Dizi Uyanış Büyük Selçuklu

Bu konuyu okuyanlar

fatih1430

Asistan
dizinin en önemli karekteri bana göre nizamülmülktür

ilk bölünden sonra yayınlanan pelin çift in proğramınızı izleeden diziyi izlemeyin bence
selçukluların tarihini ele almışlar ilk önce onu izleyin sonra diziyi seyredin bence
 

tarihselakım

Öğrenci
6. bölüm fragmanı yayınlandı. bölümün son sahnesinde sencer gazeliye ok atmıştı onun akibeti ile bir detay göremedim ama fragmanda çok farklı şeyler var ben izleyince şok oldum. Şimdi spoyler vermeyeyim fragmanı aşağıya ekliorum

 

tarihselakım

Öğrenci
6. bölümde merak buyurduğumuz pek çok konu açığa kavuştu. Sencer 'in Gazali'yi bile isteye öldürmeyeceğini bilirdik zaten. Son anda Nizamülmülk'ün yetişmesi ve işaretini zaten 5. bölümün sonunda anlamıştık. Bu bölüm yine bol aksiyonlu geçti. Dizideki favorilerim Sencer, Nizmülmülk ve Melikşah h birde Hasan Sabbah gerçekten bu rolleri oynayan oyuncular hakkını veriyor.Sencer yine her bölüm olduğu gibi ayar vemeye devam ediyor. Bu bölümde türk kadınının ne kadar güçlü olduğunu bir kaz daha görmüş olduk. Çok gururlandığım sahneydi dere kenarındaki çenk sahnesi.Sencer'in batınılerin içine sızmasını Hasan Sabbh'ın öğrenmesi işleri biraz değiştirdi. Hasan Sabbah gerçekten o dönemde her taşın altından çıkan her şeyden haberi olan biriydi bunu biliyorduk.Hasan Sabbah'ın Hayyam'ın evini yakaması ve sonrasında olanlar ise çok da beklediğim bir sonuç değildi biraz ters köşe oldum ne yapıp edip kutsal emantleri alırlar diye düşündüm ama olmadı.7. bölüm framanı henüz yayınlanmadı ama Sencer'in nasıl kurtulacağı konusunda şüphelerim var... Daha önce ki bölümlerde bir öngörüm vardı işte şöyle olur böyle olur diyebiliyordum ama Sencer uçurumdan uçtu öyle olmasa Tapar ve Kınık obasının alpleri gelip kurtarır diyeceğim ama valla tıkandım :)
 

tarihselakım

Öğrenci
7. bölümde bazı sorular yanıt buldu gibi. En büyük soru işareti Sencer'in yaşayıp yaşamayacağı konusuydu. Bu aslında tahmin edilmesi zor değildi ancak internette dönen bazı spekülasyonlar kafalardaki soru işaretini artırdı. İnternette dolaşan haberlerde Sencer'in diziden ayrılacağına dair iddialar söz konusuydu ama biz Sencer'in parmağını kırdığı için bir iki bölüm aktif rol alamayacağını biliyorduk.

Bölümde hep söylediğim gibi oyunculuklar müzikler oturmaya başladı. Bununla birlikte kemik izleyici kadrosu da oluşmaya başladı. Fan hesapları ve forum bölümlerinde Uyanış konusunun aktif olması ve reytingler bunu gösteriyor. Sadece baş roller değil yan rollerde hakkını vererek oynuyor.

Daha önceki yorumlarımda söyledim mi tam hatırlamıyorum ama dizi bazı noktalarda benzerlerinden benim için ayrılıyor. Daha önce sadece sarayda geçen, sadece obada geçen diziler izledik. Uyanış entrika olaylarını minimumda tutarak ilerliyor. Sadece sarayda obada veya cenk meydanında değil hepsinde geçiyor. bu yönünü çok seviyorum.
 

tarihselakım

Öğrenci
8. bölüm böyle tam durağan gidiyor diye sıkılırken sonlara doğru dört koldan aksiyona doyduk. Elçin Hatun olayını çok çözemedim yardım mı ediyor yoksa hainlik mi ediyor tam çıkaramadım. Bölüm genel olarak güzeldi ancak bir kaç noktalarda eleştirim olacak,

Sencer'in Nizamülmülk'e atar yapması hoşuma gitmedi. İstediğin kadar Melik ol karşındaki devletin veziri...
Bir diğer dikkatimi çeken sahne Sencer ve yoldaşlarının cenk ettiği sahne. Yoldaşlarından okçu olan biri düşmanı öldürüyor düşman ölünce diz çöküyor eleman onun üzerinden atlıyor orası çok olamış.

Gelecek Bölüm Teorilerim

Bu bölümde Hasan Sabbah'ın akıbetini merak ediyorum muhtemelen Baş Dai ile araları burada açılacak. Artık Hasan Sabah bu yolda tek yürüyecek.

Tapar'ın imdadına Melikşah Yetişecek. Elçin'i iyi niyeti Melikşah ile olan gerilimin dinmesini sağlayabilir.

Turna Hatun'a saplanan ok onu öldürür mü bu konuda çok emin değilim. Orası benim için muallakta. Eğer Turna ölürse Sencer hepten delirip Yorgos'u lime lime eder... Batıniler yine virüs gibi yayılmaya devam ediyor.

Kutsal emanetler sanki bir süre daha hainlerin elinde kalacak gibi görünüyor.

Sonuç; bölüm genel olarak güzeldi yukarda bahsettiğim bir iki pürüz dışında... Yine bizi merak içinde bırakan bir bölüm oldu. Diğer bölümlerde olduğu gibi...
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst