Haber iPhone’ların kullanım ömrü belli oldu! Android'e fark atıyor

Bu konuyu okuyanlar

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Apple'ın kâr payı haricinde vergi ve kur etkisi var. Kur seviyesinde gelecek dönemlerde yaşanabilecek artışlara göre fiyat etiketi belirliyorlar. Xiaomi gibi kâr payı düşük markalara bakarsan dengi telefonlara kıyasla çok daha uygun.
Peki bunlarada eyvallah hepsine eyvallah neden taksit kaldırıyorlar?

İnsanlar alamasın diye bu kadarda çaba sarfedilmez ki arkadaş ??

Millet Avrupalı amerikalı gibi iki asgari ücretle Mercedes alamıyorki bari bırakın telefon alsın insanlar gönlünce 12-18-24 ay takside girecek olsada.

Ben açıkçası takside giremediğim için redmi note 10 pro aldım gücüm buna yetti, taksit olsa S21 ultra almıştım

Bu zulüm değilde ne?

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Fiyatı yurt dışıyla aynı değil orada daha ucuz diyorsunuz iPhone'un bunlara ihtiyacı yok diyorsunuz bende bizim ülkemiz üzerinden gidiyorum çünkü Türkiye'de yaşıyorum başka ülkede ucuz olması beni alakadar etmez bana pahalı mı pahalı
Açıklaması:
Apple'ın kâr payı haricinde vergi ve kur etkisi var. Kur seviyesinde gelecek dönemlerde yaşanabilecek artışlara göre fiyat etiketi belirliyorlar. Xiaomi gibi kâr payı düşük markalara bakarsan dengi telefonlara kıyasla çok daha uygun.

Kaldı ki benzer fiyat etiketine sahip cihazların neredeyse tamamından daha iyi performans verdiğini biliyoruz. Ekonomik sıkıntılardan dolayı cihazın pahalı olmasına laf edilmesi gereksiz.

çok daha iyisini yapabilirler iOS sayesinde 3000 mah yapıyorlar yine iOS sayesinde siz o ekran sürelerini alıyorsunuz
Ben donanım üzerinden gidiyorum ve 11k lik makineye böyle donanımı doğru bulmuyorum telefon iyi olabilir kaldı ki iyide ama iş fiyata gelince değişiyor
Hocam iOS yada android bunu geçip 11k lik makineye 3000 mah batarya doğru mu 64 GB depolama doğru mu onu soruyorum
Kusur bulabildiğin tek nokta batarya. Kaldı ki o da senin dediğin gibi yazılımın optimizasyonu sayesinde gayet iyi performans veriyor. Kapasitenin arttırılması demek kompakt tasarımda değişiklik demek, öyle yapalım demekle olmuyor. Ayrıca burada şöyle bir durum var: A15 Bionic içerisinde iki verimlilik odaklı, dört performans odaklı çekirdek bulunuyor. Bu çekirdekler senin telefonda yapmış olduğun işe göre devreye giriyor. Oyun oynarken performans odaklı çekirdekler, mesajlaşırken verimlilik odaklı. Bu batarya performansına direkt olarak etki ederek artış sağlıyor. Olay tamamen yazılımda bitmiyor.

64 GB ise tamamen kullanıcıya kalmış bir şey. Herhangi bir dayatma söz konusu değil ki hâlâ daha 64 GB cihaz alan tonlarca insan var. 13 serisi ile 64 GB devri de kapandı.

Reaksiyon puanı
7,999
Peki 11k verdiğimiz bu telefonda neden 90 Hz yok 120 yi geçtik 90 yok niye bataryası 4000 mah değil ve rami 4gb depolaması 64 GB
Bunu soruyorum hocam bu fiyattaki bir telefon niye böyle
Yahu neden koysun adamlar? Zaten şu an pahalı deniliyor 999 Dolara dediğin şeyleri koysa 1500 1600 dolar olacak ne anlamı kaldı?

