Vbulletin & SMF Özellikleri Farkları...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Vbulletin 1- Vbulletin paralıdır, geliştiricileri bir arada ve ücretli olarak çalışıyor.
SMF 1- SMF ücretsizdir, geliştiricileri dünyanın farklı yerlerinde gönüllü olarak çalışıyor.

Vbulletin 2- Vbulletinde birçok özellik kendi içinde entegre olarak kurulumda, birlikte gelir. (Örnk: Benzer konular, Global duyuru, Konu değerlendirme, Moderatorü ana sayfada yanda gösterme (admin panelinden ayarlama) Vs. çoğaltılabilir)
SMF 2- Eklenti olarak sonrada kumak gerekiyor ama genelde vbullettinde olan birçok özelliği eklemek mümkün. Mutlaka eklentilere ve güzel bir temaya ihtiyacınız olacak bu malesef kaçınılmaz.

Vbulletin 3- Bazı eklentiler ücretlidir kurmadan önce sorun yaşamamak için dikkatli olun, destek sitelerinden indirdiğiniz eklentiler null olabilir. Eklentiler için vBulletin.org Forum - The Official vBulletin Resource! u kullanın ve güncel eklentileri yükleyin.
SMF 3- Ücretli bir eklentiye rastlamadım.

Vbulletin 4- Türkiyede türkçe destek konusunda biraz sıkıntı çekebilirsiniz SMF ile karşılaştırıldığında. Resmi sitesinde türkçe destek bölümü yok ama onun dışında türkçe destek veriyorlarmı bilmiyorum. Veriyorlarsada ücretli olabilir Ancak yaygın olarak kullanıldığı için birçok konuda google dan bilgi bulunabiliyor.vBulletin.org Forum - The Official vBulletin Resource!
SMF 4- Türkiyede türkçe desteği vbulletine göre birazdaha yaygın gibi geldi bana Resmi sitesinde türkçe destek bölümü var. http://www.simplemachines.org/commun…php?board=76.0 , smf | smf.Gen.Tr | smf.info.tr | Simple Machines Forum | smfTurkiye.Com | smf | smf.Web.Tr| smf | smf 2.x Srmleri | smf | smf SEO | smf | S-m-f.Org | smf smf kullanıyorsanız mutlaka bu siteye üye olun.

Vbulletin 5- Default teması fena sayılmaz değişiklik yapmadan kullanan çok forum var. Yoğun kullanılan bir sistem olduğu için güzel birçok teması var, ücretli olarakta tema satın alabilirsiniz. Eklentileri değişik temalara yüklemek daha kolay.
SMF 5- Default teması insanı hiç tatmin etmiyor. Temalarla görsel olarak vbullettinden hiçbir farkı kalmıyor, tema bakımından zengin sayılır. Eklentilerin default tema dışındaki temalara kurulumları manuel olarak yapmanız gerek ve bunun içinde sabıra, dikkate, not defterine ve ftp programına ihtiyacınız var.

Vbulletin 6- Vbulletinde Resimler, eklentiler ve temanız databasededir, resimleri ve eklentileri ftp dede saklayabilirsiniz admin panelinden ayarlayarak, temanızıda admin panelinden düzenleyebilirsiniz. Bu durum smf ye göre vbulletini biraz ağır kılıyor ama bu kadar özelliğin olduğu bir sistemde buna normal olarak bakılabilir.
SMF 6- Smf de resimler eklentiler tüm tema dosyaları ftp dedir databaseinize bunların yükü binmez boyutunu artırmaz, bu smf nin daha hızlı çalışmasını sağlayan etkenlerdendir. Temanızı ftp programları ile tema dosyalarınız ürenide değişiklik yaparak düzenlemek zorunda kalabilirsiniz.

Vbulletin 7- Smf ye göre gelişmiş, ayrıntılı ince ayarları vardır.(Özelliklerinden kaynaklanıyor)
Smf 7- Ayarları son derece basittir, kullanarak zamanla çok rahat öğrenebilirsiniz, pratiktir.

Vbulletin 8- Orjinal Türkçe Dil paketi yok 3. kişilerden, sitelerden bulmanız gerek yada kendiniz çevireceksiniz :S kendiniz çevirmeye kalksanız ne kadar başarılı olacaksınız ayrıca çok büyük bir zaman ve ingilizce gerek, başka yerlerden indirdiğiniz dil dosyaları ne kadar doğru çevirilmiş tartışmalı, uygun versiyonu bulmak zor, bu durum biraz can sıkıcı bence büyük bir eksik.
SMF 8- Orjinal Türkçe Dil Paketi vardır resmi sitesinden indirebilirsiniz.

SEO
Vbulletin&SMF :
Çok rastladığım çümleler, “SMF nin seo su yok” ,”smf yi google indexlemiyor” tamamen yanlıştır, böyle birşey yok SMF nin seosu Vbulletinin ücretli VBSeo sundan hiçbir farkı yoktur, kullandım kurulumu biraz zor ve windows serverlarda çalışmıyor ama dediğim gibi kurulumunu düzgün olarak yaparsanız özellikleri vbseodan farksızdır. Vbulletin de ücretli olarak Vbseo eklentisi ve ücretsiz Zoints seo eklentisi en çok kullanılanlardır.Vbseo eklentisi zaten ağır olan vbulletini dahada ağırlaştırdığı şeklinde internette yazılar okudum ama kullanmadığım için bilemem. Benim önerim Seo kunusunda ilk olarak mutlaka genel bir araştırma yapmanızdır, ondan sonra kullandığınız sisteme göre eklentilerinizi yükleyin ve meta taglarınızı düzenleyin ve mutlaka robot.txt dosyası oluşturun.

Smf Seo Yapımcı Orjinal Sitesi : Webmaster's Talks !
Smfni Türkçe Destek Bölümündeki Konusu: http://www.simplemachines.org/commun…p?topic=142592

Vbulletin
VbSeo: vBSEO - vBulletin SEO
Zoints: Bu sitede ve her yerde bulabilirsiniz

GÜVENLİK
Vbulletin&SMF :
Güncel versiyonu kullanırsanız (update), Serverınız güvenilirse, şifrelerinize dikkat ederseniz ve kurduğunuz eklentilere dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız. (Bu konuda vbulletin yada smf bölümüne bakınız) Yani smf kolay hack lenir gibi söylemler yersizdir bunlara pekfazla kulak asmayın bence

ÖZET

Smf yapı, admin paneli itibari ile daha basit pratik bir sistem olarak görünüyor hatta görünmüyor öyle ve daha hızlı çalışıyor ancak buna rağmen vbulletinden hiçte geri kalır yanı yok, Vbulletinse admin paneline ve yapısına genel olarak bakıldığında daha ince işlenmiş üzerinde daha çok çalışılmış bir forum sistemi olarak göze çarpıyor, yoğun bir siteniz varsa mutlaka iyi bir server a ihtiyacınız olacaktır.

Smf de beni ençok rahatsız eden bu eklenti yükleme durumlarıydı sistemin en can alıcı noktası olan eklentiler yüklenirken size sorunlar çıkartabiliyor, vbullettindede eklentiler yüklemek daha kolay versiyonunuzla uyumsuz eklenti kurmadığınız sürece pek sorun çıkmıyor,smf deki ‘Mesajlarıma Yazılan Cevapları Göster’ özelliğine insan çok alışıyor tek tıklama ile sizin yazdığınız mesajlara atılan cevapları gösteriyordu vbulletinde böyle bir özellik henüz yok ama onun yerine abonelik sistemi kullanılabiliyor. Genel olarak bakıldığında ikiside forum sistemi ikiside aynı amaca hizmet ediyor, ikiside işinizi görecek özelliklere sahip.

