Yardım Uzun zamandır mavi ekran yiyorum.

rtrdgkn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
RAM: Xpower Turbine 16GB (2x8GB) 3200MHz DDR4
SSD: Hi-Level 480 GB Ultra Series SSD
Ekran kartı: Ryzen 3 3200G Vega 8
Anakart: ASrock B450M HDV R4.0
İşlemci: Ryzen 3 3200G
SSD değiştirdim, RAM'leri Memtest ile test ettim. Ramleri fiziksel kontrol etmedim çünki anlamıyorum. Problem neyde bulamıyorum. Benzer 3 tane daha hata alıyorum onlarda şu:

-IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
-KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE
-UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP
Ama bunların mavi ekranını yerken mavi ekran donuyordu onların Minidump'ını alamadım.

Minidump:

123122-5281-01.rar :WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (124)
010123-6328-01.rar : PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (50)

Windows'u ve sürücüleri güncelle, format at gibi tavsiyeler vermeyin hepsini çoktan yaptım. Çözülmüyor.

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
367
Şu an kullandığınızdan daha eski bir Windows sürümünü kurmayı deneyin.

rtrdgkn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
işlemci overclock yapılmış mı?
Hayır. BIOS ayarlarını önceden defa varsayılana çevirdim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hiç overclock yerine dokunmadım ama yine ekran fotoğrafı olarak eklemek isterim.
bios.jpg

Son düzenleme:

furiii

Kowalski
Reaksiyon puanı
309
temiz format attınız öyle değil mi? orjinal iso ile temiz format atmak önemlidir. windows altında iken sisteme cpu ve sıcaklık testi yapınız. eğer oyundan atıyorsa ekran kartını da test ediniz.

küçük bir not: hilevel çok dandik bir markadır. test ettim demişsiniz hatta değiştirmişsiniz sanırım ama ben asla o bozuk markaya güvenmem, normal hdd üzerinde windows kurarım daha iyidir.

rtrdgkn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
temiz format attınız öyle değil mi? orjinal iso ile temiz format atmak önemlidir. windows altında iken sisteme cpu ve sıcaklık testi yapınız. eğer oyundan atıyorsa ekran kartını da test ediniz.

küçük bir not: hilevel çok dandik bir markadır. test ettim demişsiniz hatta değiştirmişsiniz sanırım ama ben asla o bozuk markaya güvenmem, normal hdd üzerinde windows kurarım daha iyidir.
Hocam format attım. Hilveleden önce pny vardı. cpu ekran karti ve sıcaklık testi yapmayi bilmiyorum ama bazen oyunlarda sicaklik 50 derece degilken ve cpu cok kullanilmiyor iken ya pc donuyor ya da oyundan atiyor.

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
367
Eğer harici bir GPU kullanıyorsanız ve işlemcimizde onboard GPU varsa onboard GPU ile bilgisayarı açmayı deneyin.

Veya @furiii 'in dediği gibi o SSD'yi kullanmayıp Windows'u HDD'ye kurmayı deneyin.

Son düzenleme:

Linuxd

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
9
Minidump dosyasini inceledim ve:
0x00000124 hatası almışsınız.
Driverları güncelleyip BIOS güncelleyin. Windows Update'den güncellemeleri yapın. Bu arada antivirüs kullanıyor musunuz?

Edit: Daha detaylı inceledim ve sistem dosyalarınız zarar görmüş büyük ihtimalle. Yukarida dediklerimi yapın.

rtrdgkn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Eğer harici bir GPU kullanıyorsanız ve işlemcimizde onboard GPU varsa onboard GPU ile bilgisayarı açmayı deneyin.

Veya @furiii 'in dediği gibi o SSD'yi kullanmayıp Windows'u HDD'ye kurmayı deneyin.
Ryzen 3 3200G işlemcinin içinde ekran kartı var. Kasada ekran kartı yok, apu bir sistem. Bence SSD'den kaynaklanmıyor. Önceki SSD'de de öyleydi. Çok fazla kez kurulum yaptım ve hdd diski yedek disk tüm dosyalar her şey orada. Bu dediğini denemeyeceğim maalesef.
Minidump dosyasini inceledim ve:
0x00000124 hatası almışsınız.
Driverları güncelleyip BIOS güncelleyin. Windows Update'den güncellemeleri yapın. Bu arada antivirüs kullanıyor musunuz?

Edit: Daha detaylı inceledim ve sistem dosyalarınız zarar görmüş büyük ihtimalle. Yukarida dediklerimi yapın.
BIOS'ta son sürümü denedim bir şey değişmedi. ASrock ve AMD'nin sitesindeki driverlari denedim bir şey değişmedi. Güncellemeler tam Antivirüs kullanmayan birisiyim. Sfc scannow gibi komutlar vardı sistem dosyalarını düzelten, o komutları 2 gün önce yaptım. Driver güncelle derken güncel olanları nereden bulabilirim? Ben minidump ismini aratınca aldığım başka bir mavi ekran hatasından bahsediyorlardı. Eğer bu iki hatayı alırsanız büyük ihtimalle ramlerden kaynaklı diyorlardı. İhtimali var mı? Başka yerlerde bu veren hata kodları hakkında ramden bahsediyorlar.

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
367
Ryzen 3 3200G işlemcinin içinde ekran kartı var. Kasada ekran kartı yok, apu bir sistem. Bence SSD'den kaynaklanmıyor. Önceki SSD'de de öyleydi. Çok fazla kez kurulum yaptım ve hdd diski yedek disk tüm dosyalar her şey orada. Bu dediğini denemeyeceğim maalesef.

BIOS'ta son sürümü denedim bir şey değişmedi. ASrock ve AMD'nin sitesindeki driverlari denedim bir şey değişmedi. Güncellemeler tam Antivirüs kullanmayan birisiyim. Sfc scannow gibi komutlar vardı sistem dosyalarını düzelten, o komutları 2 gün önce yaptım. Driver güncelle derken güncel olanları nereden bulabilirim? Ben minidump ismini aratınca aldığım başka bir mavi ekran hatasından bahsediyorlardı. Eğer bu iki hatayı alırsanız büyük ihtimalle ramlerden kaynaklı diyorlardı. İhtimali var mı? Başka yerlerde bu veren hata kodları hakkında ramden bahsediyorlar.
Elinde varsa sistemi farklı RAM modülleriyle dene.

rtrdgkn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
yeni bir tane daha