Android cihazların fiyat artışları bu kadar konuşulmazken, neden ıphone cihazlara gelen zam olay oldu?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6,381
Ya zamanında 1950 TL olan rn 8 pro şimdi 2700 civarında. M30 1800 liraya kadar inmişti şimdi 3000 TL. Realme 6İ 1800 TL ile çıkmıştı şimdi 2600 TL. Zamanında 1500 hatta 1450 TL olan redmi note 8 şimdi 2300 TL. Daha bir çok farklı cihaz var. Bunun sonu gelmez. Ama ıphone cihazlara zam geldi youtube coştu. Herkes bazı forumlarda, internet mecralarında, youtube videolarının altında yorumlarda Apple'a sövdü. Neden, 7300 tl telefon 8000 tl oldu diye. Ee yukarıda bahsettiğim telefonlar hakkında ne kadar video yapıldı, gelen fiyat artışını bu cihazlar için konuşmadılar. Sadece 200 dolar vergi olayını anlattılar. Ama ıphone telefonlara zam geldi, insanlar çıldırdı. Bilip bilmeden bir çok yerde Apple'a kötü şeyler dediler. Yok zaten pahallıydı, apple neyine yetmedi o fiyatlar. Yok ıphone çok berbat apple anca bunu yapar zaten. O nedenle, veya bu nedenle, veya şu nedenle fark etmez. Bir çok android cihazda da hayvan gibi fiyat artışı oldu. Bu neden bu kadar konuşulmadı veya olay olmadı anlamadım. Apple fan boyu değilim, hatta Apple'dan nefret ederim ama, nefret etmem rağmen bu kadar Apple'a sövmedim. Bunu anlayamıyorum. Bir şey olduğu zaman aynı şey android cihazlara da olsa direk ıphone'a dönüp hakaretler, laf atmalar başlıyor. Bunun nedenini anlayamıyorum. Ülke de Apple hakkında kötü şeyler deyince, Apple'ı eleştirince kendini havalı zanneden kişiler mi çok?
Bir de Apple zamma doyamıyor falan yazıyorlar.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ne boş konuşuyorsunuz. Gündemden bi habersiniz. Orta segment cihazların fiyat artışı fazlaca konuşuldu. Onların ve bütün android lerim fiyatı salıncak gibi sallanıyor. Apple'ın sabitti zam yaptı olay oldu. Olay bu kadar basit

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Ben zamlar hakkında bugüne kadar hiç konuşmadım çünkü hepsi Dolar ile ilgili ancak sorulmuşken düşüncemi belirteyim. (Bu arada sadece iPhone'ların zammı önüme çıktı diğer cihazlar ne durumda bilmiyorum bir kaç örnek vermişsiniz.)

