane fikrim bu.

asiantares

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
wordpress sitemle ilgili sorunların çözümü için yardımcı olabilecek birini arıyorum. Ücretle yardımcı olabilecek arkadaşlar özel mesajla ulaşabilirlerse çok sevinirim.