Dizi Uyanış Büyük Selçuklu

Bu konuyu okuyanlar

tarihselakım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
28 Eylül Pazartesi günü TRT 1 de izleyicisiyle buluşacak olan dizi şimdiden adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Dizi Selçuklu dönemini ele alacak. Bakalım merakla bekliyorum nasıl ele alacak neler olacak. Olay örgüsü nasıl ilerleyecek bunların hepsi soru işareti ancak dizinin fragmanları bize bazı ipuçları da vermiyor değil. Dizinin oyuncu kadrosundaki isimler şöyle;
  • Buğra Gülsoy - Sultan Melikşah.
  • Ekin Koç - Ahmed Sencer.
  • Hatice Şendil - Terken Hatun.
  • Leyla Lydia Tuğutlu - Elçin.
  • Gürkan Uygun - Hasan Sabbah.
  • Osman Sonant - Andreas.
  • Sevda Erginci - Turna.
  • Cemal Toktaş - İmam Gazali
Oyuncu kadrosu baya başarılı görünüyor ek olarak görsel efektlerde bir sinema havası hakim. Aşağıya fragmanı bırakıyorum izleyince ne demek istediğimiz anlarsınız.

tarihselakım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Dizini ilk bölü ile ilgili yorumlarımı kısaca yazıyorum :)

Buğra sanırım Alparslan’ ın ölümünden önceki toyluğu ile sultan olduktan sonraki ağırlığını muazzam hissettirmiş. Muazzam oynamış o geçişi. Müzikler efsane ! Sencer rolüde çok iyi. Sadece hafif sahnelerle oynansa (özellikle saray) çok iyi bir dizi olur Bu arada Nizamülmük tek kelime ile MUAZZAM. Daha iyi bir oyuncu seçimi yapılamazdı....

2. bölümde aksiyon dolu olacak belli....

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Savaş sahnelerini beğendim efektler müzikler felan iyi bizim türk dizilerinden bklemiodum valla bu sahneleri iyi çalışılmış

tarihselakım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
açık konuşmak gerekirse bazı tereddütlerim vardı çünkü tarihi olayları anlatan dizi film belgesel türü şeyleri severim ama dizi ilk bölümüyle kendini kanıtladı...

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Bende bu diziyi heyecanla bekliyordum, beklediğime değdi gerçekten beğendim. Umarım kalite düşmeden devam eder, başarılar diliyorum.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
28 Eylül Pazartesi günü TRT 1 de izleyicisiyle buluşacak olan dizi şimdiden adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Dizi Selçuklu dönemini ele alacak. Bakalım merakla bekliyorum nasıl ele alacak neler olacak. Olay örgüsü nasıl ilerleyecek bunların hepsi soru işareti ancak dizinin fragmanları bize bazı ipuçları da vermiyor değil. Dizinin oyuncu kadrosundaki isimler şöyle;
  • Buğra Gülsoy - Sultan Melikşah.
  • Ekin Koç - Ahmed Sencer.
  • Hatice Şendil - Terken Hatun.
  • Leyla Lydia Tuğutlu - Elçin.
  • Gürkan Uygun - Hasan Sabbah.
  • Osman Sonant - Andreas.
  • Sevda Erginci - Turna.
  • Cemal Toktaş - İmam Gazali
Oyuncu kadrosu baya başarılı görünüyor ek olarak görsel efektlerde bir sinema havası hakim. Aşağıya fragmanı bırakıyorum izleyince ne demek istediğimiz anlarsınız.

