Ülkemizi neden bu kadar aşağılıyoruz?

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Ülkemizi neden bu kadar aşağılıyoruz?

Bildiğiniz gibi TÜRKİYE'de ne olursa olsun kendi milleti kendisini aşağılamaya bayılır. Kafamda milyonlarca soru var çoğunun cevabı var çoğunun yok. Benim anlamadığım bir insan ülkesini nasıl aşağılayabilir yada nasıl küçük düşürüp küçük görebilir.

Cumhurbaşkanına saygıda kusur ediyoruz neden?
(Atatürk düşmanına bile saygıda kusur etmezken Atatürkçü veya Atatürk yolunda ilerliyoruz diyenler niye kendi ülkesinin Cumhurbaşkanına saygısızlık eder? )

Bir trafik kazası olduğunda bu olay yalnızca türkiyede olur derler?

(Dünyanın çeşitli ülkelerinde daha feci veya daha aptalca ölümler olduğu halde neden?)

Devleti yönetenler iyi veya kötü yönetebilir peki kurallara/kanunlara uymadığımız halde neden devleti suçluyoruz?
( sigara yasağı:
İçen kişi: Devlet benim özgürlüğüme karışamaz.
Sigara özgürlük değil aksine çoluğunu çocuğunu insanları zehirleyen lekeleyen dünya tarihinde yapılmış en korkuç maddelerden biridir. Zehirlemeyi bırak en kötü ayda 200 lirayı sigaraya veriyoruz ailemizin çoluğumuzun çocuğumuzun rıskından)

Devlete vergimizi vermediğimiz halde neden daha fazla yardım/destek taleb ediyoruz?

Bunlar şuan aklıma gelen birkaç soru/düşünceler. Atatürk'ün bahsettiği dış güçleri biliyoruz. Kaldıki bu günlerde üzerimizde pekte etkileri olmadığı gözüküyor. Size amerika yada başka bir ülke yönetiyor gibi gelebilir ama bu ülke hiç bukadar laik demokratik ve özgür olmamıştır.

Biz türkler parayı herzaman kolay yoldan kazanmayı severiz. Çoğumuzun işi vardır ama hakkını bile vermeyiz. Hakkını vermediğimiz paranın daha fazlasını isteriz.

Bu günlerde milletimiz kendi hainliğinin içinde kaybolmuş durumda. Sahip olduklarına şükretmekten çok hiç bir şey yapmadan daha fazlasını istemektedir.

Kredi kartına bukadar talip olmasaydık şimdi kriz bize vurmamış olurdu. Bunuda devlete maal ettik. Kredi kartıyla alamıyacağımız eşyaları taksitle ala ala ödeyemez olduk. Ayağımızı yorganımıza göre uzatsaydık hasta olmazdık.

İşsizlikte var ülkemizde ama iş yok deyip bir kenara atanlar devleti yıpratanlar ve suçlayanlar dünyanın neresine giderseniz gidin iş yapmayı bildikten sonra çalışır parasını kazanırsın.

Biri iş buluyor 600 maaş yemek ssk kabul etmiyor. Sonra iş yok. Kendinden fedakarlık etmeden yükseklere çıkamazsın bilmediğimiz bir durum.

Bölünüyoruz dediler insanları paniklettiler, iş yok dediler çalışmak istemeyenlerin kafasına soktular iş yok çalışamıyorum dedirttiler.

Ülkeyi satıyor dediler ki bunun dünyadaki adı özelleştirme amerika israil fransa italya bile özelleştirme yapıyor müslümanlara kendi devletinden şirketler veriyorlar satmış mı oluyorlar.

Amerikaya israile yada diğer ülkelere laf atıyoruz onların kültürünü giyimini altini edevatını kullanıyoruz birşey olmuyor özelleştirince ülke satılıyor gülüç.

İşin aslı amerikanın yada dış güçlerin bizi böldüğü bizi satın aldığı yok.

İşin aslı bizim kendimize olan düşmanlığımız ve kıskançlığımız.

Devletini saymayan aşağılayan küçümseyen terösitlerden bile daha vatan hainidir!

Yazı tamamen kendime aittir.

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende ayni fikirdeyim, anahaberlerde asina oldugumuz sozlerden nefret ediyorum, ornek;
sadece turkiyede olur dedirten olay,

chemical

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bencede haklı bir sitem olmuş. Katıldığım yerler var katılmadığım yerler var. Ama gerçekten devleti aşağılamaktan vazgeçmeliyiz. Amerikalılar öyle bir ırk olmadığı halde (veya bırakılmadı diyelim) her fırsatta kendi soylarını överken biz Göktürkler, Selçuklular , Osmanlılar gibi geçmişe sahipken her fırsatta kendi milletimize biz şöyleyiz biz böyleyiz devlet devlet değil ülke ülke değil deyip duruyoruz. Bu devleti biz kurduk biz yaşatıcaz.

lauset

Doçent
Reaksiyon puanı
2
sadece turkiyede olur dedirten olay:thumbdown:

Benimde nefret ettiğim bir cümle ..