Bu iki forum sistemini açıklamaya çalıştım burda şüpesiz en iyi forum sistemine verilecek tek cevap vbulletindir ama smf ücretsiz bir sistem ve daha hızlı, amacınız ve bütçeniz neyse, bu iki forum arasındaki seçim sizin.

Alıntı

Nisanci93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok güzel yazmışlar. 1-2 düzeltme yapayım. Temaları panelden direkt yükleyebiliyorsunuz ftpye girmenize gerek yok.
birde smf kolay hacklenmez. hatta bir ara smf hacklenemez tarzı yazılar bulunuyordu.

onlyline

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence vbulletin ücretli de olsa dünyadaki en iyi forum scriptidir sunduğu özelliklere bakılırsa smf ye 10 basar smf sadece tekeli önlemek gibi buda windows ve linux savaşına döndü:)

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Vbulletin kalite ve sunduğu hizmet bakımından bence de smf den üstün durumda.

Onurss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SMF hacklenmezse vBulletin haydi haydi hacklenmez :) SMF'i bilmiyorum fakat vBulletin'de açık çıktığı zaman hemen yeni sürüm çıkarılıyor. Güncel sürümleri takip edip her türlü eklentiyi yüklemezseniz vBulletin gayet güvenli bir sistem. Ama forum sisteminin güvenliği yetmiyor, esas güvenlik sunucuda başlıyor :)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
SMF hacklenmezse vBulletin haydi haydi hacklenmez :) SMF'i bilmiyorum fakat vBulletin'de açık çıktığı zaman hemen yeni sürüm çıkarılıyor. Güncel sürümleri takip edip her türlü eklentiyi yüklemezseniz vBulletin gayet güvenli bir sistem. Ama forum sisteminin güvenliği yetmiyor, esas güvenlik sunucuda başlıyor :)

aynen hocam katılıyorum :D Bir ikide ben ekliyem :D scripti kullanan kişinin bilgisi çok önemli çünkü açıklar daha çabuk kapatılılabilir :D + şansda önemli bir faktör :D

NoNeTheLeSs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sizce SDN Sahibi SMF Forum Yazılımı daha iyi olsaydı onda kalmaz mıydı ?
Unutmayın SDN Ailesi işini en iyi yapanlarla çalışır.
Onun için Forever vBulletin :)
Ben ona vBülent'de diyorum :rolleyes:

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Sizce SDN Sahibi SMF Forum Yazılımı daha iyi olsaydı onda kalmaz mıydı ?
Unutmayın SDN Ailesi işini en iyi yapanlarla çalışır.
Onun için Forever vBulletin :)
Ben ona vBülent'de diyorum :rolleyes:

Tabii ki öyle :)
Ama eskiden SMF'ydi :mrgreen:

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Vbulletin çok daha iyi 2 forumuda kullandım ama vbulletin gibi forum yok dünyada henüz kabullenin :D

Thehatip

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Hocam Kendi ağzınızla söylemişsiniz :) Vbulletinde açık çıktığı zaman hemen yeni sürüm çıkarılıyor diye. Niçin SMF'de böyle bir olay yok :) yani Vbulletinin sürümlerine bakın birde SMF'nin arasında ne kadar fark var arkadaş çok güzel yazmış. Güvenlik Konusunda SMF'de bu güne kadar hack sitelerinde dolaşan vasa 2 konu vardır. SMF RC2 Xss :) İşe yaramıyor zaten.

Birde 1.1.4 açığı vardı( Açıkta Denmez ) ama. Bir ara SMF Resmi sitesinde bulunan bir kod yazarı ayrıldıktan sonra SMF'de güvenlik sistemi 0'lara kadar düşmüştü ve uzun bir süre yeni sürüm çıkartmadılar daha sonra :) tekrar ekibe katılması ile Sistem güçlendirildi... Bende Forever SMF diyorum. Vbulletin'e boşu boşuna niçin para ödeyelim? Hem ağır sistem, Hem Karışık Sistem, Hem de ücretli sistem :laugh:

Tr Lokasyon ve ABD Lokasyon Bir Vbulletin ile SMF Hızı konusunda kesinlikle tartışılmaz bile her konuda SMF derim. Seosundan, İşlevselliğine, Tasarımına...

Hocam birde SDN Niçin geçti şeklinde bir yazı yazmışsınız. SMF'nin Vbulletinden altta kalan bir yanını söylerseniz :) sizi haklı bulacağım....

İyi çalışmalar

kasirga098

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
su anda bende smf kullanıorum ama vb de konuyu aldığı gibi alıyo smf için hoteditör mü ne galiba onu kurmak gerekiyo bide vb de eklentiler nerdeyse hepsi otomatik ve sizin bütün temalarınızı kuruyo smf sadece defult temaya kuruyo
Thehatip hadi cvp ver

NoNeTheLeSs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hocam Kendi ağzınızla söylemişsiniz :) Vbulletinde açık çıktığı zaman hemen yeni sürüm çıkarılıyor diye. Niçin SMF'de böyle bir olay yok :) yani Vbulletinin sürümlerine bakın birde SMF'nin arasında ne kadar fark var arkadaş çok güzel yazmış. Güvenlik Konusunda SMF'de bu güne kadar hack sitelerinde dolaşan vasa 2 konu vardır. SMF RC2 Xss :) İşe yaramıyor zaten.

Birde 1.1.4 açığı vardı( Açıkta Denmez ) ama. Bir ara SMF Resmi sitesinde bulunan bir kod yazarı ayrıldıktan sonra SMF'de güvenlik sistemi 0'lara kadar düşmüştü ve uzun bir süre yeni sürüm çıkartmadılar daha sonra :) tekrar ekibe katılması ile Sistem güçlendirildi... Bende Forever SMF diyorum. Vbulletin'e boşu boşuna niçin para ödeyelim? Hem ağır sistem, Hem Karışık Sistem, Hem de ücretli sistem :laugh:

Tr Lokasyon ve ABD Lokasyon Bir Vbulletin ile SMF Hızı konusunda kesinlikle tartışılmaz bile her konuda SMF derim. Seosundan, İşlevselliğine, Tasarımına...

Hocam birde SDN Niçin geçti şeklinde bir yazı yazmışsınız. SMF'nin Vbulletinden altta kalan bir yanını söylerseniz :) sizi haklı bulacağım....

İyi çalışmalar

Siz SMF Kullanmaya devam edin o zaman :)

2007 Yılında ofislerinden çekilmiş bir kaç kare paylaşacağım sizlere.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

Bir yazılımı övmek için diğerini yerin dibine sokmaya çalışanları doğrusu anlamıyorum. :)

Örneğin geliştirici arkadaşımız, "Daha iyi olmasaydı SDN, vBulletin'e geçer miydi" diye sormuş. Bu konuda SDN'nin tercihi bir delil değildir. Nitekim SDN vBulletin'e geçerken de belirttiğim gibi, herkes ihtiyacı neyse ona yönelir. Dolayısıyla SDN'nin SMF kötü olduğu için kullanmaktan vazgeçtiğini söylersek kendi kendimizle çelişiriz. Çünkü SDN, zamanında "iyi" olduğu için SMF'ye geçmişti. :)

SDN'nin vBulletin'e geçmesindeki tek maksat, SMF'nin Google tarafından indexlenmediğine dair yanlış bir algı. Nitekim bu yazıda da belirtilmiş, SEO konusunda aralarında hiçbir fark yok. Hatta SMF'nin Google PageRank değeri, vBulletin'den çok daha fazla. İstediğiniz PageRank sitesinden hesaplayın. Buyurun sonuçlar:

Home of SMF: Free PHP and MySQL forum software 8
vBulletin.org Forum - The Official vBulletin Resource! 5
vBulletin - Instant Community 6

Teorik olarak SMF Google tarafından daha çok indexleniyor. Üstelik SMF, vBulletin'den 2 yaş daha genç. Yani normalde vBulletin sahaya SMF'den 2 yıl önce çıkmış olmasına rağen SMF geriden gelip onu geçmiş.

vBulletin, aslında bir forum olmaktan ziyade, webmasterların ilgisini çekebilmek için her türlü küçük büyük ayrıntıların gereksiz yere doldurulduğu bir sistem. Dolayısıyla atıyorum 100 webmaster farklı şeyler istemişlerse, 100'ünü de uyguluyorlar; ama webmasterların akıl edemediği bir şey var; sen bir özellik istedin, bununla birlkite sana kullanmayacağın 99 özellik daha geldi. Hiç kullanmayacağın şeylerden dolayı da forum kasılıp durmuş olacak.

