Soru Üniversiteler yüzyüze olmalı mı?

Dilara Kaya

Profesör
İçerik Ekibi
Bence korona illeti bitene kadar online olmalı bahar döneminde yüz yüze olmalı belki bahar dönemine kadar virüs yok olur ama
Düğünler yapılıyor her etkinlik devam ediyor insanlar dipdibe dolanıyor en son ayasofyadaki görüntüyü de gördük bunlar sorun olmuyorsa okullar niye açılmasın

Falcaocu efekeskin0

Doçent
Yasaklı
Şuan için uzaktan olması iyi olur. Eğer öğrenci göçe başlarsa belki virüs yayılma hızı artar. Sonuçta büyük bir oran yurtlarda kalıyor ve toplu taşıma kullanıyor. Ki yurt odalarında sosyal mesafeye uymak imkansız sanki. 4 kişi var diyelim oda da hepsi farklı ünüversite ve farklı toplu taşıma güzergah düşünsenize bi. Üniversitede sınıflarda yine aynı şekilde. Ha diyelim okey herşey. 30 kişilik sınıfta 10 kişi var aralarda mesafe var öğrenci oturdu. Yani kapalı ortamda hava akışı nasıl olacak ? Bu işin kışı var yağmuru var pencere her haim açık olamayacak ve pencere açık olsa dahi kimi zaman yeterli hava akışı sağlayamayabilir. Ayrıca üniversitede öğlen yemeği için sıraya geçen öğrenci için düşünelim. Sırada kişiler arası mesafeye düşünün. Yemekhanede masalarda 1 er boşluk bırakılarak oturtulduğunu düşünün. 1000 kapasite düşer 400 500 Belki. Felaket bir yemek sırası olur. Öğle arası 1.5 saatte öğrenci yemek yiyemez ve mağdur olur. Yemeği dışarıdan her gün yiyemez öğrenci. Okul verir 3 4 tl ye tabldot. Bu hususu yurtlarda sabah kahbaltısı için düşünün. Yani bir sürü sıkıntı olacak şey var. Kapasite artırmakta ha diyince olmuyor. Tedavi bulunana kadar uzak eğitim mecburi. Uygulamalı derslerde artık ne zamana yapılır bilemem.

evde duram

The Judge

bmbozbey
Yönetici
Moderatör
Bazı kemik derslerin haricinde online olabilir.
Kimse kusura bakmasın online eğitim bir yere kadar.
Dersi işlerken anlatan eğitmenin enerjisine de ihtiyacımız var.
10 numara ders anlatan eğitmenler online platformda vasatın çok çok altında ders anlatıyor.

Dediğim gibi bir çok ders online ortamda verilebilir fakat bir kısmı yüz yüze olmalı.
Sadece o ders için bir program oluşturulabilir fakat oldukça da karmasık bir sistem içine girilmiş olur.

Korona ile başa çıkmayı öğrenene kadar online olması şart sonrası için ise bazı bölümler çoğu dersini uzaktan egitim olarak verirler hiç bir sıkıntı çıkmaz hem hocalar rahat eder hem öğrenciler.

Görkem Say

Ride for Ruin and World's Ending!
Yönetici
Super Moderator
Editor
Bana kalırsa açılmamalı. Şu an açıklanan vakalar gerçeği yansıtmıyor. Sadece zatürre hastalarını yazıyorlar. Valilerin karantina açıklamaları ile sağlık bakanı çelişiyor. Birçok yer sürekli karantina altına alınıyor, hastanalar de COVID-19 birimleri yeniden açılıyor. Özel hastaneler test yapmıyor, yapılan yerlerde pozitif çıkan vakalarda kayıt edilmiyor. Yani vaka sayısı 1000'den çok daha fazla. Zaten entübe ve yoğun hasta sayıları da çıkarıldı listelerden. Kısaca durum hala çok ciddi ve açılmamalı. Şu an ekonomi ölmesin diye düğün vb. toplu işletmeleri açıyorlar ancak üniversiteler uzaktan da eğitime devam edebilir.

lotusadana

Doçent
Eğitim öğretimi sadece okul olarak düşünmeyin.
Bazı üniversiteler teorik dersleri online uygulamalı dersleri bölünmüş sınıflarla yüzyüze yapalım diyor. Sosyal mesafe, havalandırma vs dikkat ederiz diyor. Ama yurtlar zaten yetersiz. Orada iş karışıyor. Ayrıca servisler, toplu taşıma vs hep sıkıntı.
İlköğretim ve ortaöğretimi yatılı okuyanlar var. YİBO var yurtta kalan var.
Ben ağustos değil eylülde bile devlet okullarının açılacağını düşünmüyorum.
(Az önce canlı ders için teknik eksiklerimizi araştırıyordum. Seste sıkıntı oluyordu. Huniyle idare etmiştik. Kafa mikrofonu baktım.)

Webhead

Dekan
Kesinlikle açılmalı
Ben bu konuda sana katılmıyorum çünkü virüs halen devam ediyor ve 2.dalga geliyor diyorlar bence ailenin yanında istedikleri gibi rahat takılamıyorlar dısarda ortamlara akmak icin okulun açılmasını isteyenler var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Verimli olup olmadığı tartışılır ama şu korona zamanı online eğitime devam edilmeli
Nihayet biri benim dilimden konuşuyor

Son mesajlar