Şu Osmanlı dizileri bir bitmedi gitti.Tek adam zihniyetini dizi yapmalarına uyuz oluyorum.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
daha izlemedim, ama efsane diyorlar. bu akşam nasibse bakarım.

zenith25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
dizinin müzikleri tam bizlik olmuş oyuncular da iyi fena değil ama çok makyaş var dedik biz, tarihi olması çok güzel ama hasan sabbah varken hayyam da birazcık duyulmalıydı sanki

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
algı operasyonu, beyin yıkama, tarihi saptırma olacaktır muhtemelen
'Muhtemelen' tabiri daha çok falcılara uyan bir sözcük.
Yazılmış, yaşanmış, olmuş bitmiş bir tarihin neresinde algı olabilir acaba?
O algı işini çok hayran olduğunuz 'Sam amca'lar iyi becerir. Sanki Rambo çekiyormuşuz gibi...

tarihselakım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Diziyi sevenler olacağı gibi sevmeyenlerde olacaktır tabi ki ama burada önemli olan saygı çerçevesinde yorum yapmak ve eleştirmek. Algı operasyonu yapacak bir şey yok tarih bir dizi ile nasıl saptırılabilir gerçekten bunu da anlamak güç.

Lütfen diziyi izlemeyen arkadaşlar izlemediğiniz şey hakkında yorum yapıp komik duruma düşmeyin. Biz burada diziyi sadece konu olarak ela almıyoruz veya bu diziden tarihimizi öğreneceğimizi de söylemiyoruz. Bu dizi adı üstünde dizi içinde senaryo olacak sade bilgi isteyen varsa açar kitap okur veya belgesel izler.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Diziyi sevenler olacağı gibi sevmeyenlerde olacaktır tabi ki ama burada önemli olan saygı çerçevesinde yorum yapmak ve eleştirmek. Algı operasyonu yapacak bir şey yok tarih bir dizi ile nasıl saptırılabilir gerçekten bunu da anlamak güç.

Lütfen diziyi izlemeyen arkadaşlar izlemediğiniz şey hakkında yorum yapıp komik duruma düşmeyin. Biz burada diziyi sadece konu olarak ela almıyoruz veya bu diziden tarihimizi öğreneceğimizi de söylemiyoruz. Bu dizi adı üstünde dizi içinde senaryo olacak sade bilgi isteyen varsa açar kitap okur veya belgesel izler.
Eyvallah... Güzel ve isabetli yorum.

tarihselakım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
İlk bölüme göre ikinci bölümde bazı düzenlemeler dikkatimi çekti,

İlk bölümde dizinin müzikleri ve oyunculukları hakkında olumsuz görüşler vardı bunların bazıları bence haklı eleştirilerdi. İkinci bölümde ilk bölümdeki müziklerdeneser yoktu neredeyse tamamı değişmiş. Bence böyle çok daha güzel olmuş. Oyunculukara gelecek olursak ben bunoktada çok bir eksiklik göremedim ama bu bölümde sanki oyunculuklarda da bi ilerleme var gibi sezdim...

tarihselakım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Bu arada dizi-film izlemek yerine kitap okursanız tarihi daha iyi kavrarsınız.
Güzel kardeşim bu düşünceden uzaklaş cidden sen ve senin gibi düşünenler komik oluyorsunuz. Hala anlamadınız değil mi bizim derdimiz hadi dizi izleyelim de tarihimizi öğrenelim değil. Tarihimizi zaten biliyoruz. Diziler ile tarihimizin yaşatılması hoşumuza gidiyor ve bu yüzden dizi izliyoruz. Şimdi senin mantılığınla bakacak olursak örneğin aşk ve ihanet içeren bir dizi izleyenler aşkı ve ihaneti öğrenmek için mi izliyor ? Bunu derinlemesine bir düşün.

Diziyi beğenirsin beğenmezsin bunda hiç bir sıkıntı yok nasıl ki diziyi sevenler sevmeyenlere saygı gösteriyorsa aynı şekilde diziyi sevmeyenlere de diziyi sevenler saygı göstermeli neyse lafı uzatmaya gerek yok özetle tarih dizi ile öğrenilmez oturup izlenmek içindir diziler bunu anlamışsındır umarım...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dizinin 3. bölüm fragmanı yayınlandı ilk iki bölüm aksiyon düşmedi. 3. bölüm fragmanındanda öyle olacağa benziyor. Diziyi izleyenlere bir sorum olacak sizce Melikşah ile Sencer bir araya gelecek mi?

Son düzenleme:

tarihselakım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Yeni bölüm yine fena geliyor gibi fragmanı bile çok etkileyici olmuşşş