SMF'nin ise mantalitesi "basitlik" üzerine kuruludur; forum her zaman forum olarak kalmalıdır. Dolayısıyla da kullanımı ve yönetilmesi basit olmalıdır.

Güvenlik konusuna gelirsek; daha önce SMF'deki bir açık yüzünden ele geçirilen bir tek forum sitesi dahi olmadı. ancak vBulletin'de çok oldu. Forumda da bu konuları daha önce tartıştık. Elbette SMF'nin çok yaygın olmadığı için böyle olduğunu düşünebilirsiniz; hayır en önemli neden, vBulletin'de aşırı derecede ayrıntılar olduğu için kodların kontrolü inanılmaz zorlaşıyor; bu nedenle de açık bulunması kolaylaşıyor.

Son bir yıldır SMF geliştirici ekibindeki kopuşlardan dolayı SMF'nin vizyonunda değişmeler olduğunu da söylemeliyim. Malesef yazılımdaki tecrübesiz geliştiricilerin artması, SMF'yi bir yazılım olarak zor durumda bıraktı. Belki de gelecek bir iki yıl içinde SMF çok daha kötü bir sistem olacak.. Yazılım ücretsiz olunca, ücretsiz çalışan geliştiriciler doğal olarak kazanılan paraların nereye gittiği konusunda yönetimle ihtilafa düşüyorlar. :) O nedenle de tecrübeli geliştiriciler birer birer ayrıldılar. Eğer bu şekilde devam ederse, SMF piyasada hızlı çıktığı basamakları daha hızlı bir şekilde yuvarlanarak inecek..

Bu konduaki yazıda da katılıyorum, güzel bir değerlendirme yapılmış. Benim vBulletin'in SMF'den üstün gördüğüm tek özelliği eklenti meselesi. Bu konuda gerçekten güzel bir mantık kurmuş vBulletin ekibi. Fakat şu da bir gerçek ki, vBulletin'de eklenti sorunu yaşarsanız, çözümlemesi SMF'e oranla çok daha zor. Eklenti meselesi dışında da bir forumun ihtiyaç duyabileceği diğer her konuda SMF'nin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Sebepleri çok, daha önceki yazışmalarda ifade edildiği için tekrar yazmaya gerek yok.

Hayırlı günler.

NoNeTheLeSs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Selamlar.

Öncelikle yorumunuzu baştan sona harfi harfine okudum ve güldüğüm yerler çokca oldu.
Sizin nasıl bir web konusunda anlayışınız olduğunu düşünmek bile istemiyorum çünkü ortaya çok gülünç ve saçma şeyler çıkıyor...
Öyle saçma ve anlamsız şeylerden söz etmişsiniz ki hangisine cevap vereceğimi bile bilemiyorum şu an. En başından başlıyım.
Öncelikle Troy ve Webmaster bu iş içerisindeler ve neyin ne olduğunu bilen insanlar.
Eğer SMF fazla indexleniyor olsaydı ben yaptığım aramaların çoğunda SMF görürdüm ki hep vbulletin görüyorum %75 oranda.
Ki bu sonuç çıkıyorsa insanlar vbulletinin ayrıcalığını biliyorlar ve kullanıyorlardır.
SDN tamemen doğru seçimi yaparak vbulletine geçmiştir.
SDN dendiği zaman eskiden insanların çoğu ne anlam ifade ettiğini bilmiyorlar iken vbulletin e geçişten sonra
ve yapılan SEO çalışmalarımızdan sonra şu an Türkiye'nin ilk 100'üne girerek SDN kelimesinin ne anlam ifade ettiğini insanların anladığını yada
ShiftDelete dendiği zaman neresi olduğunu biliyorlar.
Ve şunu rahatlıkla söylüyeyim ki o teoriği nerden bulduysanız yanlış bir düşünce.
Bugün Türkiye'nin en büyük kurumsal ve kişisel vbulletin sitelerine hizmet veren birisi olarak.
Alexa Türkiye sıralamasında 5 adet ilk 100'e hatta ilk 20 'de olan Forum sitelerine hizmet veriyorum.
SEO'suna bakıyorum her türlü vbulletin işini yapıyorum.
Türkiye'nin bakın bakalım Alexa'da ilk 100 deki forumlarından kaç tanesi vbulletin kaç tanesi SMF ?
Daha doğrusu TR de ilk 100 de SMF var mı bilmiyorum bile ben rastlamadım rastladıysanız buyrun ;)
Hadi Alexa'yı geçtik günlük 50,000 hiti geçen bana kaç adet SMF gösterebilirsiniz ? 10 20 30 ? ? Güldürmeyin beni lütfen..
Gelelim şu pagerank olayına kendinizi kendi silahınızla vurdunuz diyebilirim.
Öncelikle Pagerank nedir ? Ne işe yarar ? Yenir mi İçilir mi ? Bunları bir öğrenmenizi isterim.
Pagerank öyle bir algoritmadır ki çözen insan yoktur. Kurucuları geliştiricilerinde sır gibi yatmaktadır.
Bahsettiğiniz gibi 2 yıl daha GENÇ SMF değil mi ? Evet
Peki Pagerank yüksek değerleri kimlere veriyor biliyor musunuz ?
Eski domainlere yani arada 2 yıllık bir zaman dilimi söz konusu.
Sadece zaman dilimine göre değer veriyor dersek tamamen yanlış olur. Ve sizde bana gülersiniz.
Pagerank değeri atanırken Google böcükleri içeriğin özgün olup olmadığına, domain yaşına, backlink değerlerine vs vs bir sürü olaya bakıyor.
Ki ben size bunları boşuna anlatıyorum neden ? Çok ünlü bir SEO uzmanı arkadaşımın bahsettiğine göre ve benim araştırmalarıma göre
Pagerank google sıralamalarında devede kulaktır. O kadar algoritma arasında sadece etki eden ufak bir sistemdir.
Bu eğlenceli çubuğu pek önemsememiz gerektiğini vurguluyor ve neden pagerank meşhuuurdur yazıyorum.
Pagerank çoğu webmaster pagerank için uğraşıyor son dönemlerde.
Bunun belli başlı sebeplerinden biri de pagerank ile link satışının sağlanmasıdır.
Pagerank’in algoritması tam olarak çözülememiştir.
Birçok tez vardır ve denenmiş, bazılarında işe yaranılan yöntemler vardır fakat kesin bir değer yoktur ve olmamıştır da.
Google’ın tamamen çözülemeyen bir algoritmasıdır.
Örnekler:

Google’da aratıyoruz:

- http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=forum&btnG=Google%27da+Ara&meta=&aq=f&oq=

Çıkan sonuçlar da 1.sitenin pr4, ilk sayfanın son sitesi pr5 tir.