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,016
İphone 6 2500 yıldır yaşıyor hala da yaşar bremin

eyloo2141

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
16
Şahsi gorusum su yonde,
Apple, RAM ve ekrandan kisiyor cunku buna ihtiyac duymuyor. Ayrica su anda iPhone 11 haricindeki tum cihazlari bana gore emsal Android cihazlarina fark atar.
2013 yilinda cikan Iphone 5s bile hala canavar gibi giriyor, 2013'de cikan Samsung S 4 acilip kapanmaktan aciz ama. Hatta enteresan Ama cogu amerikan Generali bile hala 5s kullaniyormus. CİA tarafindan kirilamayan tek cihazmis oyle bir haber okumustum. IPhone 5s zamaninin otesinde bir cihazdi kesinlikle ve Apple'in kullanim omrunun uzun oldugu bariz ortada zaten.
İphone 6 2500 yıldır yaşıyor hala da yaşar bremin
İphone 5, 5S ve 6 artik yaslandi ve zorlaniyor cogu seyde. Pek yasadigi soylenemez
İphone 11 hakkinda neden emsallerine fark atmadigini da soyleyeyim
İphone 11 teknik donanim olarak iyi ama 720P ekrani ve dusuk malzeme kalitesi bana gore kalitesiz gosteriyor bu telefonu. Tipki İphone 5C'De Oldugu gibi.

Son düzenleme:

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
ee kaç yıl kullanabiliyormuş ben anlamadım.
ıphone 12 alsam 10 yıl kullanabilirmiyim :)

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
6S var tüm uygulamaları gayet iyi çalıştırıyor. Sorunu batarya performansı zayıf onun dışında problem yok. Android muadillerine göre kesinlikle Apple cihazlar daha uzun ömürlü.

Reaksiyon puanı
948
Her zaman söylerim piyasaya bakın halen 2013 yılındankalma iphone5 ve 5s kullanıcı ları mevcut ama o yıldan kalma android'e ait hiçbir amiral gemisi dahil cihaz yok. Rom atılsa bile şu anki 5 lerin durumuna bile yaklaşamazlar.
Elimizde 2013ten kalan ekranı kırılıp içine sabunlu su alıp devreleri tekrar kuruyunca çalışan sonradan da ekranını değiştiğimiz bir lg g2 var.İçinde rom kurulu saf android.Hayatımda iphone cihaz almadım kendime sadece geçen sene telefonum bozuldu diye idarelik 5s kullandım kısa bir süre cinnet geçirdim resmen.Lg g2 5se 10 değil 100 basar 10 kat daha hızlı çalışıyordu 5sten.Ayrıca telefon çalışıyor diye işe yarar sayılmıyor iphone 5s kullanılabilir ölçüde değil şuan ama kullanan var evet kardeşim de xperia sp kullanıyor 2012 de almıştım ama nasıl kullanıyor o var annemde j5 var eski olan model wp bile zor açıyor ne diyecez işte kullanıyor mu diyecez böyle kıstas olmaz.Yıl olmuş 2022 5s in cenazesi çoktan kalktı.

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
sadece yazılım farkı ve optimazyon andriod onbinlerce cihaz için optimize ediliyor ios sadece appleın kendi çıkardığı cihazlar için isteyen android kullanıcısı 3 4 sene sonra rom atar gene kullanır apple cihaza android işletim sistemi yüklenirse sonuçlar ne olur merak ediyorum
O dediğin yapıldı birkaç sene önce. Android 7 kurmuşlardı iPhone 7'ye. Çoğu driver Linux'ta bulunmadığı için çoğu şey çalışmıyor. Ayrıca PostmarketOS vs. bile denendi. O da yine aynı şekilde. Çoğu modelde iBoot ile ilgili sorunlar oldu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Açıklaması:

Kaldı ki benzer fiyat etiketine sahip cihazların neredeyse tamamından daha iyi performans verdiğini biliyoruz. Ekonomik sıkıntılardan dolayı cihazın pahalı olmasına laf edilmesi gereksiz.

Kusur bulabildiğin tek nokta batarya. Kaldı ki o da senin dediğin gibi yazılımın optimizasyonu sayesinde gayet iyi performans veriyor. Kapasitenin arttırılması demek kompakt tasarımda değişiklik demek, öyle yapalım demekle olmuyor. Ayrıca burada şöyle bir durum var: A15 Bionic içerisinde iki verimlilik odaklı, dört performans odaklı çekirdek bulunuyor. Bu çekirdekler senin telefonda yapmış olduğun işe göre devreye giriyor. Oyun oynarken performans odaklı çekirdekler, mesajlaşırken verimlilik odaklı. Bu batarya performansına direkt olarak etki ederek artış sağlıyor. Olay tamamen yazılımda bitmiyor.

64 GB ise tamamen kullanıcıya kalmış bir şey. Herhangi bir dayatma söz konusu değil ki hâlâ daha 64 GB cihaz alan tonlarca insan var. 13 serisi ile 64 GB devri de kapandı.
Ben sana kusurlarını sayabilirim:
1. Niye USB 2.0 (Xiaomi de dahil)?
2. Niye Type-C yok hâlâ?
3. Niye batarya kapasiteleri düşük?
4. Niye 2K çözünürlük ve üzerine geçmiyorlar?
5. Niye Wi-Fi 6E'ye geçmediler?
6. Niye 4 GB ve 6 GB LPDDR4X RAM?
7. Niye ARMv8?

