Uzunluğuna göre hangi şifreleri nerede saklamayı tercih edersiniz?

Nerede saklanmalıdır?

• Kullanılan toplam oy
    11

Bu konuyu okuyanlar

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
565
Yanlış bilmiyorsam şifrelerinizin başkaları (özellikle kötü amaçlı kişilerin) tarafından tarafından bilinmesi çok kötü sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden bu şifreler korunmalıdır. Sizce şifreler uzunluğuna göre nerede korunmalıdır?
Not: En fazla 2 oy hakkı.
Kısa şifrelerden bahsettiğim 8-14 haneli şifreler ve uzun şifrelerden bahsettiğim ise 15 veya daha fazla haneli şifrelerdir.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Yanlış bilmiyorsam şifrelerinizin başkaları (özellikle kötü amaçlı kişilerin) tarafından tarafından bilinmesi çok kötü sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden bu şifreler korunmalıdır. Sizce şifreler uzunluğuna göre nerede korunmalıdır?
Not: En fazla 2 oy hakkı.
Kısa şifrelerden bahsettiğim 8-14 haneli şifreler ve uzun şifrelerden bahsettiğim ise 15 veya daha fazla haneli şifrelerdir.
ilk beni sadece cidden iyi tanıyanların bileceği şifreyi önce md5 ile şifreyip sonra kendi algoritmamla sonra sha-1 ile sonra tekrar Kendi algoritmam ile sifreyip not defterine ? not defterini şifreyip bakacağım zaman cozduruyorum

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Ben bütün şifrelerimi aklımda kalacak şeyler yaptım ve alakasız şeyler. Yani kısa bir şifre ise bir düzene göre yaptım. Uzun bir şifre ise bir cümle yaptım. Örnek: AyşeileMehmet.Epic AyşeileMehmet.Steam AdanaveUrfa.Facebook gibi. Tabi örnek olarak böyle saçma şeyler yazdım buraya. Uzun olsun nokta içersin siteye özel olsun yetiyor. Numara gerekiyorsa memleketi ve ya yaşadığım yerin plakasını ekliyorum bitti. En iyi yol bu benim için. Hem unutmuyorum hem güvenli buluyorum.

Kısa şifreyi ise güvenmediğim siteler için kullanıyorum. Harfli ve harfsiz olarak ayırdığım bir şifrem var. Mesela harfsiz olan bir güvenlik açığında çalınmış onu artık kullanmayı pek tercih etmiyorum ancak işe yarıyor yine.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Ben programda tutuyorum tüm şifrelerimi Ai roboform hali ilen pc de duruyor.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Bu arada ek bilgi vereyim. Bitcoin/Etherium gibi sanal para birim cüzdanlarının şifreleri olur ya (Cüzdan kodu) onları asla bir cihazda saklamayın. Onları ezberleyemeyeceğiniz için bir kağıda yazıp kasaya koyun. Hem çalınma riski çok çok düşüyor hem içiniz rahat ediyor. Böyle önemli şeyleri sakın sanal yerlerde saklamayın. (Google Drive gibi yerlere falan da yazmayın.)

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Bazı şifreleri aklımda tutabiliyorum, şifre ezberleme konusunda işte zorluklar yaşasamda bile yeni şifreler ezberlemem gerekiyor yavaş yavaş. ?