- dershane - Google'da Ara

Çıkan sonuçlarda 2.sitenin pr3, 3.sitenin pr4 tür.

Bunlar sadece anlık arayıp bulduğum örneklerdir, birçok örneğe raslayabiliriz.
Pageranke sıkısıkıya bağlanmamanın gerektiğinden bahsediyorum kısacası.
Pagerank’i bir süs olarak görün, kafanıza fazla takmayın.
Hit ve markalaşma ile daha fazla ilgilenin zaten pagerank gelecekçe gelir hakkettiğiniz.
Pagerank’e aldanmayın ve pagerankin sizi bir kelimede direk üst sıraya çıkardığını sanmayın.

Gelelim vbulletin'deki uygulamalara vs
Dediniz ya vbulletinde herşey var. Tabiki olacak neden mi ? Kullanan sayısı SMF'yi savdu savurdu :)
Her türlü ihtiyaçlara karşılık vermek zorunda. Çünkü kullanan kişi sayısı fazla arkadaş. Bunu inkar edemezsin..
Yada sen şuna şöyle demekten çekiniyorsun. SMF çalışanları yatıyor :) Neden SMF de bu kadar özellik yok.
Çünkü kullanan yok kardeşim özellik olsa ne olacak ki ? Jelsoft'u mu geçecekler satın mı alacaklar ? Saçmalık..
Gelelim güvenlik açıkları durumuna.
Bu kadar kullanıcısı var. Bu kadar geliştiricisi var.
Bilende kullanıyor bilmeyende ortalarda hackerim diye gezen lamer ordusu lamerciklerin yapmış olduğu basit şeylere güvenlik açığı denemez bile.
vBulletin kolay kolay hacklenemez vBulletin olduğundan dolayı hacklenemez. Neden hacklenir vBulletin olduğu için değil Server'de açık olduğı için.
Yada bilmeyen kullanıcıların bilmedikleri işlemleri yapmaları sonucunda hacklenir.
Bahsettiğim gibi eline kalem alan yazar oluyor. Hosting ve Domaini bulan vbulletin kullanıyor.
vBulletin'de güvenlik açığı yoktur. Standart bir vbulletinde yani Default bir vbulletin de açık yoktur.
Onu bilmeyen insanların bilmeyen şeyleri uygulamaları sonucunda vBulletin'i hackledik olur ve vBulletin'in adını karaya çıkarırlar.
Halbuki ortada bir nane yok. Eleman gidiyor X yerden Plugin alıyor yüklüyor aradan x gün geçiyor aaaa HACKLENDİM Olamaz. Ne kötü bir sistem diyor :))
Yahu be cahil insan biraz araştır adımlarını ona göre at bilenlere danış sağlam şeylerle ilerlet forumunu. :) vBulletin kurdun diye sen bir dahi değilsin
Bunu bil herşeyden önce.
Vee vee vee vBulletin'de sorun yaşarsanız SMF oranla çözmekte daha zorluk çekersiniz ?
Bu nedir bu ne saçma düşüncedir. Anlam vermek güç. Google'de vBulletin Destek diye arattınız mı hiç ?
Türkiye'de orta iyi ve çok iyi derecede bilen kaç vbulletinci var biliyor musunuz ? Hayır! :) Onun için bilmediklerimizi konuşmayalım burada.
SMF geliştiricileri neden SMF'den kopar ? Birde bunları araştırmak lazım.
SEO konusunda daha bahsetmediğim yerler var. Örneğin vBSEO bir incelemenizi tavsiye ederim yada bilen bir kişiden yorumlarını duymanızı.
Biz SDN'de bir konu açıyoruz Test ettim 116 Saniye sonra Google'de indeksleniyor.
Başka çalıştığım bir firma 93 saniye'de . Şu an SDN Alexa'da hak ettiği yerde mi ? Kesinlikle hayır.
Hedefimiz ilk 50 altına girmektir. Ve bunun için emin olun 3 gündür uğraştığım düşündüğüm bir SEO uygulaması var getirdigim zaman izleyeceğiz.

Ben SMF Kötüdür SMF Kullanmayın SMF den uzak durun gibi yergiler yapmıyorum.
Arkadaşım parası olmayan SMF kullansın güzel sistem ama vBulletin kadar hiç olamaz. Olamayacakta.
Parası olmayan gitsin alsın Host Domain kursun gelişsin bir gün nasılsa vBulletin olacak vBulletin' e geçecek :)
Bu benim son mesajımdı bu vBulletin SMF tartışmasında artık böyle bir konu görürsem kilitleyeceğim hemen.
Çünkü bu yazıya ayıracak zamanım yok bilen biliyor zaten anlatmaya gerek yok.
Ama düşünmeden araştırmadan görmeden yazmayın size tavsiyem budur.
Ve vBulletin SMF tartışmasında son noktayı koyuyorum.
Tüm arkadaşlarımızıda bilgilendirmiş olduk.

Yazılarımda bazı kaynakları kullandım belirtmek isterim.
R10 - Cenk arkadaşımın bir makalesinden yararlandım kendisine sevgilerimi sunarım.

Herkese iyi forumlar herkese güzel projeler.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

Hocam doğrusunu söylemek gerekirse ben senin ciddiyetine güvenerek yazmıştım; açıkçası böyle basit ve çocukça bircevap beklemiyordum senden. Aynı işi yapan ehil kimseler olarak saygı çerçevesinde bir tartışma yaptığımızı zannediyordum.

Beklemediğim bu tavır karşısında yazmamayı tercih edecektim, fakat beni tanıyan arkadaşların daha da hoş olmayan şeyler söyleyip seni utandırmasından endişe duyduğum için yazmaya karar verdim.

Bu konuyu seninle tam bir yıl önce de konuşmuştuk:
http://forum.shiftdelete.net/forum-hakkinda/44502-vbulletin-mi-smf-mi-6.html#post519293

O mesajımdan bazı alıntılar da yapacağım.

Öncelikle Troy ve webmaster'dan başlayalım; kendilerini en az senin kadar tanıdığımı, İstanbul toplantılarında SDN ile ilgili kararları birlikte aldığımızı belirtmek isterim. "Bu işlerde neyin ne olduğunu bilirler" dediğin Troy ve webmaster, SMF'ye geçme kararını da alan kişilerdir aynı zamanda. Yine buna binaen, şu anda senin icra ettiğin vazife için benimle anlaşan da Troy'un ta kendisidir. Ben kurduğun cümleden benim eski SDN webmaster'ı olduğumu bilmediğin sonucu çıkarıyorum. O yüzden daha açık ifade etmek gerekirse ben SDN'de 1 yılı aşkın bir süre forum sorumlusu olarak görev yaptım ve forum olarak SMF'yi, teknik personel olarak da beni seçen, yine "bu işlerde neyin ne olduğunu bilen" Troydur. Yine vBulletin'e geçildikten sonra benim webmaster olarak kalmam için ısrar eden, vBulletin desteği vermemi isteyen de aynı Troydur (sağolsun, kendisi sevdiğim bir arkadaş, abidir). Ve ben bu teklifi kendi projelerime yoğunlaşmak için geri çevirmek zorunda kaldığımda, benden boşalan göreve seni getiren Troydur kendisi. :)

Aramalarda en çok vBulletin çıkmasına gelince; sebebi de oldukça basittir.Nasıl ki sen "vBulletinde daha çok açık bulunur çünkü daha fazla kişi onu kullanıyor" diyorsan, aramalarda daha çok çıkmasının da sebebi budur. Çünkü dünya insanında, özellikle de Türk insanında, "pahalı olan en iyisidir" anlayışı hakim. O nedenle de yazılım dünyasında pahalı olan yazılımlar geniş kitlelere ulaşırlar. Yazılım konusunda malesef biz Türklerin ekstra bir takıntısı vardır. Genellikle en işe yaramaz yazılımları seçeriz. Örneğin sadece bir FTP hesabı oluşturabilen Plesk'i, onlarca faydalı özelliğine rağmen cPanel'e tercih ederiz. Keza hosting otomasyonunda en kötü yazılımlardan biri olan AWBS'yi tercih ederiz. Bu konuda Avrupa'da bir araştırma yaptılar geçen yıl. 10 € şaraplarla 90 € şaraplarıın etiketlerini değiştirdiler ve bir sürü insana tattırdılar. Çoğunluk üzerinde 90 € etiketi olan şarabı beğendi. Halbuki onun gerçek fiyatı 10 €..

