vBulletin mi? SMF mi?

vBulletin mi ? SMF mi ?

• vBulletin

Kullanılan: 57 49.6%
  • SMF

Kullanılan: 58 50.4%

• Kullanılan toplam oy
    115

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Verdiğim kod index.php 'den alıntı, dileyen vBulletin'in kodlarına bakarak görebilir. Ben de senin gibi düşünüyorum PcMaster, yukarıda da söyledim, ücretli bir yazılım olduğu için müşteriler ne isterse onu yapıyorlar, dolayısıyla her kafadan bir ses çıktığından ortaya karman çorman anlamsız bir kod yığını çıkıyor. Maymun iştahlılık; vBulletin ne istediğini bilmeyen, şu da olsun, bu da olsun diyen ve sisteme müdahale etmeyecek bilgisiz kullanıcılara hitap ediyor. Yani parası bol, bilgisi az olanlara.

Aynı, sadece Internet Explorer'a göre kod yazan webmasterlar gibi. Örneğin Türkiye'de devlet sitelerinin çoğu Opera, Firefox gibi tarayıcılarda çalışmaz çünkü sadece IE'ye göre yazılmıştır. Çünkü bu webmasterların görüşü şudur; bir şekilde çalışsın da, nasıl çalıştığı çok önemli değil.

İşte vBulletin de bu mantıkla kodlanıyor; bir sürü özellik olsun da, nasıl kodlandığı önemli değil.

vallaha abi süper demişsin ama tüm webmasterların görüşü böyledir demiyelim :D operaya bakmam ama firefox ie bakarım kesin :D

nyoo

Profesör
Reaksiyon puanı
6
SMF nin arayüzü güzel ancak kullanılması zor, profesyonel forumcular sorun yaşamaz ama bi sürü arkadaş neyin nasıl yapılacağını SMF de çözemedi gitti, eminim modlar da bunlarla ilgili bi sürü mail almıştır. Ayrıca yönetim konsolu daha basit ve anlaşılır, bu mod ların işini kolaylaştırır.

Kişisel Not :
Eğer sizin içinde estetik çok önemliyse VBulletin özelleştirilerek SMF gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Bilmem orasını da neden devamlı vbulletin de ısrar ediyor herkes anlamak zor? Siz bilirsiniz, ben görüşümü söyledim.

maxxdump

Dekan
Reaksiyon puanı
6
Bende vBulletin diyorum daha stabil ve hızlı çalışıyor :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Neden PhpBB yok? Bence en iyisi PhpBB , hem açık kaynak, ücretsiz..

Hangi pano yapısının daha iyi olduğunu görmek istiyorsanız;

http://www.phpbbturkiye.net/hakkinda/phpbb3-karsilastir.html

O dokümanı kim yazmışsa çok fazla hak yemiş bir sürü yalan var orada. SMF'de "Yok" denilen oradaki bütün özellikler var.

İkinci olarak, bu ankette neden phpBB yok diye sormuşsun, şundan dolayı: SDN daha önce SMF kullanıyordu, bir kaç haftadır vBulletin'e geçti ve üyeler arasında vB mi daha iyi yoksa SMF mi daha iyiydi diye tartışmalar olmaya başladı. Bir arkadaş da bunu açıklığa kavuşturmak için böyle bir konu açtı.

lobiya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SDN için vBulletin daha iyi olmuş ama kişisel tercihim IPB'dir.

webmaster

Profesör
Reaksiyon puanı
15
vBulletin ile sadece bir kaç haftalık geçmişim olsa da kesinlikle vBulletin diyorum. Bir webmaster ve yazılımcı gözüyle bakacak olursam benim için nedenleri ;

- vbSeo ile çok güçlü bir google optimizasyonu gücüne kavuşuyorsunuz ve gelen ziyaretçiyi direkt olarak etkiliyor.
- Büyük ziyaretçi kapasitesine sahip forumları kaldırma konusunda çok profesyonel çözümleri var.
- Entegrasyon ve kod yazma konusunda gerçekten çok güçlü platformlara sahip. Eklenti ve Ürün sistemleri sayesinde kodlarına direk olarak müdahale etmeden rahatlıkla sisteme müdahale edebiliyorsunuz.
- Şema sistemi gerçekten çok güzel ayarlanmış, bir çok ayarı yönetim panelinden direk olarak yapabiliyorsunuz.

SMF'i özellikle lisans ücreti almamaları noktasında ve gelişim noktasında çok güçlü bir alternatif olarak görüyorum; fakat profesyonel düşünüldüğünde kesinlikle vBulletin daha iyi bir tercih olarak ön plana çıkıyor.