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Kendimize güvenimiz yok. Doğru düzgün üretip sattığımız bir şey yok. Yıllarca hep siz yapamazsınız, beceremezsiniz uğraşmayın biz site satalım dendi. Devlet bi şekilde destekledi bunu ve ortaya aşağılık kompleksi olan, özgüvenini kaybetmiş bir millet çıktı. Bu millet dünyayı 700 yıl yönetmişti halbuki :(

ibrhma

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Kesinlikle katılıyorum kardeşim gerçekten iyi bi konuya değinmiş...Tebrikler...

quasimodo

Profesör
Reaksiyon puanı
57
kişisel görüşüm fantazilere karışmam
ama
bir değerlendirme yapılacaksa bir fotoğraf çekilecekse pembe gözlüksüz filtresiz olmalıdır
yani kitabın ortasından
görüş olarak bizden olan uluğemr için laf yok haklısın
ama ülkemizde gerçekten kötü bir yönetim kötü bir vatandaşlık anlayışı var
devler koruyucu rolünü yerine getirmiyor eziyor
emekliye %2 zam bunun kaç katı sadece elektiriğe ve suya bir ailede 3 kişi işsiz kaldık firmalar 2-3 aydır bahaneyle maaş ödemesi yapmıyor beytül malda ise talan devam ediyor
ülkemizde olan garip olaylara gelince
yüksünmeyiniz
anlattığınız olaylar tüm gelişmemiş kapitalizmin altında inleyen 3, dünya ülkelerinde oluyor
ama pollyanna cılık oynayalım derseniz
fantazidir hürmet ederim
memleket gerçekleri derseniz
hayır memleketimin gerçeği bu değil
ümmet eski deyimle fuluruahmere muhtaç

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Devleti yönetenler iyi veya kötü yönetebilir peki kurallara/kanunlara uymadığımız halde neden devleti suçluyoruz?

Sadece bu kısım Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk Milletinin içinde bulunduğu durumu anlatmaya yeter.

İnsanın kendi işi olduğunda her şey mübahtır. Başkası aynı şeyi yapmaya çalıştığında ahlaksız, namussuz olur.

Son derece bencil bir toplum olduk. Başımızdakiler milyonları çaldıklarında isyan ederiz, kendimiz de devletten vergi kaçırmakta, devleti dolandırmaya çalışmakta bir mahsur görmeyiz. Peki aradaki fark ne? Birinin elinde büyük fırsat ve diğerinin elinde küçük. Yapılan yanlış ise aynı.

hasal111

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet maalesef dünyada kendi kültüründen,insanından ve şanlı geçmişinden utanan tek millet biziz herhalde.

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Kendimize güvenimiz yok. Doğru düzgün üretip sattığımız bir şey yok. Yıllarca hep siz yapamazsınız, beceremezsiniz uğraşmayın biz site satalım dendi. Devlet bi şekilde destekledi bunu ve ortaya aşağılık kompleksi olan, özgüvenini kaybetmiş bir millet çıktı. Bu millet dünyayı 700 yıl yönetmişti halbuki :(

benim daha önce çalıştığım firma yerli insansız hava araçları yapıyordu.
%100 Türk firmasıydı. israilin heronlarına rakip iha çıkardık. ihaleye girdik. şirket kapatıldı.

üretemiyoruz diye sorun yok ortada. ürettirilmiyor. sonra da ya götürüyorlar kendi ülkelerine ya da hayatı zindan ediyorlar.

---------------------

konuya gelince de; bunun oynanan oyunlarla örtüştüğü ortada değil mi zaten?
fazla söze ne gerek var. bireysel hatalar yapıp takımı suçlamak bu olsa gerek.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Ben hala OSMANLI ile övünen insanlara gülüyorum! Geçmişte kaldı o geçmişte! Avrupa dikkate bile almaya değmeyen bir yerdi o zamanlar! Ya şimdi? Sen onların arasına girmek için 40 yıldır kapılarında YALVARIYORSUN beni AL diye! M.Kemal Atatürk bu Türkiye Cumhuriyetini kurduğu zamanlarda ne oldu biliyor musun? LAf değil İCRAAT oldu İCRAAAT! Herkes çıkıyor şunu yapacam bunu yapacam diyor sonra başa geliyor ve ne oluyor? Koca bir HİÇ!

