Soru Web sitesi için gerekenler?

Bu konuyu okuyanlar

mamiyslyrt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir forum sitesi, blog sitesi tarzında bir site açmak istiyorum. Ortalama başlangıç seviyesinde olacak sonradan büyütmeyi amaçlıyorum. Elimde ne kadar para bulunması gerek? Web sitenin alan adı için kaç param olması gerek? Neleri bilmem gerekiyor?

sharp44

Doçent
Reaksiyon puanı
351
Domaini en ucuz google domains üzerinden alabilirsin 75 tl şuanda .com domainler ama ağustosta zam gelecek hızlı olursan ucuzdan alırsın. Hosting olarak odea web öneririm yıllık al ben 65'e almıştım 3 ay önce şu anda düz 100 hesapla. Bunlar tamamsa kaldı script bulmak. Kaliteli scriptler pahalı bu yüzden minimum 500TL'yi gözden çıkar. Yani ortalama 800TL-1000TL civarı bir para çıkarman gerekiyor cebinden. Siteyi kurduktan sonra seo falan gerekiyor bunlarda pahalı. Eğer çok paran yoksa başka şeylere yönlenmeni öneririm.

mamiyslyrt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Domaini en ucuz google domains üzerinden alabilirsin 75 tl şuanda .com domainler ama ağustosta zam gelecek hızlı olursan ucuzdan alırsın. Hosting olarak odea web öneririm yıllık al ben 65'e almıştım 3 ay önce şu anda düz 100 hesapla. Bunlar tamamsa kaldı script bulmak. Kaliteli scriptler pahalı bu yüzden minimum 500TL'yi gözden çıkar. Yani ortalama 800TL-1000TL civarı bir para çıkarman gerekiyor cebinden. Siteyi kurduktan sonra seo falan gerekiyor bunlarda pahalı. Eğer çok paran yoksa başka şeylere yönlenmeni öneririm.
Ücretsiz forum scriptleri var diyorlar. Wordpress gibi onlar güzel midir sizce?

sharp44

Doçent
Reaksiyon puanı
351
Ücretsiz scriptler çok güvenilir olmaz bence. İlla bir kaç yerden açık verir kayıt olan üyelerin bilgileri sızar dışarı falan o yüzden hiç riske girmeyin bence. Ücretli kaliteli bir script bulun

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Önceki yazılanlara bakmayın gayet güvenilirler. MyBB ve SMF en çok kullanılan iki sistem. MyBB SMF'e göre daha modern ve güvenilir.

sharp44

Doçent
Reaksiyon puanı
351
Önceki yazılanlara bakmayın gayet güvenilirler. MyBB ve SMF en çok kullanılan iki sistem. MyBB SMF'e göre daha modern ve güvenilir.
Hocam güvenilir olsa bile herkesin kullandığı scripti kullanmak yerine farklı olmak daha iyi olmaz mı ?

mamiyslyrt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam güvenilir olsa bile herkesin kullandığı scripti kullanmak yerine farklı olmak daha iyi olmaz mı ?
Herkesin kullanması mühim değil. Biraz zaman geçtikten sonra özgü farklı temalara geçerim zaten. MyBB daha önce duymuştum kullananlar çok galiba.

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Forum sistemleri özelinde farklı olmak çok mümkün değil. Şu an görüp görebileceğiniz neredeyse her forum XenForo ve IPBoard ikilisinden biri, eski bir forumsa ve artık yazılım altyapısına yatırım yapmıyorlarsa vBulletin görürsün. Bunlar ücretli sistemler. Parayı verdiğinde temalarla vs. her türlü özelleştirmeni yaparsın. Ücretsiz olanlarda da MyBB ve SMF var, MyBB daha modern bir sistem SMF daha gelenekçi SMF'de temadaki açıktan bile hacklenme ihtimali vardı bir ara. Farklı olmak iyi ama iyi bir bütçe olmadan çok fazla farklı olunmuyor. :)