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Ankete bakılırsa smf yi özleyen çok ( ben gibi ) . Alışmıştık smf ye .

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
vBulletin daha profesyonel bir script.. Daha çok desteği var.. Modifiyelere Daha uygun ve daha elastik bir yapısı var.

Ancak ben smf ye alıştım o yüzden oyumu smf ye verdim. Ancak dediğim gibi vBulletin daha üstün

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Bir koordinatör olarak ben de birşeyler söyleyebilirim ;)

BVB mi SMF mi?

Cevap; VB

:D

Bir kere, vizyonunda internet alışkanlıklarını ve hem site sahiplerinin hem de kullanıcılarının ihtiyaçlarını gözetme vizyonuna sahip.

Sunucunun optimizasyonu, güncelleme ve ek modül yazma konularında SMF'ten daha başarılı. Milyara yakın mesajı olan Vbulletin siteleri mevcut. Rahatlıkla çalışmaya devam ediyorlar.

Kullanıcı tarafında ise sosyal gruplar, blog, fotoğraf albümleri gibi sonradan eklenmeden direkt olarak gelen tümleşik çözümler var. Bunlar SMF'te maalesef yok ya da sonradan yüklemeniz gerekiyor.

Görünüm konusunda ise iş, tamamen site sahiplerine kalmış. Standart görünümle yüz binlerce siteye benzetebilirsiniz ya da ortaya mükemmel işler çıkarabilirsiniz.

Örnek tema sitesi

Özelleştirmek gerçekten çok kolay. İstediğiniz özelliğe müdahale edebiliyorsunuz. SMF'te birçok özelliğe kodlar üzerinden müdahale edebilirken burada panelden erişebiliyorsunuz.

Henüz Vbulletin deneyimlerim başlangıç aşamasında ve bizi çok mutlu eden özellikleri mevcut. Zamanla, bunları daha derli toplu şekilde paylaşabilirim.

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9
SMF gayri ihtiyari değil vefa-i ihtiyaridir.Kimseyi yarı yolda bırakmamış kaç zamn kullanılmıştır, şimdi ona haksızlık etmek olmaz

demir77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bencede smf....Vbulletin dediğiniz forumun lisansı $160
SMF ise tamamen ücretsiz.SMF'yi google indexlemiyormuş diyen arkadaşlar SMF'ye seo kurdunuz mu site uçar kanatlanır adeta:)(Billasa kendi sitemden biliyorum)

Tabi vbulletin de daha çok mod olabilir,daha da iyi olabilir ama fiyat performansa vurdunuz mu kesinlikle SMF derim.Üstelik her geçen gün de fark kapanıyor(kapandı gibi zaten)...

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
SMF sitem var,çok fonksiyonludur.Ama vBulletin en kralıdır.

kramp34

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Ben smf'de kullandım vbulletin'de ama Vbulletin bana göre daha güzel. Dikkat ederseniz bütün büyük forum siteleri Vbulletin kullanıyor.

alabula

Profesör
Reaksiyon puanı
40
vBulletin hızlı ancak çok kirli bir kodlamaya sahip yıllarını bu işe vermiş insanlar daha temiz bir iş çıkarabilirlerdi diye düşünüyorum.
SMF güzel ancak yavaş bir forum sistemi. Ancak SMF tercihimdir.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ben smf'de kullandım vbulletin'de ama Vbulletin bana göre daha güzel. Dikkat ederseniz bütün büyük forum siteleri Vbulletin kullanıyor.

Anılcım bir kaç büyük forum tarafından kullanılması geçerli bir kriter değil. Çünkü vBulletin, SMF'ten iki sene önce de vardı. O "büyük" forumlardan bazıları çok süper forumlar oldukları için değil, "eski" oldukları için "büyük"ler. Dolayısıyla da o dönemde zaten vBulletin patlama yaptığı için vBulletin kullanıyor olmaları gayet normal. (SMF de yoktu henüz..)

İkinci olarak, vBulletin 2 sene önde başlamasına rağmen, yine de SMF'in PageRank'ı vBulletin'den daha büyük. Hem anasayfa olarak, hem de forum olarak. (SMF 7, vB 6 idi en son) Bu durumda nasıl "Google Vbulletini daha çok indeksliyor" deniliyor o da tuhaf geliyor bana. :)

Ayrıca zaman içinde SMF kullanan epey "büyük" forumlar oluştu, Türkiye'de bile üç yüz binin üzerinde üyesi olan SMF forum var.