Neden mi güven kaybettik? Çünkü MUSTAFA KEMAL ATATÜRKün binde biri kadar EFENDİ,BİLGili..... yaz yaz bitmez! SÖZÜNDE DURAN LAF DEĞİL İCRAAT YAPAN BİR LİDER GELMEDİ!!!

paşalı

Asistan
Reaksiyon puanı
3
benim daha önce çalıştığım firma yerli insansız hava araçları yapıyordu.
%100 Türk firmasıydı. israilin heronlarına rakip iha çıkardık. ihaleye girdik. şirket kapatıldı.

üretemiyoruz diye sorun yok ortada. ürettirilmiyor. sonra da ya götürüyorlar kendi ülkelerine ya da hayatı zindan ediyorlar.

---------------------

konuya gelince de; bunun oynanan oyunlarla örtüştüğü ortada değil mi zaten?
fazla söze ne gerek var. bireysel hatalar yapıp takımı suçlamak bu olsa gerek.

kapatilan firmanin adi neydi ? sakincasi yoksa belirtirmisin...ilk ucusunda dusen bir arac vardi ve calisma devam ediyor bildigim kadariyla.

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Ben hala OSMANLI ile övünen insanlara gülüyorum! Geçmişte kaldı o geçmişte! Avrupa dikkate bile almaya değmeyen bir yerdi o zamanlar! Ya şimdi? Sen onların arasına girmek için 40 yıldır kapılarında YALVARIYORSUN beni AL diye! M.Kemal Atatürk bu Türkiye Cumhuriyetini kurduğu zamanlarda ne oldu biliyor musun? LAf değil İCRAAT oldu İCRAAAT! Herkes çıkıyor şunu yapacam bunu yapacam diyor sonra başa geliyor ve ne oluyor? Koca bir HİÇ!

Neden mi güven kaybettik? Çünkü MUSTAFA KEMAL ATATÜRKün binde biri kadar EFENDİ,BİLGili..... yaz yaz bitmez! SÖZÜNDE DURAN LAF DEĞİL İCRAAT YAPAN BİR LİDER GELMEDİ!!!
Osmanlı ile övünenlere geçmişte kaldığı için gülen bir kişinin, yine Cumhuriyet'in altın yıllarında yani geçmişte! yapılan icraatlar ile övünmesi sence daha da komik olmuyor mu? İşte ben de buna gülerim :) (bu konu ayrı ama fikrimi belirtmek istedim)

Konuya gelince, bir çok nedeni var ama aklıma gelen başlıca sebepler olarak kısaca yazayım.

Kimlik değişikliğinden kaynaklanan karmaşadır bu yaşadıklarımız. Aramızdaki fikir ayrılığı, eski ile yeni arasında gidip gelmeceler ve bunun sonucunda yaşanılan kararsızlık ve kendini unutup başkalarına saldırmadan başka bişey değildir. Yani sağlam tokat yemiş bir insanın tokattan sonraki hali gibiyiz. Sersemlemiş, bir o kadar şaşkın, sinirli ve kontrolsüz.

Ayrıca biraz da olayları fazla abartıyoruz.Fazla meraklı ve heyecanlı bir toplumuz. Kendimizi çok seviyoruz ve övüyoruz. Duygusallığı ağır basan bir toplum yapısı hakim.vs.vs..

Bunları tek bir kelimede toplayabilen varsa memnun olurum :)

Osmanli_Bursam

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Tamamen Katılıyorum

Konuyu açan arkadaşa teşekürler
Duygularını yansıtmış haklı olarak,helal olsun!
Ülkemizin yaygın yayın organları böyle oldugu müddetçe malesef kardeşim bahsettiklerin devam edecek....:(

Kendi kendine yeten kendi kendine üreten ve dünyaya meydan okuyan bir ülke olmak,
konuşmayla değil icraatla hizmet edenlerden olabilmek ümidiyle
...

Altair

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Aslında bu konuda iki tarafta suçlu.Vatandaş üzerine düşen görevi yapmaz sadece devleti suçlar.Devlet ise başına buyruk hareket eder vatandaşı duymaz.

coolwater

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence biz sanki millet olarak hep başkasını şuçlamayı severiz, tembellik yapıyoyuz..

ülkesini aşağlama sadece türkiyede olur diyicem herkez yanlış anlıycak..

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Osmanlıya laf yok ama bu gün ne osmanlıdaki gibi bir imparatorluk var nede Osmanlıdaki adalet. Osmanlıdaki adalette islami kurallara dayalıydı.