Buradan ben birkaç sonuç çıkarıyorum.
1. Yazılıma güveniyorlar ve her şeyi yazılım ile hallediyorlar
2. Nasıl olsa iPhone diye alan olacağı ve çoğunun SoC, UFS gibi kavramları bilmediği için ve yukarıda ki sebepten ötürü kötü donanım koyuyorlar.
3. 1080P ve iPhone 11'e 720P koymalarının nedenini (PPI değerinden dolayı ve yüksek performans için lüzumsuz bulmaları 2K'yi vs.) anlarım ama diğerleri anlamsız.

Artıları ise:
1. Ömürleri çok uzun
2. Yazılım
3. Malzeme kalitesi
4. Kamera
5. Profesyonel yazılım çeşitliliği

Son düzenleme:

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
O dediğin yapıldı birkaç sene önce. Android 7 kurmuşlardı iPhone 7'ye. Çoğu driver Linux'ta bulunmadığı için çoğu şey çalışmıyor. Ayrıca PostmarketOS vs. bile denendi. O da yine aynı şekilde. Çoğu modelde iBoot ile ilgili sorunlar oldu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben sana kusurlarını sayabilirim:
1. Niye USB 2.0 (Xiaomi de dahil)?
2. Niye Type-C yok hâlâ?
3. Niye batarya kapasiteleri düşük?
4. Niye 2K çözünürlük ve üzerine geçmiyorlar?
5. Niye Wi-Fi 6E'ye geçmediler?
6. Niye 4 GB ve 6 GB LPDDR4X RAM?
7. Niye ARMv8?

Buradan ben birkaç sonuç çıkarıyorum.
1. Yazılıma güveniyorlar ve her şeyi yazılım ile hallediyorlar
2. Nasıl olsa iPhone diye alan olacağı ve çoğunun SoC, UFS gibi kavramları bilmediği için ve yukarıda ki sebepten ötürü kötü donanım koyuyorlar.
3. 1080P ve iPhone 11'e 720P koymalarının nedenini (PPI değerinden dolayı ve yüksek performans için lüzumsuz bulmaları 2K'yi vs.) anlarım ama diğerleri anlamsız.

Artıları ise:
1. Ömürleri çok uzun
2. Yazılım
3. Malzeme kalitesi
4. Kamera
5. Profesyonel yazılım çeşitliliği
içimi dökmüşsünüz hocam markalar yavaş yavaşa tekkelleşmeye başladı farkederseniz huwaie xiaomi samsung hepsi kendi ekosistemi ve işletim sistemini geliştriyorlar yakında bu tip tartışmaları daha çok duyucaz

D

Deleted member 6647944

SDN Okuru
Bu olay tamamen kullanıma bağlı. 2013 senesinde kendime Iphone 6s almıştım, anneme ise Samsung'un o zaman ki orta segment bir telefonunu almıştım. İkimizde hala çatır çatır kullanıyoruz. Benim telefon da pek sıkıntı var diyemem, annemin telefonu kasmaya başladı. Üst seviye oyunları oynatmaz (Pubg, araba yarışları falan) zaten ekran boyutundan bile zor oynanabilir. Fakat günlük kullanımı her türlü kurtarıyor. Gayet güzel resim çekiyor, videosu sıkıntı olabilir bazı arkadaşlara göre bence yeterli, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında kasma sorunu olmadan kullanılıyor. Bu söylediklerim iki telefon için de geçerli tabi.

Iphone'da yıllar içinde oluşan tek sıkıntı 500 tam sarjdan sonra pil ömrü %70 seviyelerine iniyor ki bu yüzde pili ölü olarak tanımlıyor. Aldığım günden beri 3 kez batarya değiştirdim fakat Samsung hala aldığım zaman ki bataryayı kullanıyor.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Apple kendi işletim sistemini geliştirerek kendi donanımına entegre ettiği için stabilite açısından zaten direk 1-0 önde başlıyor. Marka değeri olarak çok ama çok büyüdüler. Apple deyince bile insan bi vaow yapası geliyor. İphone kullanan arkadaşlarım bile gözümde yeri ayrıdır :p
Tabi bu kadar para aldıklarından dolayı garanti konusunda da üstlerine yok. Telefonu alırken bir telefon parasıda garantisi yüzünden veriliyor sanki.
Yani para sorun olmasa Androidin yüzüne bakmam ama çok pahalı meret yaa :)