Tercih meselesi olunca vBulletin olabilir tabi, ama kriteri değiştirelim bence. :)

NoNeTheLeSs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
SMF bir çok kullanıcı için iyi bir deneyim, ama işin içerisine profesyonellik girdiğinde o vBulletinde!

Türkiye'nin En Büyük Forumları'nın %90'ı vBulletin kullanmaktadır.

Bakın solda avatarımda bende vbulletin kullanıyorum :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Nonetheless hocam çok kullanılması "iyi" olduğunun bir göstergesi değil ki. :) Biliyorsun biz Türk milleti olarak inanılmaz özenti olduğumuz için "forum" anlamında ilk gördüğümüz şeylerden biri vBulletindi. O yüzden çok kullanılması normal. Yani Internet Explorer gibi düşün; insanların karşısına ilk o çıktığı için bu kadar çok kullanılıyor ve daha da kötüsü, bilinçsiz kullanıcıya başka bir tarayıcı sunduğun zaman "hani bunda internet yok" diyor.

Yani vBulletin kullanan forumların çoğu sadece özentiden kullanıyor; vBulletin olmayınca bir forumu varmış gibi düşünemiyor. :)

Artı yine insan psikolojisinden kaynaklanan bir durum. Pahalı olunca mutlaka daha iyidir anlayışı hakim. Bir kaç ay önce Fransa'da testini bile yapmışlar. 10 € değerinde şaraplarla 90 € değerindeki şarapların fiyat etiketlerini değiştirip insanlara tattırmışlar ve çoğunluk üzerinde 90 € yazanı beğenmiş. Halbuki aslında o 10 €'luk olanı. :)

Sonra örneğin vBulletinin kodlarını amatör olarak incelediğimde bile profesyonellere kesinlikle yakışmayacak çok amatör mantık hataları ve kirli kodlama görüyorum. Örneğin vBulletin 3.7.2 gibi oldukça yeni bir sürümün index.php dosyasında gördüğüm koda bak:

Kod:
(($vbulletin->options['displayloggedin'] == 1 OR $vbulletin->options['displayloggedin'] == 2 OR ($vbulletin->options['displayloggedin'] > 2 ))

Basitçe bir değişkenin "1 ise, veya 2 ise veya 2'den büyük ise" şeklinde sorgulanmasıdır. Biraz Reha Muhtar sorusu gibi.
- Kaç çocuğunuz var?
- Dört.
- Kaç tanesi kız?
- İki tanesi.
- Peki erkek çocuğunuz var mı..

:)

O kodun yaptığı şey şudur:
Kod:
($vbulletin->options['displayloggedin'] >= 1)

Gördüğün gibi çok amatörce. Bazen vBulletin programcılarının kodları bilerek bu kadar karıştırdığını düşünüyorum.

Yani açıkçası ben vBulletin'in profesyonelden ziyade "ne varsa koyalım abi" mantığıyla çalıştığını düşünüyorum. Böylece webmasterların çoğunun işine yaramasa bile sırf fazla özelliği olduğu için tercih edilmesi sağlanıyor. Böylece fazla müşteri geliyor ama hem forum amacından sapıyor hem de hantal bir yazılım çıkıyor ortaya.

Buna ilaveten, ihtiyaç noktasında da değerlendirme yapmak lazım. Örneğin SMF geliştiricileri bir çok özelliği bilerek eklemezlerdi foruma; bazen o kadar acayip şeyler istenirdi ki, adamlar şunu söylemek zorunda kalırlardı; "bu bir sosyal ağ yazılımı değil değil, bir forum yazılımı ve biz öyle kalmasını istiyoruz". Şimdi foruma galeri özelliğini varsayılan olarak koyup da sistemi kasmanın ve kullanımı zorlaştırmanın bir anlamı yok; adı üstünde: forum. Eğer o site resim galerisi özelliği istiyorsa, zaten tüm forum yazılımları için resim galerisi eklentisi mevcut. Ama dediğim gibi "ne varsa koyalım" mantığıyla çalışınca konuda oldukça "amatör" olan bir çok webmasterın ilgisini çekiyor bu. "Galeri özelliği varmış abi bunun" deyip kullanmayacaksa bile bunu tercih ediyor. İhtiyacı olan zaten ona göre değerlendirip kendisi için en uygun yazılımı seçmeli ki bu durumda vBulletin'in ve SMF'in birbirine göre farklı özellik, avantaj ve dezavantajları gayet tabii olabilir.

alabula

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Nonetheless hocam çok kullanılması "iyi" olduğunun bir göstergesi değil ki. :) Biliyorsun biz Türk milleti olarak inanılmaz özenti olduğumuz için "forum" anlamında ilk gördüğümüz şeylerden biri vBulletindi. O yüzden çok kullanılması normal. Yani Internet Explorer gibi düşün; insanların karşısına ilk o çıktığı için bu kadar çok kullanılıyor ve daha da kötüsü, bilinçsiz kullanıcıya başka bir tarayıcı sunduğun zaman "hani bunda internet yok" diyor.