Yine bir başka husus olarak da, vBulletin ilk forum yazılımlarından olduğu için, her gördüğümüz forum vB olduğundan, forum onunla yapılır zannederiz ve ondan başkasını tanımayız. Nasıl ki Türk insanının çoğu internet explorer'dan başka tarayıcı bilmediği için internete bir tek onunla girilir zannediyorsa, yine aynı Türk insanı, ilk vBulletin'i tanıdığı için ondan başka forum yazılımı olduğunu bilmiyor. Ben buna kendim çokça şahit oldum; 2000-2005 arası yıllarda, çoluk çocuk forum kurmak istediklerinde hep "nulled" vBulletin kurarlardı, konusu geldiğinde sorardım, "neden bunu kurdunuz", "e forum kurduk ya işte, başka ne kuracaktık" derlerdi. Yani vBulletin'den başka forum var mı, onu bile bilmiyordu çoğunluk. (Sen kendin de söylemişsin zaten, vBulletin'in çok kullanılıyor olmasının en büyük sebeplerinden biri de budur, işi bilmeyen çoluk çocukların forum kuracağım diyerek vBulletin kurmasıdır.)

Neyse ki şu sıralar webmasterlar biraz daha ehl-i akıl kişiler; gördükleri ilk yazılıma dalmıyorlar hemen.

Gelelim senin hizmetlerine; dediğim gibi, ben senden böyle amiyane bir cevap beklemiyordum. Yukarıda da belirtmiştim; bu bir "ihtiyaç-tercih" meselesi. vBulletin'in kötü olduğunu değil, birçok ihtiyaç için gereksizce fazla olduğunu savunuyorum. Yani vBulletin benim gözümde iyi bir yazılım. Fakat sen onu tercih ediyorsun diye o dünyanın en iyisidir diye düşünmek, dünyanın merkezinde kendinin olduğunu zannetmektir. Nitekim elmacik.com/forum adresinde atıl bulunan forumumdaki referanslarımı incelersen, birçok yerli ve yabancı sanatçıya SMF konusunda teknik destek sağladığımı göreceksin. Halbuki ben bunu SMF'nin süper, muhteşem vs olduğuna delil getirmiyorum. Çünkü sen ihtiyacına göre vBulletin seçersin, başkası da ihtiyacına göre SMF seçer. İlla ki yumurta tokuşturmaya, birini övmek için diğerini yerin dibine sokmaya gerek yok. :) Hele ki bunu "profesyonel" bir webmaster yapıyorsa, iki kere düşünmek gerekir.

Üstelik bir webmaster olarak Alexa ranklarının ne kadar değersiz olduğunu anlatmama gerek olması da çok şaşırtıcı. SDN bile Alexa değerini yükseltmek için Alexa Toolbar kullanıyor. Çünkü Alexa'nın tracker kodunu kullanmayan siteler, örneğin benim sitem, Alexa'da 10 milyonuncu bile olsa, senin sitenden daha kötü olduğu anlamına gelmez. Sitemde hiçbir kodu olmayan ve araç çubuğunu kullanmadığım Alexa beni hangi kriterlere göre değerlendiriyor? Bir webmaster'ın bu konuda bilgisiz olması ilginç. Bence SDN'nin mail grubundaki eski yazışmalara bakmalısın bu konuda; gizlilik ilkesine aykırı olduğu için buraya yazmıyorum.

Bu konuda yabancıların milyon üzerinde kullanıcıya sahip birçok forumda SMF kullandıklarını da belirtmek isterim; senin onlardan haberin olmaması, onların var olmadığı anlamına gelmiyor. ;)

Gelelim PageRank meselesine. Hem "bunu çözen insan yoktur" demişsin, hem de "öğrenmeni isterim" demişsin. "Çözülememiş" bir şeyi nasıl öğrenebilirsin? Bir de çözülemediğini kendin söylediğin halde anlatmaya çalışmışsın. Üstelik de PageRank eski domainlere verilir demişsin; vBulletin, SMF'den iki yıl daha eski olmasına rağmen PageRank değeri çok daha düşüktür.

Ayrıca konumuz "Google sıralaması" değildi, "Google indexlemesi" idi ve PageRank Google sıralamasında devede kulak olsa da, Google indexlemesinde en büyük etkendir. Dolayısıyla mesajının yarısı konuyla alakasız bir boyut kazandı. Eğer indexleme ile sıralamanın farkını anlatmam gerekiyorsa, seni bu konuda Google'da arama yapmaya davet ediyorum.

Gelelim "özellik" olayına. Evet, vBulletin'de SMF'ye nazaran daha fazla özellik vardır. Çünkü bu bir "satış" politikasıdır ve sen de o politikaya kurban gitmiş görünüyorsun. :) SMF'de bu özellikler yok, çünkü geliştiricileri bu özellikleri yapamaz... Mı zannediyorsun? Eğer SMF'nin forumlarına girip "özellik istekleri" bölümüne bakarsan, sırf bir tek müşteri istedi diye bir sürü forumcunun kullanacağı yazılımın değiştirilmediğini görürsün. Çünkü sen bir kişi olarak forumda gereksiz bir özellik istiyorsun; ama sırf sen istedin diye binlerce kişi forumunda gereksiz olan, kullanmayacağı o özelliği kurmak zorunda kalıyor. Böylece vBulletin, bir tane müşteriyi memnun etmek için, binlece insanın forumunu yavaşlatıyor. SMF geliştiricileri ise birçok özellik isteğini bundan ötürü reddetmiştir; "forumun forum olarak kalması gerektiği için". Eğer fotoğraf galerisi istiyorsak, galeri kurmalıyız, forum değil. Dileyenler eklenti olarak da kullanabilirler. Sırf bu yüzden SMF geliştiricileri "resmi eklentiler" yayınlıyorlardı yakın zamana kadar. Yani istenen bazı özellikleri, foruma eklemeyip bilerek eklenti şeklinde yayınlıyorlardı ki sadece ihtiyacı olan kullansın. Bu da onların vBulletin'deki özellikleri yapamayacaklarını değil, yapmak istemediklerini gösteriyor zaten. Ki adı da üzerindedir, "Simple" yani basit. Kullanımı ve yönetimi basit olan bir sistem. Oysa vBulletin kullanmak için 3 cilt ansiklopedi kalınlığında kullanma klavuzu okusak yeridir. Çünkü forumla ilgili gereksiz özelliklerden dolayı çok hantal ve karmakarışık bir yönetim şekline sahiptir.

SMF ve vBulletin'i kıyaslarsak daha sayfalar dolusu yazmamız gerekir ama kısaca özetlersek şudur: SMF memnuniyetçidir, vBulletin paracıdır. Senin şu cümlen de bunu gösteriyor:

Çünkü kullanan yok kardeşim özellik olsa ne olacak ki ? Jelsoft'u mu geçecekler satın mı alacaklar ? Saçmalık..