Samsung cihaz neredeyse eş özelliklerde (Hani Intel'in AMD karşılığı deriz ya iPhone'un başka bir markada karşılığı olarak diyelim) daha ucuz. 1000TL civarı fark oluyor. Üstüne bu telefonun kullanımına anlam veremeyenler olarak zammı eleştirmişler. Bunda ben hiçbir sorun göremiyor üstüne destekliyorum. Samsung tarafında ise daha ucuz olduğundan ve severek kullanıldığından Dolar'a bağlı gelen bu zam bir sorun değil. Bunun sebebi başka bir şey (Dolar'ın artmasını sağlayanlar yani) ama iPhone zaten gereğinden fazla pahalı. Bence bunun yüzünden eleştiriliyor ve haklılar.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Ya zamanında 1950 TL olan rn 8 pro şimdi 2700 civarında. M30 1800 liraya kadar inmişti şimdi 3000 TL. Realme 6İ 1800 TL ile çıkmıştı şimdi 2600 TL. Zamanında 1500 hatta 1450 TL olan redmi note 8 şimdi 2300 TL. Daha bir çok farklı cihaz var. Bunun sonu gelmez. Ama ıphone cihazlara zam geldi youtube coştu. Herkes bazı forumlarda, internet mecralarında, youtube videolarının altında yorumlarda Apple'a sövdü. Neden, 7300 tl telefon 8000 tl oldu diye. Ee yukarıda bahsettiğim telefonlar hakkında ne kadar video yapıldı, gelen fiyat artışını bu cihazlar için konuşmadılar. Sadece 200 dolar vergi olayını anlattılar. Ama ıphone telefonlara zam geldi, insanlar çıldırdı. Bilip bilmeden bir çok yerde Apple'a kötü şeyler dediler. Yok zaten pahallıydı, apple neyine yetmedi o fiyatlar. Yok ıphone çok berbat apple anca bunu yapar zaten. O nedenle, veya bu nedenle, veya şu nedenle fark etmez. Bir çok android cihazda da hayvan gibi fiyat artışı oldu. Bu neden bu kadar konuşulmadı veya olay olmadı anlamadım. Apple fan boyu değilim, hatta Apple'dan nefret ederim ama, nefret etmem rağmen bu kadar Apple'a sövmedim. Bunu anlayamıyorum. Bir şey olduğu zaman aynı şey android cihazlara da olsa direk ıphone'a dönüp hakaretler, laf atmalar başlıyor. Bunun nedenini anlayamıyorum. Ülke de Apple hakkında kötü şeyler deyince, Apple'ı eleştirince kendini havalı zanneden kişiler mi çok?
Bir de Apple zamma doyamıyor falan yazıyorlar.
Güzel kardeşim hepsi konuşuldu.Zam olayı android cihazada yapılsa, İphone ada yapılsa benim hoşuma gitmiyor.Bizim ülkemizde üretim olmadığı sürece ekonomi kötüye gitmeye devam eder.Ekonomi kötü olduğu sürece daha çok zamlar olur.Bu zam olayında firmaları suçlamamak lazım.

Reaksiyon puanı
6,381
Güzel kardeşim hepsi konuşuldu.Zam olayı android cihazada yapılsa, İphone ada yapılsa benim hoşuma gitmiyor.Bizim ülkemizde üretim olmadığı sürece ekonomi kötüye gitmeye devam eder.Ekonomi kötü olduğu sürece daha çok zamlar olur.Bu zam olayında firmaları suçlamamak lazım.
Aslında hepsi konuşulmadı. Sadece 200 dolar vergi olayını anlattılar ve fiyatı artan cihazlar hakkında konuşulmadı veya çok az konuşuldu. Ama Apple bir zam yaptı ve ıphone 11 alınmaz artık, ıphone 11 artık çöp, xr berbat, asla fiyatını hiç bir şekilde hak etmiyor diye insanlar konuşmaya başladı. Orta segment cihazların fiyat artışı konuşuldu evet, vergi olayın anlattılar, fiyatların artacağını söylediler. Ama ne xiaomi hakkında, ne samsng hakkında, ne realme hakkında bir şey demediler. Apple zam yaptı, apple zamma doyamıyor, apple zaten çok pahalıydı, apple anca bu olur işte, gibi şeyler söylüyor insanlar. Ben onu diyorum. Yoksa evet tüm segmentte ki cihazların fiyat artışı konuşuldu. Ama Apple zam yapınca tüm odak zam değil Apple oldu.

Muratssb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
hepsi konuşuldu ama demek istediği belkide 2000 tl altı telefonlara zam geldi daha çok ilgilendiren bi konu bence sonuçta apple'ın ''apple zam''ı sonuçta bi noktaya kadar hak veriyorum.zaten ülkemizde bu şekilde tepkilerin bi işe yaramadığınıda düşünüyorum.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Apple genelde diğer markalardan daha çok dikkat çektiği için bu fiyat artışı,diğerlerinden daha çok dikkat çekti diye düşünüyorum.

Durumumuz vahim. Her şeye zam/vergi...