Yani vBulletin kullanan forumların çoğu sadece özentiden kullanıyor; vBulletin olmayınca bir forumu varmış gibi düşünemiyor. :)

Artı yine insan psikolojisinden kaynaklanan bir durum. Pahalı olunca mutlaka daha iyidir anlayışı hakim. Bir kaç ay önce Fransa'da testini bile yapmışlar. 10 € değerinde şaraplarla 90 € değerindeki şarapların fiyat etiketlerini değiştirip insanlara tattırmışlar ve çoğunluk üzerinde 90 € yazanı beğenmiş. Halbuki aslında o 10 €'luk olanı. :)

Sonra örneğin vBulletinin kodlarını amatör olarak incelediğimde bile profesyonellere kesinlikle yakışmayacak çok amatör mantık hataları ve kirli kodlama görüyorum. Örneğin vBulletin 3.7.2 gibi oldukça yeni bir sürümün index.php dosyasında gördüğüm koda bak:

Kod:
(($vbulletin->options['displayloggedin'] == 1 OR $vbulletin->options['displayloggedin'] == 2 OR ($vbulletin->options['displayloggedin'] > 2 ))
Basitçe bir değişkenin "1 ise, veya 2 ise veya 2'den büyük ise" şeklinde sorgulanmasıdır. Biraz Reha Muhtar sorusu gibi.
- Kaç çocuğunuz var?
- Dört.
- Kaç tanesi kız?
- İki tanesi.
- Peki erkek çocuğunuz var mı..

:)

O kodun yaptığı şey şudur:
Kod:
($vbulletin->options['displayloggedin'] >= 1)
Gördüğün gibi çok amatörce. Bazen vBulletin programcılarının kodları bilerek bu kadar karıştırdığını düşünüyorum.

Yani açıkçası ben vBulletin'in profesyonelden ziyade "ne varsa koyalım abi" mantığıyla çalıştığını düşünüyorum. Böylece webmasterların çoğunun işine yaramasa bile sırf fazla özelliği olduğu için tercih edilmesi sağlanıyor. Böylece fazla müşteri geliyor ama hem forum amacından sapıyor hem de hantal bir yazılım çıkıyor ortaya.

Buna ilaveten, ihtiyaç noktasında da değerlendirme yapmak lazım. Örneğin SMF geliştiricileri bir çok özelliği bilerek eklemezlerdi foruma; bazen o kadar acayip şeyler istenirdi ki, adamlar şunu söylemek zorunda kalırlardı; "bu bir sosyal ağ yazılımı değil değil, bir forum yazılımı ve biz öyle kalmasını istiyoruz". Şimdi foruma galeri özelliğini varsayılan olarak koyup da sistemi kasmanın ve kullanımı zorlaştırmanın bir anlamı yok; adı üstünde: forum. Eğer o site resim galerisi özelliği istiyorsa, zaten tüm forum yazılımları için resim galerisi eklentisi mevcut. Ama dediğim gibi "ne varsa koyalım" mantığıyla çalışınca konuda oldukça "amatör" olan bir çok webmasterın ilgisini çekiyor bu. "Galeri özelliği varmış abi bunun" deyip kullanmayacaksa bile bunu tercih ediyor. İhtiyacı olan zaten ona göre değerlendirip kendisi için en uygun yazılımı seçmeli ki bu durumda vBulletin'in ve SMF'in birbirine göre farklı özellik, avantaj ve dezavantajları gayet tabii olabilir.

Söylemek isteyip de dile getirmekte güçlük çektiğim şeyleri ne de güzel özetlemişsin:)

TerTip89

Asistan
Reaksiyon puanı
1
vB yi para için tercih etmiyorlar ama eklenti ve gelişmişlik bakımından tek geçerim önce kalite derim

Nevan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence SMF, şahsen kullanıyorum ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Ayrıca kurulumu ve kullanımıda çok kolay.
Bunun yanında vBulletinde çok güzel tabiki , ama bence lisansı biraz pahalı. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...