USB 3.0 ve SATA hız farkı?

Bu konuyu okuyanlar

turgutsalgin

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Elimde bir adet 256 GB 5400 RPM harici disk var. Bunu genelde dosyaları depolama amacıyla kullanıyorum. Fakat laptobun SATA kısmı boş olduğu için yeni disk alana kadar takayım dedim ama bir adet vidasını o kadar uğraştım sökemedim. Hatta biraz yaladı, o yüzden vazgeçtim. Benim merak ettiğim SATA, USB'ye oranla ne kadar hızlı? USB'de genelde saniyede 40 MB olarak aktarıyor. Sata versiyonu hakkımda bilgim yok fakat laptop bu sene üretildi.

Ayrıyeten o vidayı daha da yalatmadan nasıl sökebilirim, vida çok küçük.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Seagate Firecuda 2.5" gibi kalitesi iyi bir disk alırsan ortalama 140 mb/sn okuma yazma hızı alabilirsin. Ancak mekanik disk devri bitiyor yavaş yavaş. 2.5" SSD daha iyi olur.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Elimde bir adet 256 GB 5400 RPM harici disk var. Bunu genelde dosyaları depolama amacıyla kullanıyorum. Fakat laptobun SATA kısmı boş olduğu için yeni disk alana kadar takayım dedim ama bir adet vidasını o kadar uğraştım sökemedim. Hatta biraz yaladı, o yüzden vazgeçtim. Benim merak ettiğim SATA, USB'ye oranla ne kadar hızlı? USB'de genelde saniyede 40 MB olarak aktarıyor. Sata versiyonu hakkımda bilgim yok fakat laptop bu sene üretildi.

Ayrıyeten o vidayı daha da yalatmadan nasıl sökebilirim, vida çok küçük.
Sata daha hızlı diye biliyorum