Bu bir itiraftır. SMF'de daha çok özellik olsaydı bile, sen tutuculuğundan dolayı vBulletin kullanmaya devam edecektin. Çünkü cümlenden saldırgan bir politika izlediğin görülüyor. Sana göre "iyi" olmanın tek ölçüsü "para, maddi güç".. Yani Jelsoft'u satın alamadığı müddetçe SMF senin gözünde "iyi" olmayacak. İşte kardeşim, asıl "saçmalık" olan budur.

İnsan yapımı herşeyde bir açık çıkabilir kardeşim. vBulletin'de açık yoktur diye öyle bir söylüyorsun ki, sanki ilahi bir el yazmış kodları. :) Yapma kardeşim, webmaster olarak biliyorsun ki ne kadar güvenli olursa olsun, ileride açık çıkma ihtimali vardır. Örneğin SMF'de şimdiye kadar forumun ele geçirilmesini sağlayacak hiçbir açık çıkmadı; ama bu ileride çıkmayacağını göstermiyor.

SMF ve vBulletin'de sorun çözmeye gelince. Evet, SMF'de daha kolay çözersin; çünkü SMF'in kodları otomasyon mantığıyla çalışır. Bir nevi microkernel-monolitik kernel farkına benzetebilirsin. vBulletin'de kodlar rastgele yazılmıştır, çalışsın da nasıl çalışırsa çalışsın mantığıyla işler. SMF ise herşeyi otomasyona bağlar; eklenti yazılması ve forumun özelleştirilmesi daha kolaydır, sorun oluştuğunda hata kayıt sistemi ve otomasyona bağlanmış modüler yapısı sayesinde sorunun nerede olduğu çabucak tespit edilip kolayca çözülür.

Bunu kim olarak söylüyorum? Özetleyeyim; IPB, vBulletin, phpBB kullanmış ve daha sonra hepsini bırakıp SMF'ye geçmiş; 2 yıl SMF resmi sitesinde Türkiye görevlisi olarak çalışmış birisi olarak söylüyorum. Ben SMF Türkiye resmi moderatörü olduğumda yaklaşık 5.000 Türk üyesi vardı, fakat altı ayda bu sayı 25.000'lere çıktı, mesaj sayısı İngilizce bölümlerin mesaj sayısına ulaştı ve 2 yılda gönderilen mesajlar, sadece 6 ayda yaklaşık 41 katına çıktı.

Türkiye'de orta iyi ve çok iyi derecede bilen kaç vbulletinci var biliyor musunuz ? Hayır! Onun için bilmediklerimizi konuşmayalım burada.

Peki bilmediğimi nereden biliyorsun desem? :) Bu durumda kendi söylediğin yanlışı sen yapıyorsun arkadaşım, bilmediğin bir şey hakkında konuşuyorsun.

SMF geliştiricileri neden SMF'den kopar ? Birde bunları araştırmak lazım.

Bu bir ihtiyaç meselesidir. SMF'deki özellikleri arayan, karmaşa içinde kaybolmak istemeyen SMF seçer, vBulletin'deki özellikleri arayan da vBulletin seçer. Bunu gurur meselesi yapmana gerek yok hocam. :) Ayrıca vBulletin'den SMF'e geçen webmaster sayısını da senin araştırmanı tavsiye ederim eğer bunu delil kabul ediyorsan. Hatta birçok büyük siteyi kendi elimle vBulletin'den SMF'ye aktardım; ki bu konuda vBulletin'den SMF'e nasıl geçileceğini anlatan SMF resmi sitesinde yayınladığım makale de oldukça ilgi görmüş ve birçok webmaster de kullanmıştır. (Bu arada vBulletin'den SMF'e geçerken hiç sıkıntı çekmezsiniz, fakat SMF'den vBulletin'e geçişte sıkıntı var; SDN de bu sıkıntıyı yaşadı ve hatta vBulletin programcılarının yapmadığını Ozanla beraber biz hallettik. Çünkü büyük bir güvenlik sorunu oluşmuştu geçiş sırasında.)

Arkadaşım parası olmayan SMF kullansın güzel sistem ama vBulletin kadar hiç olamaz. Olamayacakta.

Bunun adı önyargıdır hocam, vBulletin'in kodlarında PHP'ye yeni başlayanların bile güleceği şeyler varken (ki önceki mesajlarda ve SDN e-posta grubunda yazdım o kodları), ben vBulletin'e "kötü, kaka" demediğim halde (ki hatta eklenti kurulumunu SMF'den daha çok takdir ettiğimi de söylemiştim), sen "SMF vBulletin kadar olamaz, olamayacak" diyebiliyorsun. Sanırım gelecekten haberler alıyorsun. :)

Parası olmayan gitsin alsın Host Domain kursun gelişsin bir gün nasılsa vBulletin olacak vBulletin' e geçecek

vBulletin lisansı olup da lisansını çöpe atıp SMF'e geçmek isteyen çok kişiye yardımcı oldum şimdiye kadar. Herşey para değildir kardeşim; hele ki yazılım dünyasında kesinlikle para bir ölçü değildir. Ki Troy da her zaman açık kaynak yazılıma destek vererek senin tam tersine düşüncede olduğunu beyan etmiştir çok defa.

Bu benim son mesajımdı bu vBulletin SMF tartışmasında artık böyle bir konu görürsem kilitleyeceğim hemen.

Kusura bakma arkadaşım, ancak ben bunu zayıflık nişanesi olarak görüyorum. Ben SDN'de forum yetkilisiyken, "neden vBulletin'e geçmiyoruz" diye konular da açılıyordu; mesajlar silinmediyse hala okuyabilirsin fırsat varken. Ya da yetkili olduğun için çaktırmadan silmeyi de tercih edebilirsin belki. :) (Tamam şaka yapıyorum. :) )

Bunlara zaman ayırmak zorunda değilim demişsin; elbette. Zaten o yüzden konuya amiyane ve atışma tarzında bir cevap vermene çok şaşırdım. Zaman ayırmak zorunda değilsin; fakat forumdaki diğer insanlar da sana bağımlı değiller; dolayısıyla diğer insanların konuştuklarına tahammül etmeyi öğrenmelisin; hele de elinde yetki varken. Çünkü bu çok küçük düşürücü bir davranıştır.

Hayırlı akşamlar diliyorum.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Sdn vBulletin, Ubuntu-tr Smf ikisi de çok güzel geliyor bana. Sıradan bir üye olarak aralarında bir fark görmüyorum.

NoNeTheLeSs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Selamlar.

Hocam doğrusunu söylemek gerekirse ben senin ciddiyetine güvenerek yazmıştım; açıkçası böyle basit ve çocukça bircevap beklemiyordum senden. Aynı işi yapan ehil kimseler olarak saygı çerçevesinde bir tartışma yaptığımızı zannediyordum.

Beklemediğim bu tavır karşısında yazmamayı tercih edecektim, fakat beni tanıyan arkadaşların daha da hoş olmayan şeyler söyleyip seni utandırmasından endişe duyduğum için yazmaya karar verdim.

Bu konuyu seninle tam bir yıl önce de konuşmuştuk:
http://forum.shiftdelete.net/forum-hakkinda/44502-vbulletin-mi-smf-mi-6.html#post519293

O mesajımdan bazı alıntılar da yapacağım.

Öncelikle Troy ve webmaster'dan başlayalım; kendilerini en az senin kadar tanıdığımı, İstanbul toplantılarında SDN ile ilgili kararları birlikte aldığımızı belirtmek isterim. "Bu işlerde neyin ne olduğunu bilirler" dediğin Troy ve webmaster, SMF'ye geçme kararını da alan kişilerdir aynı zamanda. Yine buna binaen, şu anda senin icra ettiğin vazife için benimle anlaşan da Troy'un ta kendisidir. Ben kurduğun cümleden benim eski SDN webmaster'ı olduğumu bilmediğin sonucu çıkarıyorum. O yüzden daha açık ifade etmek gerekirse ben SDN'de 1 yılı aşkın bir süre forum sorumlusu olarak görev yaptım ve forum olarak SMF'yi, teknik personel olarak da beni seçen, yine "bu işlerde neyin ne olduğunu bilen" Troydur. Yine vBulletin'e geçildikten sonra benim webmaster olarak kalmam için ısrar eden, vBulletin desteği vermemi isteyen de aynı Troydur (sağolsun, kendisi sevdiğim bir arkadaş, abidir). Ve ben bu teklifi kendi projelerime yoğunlaşmak için geri çevirmek zorunda kaldığımda, benden boşalan göreve seni getiren Troydur kendisi. :)

Aramalarda en çok vBulletin çıkmasına gelince; sebebi de oldukça basittir.Nasıl ki sen "vBulletinde daha çok açık bulunur çünkü daha fazla kişi onu kullanıyor" diyorsan, aramalarda daha çok çıkmasının da sebebi budur. Çünkü dünya insanında, özellikle de Türk insanında, "pahalı olan en iyisidir" anlayışı hakim. O nedenle de yazılım dünyasında pahalı olan yazılımlar geniş kitlelere ulaşırlar. Yazılım konusunda malesef biz Türklerin ekstra bir takıntısı vardır. Genellikle en işe yaramaz yazılımları seçeriz. Örneğin sadece bir FTP hesabı oluşturabilen Plesk'i, onlarca faydalı özelliğine rağmen cPanel'e tercih ederiz. Keza hosting otomasyonunda en kötü yazılımlardan biri olan AWBS'yi tercih ederiz. Bu konuda Avrupa'da bir araştırma yaptılar geçen yıl. 10 € şaraplarla 90 € şaraplarıın etiketlerini değiştirdiler ve bir sürü insana tattırdılar. Çoğunluk üzerinde 90 € etiketi olan şarabı beğendi. Halbuki onun gerçek fiyatı 10 €..

Yine bir başka husus olarak da, vBulletin ilk forum yazılımlarından olduğu için, her gördüğümüz forum vB olduğundan, forum onunla yapılır zannederiz ve ondan başkasını tanımayız. Nasıl ki Türk insanının çoğu internet explorer'dan başka tarayıcı bilmediği için internete bir tek onunla girilir zannediyorsa, yine aynı Türk insanı, ilk vBulletin'i tanıdığı için ondan başka forum yazılımı olduğunu bilmiyor. Ben buna kendim çokça şahit oldum; 2000-2005 arası yıllarda, çoluk çocuk forum kurmak istediklerinde hep "nulled" vBulletin kurarlardı, konusu geldiğinde sorardım, "neden bunu kurdunuz", "e forum kurduk ya işte, başka ne kuracaktık" derlerdi. Yani vBulletin'den başka forum var mı, onu bile bilmiyordu çoğunluk. (Sen kendin de söylemişsin zaten, vBulletin'in çok kullanılıyor olmasının en büyük sebeplerinden biri de budur, işi bilmeyen çoluk çocukların forum kuracağım diyerek vBulletin kurmasıdır.)

Neyse ki şu sıralar webmasterlar biraz daha ehl-i akıl kişiler; gördükleri ilk yazılıma dalmıyorlar hemen.

Gelelim senin hizmetlerine; dediğim gibi, ben senden böyle amiyane bir cevap beklemiyordum. Yukarıda da belirtmiştim; bu bir "ihtiyaç-tercih" meselesi. vBulletin'in kötü olduğunu değil, birçok ihtiyaç için gereksizce fazla olduğunu savunuyorum. Yani vBulletin benim gözümde iyi bir yazılım. Fakat sen onu tercih ediyorsun diye o dünyanın en iyisidir diye düşünmek, dünyanın merkezinde kendinin olduğunu zannetmektir. Nitekim elmacik.com/forum adresinde atıl bulunan forumumdaki referanslarımı incelersen, birçok yerli ve yabancı sanatçıya SMF konusunda teknik destek sağladığımı göreceksin. Halbuki ben bunu SMF'nin süper, muhteşem vs olduğuna delil getirmiyorum. Çünkü sen ihtiyacına göre vBulletin seçersin, başkası da ihtiyacına göre SMF seçer. İlla ki yumurta tokuşturmaya, birini övmek için diğerini yerin dibine sokmaya gerek yok. :) Hele ki bunu "profesyonel" bir webmaster yapıyorsa, iki kere düşünmek gerekir.

Üstelik bir webmaster olarak Alexa ranklarının ne kadar değersiz olduğunu anlatmama gerek olması da çok şaşırtıcı. SDN bile Alexa değerini yükseltmek için Alexa Toolbar kullanıyor. Çünkü Alexa'nın tracker kodunu kullanmayan siteler, örneğin benim sitem, Alexa'da 10 milyonuncu bile olsa, senin sitenden daha kötü olduğu anlamına gelmez. Sitemde hiçbir kodu olmayan ve araç çubuğunu kullanmadığım Alexa beni hangi kriterlere göre değerlendiriyor? Bir webmaster'ın bu konuda bilgisiz olması ilginç. Bence SDN'nin mail grubundaki eski yazışmalara bakmalısın bu konuda; gizlilik ilkesine aykırı olduğu için buraya yazmıyorum.

Bu konuda yabancıların milyon üzerinde kullanıcıya sahip birçok forumda SMF kullandıklarını da belirtmek isterim; senin onlardan haberin olmaması, onların var olmadığı anlamına gelmiyor. ;)

Gelelim PageRank meselesine. Hem "bunu çözen insan yoktur" demişsin, hem de "öğrenmeni isterim" demişsin. "Çözülememiş" bir şeyi nasıl öğrenebilirsin? Bir de çözülemediğini kendin söylediğin halde anlatmaya çalışmışsın. Üstelik de PageRank eski domainlere verilir demişsin; vBulletin, SMF'den iki yıl daha eski olmasına rağmen PageRank değeri çok daha düşüktür.

Ayrıca konumuz "Google sıralaması" değildi, "Google indexlemesi" idi ve PageRank Google sıralamasında devede kulak olsa da, Google indexlemesinde en büyük etkendir. Dolayısıyla mesajının yarısı konuyla alakasız bir boyut kazandı. Eğer indexleme ile sıralamanın farkını anlatmam gerekiyorsa, seni bu konuda Google'da arama yapmaya davet ediyorum.

Gelelim "özellik" olayına. Evet, vBulletin'de SMF'ye nazaran daha fazla özellik vardır. Çünkü bu bir "satış" politikasıdır ve sen de o politikaya kurban gitmiş görünüyorsun. :) SMF'de bu özellikler yok, çünkü geliştiricileri bu özellikleri yapamaz... Mı zannediyorsun? Eğer SMF'nin forumlarına girip "özellik istekleri" bölümüne bakarsan, sırf bir tek müşteri istedi diye bir sürü forumcunun kullanacağı yazılımın değiştirilmediğini görürsün. Çünkü sen bir kişi olarak forumda gereksiz bir özellik istiyorsun; ama sırf sen istedin diye binlerce kişi forumunda gereksiz olan, kullanmayacağı o özelliği kurmak zorunda kalıyor. Böylece vBulletin, bir tane müşteriyi memnun etmek için, binlece insanın forumunu yavaşlatıyor. SMF geliştiricileri ise birçok özellik isteğini bundan ötürü reddetmiştir; "forumun forum olarak kalması gerektiği için". Eğer fotoğraf galerisi istiyorsak, galeri kurmalıyız, forum değil. Dileyenler eklenti olarak da kullanabilirler. Sırf bu yüzden SMF geliştiricileri "resmi eklentiler" yayınlıyorlardı yakın zamana kadar. Yani istenen bazı özellikleri, foruma eklemeyip bilerek eklenti şeklinde yayınlıyorlardı ki sadece ihtiyacı olan kullansın. Bu da onların vBulletin'deki özellikleri yapamayacaklarını değil, yapmak istemediklerini gösteriyor zaten. Ki adı da üzerindedir, "Simple" yani basit. Kullanımı ve yönetimi basit olan bir sistem. Oysa vBulletin kullanmak için 3 cilt ansiklopedi kalınlığında kullanma klavuzu okusak yeridir. Çünkü forumla ilgili gereksiz özelliklerden dolayı çok hantal ve karmakarışık bir yönetim şekline sahiptir.