Sol kolunu kestiysen sol kolunu vereceksin. Irzına geçtiysen öleceksin.

Demokratik laik olalım ama suçlulara da acımayalım.

exantric

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Bunun birazda böyle olmasını sağlayan medya dır mesela bie haber izliyorsunuz sunucu diyorki türkiyede olabilecek bir olay yok türkiye yaşanabilecek bir dram yani birileri tarafından bunlar aşılanıyor insanlarında ister istemez beyinleri yıkanıyor diye düşünüyorum

aNtİpAtİ-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir millet düşünün başka milletler tarafından çoğunlukla yüceltilsin sevilsin, ama bu millet sürekli kendini aşağılasın, küçük düşürsün, herkes Türkler böyle şöyle desin ama bunu diyen de Türk olsun. İşte böyle ilginç bu işin aslı. Kendimize gelelim kendimizi küçültüp durmayalım:yes:

Örnek Cümleler

* Sadece Türkiye'de olur.
* Türk usülü tartışma.
* Yurdum İnsanı. vs.

Şu Çılgın Türkler, Diriliş , gibi kitapları okuyun :thumbup1:
Veya bir yurtdışı turu yapın.

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
http://forum.shiftdelete.net/gundem...rkiyede-buda-oldu-meftalar-ifadeye-yoksa.html

yooo aşağılamak değil bu bir özellik
yukarıdaki linkide sırf bu konu için açtım
bem
nim ülkem özeldir
bu olaylara dünyanın neresinde rastlayabilirsiniz
yabancının extreme diye lanse ettiğini biz hergün yaşıyoruz

kendini küçük gören bir birey asla büyüyemez.

bu dediğin olayın aynısı dünyada yüzlerce kez yaşanmıştır nerden biliyorsun.

benim burda yaptığımı emin ol dünyada başkaları defalarca yapmıştır.

sakallıoğlu

Profesör
Reaksiyon puanı
1
İçerdeyken insan pek anlamıyor ama dışardan bakınca ne kadar büyük bir ülke olduğumuz ayan beyan görünüyor.

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Genel konuşuyorum bazı arkadaşlar aşağılamayla eleştirmeyi karıştırabiliyor dikkat etmek lazım ; aşağılma başka şey eleştirme ve tepkini ortaya koyma durumları başka...
Bunun yanında halkımız sessiz koyun olmuş gıkı çıkmıyor varsın aşağılasın bazı şeyleride aşağılasın böyle böyle öğreneceğiz demek ki biz.
Devletimizin daha doğrusu ona bağlı kurum ve kuruluşların pek doğru işlediği söylenemez hak edene lafını esirgemeyeceksin ağırda olsa söyleyeceksin kalbini kıracaksın ki adam olsun.
Bu ülkedeki anlayış millet devlet içindir şeklinde devam ettiği sürece bu millet bu devleti daha çok aşağılar.

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Önceki hükümetlerin halka karşı sorumsuzluğu bana göre halkı çileden çıkaran.

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
Türk halkı kendine ve kendi özkaynaklarına güvenmeyi öğrenmeli.
İdeolojik saplantılardan kurtulduğumuz gün kurtuluş günümüzdür. :flowers:

TuranO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bakın zamanında neler yapmışız, kimler gelişmemize engel olmuş. Zamanında çok büyük devletler kurmuşuz, büyük işler yapmışız. Sonra, niye kendimize olan güveni kaybetmişiz, ya da yerimizde saymışız anlayın artık. Şimdi, bir nevi gelişmiş maket uçaklar yapmaya uğraşırken, bakın 70 yıl önce neler yapıp uçurmuşuz.

İstanbul Yeşilköy'deki Atatürk Havaalanı'nı herkes bilir. Orasının Türkiye'nin ilk uçak fabrikasını yapan (1886 Sivas doğumlu) Nuri DEMİRAĞ'ın çiftliği olduğunu, çeşitli büyük işler yapan ileri görüşlü bu insanın daha sonra burayı 1936 yılında havaalanı pisti ve öğrenci yurdu yaparak bir uçuş okulu haline getirdiğini ve yine Beşiktaş'ta kurduğu
Ar-Ge merkezi ve atölyesinde yaptığı uçakları burada test edip, başarıyla uçurduğunu, 1941-42 yılına kadar böylece toplam 38 adet uçak yaptığını ve Türk Hava Kurumuna uçar halde teslim ettiğini ve bunların büyük bir başarıyla ülkemiz semalarında uçtuğunu; hatta, savaş uçakları yapmayı da düşündüğünü biliyor musunuz. Düşünün, daha bir çok ülke uçak bile satın alamazken, bizim ülkemizde yaklaşık 70 yıl önce çift motorlu ve pervaneli uçaklar yapılmaya başlanmıştır. Peki, şimdi nerde bu uçaklar, fabrikaya ne oldu?