SMF ve vBulletin'i kıyaslarsak daha sayfalar dolusu yazmamız gerekir ama kısaca özetlersek şudur: SMF memnuniyetçidir, vBulletin paracıdır. Senin şu cümlen de bunu gösteriyor:

Bu bir itiraftır. SMF'de daha çok özellik olsaydı bile, sen tutuculuğundan dolayı vBulletin kullanmaya devam edecektin. Çünkü cümlenden saldırgan bir politika izlediğin görülüyor. Sana göre "iyi" olmanın tek ölçüsü "para, maddi güç".. Yani Jelsoft'u satın alamadığı müddetçe SMF senin gözünde "iyi" olmayacak. İşte kardeşim, asıl "saçmalık" olan budur.

İnsan yapımı herşeyde bir açık çıkabilir kardeşim. vBulletin'de açık yoktur diye öyle bir söylüyorsun ki, sanki ilahi bir el yazmış kodları. :) Yapma kardeşim, webmaster olarak biliyorsun ki ne kadar güvenli olursa olsun, ileride açık çıkma ihtimali vardır. Örneğin SMF'de şimdiye kadar forumun ele geçirilmesini sağlayacak hiçbir açık çıkmadı; ama bu ileride çıkmayacağını göstermiyor.

SMF ve vBulletin'de sorun çözmeye gelince. Evet, SMF'de daha kolay çözersin; çünkü SMF'in kodları otomasyon mantığıyla çalışır. Bir nevi microkernel-monolitik kernel farkına benzetebilirsin. vBulletin'de kodlar rastgele yazılmıştır, çalışsın da nasıl çalışırsa çalışsın mantığıyla işler. SMF ise herşeyi otomasyona bağlar; eklenti yazılması ve forumun özelleştirilmesi daha kolaydır, sorun oluştuğunda hata kayıt sistemi ve otomasyona bağlanmış modüler yapısı sayesinde sorunun nerede olduğu çabucak tespit edilip kolayca çözülür.

Bunu kim olarak söylüyorum? Özetleyeyim; IPB, vBulletin, phpBB kullanmış ve daha sonra hepsini bırakıp SMF'ye geçmiş; 2 yıl SMF resmi sitesinde Türkiye görevlisi olarak çalışmış birisi olarak söylüyorum. Ben SMF Türkiye resmi moderatörü olduğumda yaklaşık 5.000 Türk üyesi vardı, fakat altı ayda bu sayı 25.000'lere çıktı, mesaj sayısı İngilizce bölümlerin mesaj sayısına ulaştı ve 2 yılda gönderilen mesajlar, sadece 6 ayda yaklaşık 41 katına çıktı.

Peki bilmediğimi nereden biliyorsun desem? :) Bu durumda kendi söylediğin yanlışı sen yapıyorsun arkadaşım, bilmediğin bir şey hakkında konuşuyorsun.

Bu bir ihtiyaç meselesidir. SMF'deki özellikleri arayan, karmaşa içinde kaybolmak istemeyen SMF seçer, vBulletin'deki özellikleri arayan da vBulletin seçer. Bunu gurur meselesi yapmana gerek yok hocam. :) Ayrıca vBulletin'den SMF'e geçen webmaster sayısını da senin araştırmanı tavsiye ederim eğer bunu delil kabul ediyorsan. Hatta birçok büyük siteyi kendi elimle vBulletin'den SMF'ye aktardım; ki bu konuda vBulletin'den SMF'e nasıl geçileceğini anlatan SMF resmi sitesinde yayınladığım makale de oldukça ilgi görmüş ve birçok webmaster de kullanmıştır. (Bu arada vBulletin'den SMF'e geçerken hiç sıkıntı çekmezsiniz, fakat SMF'den vBulletin'e geçişte sıkıntı var; SDN de bu sıkıntıyı yaşadı ve hatta vBulletin programcılarının yapmadığını Ozanla beraber biz hallettik. Çünkü büyük bir güvenlik sorunu oluşmuştu geçiş sırasında.)

Bunun adı önyargıdır hocam, vBulletin'in kodlarında PHP'ye yeni başlayanların bile güleceği şeyler varken (ki önceki mesajlarda ve SDN e-posta grubunda yazdım o kodları), ben vBulletin'e "kötü, kaka" demediğim halde (ki hatta eklenti kurulumunu SMF'den daha çok takdir ettiğimi de söylemiştim), sen "SMF vBulletin kadar olamaz, olamayacak" diyebiliyorsun. Sanırım gelecekten haberler alıyorsun. :)

vBulletin lisansı olup da lisansını çöpe atıp SMF'e geçmek isteyen çok kişiye yardımcı oldum şimdiye kadar. Herşey para değildir kardeşim; hele ki yazılım dünyasında kesinlikle para bir ölçü değildir. Ki Troy da her zaman açık kaynak yazılıma destek vererek senin tam tersine düşüncede olduğunu beyan etmiştir çok defa.

Kusura bakma arkadaşım, ancak ben bunu zayıflık nişanesi olarak görüyorum. Ben SDN'de forum yetkilisiyken, "neden vBulletin'e geçmiyoruz" diye konular da açılıyordu; mesajlar silinmediyse hala okuyabilirsin fırsat varken. Ya da yetkili olduğun için çaktırmadan silmeyi de tercih edebilirsin belki. :) (Tamam şaka yapıyorum. :) )

Bunlara zaman ayırmak zorunda değilim demişsin; elbette. Zaten o yüzden konuya amiyane ve atışma tarzında bir cevap vermene çok şaşırdım. Zaman ayırmak zorunda değilsin; fakat forumdaki diğer insanlar da sana bağımlı değiller; dolayısıyla diğer insanların konuştuklarına tahammül etmeyi öğrenmelisin; hele de elinde yetki varken. Çünkü bu çok küçük düşürücü bir davranıştır.

Hayırlı akşamlar diliyorum.

Yazacak kadar vaktim yok inan hepsine verebilecek bir cevabım var aslen.

Yazdıgını okumuyorum okumadım da ama SMF yi savunduğunu biliyorum sana SMF ile mutluluklar bir gün geldiğinde anlarsın vBulletin i kullandığında bilirsin sadece alexa sistemini kınadığını okudum kısaca cevap veriyorum alexa kötü bir sistem olacak olsaydı google gidip alexa ile anlasma yapmazdı herneyse konu çıgırından çıkmakta.
Siz SMF Ben vB ;) Yanlış düşüncelerle yanlış seylere cevap verdiğini biliyorum konunun yetki ilede bir alakası yok.

Tercih edecekler için Parası olan arkadaslarımız dediğim gibi vB alsınlar kullanan birisi olarak biliyorum olmayanlarda SMF ile devam

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...