Ne mi oldu? Önce THK verdiği siparişleri iptal ederek, fabrikanın (ve böylece Türk Uçak Sanayiinin) ekonomik geleceğini bitirdi. Sonra, Nuri Demirağ'ın ürettiği uçaklara Uçamaz raporu vererek, onları başka ülkelere sattı (uçamayan uçakları kim alırsa, kılıfa bak. Halbuki bu uçaklar o ülkelerde de başarı ile uçmaya devam etmişlerdir). Sonra da Fransa'dan fabrikası kapanmış ve bu yüzden yedek parçası da temin edilemeyen ve sonuçta hurdaya çıkan uçaklar satın aldı. Sonuç; uçamayan ithal hurdalar. Kapatılan bir fabrika ve böylece 70 yıl önce başlayan ve o gün için de bugün için de çok önemli olan bir sanayinin son bulması. Aynen DEVRİM arabalarının sonu gibi. İşte size Bilimsel ve Teknolojik ilerlemenin serüveni...

Düşünün, bugünün bir çok meşhur teknoloji ve sanayi markası, o tarihlerde evlerin garajlarında ya da küçücük atölyelerde doğup, büyümüştür. Başlangıçta böyle büyük bir imkanları belki de hiç yoktu. Ama, biz ne yapmışız, kapısına kilit vurdurmuşuz.

Peki, bu fabrikayı kapanmak zorunda bırakanlar kim; o zaman iktidarda kim varsa onlar. Sebep; belki ileri görüşsüzlük, belki yabancıların biz size daha ucuza satarız, siz boşuna üretmeyin diye yaptıkları kulisler sonucu bizimkilerin güya kar ettiklerini zannetmeleri, belki bu fabrikayı kuran Nuri Demirağ'ın iktidara muhalif bir düşünce yapısında olması nedeniyle ona duyulan hoşgörüsüzlük veya düşmanlık, ve saire, ve saire bunun gibi bir çok sebep sayılabilir. Ama bunlar geçerli ve yeterli bir sebep mi, değil.

Sonuç; dünyayı ve geleceği okuyamayan bir zihniyet, basiretsizilik ve geri kalmışlık. Bir de O benden değil, dolayısıyla o ağzıyla kuş tutsa, ben onu desteklemem zihniyeti. Düşünün, belki de şimdi uzaya çıkan ilk ülkelerden biri de biz olacaktık. Ülkemiz çok daha iyi yerlere gelecekti. Keşke, bunu anlayabilselerdi. Ama, görüyoruz işte, aynı zihniyet devam ediyor. Başkasının yaptığı İYİ bir şeye, karşıt görüş İYİ demiyor. Üstelik, onu yapmasına da izin vermiyor, çeşitli yollarla bir de engellemeye çalışıyor. Niye, çünkü onu kendisi yapmamış veya kendisi ona İYİ dememiş, ötekini desteklerse bu kez onun siyasi görüşünü desteklemiş olur. Bu da kendi varlığıyla çelişir ve dolayısıyla da bunu kendi gururuna yediremez.

Bu memlekette kim bu ülke için, bu insanlar için iyi bir şeyler yapıyorsa desteklemek lazım. İster aynı zihniyette olalım, ister olmayalım. Burda yapılan iş önemli. Desteklemiyorsan en azından ayağına köstek olma bari. Ama, herkesin kendi ideolojisi o kadar kör etmiş ki gözleri, memleket için, kendisi için faydalı olan her şeye karşı. Niye, çünkü onun düşüncesi veya inancı benimki ile aynı değil. Ne yapalım değilse. Senin ki sana, benim ki bana. Bunu zorla da değiştiremezsin, artık anla! Memleket gemisinin tabanını delme. Çünkü sen de onun içindesin ben de, siz de, biz de. İyi bir şeyler yapın da biz de övünelim sizinle. Millet de sizi desteklesin. Niye, ülkemiz insanı hep kötü şeylerle anılsın. Artık, bak bunu da biz yaptık diye bizim de övünecek şeylerimiz olsun ve bunları hep birlikte yapalım. Yapanı da engellemeyelim.

Selamlarımla.

Bkz. Nuri Demirağ’ın kim olduğu ile ilgili kaynak:

http://www.nuridemirag.com/hakkimizda.asp

http://tr.wikipedia.org/wiki/Nuri_Demira%C4%9F